1. Haberler
  2. AK PARTİ
  3. The Guardian, Türkiye’nin Lahey’de Yargılanması Başvurusunu Haber Yaptı

The Guardian, Türkiye’nin Lahey’de Yargılanması Başvurusunu Haber Yaptı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

The Guardian, bir grup Avrupalı hukukçunun Türkiye’nin Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanması için başvuruda bulunmasını haber yaptı.

The Guardian’ın haberine göre; eski Belçika başbakan yardımcısı ve insan hakları hukuku profesörü Johan Vande Lanotte önderliğindeki bir grup Avrupalı hukukçu, Türkiye’nin Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanması için bir dosya hazırlayarak mahkemeye başvuruda bulundu.

Guardian’ın verdiği bilgilere göre; FETÖ üyesi olan ve 2016 yılında Türkiye’deki darbe girişimine destek veren teröristlerin, başka ülkelerden Türkiye’ye getirilmesi ‘işkence ve alıkonulma’ olarak lanse ediliyor ve Türkiye’nin yargılanması talep ediliyor.

The Guardian’ın Haberi

Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesinden (UCM), dünya çapındaki muhaliflerine yönelik takip ve zulüm sırasında insanlığa karşı suç işlediği iddia edilen Türk hükümetini soruşturması isteniyor.

Avrupalı hukuk uzmanlarından oluşan bir heyet, Recep Tayyip Erdoğan hükümeti tarafından gerçekleştirildiği söylenen yaklaşık 200.000 kişinin işkence, devlet destekli adam kaçırma ve haksız yere hapsedilme olaylarının ayrıntılarını veren bir tanık ifadeleri dosyası derledi. Dosya Çarşamba günü UCM başsavcısı Karim Khan’a teslim edilecek.

Raporda, “Türk yetkililer, Erdoğan rejiminin yüzbinlerce muhalifine karşı insanlığa karşı suçlar işledi” denildi. “Bu suçlar, UCM’nin Erdoğan rejiminin üst düzey yetkililerine karşı dava açma eşiğini karşılayarak, ‘sivil bir halka karşı yaygın ve sistematik bir saldırı’ anlamına geliyor.”

Türkiye, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni kuran Roma Tüzüğü’ne taraf değil, ancak 2020’de avukatlar ve insan hakları grupları tarafından delilleri toplamak ve tanıklıklara tanık olmak için kurulan bir soruşturma organı olan Türkiye Mahkemesi, iddia edilen suçların en azından bir kısmının gerçekleştirildiğini söyledi. Türkiye, düşman olarak algıladığı düşmanlarını sınırlarının çok ötesinde kovalarken, 45 ICC üye ülkesinin topraklarında. Bu nedenle mahkeme, ICC’nin yargı yetkisine sahip olduğunu savunuyor.

ICC sunumu, kurbanların Kenya, Kamboçya, Gabon, Arnavutluk, Bulgaristan, Moldova, Moğolistan ve İsviçre’den kaçırıldığı ve Türkiye’ye geri götürüldüğü 17 zorla kaybetme vakası olduğunu söylüyor. Hedefler, Gülen’in 2016’daki başarısız darbe girişiminin arkasında olmakla suçlanmasının ardından Türkiye’de yüz binlerce kişinin tutuklanmasının ardından terör örgütü olarak tanımlanan ABD merkezli İslami vaiz Fethullah Gülen liderliğindeki muhalefet hareketiyle bağlantılıydı.

Osman Karaca, 14 Ekim 2019’da Phnom Penh’de bir bankayı ziyaret ederken Kamboçya terörle mücadele polisi olduğuna inanılan kimliği belirsiz kişilerce yakalandı. O sırada 49 yaşında olan Karaca, 2011’de Meksika’ya taşınmadan önce Kamboçya’da okul müdürü olan ve 2018’in sonlarına kadar kolej müdürü olan Türkiye doğumlu bir öğretmen. Türk istihbaratı tarafından izlendiğinden korkmuştu. çünkü Gülen hareketiyle bağlantılı bir okulda çalışıyordu. 2019 yılında Karaca, Kamboçya’da güvende olacağını düşünerek sahipleri Kamboçya hükümeti üyeleriyle akraba olan bir okulda çalışmak üzere Kamboçya’ya dönme davetini kabul etti.

Karaca, dört gün kimseyle görüştürülmeden alıkonulduktan sonra Türk yetkililere teslim edildi ve onlar da onu küçük bir devlet jetiyle Türkiye’ye geri götürdü. 2002’de Kamboçya’ya gitmek üzere Türkiye’den ayrılmış olmasına rağmen, 2016’daki darbe girişiminde silahlı bir terör örgütüne liderlik etmekten suçlu bulundu.

Mahkeme, Karaca’nın yurtdışında yaşayan ve Gülenci okullar veya diğer kurumlarla bağlantıları nedeniyle “terörist” olarak tanımlanan birçok Türk’ten sadece biri olduğunu söylüyor. Mahkemenin mahkemeye sunduğu sunumda ayrıca 800 kişiye işkence yapıldığına dair ifadeler de yer alıyor ve “işkencenin nasıl büyük ve tutarlı bir ölçekte yapıldığını ayrıntılı olarak anlatın” diyor.

Türk Dışişleri Bakanı şu ana kadar yorum talebine yanıt vermedi.

Mahkemenin kurulmasına yardım eden ve UCM’yi soruşturma açmaya ikna etme çabalarına öncülük eden eski Belçika başbakan yardımcısı ve insan hakları hukuku profesörü Johan Vande Lanotte, “Bu soruşturulmalı” dedi. “Uluslararası hukukun evrensel temel ilkeleri ihlal ediliyor.”

Türkiye Mahkemesi, imzalamayan bir devletin suçlarını soruşturmak için bir emsal olduğuna dikkat çekiyor. 2019’da ICC, Myanmar’ın mahkemenin yetkisini tanımamasına rağmen Myanmar’ın Rohingya Müslümanlarına yönelik etnik temizliğini soruşturabileceğine karar verdi çünkü kurbanların çoğu ICC imzacısı olan Bangladeş’e sınır dışı edilmişti. Bu nedenle mahkeme, “suçun unsurlarının bir üye devlette işlendiğini” savundu.

Türkiye örneğinde, “suçlar, UCM’nin bölgesel yargı yetkisine sahip olduğu 45 taraf devletin topraklarında işlendi. Bu spesifik suçlar yaklaşık 1300 kurbanla ilgilidir.”

Vande Lanotte, “Birleşmiş Milletler Zorla Kaybetmeler Çalışma Grubu’na, BM İnsan Hakları Komitesi’ne, Avrupa insan hakları mahkemesine ve hatta Türkiye’deki yargıçlara baktık ve hiçbir şey yapılmadı, yani bu sonuncusu” dedi.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
The Guardian, Türkiye’nin Lahey’de Yargılanması Başvurusunu Haber Yaptı
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin