1. Haberler
  2. DOĞRU Parti
  3. Tayyip Erdoğan’ın Adaylığı Tartışılıyor! HKP ve DOĞRU Parti İtiraz Etmişti…

Tayyip Erdoğan’ın Adaylığı Tartışılıyor! HKP ve DOĞRU Parti İtiraz Etmişti…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itiraz başvurusu yapmış, HKP Genel Sekreter Yardımcısı Avukat Sait Kıran, “Cumhur İttifakı’nın adayı olarak başvurusunu yapan Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığının reddedilmesini talep ettik. Çünkü, ortada gerçek bir diploma yok,” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Bunun üzerine Marmara Üniversitesinden, Cumhurbaşkanı Tayyip ERDOĞAN’a verilen diplomayla ilgili geçtiğimiz dönemde yapılan açıklama yeniden gündem oldu. Aşağıdaki belgede, üniversiteden yapılan açıklama görülüyor.

Fotoğrafı Aç

HKP Genel Sekreter Yardımcısı Avukat Sait Kıran‘ın Açıklaması ise şu şekilde:

“Bugün, bir kez daha; Halkın Kurtuluş Partisi olarak, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’na başvurarak; Cumhur İttifakı’nın adayı olarak başvurusunu yapan Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığının reddedilmesini talep ettik. Çünkü, ortada gerçek bir diploma yok.

Ve ortada Tayyip Erdoğan’ın diplomasının olmadığını söyleyen iki tanık var. Bunlardan biri AKP kurucularından ve şu anda da ‘AKP’nin parti programını ben yazdım’ diyen, ekonomi profesörü Abdullatif Şener. Ki bir dönem, AKP’nin Başbakan Yardımcılığını, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığını yapmıştı. Diyor ki, ‘Sayın Erdoğan’ın öğrenci belgesi var, fakat bu öğrenci belgesi, dönem öğrencilerinin öğrenci belgesinin formatına benzemiyor. Farklı bir format. Sayın Erdoğan’ın çıkış belgesi var. Ama çıkış belgesi de dönem öğrencilerinin çıkış belgesine benzemiyor. Farklı bir formatta. Diploması var. Ama diploması, dönem öğrencilerine verilen diploma formatında değil. Dolayısıyla bir problem var. Bu problem ne olabilir diye bazıları ile görüş alışverişinde bulundum. Biri dedi ki; ‘eskiden ‘muhbir öğrenciler’ vardı. Bunlar ellerindeki belgeleri resmi olarak kullanmasın diye, formatını farklı yaparlardı. Bu nedenle, bu gerçekten puanı ile mezun olmuş, derslerini vererek mezun olmuş bir öğrenci görüntüsü vermiyor’ demişti. Ben de bugün itibarıyla Sayın Erdoğan’ın bir diploması olduğu konusunda tereddüt içerisindeyim. Böyle bir diplomanın olmayacağı kanaatindeyim. Yarın ortam değiştikten sonra, bunlar incelenecek. İncelendiği zaman Türkiye, her şeyi gerçek bir şekilde görecek.’

Yine 2007-2011 yılları arasında, dört yıl boyunca YÖK Başkanlığı yapan, şu anda Gelecek Partisi’nin hem kurucusu, hem de Eğitim Politikaları İzleme Kurulu Başkanı olan Prof. Yusuf Ziya Özcan’ın konu ile ilgili 11 Mart 2023 tarihinde attığı tweet aynen şudur: RTE, Cumhurbaşkanlığı seçimine katılamaz. Bir, anayasaya aykırı. İki, üniversite diploması yok. Yine de kendisine özgü, garip yollarla katılmaya çalışırsa tarihin en büyük seçim skandalının müsebbibi olacaktır.’

ERDOĞAN’IN ADAYLIK BAŞVURUSUNUN REDDEDİLMESİ ÇAĞRISI

Görüldüğü gibi YÖK eski Başkanı bile; Tayyip Erdoğan’ın üniversite diploması yok, diyor. Ki YÖK Başkanı bilmezse, kim bilebilir diplomanın olmayacağını. YSK’nın sayın hukukçuları da adı gibi bilmektedir ki yoktur.

Anayasa madde 101’e göre de Cumhurbaşkanı adayı olamaz. Eğer olur denilirse, Tayyip Erdoğan’ın resmi evrakta sahtekarlık suçu işleyerek getirdiği sahte belge, gerçekmiş gibi kabul edilip aday yapılırsa açıkça belirtelim ki YSK üyeleri de bu suça ortaklık ederler, görevlerini kötüye kullanmış olurlar.

YSK üyelerine bir kez de siz basın emekçilerinin önünde seslenmek istiyoruz. Görevinizin size yüklediği sorumluluğun gereğine uyun. Anayasaya ve kanunlara uyun. Hukuk insanı olmanın yüklediği sorumluluğun gereğini yerine getirin. Ve diplomasızlığı artık kesince kanıtlanan Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylık başvurusunu reddedin.

Geçerli bir diploması yok, bütün cumhurbaşkanlığı iddiası yok hükmündedir, hukuk karşısında. Bugüne kadar yaptığı bütün işlerler, atamalar, verdiği ihaleler de yok hükmündedir. Bugüne kadar yargı baskı altına alınarak, bunlar göz ardı edildi. Bu hukuksuzluğa yol verenler, izin verenler; yasaların ve anayasanın kendilerine yüklediği ve sorumluluğu yerine getirmeyen bütün devlet kurumu mensupları da yargı mensupları da bağımsız yargı önünde yargılanmaktan kurtulamayacaklardır.”

Doğru Parti Genel Başkanı ve eski Sağlık Bakanı Rifat SERDAROĞLU, Cumhurbaşkanı Tayyip ERDOĞAN‘ın 3. kez adaylığına itiraz etti.

YSK’ya dilekçe veren Rifat Serdaroğlu, Anayasa’da açıkça bir kişinin en fazla 2 defa aday olabileceğinin yazıldığını ifade etti.

İtiraz dilekçesinde yer alan gerekçeler:

“21 Mart 2023 tarihinde AKP ve MHP grupları, Sayın Başkanlığınıza, Recep Tayyip Erdoğan‘ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi maksadıyla yapılan, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesi için yapılan başvuru karşısında işbu itiraz dilekçesi ile Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığına itiraz etme gereği hasıl olmuştur. Şöyle ki, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 101. maddesinin ikinci fıkrası ‘Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir’ Gereğince bir kişinin en fazla iki defa cumhurbaşkanı olacağı aşikardır.

Yine Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 116. maddesinin üçüncü fıkrası ‘Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir’ Gereğince bir kişinin üçüncü kez Cumhurbaşkanı seçilmesine imkan bulunmamaktadır.

10 Mart 2023 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan seçimlerinin yenilenmesi kararında görülmektedir ki, seçimlerinin yenilenmesi kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından alınmamış bizatihi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınmıştır. Erdoğan, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilk kez; 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile de ikinci kez Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Bu halde, Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığına aday olması üçüncü kez Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi maksadıyla olacağından, AKP ve MHP grupları tarafından Erdoğan’ın, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesi için yapılan başvurunun reddedilmesi için işbu itiraz dilekçesi ile itiraz etme gereği hasıl olmuştur.”

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Tayyip Erdoğan’ın Adaylığı Tartışılıyor! HKP ve DOĞRU Parti İtiraz Etmişti…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin