ABD-Çin yapay zeka yarışmasında katil robotları konuşlandırma yarışı sürüyor! İnsansız Denizaltılar, Katil Robotlar…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Mühendisler, Sidney Limanı‘nda yapay zekayla çalışacak ve mürettebatı olmayacak bir denizaltı üzerinde çalışıyor. Proje, ABD, müttefikleri ve Çin arasında, savaş gemileri ve savaş uçakları da dahil olmak üzere otonom olarak çalışacak yapay zeka kontrollü silahlar geliştirmeye yönelik bir yarışma tarafından yönlendiriliyor. Bu rekabetin sonucu küresel güç dengesini belirleyebilir.

 Yükselen Çin’in zorluklarıyla başa çıkmak için

AVUSTRALYA DONANMASI, GELİŞMİŞ DENİZALTI TEKNOLOJİSİNE İKİ FARKLI DERİN DALIŞ YAPIYOR.

Bunlardan biri pahalı ve yavaş: Avustralyalı vergi mükellefleri, 13’e kadar nükleer güçle çalışan saldırı denizaltısından oluşan yeni bir kuvvet için kişi başına ortalama 28 milyar Avustralya Dolarından (18 milyar ABD Doları) fazla para ödeyecek. Ve denizaltıların sonuncusu yüzyılın ortasına kadar gelmeyecek.

Diğeri ise ucuz ve hızlı: Hayalet Köpekbalıkları adı verilen, yapay zekayla desteklenen üç insansız denizaltının fırlatılması. Donanma bunların her biri için 23 milyon AUD’nin biraz üzerinde harcayacak; bu da Avustralya’nın alacağı her nükleer denizaltının maliyetinin %1’inin onda birinden az. Hayalet Köpekbalıkları ise 2025’in ortalarında teslim edilecek.

İki gemi karmaşıklık, yetenek ve boyut açısından tamamen farklıdır. Mürettebatsız Ghost Shark bir okul otobüsü büyüklüğündeyken, Avustralya’nın ilk nükleer denizaltısı 132 kişilik mürettebatıyla yaklaşık bir futbol sahası uzunluğunda olacak. İstihbarat silahlarda, savaşlarda ve askeri güçte devrim yaratmaya ve Çin ile ABD arasında artan rekabeti şekillendirmeye hazırlanıyor. Amerika’nın en yakın müttefiklerinden biri olan Avustralya, ilk nükleer denizaltısının devriyeye çıkmasından yıllar önce okyanus derinliklerinde devriye gezen düzinelerce ölümcül otonom robota sahip olabilir.

Shane Arnott, bir mürettebatı sarmaya gerek kalmadan denizaltıların tasarımı, üretimi ve performansının kökten dönüşüme uğradığını söylüyor. Kendisi, Avustralya’daki yan kuruluşu Avustralya Donanması için Ghost Shark denizaltılarını inşa eden ABD’li savunma yüklenicisi Anduril’in mühendislikten sorumlu kıdemli başkan yardımcısıdır.

Arnott, şirketin Sidney ofisinde yapılan bir röportajda, “Harcamaların ve sistemlerin büyük bir kısmı insanları desteklemek için harcanıyor” dedi.

İnsanları alın ve denizaltıların inşası çok daha kolay ve ucuz hale gelir. Yeni başlayanlar için Ghost Shark’ın basınçlı gövdesi yoktur; denizaltı mürettebatını ve hassas bileşenlerini suyun derinlikte uyguladığı muazzam kuvvetten koruyan, tipik olarak boru şeklinde, yüksek mukavemetli çelik bir gemidir. Su, Ghost Shark yapısından serbestçe akıyor. Bu, Anduril’in bunlardan birçoğunu hızlı bir şekilde inşa edebileceği anlamına geliyor.

Hızlı üretim şirketin planıdır. Ancak Arnott, Anduril’in Avustralya’dan yeni siparişler alması durumunda kaç tane Hayalet Köpekbalığı üretmeyi planladığını söylemeyi reddetti. Ancak  “büyük ölçekte” inşa edilecek bir fabrika tasarladığını  söyledi. Şirket Reuters’e verdiği demeçte, Anduril’in ayrıca ABD ve İngiltere, Japonya, Singapur, Güney Kore ve Avrupa’daki müşteriler de dahil olmak üzere müttefikleri için bu tür bir denizaltı inşa etmeyi hedeflediğini söyledi.

Anduril’den Shane Arnott, şirketinin kaç adet Ghost Shark denizaltısı üretmeyi planladığını söylemedi ancak şirketin “ölçekli” bir fabrika inşa etmeyi planladığını söyledi. Şirketin web sitesine göre burada, 6.000 metre derinliğe ulaşabilen otonom bir denizaltı olan Anduril’in Dive-LD’si ile Sidney’de görülüyor. Anduril aracılığıyla bildiri.

“Sıkıcı, kirli ve tehlikeli pek çok savaş var. Bunu bir makineyle yapmak çok daha iyi.”Shane Arnott, ABD’li savunma yüklenicisi Anduril’in mühendislikten sorumlu kıdemli başkan yardımcısı

Hız ihtiyacı projeyi yönlendiriyor. Arnott, Avustralya hükümetinin Nisan ayında yayınlanan ve ülkenin tehlikeli bir döneme girdiğini tespit eden Savunma Stratejik İncelemesi adlı değerlendirmesine dikkat çekiyor: “Çin’in askeri yapılanması şu anda İkinci Dünya Savaşı’nın sonundan bu yana tüm ülkeler arasında en büyük ve en iddialı olanıdır. Dünya Savaşı.” İncelemede, çok az uyarıyla veya hiç uyarı olmadan bir krizin ortaya çıkabileceği belirtildi.

Arnott, “Bir şeyler almak için beş ila 10 yıl veya on yıllar bekleyemeyiz” dedi. “Zaman çizelgesi doluyor.”

Bu rapor, 20’den fazla eski Amerikalı ve Avustralyalı askeri subay ve güvenlik yetkilisi ile yapılan röportajlara, yapay zeka araştırma makaleleri ve Çin askeri yayınlarına ilişkin incelemelerin yanı sıra savunma teçhizatı sergilerinden elde edilen bilgilere dayanmaktadır.

Yoğunlaşan askeri teknoloji silahlanma yarışı aciliyet duygusunu artırıyor. Bir tarafta, uzun süredir Amerika’nın ekonomik ve askeri hakimiyeti tarafından şekillendirilen dünya düzenini korumak isteyen ABD ve müttefikleri var. Diğer yanda ise ABD’nin bölgedeki üstünlüğünden rahatsız olan ve Amerika’nın Asya-Pasifik’teki askeri hakimiyetine meydan okuyan Çin var. Ukrayna’nın Rusya’nın işgaline direnmek için yenilikçi teknoloji kullanımı bu rekabeti kızıştırıyor.

Bu yüksek teknoloji yarışmasında yapay zeka ve Ghost Shark gibi otonom silahlar da dahil olmak üzere alanlarda üstünlük sağlamak kimin zirveye çıkacağını belirleyebilir.

Teknolojinin savaş üzerindeki rolünü inceleyen ve savaş sırasında Ukrayna’yı ziyaret eden, yakın zamanda emekli olan Avustralyalı tümgeneral Mick Ryan, “Bu stratejik rekabette yazılım savaşını kazanmak hayati önem taşıyor” dedi. “Hava tahmini, iklim değişikliği modelleri ve yeni çağ nükleer silahlarının test edilmesinden, savaş alanında ve ötesinde sıçrama kabiliyeti sağlayabilecek egzotik yeni silah ve malzemelerin geliştirilmesine kadar her şeyi yönetiyor.”

Şirketin internet sitesine göre Anduril’in Dive-LD otonom denizaltısı 10 gün boyunca otonom olarak çalışabiliyor. Dive-LD burada Sidney Limanı’nda seyrederken görülüyor. Anduril aracılığıyla bildiri.

Teknoloji ve askeri uzmanlara göre Çin kazanırsa, gerekirse güç kullanarak küresel siyasi ve ekonomik düzeni yeniden şekillendirmek için iyi bir konuma sahip olacak.

Eski Google’ın başkanlığını yaptığı, partizan olmayan bir ABD uzman paneli olan Özel Rekabetçi Çalışmalar Projesi’nin Mayıs ayı raporu Offet-X’e göre, bugün hayatta olan çoğu Amerikalı, yalnızca ABD’nin tek gerçek askeri süper güç olduğu bir dünyayı biliyordu. Başkan Eric Schmidt. Rapor, Amerika’nın askeri teknolojide Çin üzerinde hakimiyet kazanması ve sürdürmesi için bir stratejinin ana hatlarını çiziyor.

Raporda, Amerika’nın harekete geçmemesi durumunda “küresel güç dengesinde bir değişim ve ABD’nin Hint-Pasifik’te yaklaşık 80 yıldır taahhüt ettiği barış ve istikrara yönelik doğrudan bir tehdit görebileceği” belirtildi. “Bu artık dünyanın hakim gücü olamama kaygısıyla ilgili değil; Çin Komünist Partisinin baskın güç haline geldiği bir dünyada yaşamanın riskleriyle ilgili.”

Pekin için riskler de yüksek. ABD ittifakı galip gelirse, Halk Kurtuluş Ordusu’nun (Çin ordusunun bilinen adıyla PLA) demokratik olarak yönetilen Tayvan’ı ele geçirmesi, Doğu Asya’nın nakliye hatlarını kontrol etmesi ve komşularına hükmetmesi çok daha zorlaşacak. Pekin, Tayvan’ın Çin’in vazgeçilmez bir parçası olduğunu düşünüyor ve onu bastırmak için güç kullanımını da göz ardı etmiyor.

Bir Pentagon sözcüsü sorulara yanıt olarak, Savunma Bakanlığı’nın “bu özel rapor hakkında” herhangi bir yorumu olmadığını söyledi. Ancak sözcü, bakanlığın liderliğinin Çin’i “hızlandırma sorunumuz” olarak “çok açık” olduğunu ekledi. Sözcü, Tayvan’a olası bir saldırıyla ilgili olarak, Savunma Bakanı Lloyd Austin ve diğer üst düzey liderlerin “bir işgalin yakın veya kaçınılmaz olduğuna inanmadığımız konusunda çok açık olduklarını çünkü bugün caydırıcılığın gerçek ve güçlü olduğunu” söyledi.

Çin savunma bakanlığı ve dışişleri bakanlığı bu makaleye ilişkin sorulara yanıt vermedi.

Avustralya Savunma Bakanlığı sözcüsü, “yıkıcı yeni teknolojileri Avustralya Savunma Kuvvetleri kabiliyetine dönüştürmenin” bir öncelik olduğunu söyledi. Sözcü, bakanlığın, diğer şeylerin yanı sıra, “mürettebatlı denizaltılarını ve yüzey filosunu tamamlayacak ve bunların ölümcüllüğünü ve hayatta kalma kabiliyetini artıracak otonom denizaltı savaş yeteneklerini” araştırdığını söyledi.

Katil robotlar

Önde gelen bazı askeri stratejistler yapay zekanın askeri güçte nükleer silahların kullanılmaya başlanması kadar dramatik bir dönüm noktasının habercisi olacağını söylüyor. Diğerleri ise yapay zeka destekli robotların bağımsız olarak ölümcül kararlar almaya başlaması halinde büyük tehlikeler olacağı konusunda uyarıyor ve yapay zekanın askeri uygulamalarına ilişkin düzenlemeler üzerinde anlaşmaya varılana kadar yapay zeka araştırmalarına ara verilmesi çağrısında bulunuyor.

Bu tür endişelere rağmen, her iki taraf da yapay zekadan yararlanarak özerk bir şekilde çalışacak insansız makineleri sahaya sürmek için çabalıyor: denizaltılar, savaş gemileri, savaş jetleri, sürü halinde uçan insansız hava araçları ve kara savaş araçları. Bu programlar, karar verici insanlarla birlikte savaşacak öldürücü robotların geliştirilmesi anlamına geliyor. Askeri analistlere göre, bazıları geleneksel gemi, uçak ve kara birliklerinden oluşan ekipler halinde çalışmak üzere tasarlanan bu tür robotlar, halihazırda ateş gücünde keskin artışlar sağlama ve savaşların yapılma şeklini değiştirme potansiyeline sahip.

Ghost Shark gibi bazıları, okyanus yüzeyinin binlerce metre altına dalmak gibi, hiçbir geleneksel askeri aracın hayatta kalamayacağı manevraları gerçekleştirebiliyor.

Black Hornet 3 nano-drone’un ağırlığı 33 gramdan daha hafif, yani 1 onstan biraz daha fazla ve neredeyse sessizce uçarak askerlere savaş alanının gerçek zamanlı görüntüsünü sunuyor. Teledyne FLIR bildirisi.

Belki de otonom silahlardan daha devrim niteliğinde olan yapay zeka sistemlerinin uydulardan, radarlardan, sonar ağlarından, sinyal istihbaratından ve çevrimiçi trafikten toplanan çok miktarda veriyi emip analiz ederek askeri komutanları bilgilendirme ve nasıl savaşacaklarına karar vermelerine yardımcı olma potansiyelidir. Teknoloji uzmanları, bu bilgilerin o kadar çok arttığını ve insan analistlerin bunu sindirmesinin imkansız olduğunu söylüyor. Bu verileri analiz etmek için eğitilen yapay zeka sistemleri, komutanlara savaş alanını daha iyi ve daha hızlı anlama olanağı sunabilir ve askeri operasyonlar için çeşitli seçenekler sunabilir.

Çatışma aynı zamanda çok kişiselleşmenin eşiğinde olabilir. Yapay zeka sistemlerinin gözetim görüntülerini, tıbbi kayıtları, sosyal medya davranışlarını ve hatta çevrimiçi alışveriş alışkanlıklarını analiz etme kapasitesi, teknoloji uzmanlarının “mikro hedefleme” olarak adlandırdığı şeye, yani hiçbir yerde olmasalar bile kilit savaşçılara veya komutanlara drone veya hassas silahlarla saldırılara olanak tanıyacak. ön hatların yakınında. Kiev’in Ukrayna ihtilafında üst düzey Rus askeri liderlerini başarılı bir şekilde hedef alması bunun erken bir örneğidir.

Yapay zeka savaşçı olmayanları hedef almak için de kullanılabilir. Bilim insanları, küçük ve ölümcül drone sürülerinin, belirli bir kasaba, bölge veya etnik gruptan askerlik çağındaki erkeklerin oluşturduğu büyük insan gruplarını hedef alabileceği konusunda uyardı.

Bilgisayar bilimcisi Stuart Russell, BBC’de 2021’in sonlarında yayınlanan savaş yayınlarında yapay zekanın rolüne ilişkin bir konferansta, “Diyelim ki bir şehirdeki 12 ila 60 yaş arasındaki tüm erkekleri yok edebilirler” dedi. “Nükleer silahların aksine, radyoaktif krater bırakmıyorlar” ve tüm değerli fiziksel varlıkları sağlam tutuyorlar,” diye ekledi Berkeley’deki California Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi profesörü Russell.

ABD ve Çin, yapay zeka destekli drone sürülerini test etti. Geçtiğimiz yıl ABD ordusu, birliklerin drone sürüleriyle eğitim gördüğü görüntüleri yayınlandı. Başka bir videoda, Fort Campbell, Tennessee’deki personelin 2021’in sonlarında insansız hava aracı sürülerini test ettiği görülüyor. Görüntülerde, deney sırasında video oyununa benzer gözlükler takan bir adam görülüyor.

ABD ve Çin, yapay zeka destekli drone sürülerini test etti. Görüntüler, 2021 sonlarında Fort Campbell, Tennessee’de drone sürülerinin test edilmesini gösteriyor. DARPA bildirisi.

ABD ittifakı için ucuz insansız hava araçları sürüsü, Çin’in füzeler, savaş gemileri ve saldırı uçaklarındaki sayısal avantajını dengeleyebilir . Pekin’in Tayvan’a yönelik saldırısına ABD müdahale ederse bu durum kritik hale gelebilir.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Kathleen Hicks 28 Ağustos’ta yaptığı konuşmada, Amerika’nın Çin’in silah ve insan sayısındaki avantajını dengelemek amacıyla önümüzdeki iki yıl içinde “binlerce” otonom, insansız sistemi sahaya çıkaracağını söyledi. “PLA’nın kütlesine kendi kütlemizle karşılık vereceğiz, ancak bizimkinin planlanması daha zor olacak, vurulması daha zor, yenmesi daha zor olacak” dedi.

Sınırlı yapay zeka kapasitesine sahip dronların bile etkisi olabilir. Bir miktar özerkliğe sahip minyatür, uzaktan kumandalı gözetleme dronları halihazırda hizmette. Bunun bir örneği, cep boyutundaki Black Hornet 3’ün artık birden fazla ordu tarafından konuşlandırılmasıdır.

Bu drone’u üreten Teledyne FLIR’in web sitesine göre, bu drone avuç içine sığabiliyor ve tespit edilmesi zor. Kenya’daki militanlara karşı böcek benzeri bir drone’un kullanıldığı ‘Gökyüzündeki Göz’ filmini anımsatıyor. Ağırlığı 33 gramdan az veya 1 onstan biraz fazla olan bu uçak, 25 dakika boyunca neredeyse sessizce uçarak video ve yüksek çözünürlüklü hareketsiz görüntüleri operatörüne geri gönderebiliyor. Şirkete göre bu, sahadaki askerlere etraflarında olup bitenleri gerçek zamanlı olarak anlama olanağı sağlıyor.

Ucuz ve harcanabilir

Yapay zeka askeri sektörü, değişimin hızla geldiği bir sektör olan yazılımın hakimiyetindedir.

Yapay zeka destekli Ghost Shark’ın yapımcısı Anduril, ABD ittifakının insanları akıllı makinelerle hızla bir araya getirme arzusundan yararlanmaya çalışıyor. Adını Tolkien’in “Yüzüklerin Efendisi” destanındaki kurgusal bir kılıçla paylaşan şirket, 2017 yılında, artık Facebook’a ait olan Oculus sanal gerçeklik kulaklığının tasarımcısı Palmer Luckey tarafından kuruldu. Luckey, Oculus VR’yi 2014 yılında 2,3 milyar dolara sosyal medya devine satmıştı.

Ghost Shark üzerinde çalışan Anduril mühendisi Arnott, şirketin Ukrayna’ya da ekipman tedarik ettiğini söyledi. Ruslar savaşta kullanılan bu donanıma hızla adapte oldu, bu nedenle Anduril avantajı sürdürmek için düzenli güncellemeler yapıyor.

Sanal gerçeklik şirketi Oculus’un kurucusu Palmer Luckey, 2015 yılında San Francisco’da düzenlenen bir etkinlik sırasında bir Oculus Touch girdisi sergiliyor. Luckey şu anda “Amerika Birleşik Devletleri’nin savunma yeteneklerini kökten dönüştürmek” için kurduğunu söylediği Anduril’e başkanlık ediyor. REUTERS/Robert Galbraith

“Bir şeyler oluyor” dedi. “Yüzümüze yumruk atıyoruz. Müşteriye bir şey çarpıyor ve biz de bunu alıp, durumu tersine çevirerek yeni bir özelliği ortaya çıkarabiliyoruz.”

Arnott ekipmanın ayrıntılarını vermedi ancak Anduril, Reuters’e Biden yönetiminin Şubat ayında yaptığı ve şirketin ALTIUS 600 mühimmat insansız hava aracının Ukrayna’ya yapılan askeri yardım paketine dahil edildiği duyurusuna atıfta bulundu. Bu drone istihbarat, gözetleme ve keşif amacıyla kullanılabiliyor. Ayrıca düşman hedeflerine uçabilen patlayıcı savaş başlığıyla donanmış kamikaze drone olarak da kullanılabilir .

Ukrayna’nın zaten Rus gemilerine saldırmak için patlayıcılarla dolu insansız hava aracı kullandığı bildiriliyor. Askeri yorumcular, Tayvan’ın Çin işgaline direnmek için benzer taktikler kullanabileceğini, bu gemilerden çok sayıda gemiyi sahillere giden filonun yoluna fırlatabileceğini öne sürdüler.

Reuters’in Tayvan’ın drone programı hakkındaki sorusu üzerine Başkan Tsai Ing-wen’in ofisi Haziran ayında adanın Ukrayna’nın Rusya ile savaşında drone kullanımından “büyük ilham” aldığını söyledi.

Ukrayna donanmasına ait bir insansız hava aracının görüntüleri, Ağustos ayı başlarında Karadeniz’de bir Rus savaş gemisine çarptığını gösteriyor. Rusya Savunma Bakanlığı, iki deniz uçağının saldırısının püskürtüldüğünü açıklarken, daha sonra çekilen görüntülerde savaş gemisinin römorkörle kıyıya çekildiği ve ağır bir şekilde yana yattığı görülüyor. 

Çin, ABD ve ABD’nin müttefikleri, mürettebatlı uçaklarla birlikte uçacak gizli insansız hava aracı filoları oluşturma programlarına sahip. Drone’lar hedeflere saldırmak, iletişimleri engellemek veya ileri doğru uçmak için havalanabiliyor, böylece radarları ve diğer sensörleri erken uyarı sağlayabiliyor veya hedefleri bulabiliyor. Askeri teknoloji uzmanlarına göre bu robotlar, birbirleriyle ve insan operatörlerle anında bilgi paylaşabiliyor.

ABD Hava Kuvvetleri Bakanı Frank Kendall, Mart ayında Colorado’da düzenlenen bir savaş konferansında, Amerika’nın bu savaş uçaklarından 1000 kişilik güçlü bir filo kurmayı planladığını söyledi. Çin devletindeki raporlara göre, Kasım ayındaki Zhuhai hava gösterisinde Çin, insanlı savaş uçaklarının yanı sıra yüksek derecede özerklikle çalışacak, istihbarat ve ilave ateş gücü sağlayacak jet avcı uçağı benzeri bir drone olan FH-97A’yı tanıttı. kontrollü medya Çin, ABD ve Japonya da Avustralya’nın Ghost Shark’ına benzer büyük, mürettebatsız denizaltılar inşa ediyor.

Bu otonom silahların çok büyük bir avantajı: Komutanlar, insan mürettebatın hayatını tehlikeye atmadan bunları çok sayıda konuşlandırabilir. Bazı açılardan performans da artıyor.

Biden yönetimi, Çin’in yapay zekayı kullanma çabasını engellemeyi amaçlayan bir dizi önlemi uygulamaya koydu. O dönemde başkan yardımcısı olan Biden, 2016 yılında Sidney’deki bir deniz üssüne yaptığı ziyaret sırasında Avustralya donanmasına ait HMAS Adelaide gemisindeki mürettebatla konuşurken görülüyor. REUTERS/Jessica Hromas/Pool

Örneğin jet motorlu robot savaşçılar, insan vücudunun tahammül edemeyeceği manevralar yapabiliyordu. Bu, pilotların bayılmasına neden olabilecek aşırı G kuvvetlerini içeren keskin dönüşleri içerir. Hava dronları aynı zamanda bir insan pilotu desteklemek için gereken basınçlı kokpitleri, oksijen kaynaklarını ve fırlatma koltuklarını da ortadan kaldırabilir.

Ve robotlar yorulmaz. Güçleri veya yakıtları olduğu sürece görevlerine süresiz olarak devam edebilirler.

Pek çok robot nispeten ucuz olduğundan (gelişmiş bir savaş uçağı için birkaç milyon dolar, pilotlu bir savaş uçağı için ise on milyonlarca dolar), kayıplar daha kolay karşılanabilir. Komutanlar için bu, daha fazla riskin kabul edilebilir hale gelebileceği anlamına geliyor. Batılı askeri uzmanlara göre, bir robot keşif aracı, daha sonra yok edilse bile, savunma ve engellerin yüksek çözünürlüklü görüntülerini geri göndermek için düşmanın yer pozisyonuna yaklaşabilir.

Kim kazanıyor?

Şu ana kadar yapay zeka destekli silahlara hakim olma mücadelesini kimin kazandığını söylemek zor. Çin’in devasa ve gelişmiş imalat sektörü, ona seri üretimde avantaj sağlıyor. Amerika, dünyanın önde gelen ve en yenilikçi teknoloji ve yazılım şirketlerinin çoğuna ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Ancak her iki taraftaki projeler sıkı bir gizlilikle çevreleniyor.

Pekin,  yapay zeka harcamaları da dahil olmak üzere artan savunma harcamalarının ayrıntılı bir dökümünü yayınlamıyor. Yine de yapay zeka askeri araştırmalarına yapılan harcamalara ilişkin mevcut açıklamalar, yapay zeka ve makine öğrenimi harcamalarının 2010’dan sonraki on yılda keskin bir şekilde arttığını gösteriyor.

Çin’in sanayi ve teknoloji sektörlerinde açık kaynak istihbaratı konusunda uzmanlaşmış Hollanda merkezli özel araştırma şirketi Datenna’ya göre, 2011 yılında Çin hükümeti Çin üniversitelerindeki sınıflandırılmamış yapay zeka araştırmalarına yaklaşık 3,1 milyon dolar, makine öğrenimine ise 8,5 milyon dolar harcadı.  Datenna , 2019 itibarıyla yapay zeka harcamalarının yaklaşık 86 milyon dolar, makine öğrenimi harcamalarının ise yaklaşık 55 milyon dolar olduğunu söyledi .

Pekin’deki Çin Halk Devrimi Askeri Müzesi’nde düzenlenen sergide askeri teçhizat modelleri ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in yer aldığı dev bir ekran görülüyor. Xi, geçtiğimiz Ekim ayında Komünist Parti Kongresi’nde Pekin’in “insansız, akıllı savaş yeteneklerinin geliştirilmesini hızlandıracağını” söyleyerek yüksek teknolojili askeri kalkınmaya öncelik verdi. REUTERS/Floransa Lo
Kasım ayındaki Zhuhai hava fuarında Çin, insanlı savaş uçaklarının yanında görev yapacak jet avcı uçağı benzeri bir drone olan FH-97A’yı tanıttı. Bu dronun burada görülen daha önceki bir modeli 2021’de Zhuhai’de sergilenmişti. REUTERS/Aly Song

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatında eski bir analist ve şu anda Datenna’nın genel müdürü olan Martijn Rasser, “En büyük zorluk, Çinlilerin, özellikle de yapay zekanın askeri uygulamaları söz konusu olduğunda, ne kadar iyi olduklarını gerçekten bilmiyor olmamızdır” dedi. “Açıkçası, Çin birinci sınıf araştırmalar üretiyor, ancak PLA ve PLA’ya bağlı araştırma kurumlarının özellikle ne yaptığını anlamak çok daha zor.”

Önde gelen bir Çinli askeri yapay zeka uzmanının 1 Temmuz’da Pekin’de bir trafik kazasında ölmesi, ülkenin hırslarına küçük bir pencere açıyor.

Devlet kontrolündeki China Daily’nin haberine göre , öldüğü sırada 38 yaşındaki Albay Feng Yanghe “büyük bir görev üzerinde çalışıyordu” . Raporda Feng’in Harvard Üniversitesi İstatistik Bölümü’nde okuduğu belirtildi.

Çin’in önde gelen askeri yapay zeka uzmanlarından Feng Yanghe, Temmuz ayında Pekin’de bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Çin’deki devlet kontrolündeki basın, onun “operasyon planları hazırlayabilecek, risk değerlendirmeleri yapabilecek ve eksik taktik verilere dayanarak önceden yedekleme planları sağlayabilecek” bir sistem geliştirdiğini söyledi. Chinanews.com’un Weibo hesabı aracılığıyla ekran görüntüsü

Çin’de, China Daily’nin “operasyon planlarının taslağını çıkarabileceğini, risk değerlendirmeleri yapabileceğini ve eksik taktik verilere dayanarak önceden yedekleme planları sağlayabileceğini” söylediği “Savaş Kafatası” adlı bir yapay zeka sistemi geliştiren bir ekibe başkanlık etti. Raporda, sistemin PLA’nın tatbikatlarında kullanıldığı belirtildi.

Biden Yönetimi teknoloji yarışı konusunda o kadar endişeli ki, Çin’in yapay zeka ve diğer ileri teknolojileri fethetme çabasını engellemek için harekete geçti. Geçen ay Biden, ABD’nin Çin’de askeri kapasiteyi artırmak için kullanılabilecek hassas teknolojilere yönelik bazı yeni yatırımlarını yasaklayacak bir idari emir imzaladı .

VR başlık öncüsü Palmer Luckey tarafından yaratılan silah girişimi Anduril, büyük bir yüksek teknoloji savunma yüklenicisi olmayı hedefliyor. Costa-Mesa, California merkezli şirket şu anda  Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avustralya’da 1.800’den fazla personel çalıştırıyor. Luckey’nin şirketin web sitesindeki biyografisi, Anduril’i “yapay zekayı en son donanım gelişmeleriyle birleştirerek ABD ve müttefiklerinin savunma yeteneklerini kökten dönüştürmek” için kurduğunu söylüyor.

Anduril, Luckey’nin bu hikaye için röportaj yapmak için müsait olmadığını söyledi.

Anduril’in işinin özü , sensör füzyonu , bilgisayarla görme, uç bilişim  ve yapay zeka gibi teknolojileri birleştiren Lattice işletim sistemidir . Kafes sistemi, hava dronları, anti-drone sistemleri ve Ghost Shark gibi denizaltılar da dahil olmak üzere şirketin tedarik ettiği donanımların otonom çalışmasını sağlıyor.

Şu ana kadarki en büyük ticari başarısını elde eden Anduril, geçen yılın başında ABD Özel Harekat Komutanlığı’na karşı insansız hava aracı sistemi tedarik etmek üzere neredeyse 1 milyar dolar değerinde bir sözleşme kazandı. İngiltere Savunma Bakanlığı da şirkete üs savunma sistemi ihalesi verdi.

Arnott, Ghost Shark’ın yeteneklerini açıklamadı . Gemiler, Avustralya Donanması ve savunma bilim adamlarıyla yakın işbirliği içinde Sidney Limanı’ndaki gizli bir tesiste inşa edilecek. Bunun herhangi bir uygulaması hakkında kesinlikle konuşamayız” dedi.

Ancak Anduril’in ürün serisindeki daha küçük, üç tonluk otonom denizaltı Dive-LD, insansız yapay zeka destekli denizaltıların neler yapabileceğini gösteriyor. Şirketin web sitesine göre Dive-LD, 6.000 metre derinliğe ulaşabiliyor ve 10 gün boyunca otonom olarak çalışabiliyor. Site, 3D baskılı bir dış cepheye sahip olan denizaltının, mayınlara karşı savaş ve denizaltı karşıtı savaşlara girişme kapasitesine sahip olduğunu söylüyor.

Ukrayna’nın Rusya ile savaşında yenilikçi teknoloji kullanımı, yapay zekayla desteklenen silahlar üzerindeki rekabeti kızıştırıyor. Bu fotoğrafta iki adam, Temmuz ayında Kiev bölgesinde cihazı test ederken, insansız bir kara aracının üzerine bir tanksavar mayını modeli yerleştiriyor. REUTERS/Alina Smutko

Basınçlı bir gövdeye ihtiyaç duymayan Anduril’in Dive-LD’si, askeri hizmetteki insanlı denizaltılardan çok daha derinlere inebilir. Askeri denizaltıların ulaşabileceği maksimum derinlikler genellikle gizli bilgilerdir ancak deniz analistleri Reuters’e bunun 300 ila 900 metre arasında bir yerde olduğunu söyledi. Çok daha derinlere inme yeteneği, bir denizaltının tespit edilmesini ve saldırıya uğramasını zorlaştırabilir.

Kıdemli donanma subayları, Ghost Shark gibi torpido, füze ve mayınlardan oluşan bir karışımla donanmış düzinelerce otonom denizaltının, düşmanın kıyılarında gizlenebileceğini veya stratejik açıdan önemli bir su yolunda veya geçit noktasında pusuya yatabileceğini söylüyor. Ayrıca yapay zeka destekli işletim sistemlerinin tanımayı öğrettiği hedeflere saldırmakla da görevlendirilebilirler.

Avustralya’nın nükleer deniz altı filosu, günümüzün insansız denizaltılarından daha güçlü olacak. Ancak bunların hayata geçmesi de çok daha uzun sürecek.

Projenin ilk bölümünde ABD, Canberra’ya beş adede kadar Virginia sınıfı denizaltı tedarik edecek. Bu denizaltılardan ilki önümüzdeki on yılın başlarına kadar hizmete girmeyecek. Avustralya, İngiltere ve ABD arasında bir savunma teknolojisi işbirliği olan AUKUS anlaşması kapsamında, 368 milyar Avustralya Doları tutarındaki aynı projenin bir parçası olarak, 2040’lardan itibaren yeni bir sekiz denizaltı sınıfı daha inşa edilecek.

Askeri stratejistler, bu filo etkili bir güç haline geldiğinde, insan birlikleri ve geleneksel mürettebatlı silahlardan oluşan ekipler halinde çalışan çok sayıda ölümcül robotun savaşın doğasını değiştirmiş olabileceğini söylüyor.

Arnott, “Sıkıcı, kirli ve tehlikeli pek çok savaş var” dedi. “Bunu bir makineyle yapmak çok daha iyi.”

İnsan-makine ekipleri savaşı yeniden şekillendirmek üzere

Bazı teknoloji uzmanları, şimdilerde silah pazarına giren yenilikçi ticari yazılım geliştiricilerinin, bazen buzul hızında yüksek maliyetli silahlar üreten geleneksel savunma endüstrisinin hakimiyetine meydan okuduğuna inanıyor.

Denizaltılar veya keşif helikopterleri gibi insanlı büyük silahların, hava gücünün artmasıyla modası geçmiş savaş gemisinin yolunda gidip gitmeyeceğini söylemek için henüz çok erken. Ancak insanlarla birlikte çalışan hava, kara ve su altı robotları savaşta önemli bir rol oynamaya hazırlanıyor.

Böyle bir değişimin kanıtları Ukrayna’daki savaştan şimdiden ortaya çıkıyor. Orada, yapay zeka destekli özerkliğe sahip olmayan, insan ve makinelerden oluşan ilkel ekipler bile savaş alanını yeniden şekillendiriyor. Çatışmayı inceleyen askeri analistlere göre, basit, uzaktan kumandalı insansız hava araçları, Ukrayna’daki topçu, roket ve füzelerin ölümcüllüğünü büyük ölçüde artırdı.

ABD savunma bakan yardımcısı Kathleen Hicks, 28 Ağustos’ta Washington’da askeri teknoloji konulu bir konferansta yaptığı konuşmada , geleneksel askeri yeteneklerin “gerekli olmaya devam ettiğini” söyledi. Ancak Ukrayna çatışmasının, ticari ve geleneksel olmayan şirketler tarafından geliştirilen yeni teknolojilerin “modern askeri saldırganlığa karşı savunmada belirleyici” olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Tarafsız bir ABD uzman paneli olan Özel Rekabet Çalışmaları Projesi’nin Mayıs ayı raporuna göre, hem Rus hem de Ukrayna kuvvetleri geleneksel silahları yapay zeka, uydu görüntüleme ve iletişimin yanı sıra akıllı ve başıboş mühimmatlarla entegre ediyor . Raporda, savaş alanının artık askerlerin “hayatta kalmak için yer altına inmeye veya mahzenlerde toplanmaya zorlandığı” derin siperler ve sığınaklardan oluşan bir yama işi olduğu belirtildi.

Bazı askeri stratejistler, bu çatışmada saldırı ve nakliye helikopterlerinin o kadar savunmasız hale geldiğini, neredeyse göklerden indirildiklerini, rollerinin giderek artan oranda insansız hava araçlarına devredildiğini belirtti.

Çatışma hakkında düzenli olarak yorumlar yayınlayan eski Avustralya ordusu tümgenerali Mick Ryan, “Mürettebatsız hava sistemleri, mürettebatlı keşif helikopterlerini zaten birçok görevden uzaklaştırdı” dedi. “Kara konuşlu topçu gözlemcilerinin yerini dronların aldığını görmeye başlıyoruz. Bu yüzden şimdiden bazı değişiklikler görmeye başladık.

Reuters / David Lague

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
ABD-Çin yapay zeka yarışmasında katil robotları konuşlandırma yarışı sürüyor! İnsansız Denizaltılar, Katil Robotlar…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin