1. Haberler
  2. Çevre
  3. YA HEP, YA HİÇ…(BOTAŞ özelinde)

YA HEP, YA HİÇ…(BOTAŞ özelinde)

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Değerli vatandaşlar, elektrik dağıtım ve iletim hizmetlerinin özel şirketler tarafından yürütülmesi sonucu vatandaşları ısıtırken yakan, aydınlatırken çarpan bir durumla karşı karşıya bıraktığı ve devletten ucuz bedelle alınan elektriğin fahiş bedelle aboneye fatura edildiğini daha önceki birçok yazımda detaylarıyla sizlere aktarmıştım. DOĞRU PARTİ adına çözüm olarak da bu hizmetlerin kamu eliyle yürütülmesinin olmazsa olmaz olduğunu belirtmiştim. Şu an uygulanan bu yöntemde kazanan yandaş/paydaş firmalar, kaybeden devletimiz ve milletimizdir.

AKP, aynı uygulamayı doğalgaz dağıtım ve iletim konusunda da yapmak istemekte ve seçim öncesi BOTAŞ’ı özelleştirme kapsamında, 1.Mart.2023 günü doğalgaz ithalatına, hem BOTAŞ hem de özel sektör tüzel kişileri açısından serbestlik getiren ve 24 maddeden oluşan “Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ile bazı kanunlar da değişikliklere dair kanun teklifi” TBMM Başkanlığı’na sunuldu. TBMM’ye sunulan yasa teklifine göre, stratejik bir kuruluş olan BOTAŞ (Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ) yeniden yapılandırma adı altında şirketlere bölünürken halkın vergileriyle ülke geneline döşenen doğalgaz boru hatları özel doğalgaz şirketlerinin kullanımına açılacak ve BOTAŞ ile birlikte özel şirketler de doğalgaz ithal edebilecek. Şirketler temin ettikleri doğalgazı veya çıkarılacak yerli doğalgazı satın alıp, BOTAŞ’a ait boru hatlarını kullanarak vatandaşa satacak. Yine SPOT PİYASA, DAĞITIM VE İLETİM ŞİRKETLERİ ve BİST üzerinden EPDK düzenlemeleri kapsamında yandaş paydaş şirketlere milletimiz kaynak aktarmaya tıpkı elektrikte olduğu gibi devam edecek ve elektrikte yaşanan vurgun doğalgaz üzerinden de devam edecektir.

BOTAŞ’ın faaliyetlerinin ayrıştırılması ve yeniden yapılandırılması amacıyla kurulacak şirketlerin işletme konusu, sermayesi ve ortaklık yapısı, ticaret unvanı bu kapsamda gerçekleştirilecek devir ve benzeri işlemler Cumhurbaşkanı Kararı ile düzenlenecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın izni ile BOTAŞ’ın doğalgaz alım sözleşmelerine konu miktarların devri ya da kontrat devri yapıldığında devir süreçleri tamamlanıncaya kadar BOTAŞ, kanundaki piyasa payı sınırlamalarına tabi olmayacak ve BOTAŞ’ın hazine garantili yükümlülükleri saklı olacak.

Değerli vatandaşlar, AKP iktidarı halkımızın dertlerine derman olamadığı gibi uygulamala rıyla halkımıza ölümü gösterip sıtmaya razı etmenin peşinde koştu, koşmaya da devam ediyor. Aydınlığı saray ve eşrafına, karanlığı halkımıza reva gören ve bu iktidar giderayak yukarıda anlatmaya çalıştığım stratejik kuruluşumuz BOTAŞ’ı da yandaşlara peşkeş çekerek elektrikte olduğu gibi doğalgazda da halkımızı bu doymak bilmez şirketlerin insafına teslim etmenin peşindedir. Şair ve yazar Cenap Şahabettin’in Siyaset dünyasında insaf, bir hırsız feneridir. Ne tarafı dilerse orayı aydınlatır.” sözüne atfen AKP iktidarının elindeki feneri almadığınız sürece bu tür insafsızlıkların hedefi olacağınızdan şüpheniz olmasın. Sıra sizde, ya feneri bu iktidarın elinden alın ya da fenerin aydınlığından mahrum olun. YA HEP , YA HİÇ… Selam ve saygılarımla        15.Mart.2023

 

 

Cezmi Orkun

Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı

(Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madencilik Politikaları Başkanı)

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
YA HEP, YA HİÇ…(BOTAŞ özelinde)
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin