1. Haberler
  2. AK PARTİ
  3. SİNAN ATEŞ Cinayeti MHP’yi Sarsıyor! Yaşanan Siyasi Cinayetin Ardından Yetkililer Sessizliğini Koruyor…

SİNAN ATEŞ Cinayeti MHP’yi Sarsıyor! Yaşanan Siyasi Cinayetin Ardından Yetkililer Sessizliğini Koruyor…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim
Sinan ATEŞ’in Öldürülmesi Sonrası MHP’de İstifa Depremi
Ülkü Ocakları’nın eski Genel Başkanı Sinan Ateş’in silahlı saldırı ile öldürülmesinin ardından MHP derin bir sessizliğe büründü. Bu sessizliğin ise MHP tabanında bir rahatsızlığa yol açtığı ve üyelerin istifasına neden olduğu belirtildi. E-Devlet üzerinde 100 bin kişinin MHP’den istifa ettiği değerlendiriliyor.
TEHDİT, CİNAYET ve İÇ HESAPLAŞMA
Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in ölümünden hemen önce MHP’liler tarafından tehdit edildiği iddiası, İYİ Partililerle fotoğraf vermesi ve ardından öldürülmesi üzerine şüpheler iç hesaplaşma üzerine yoğunlaşıyor.
MHP’nin ve Ülkü Ocakları cinayete ilişkin sessizliğini korurken, İçişleri Bakanlığı da herhangi bir açıklama yapmamıştı. Suikastta adı geçenlerden birinin MHP İstanbul İl Yöneticisi olması, MHP’li milletvekillerinden birinin evinde yakalanması, cenazeye katılan ülkücülerin intikam sloganları atması, yaşanan siyasi cinayetin iç hesaplaşmadan kaynaklandığı görüşünü destekliyor.

Saldırganların peşine düşen polis kısa sürede şüphelilerle ilgili önemli bilgiler elde etti. Düzenlenen operasyonla 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheliler arasında motosikleti kullanan kişinin de olduğu belirtildi.

2019’da Ülkü Ocakları Başkanlığı’na getirilen Sinan Ateş 2020’de Devlet Bahçeli’yle ilgili bir görüşünü belirttiği için görevden alındı. Sinan Ateş’in o günden sonra adının genel başkanlık için geçtiği iddia ediliyor. MHP’liler tarafından tehdit edildiği iddia edildiği söylenen Sinan Ateş‘e yakınlığıyla bilinen Mersin Ülkü Ocakları Başkanı da daha önce bıçaklı saldırıya uğramıştı.

Sinan Ateş, suikasttan saatler önce İYİ Partili eski ülkücülerle görüşme gerçekleştirdi.

Sinan Ateş görüşmeyi Instagram hesabından paylaştı ve “davamızın aksaçlılarıyla” notunu düştü. Bu görüşmenin OdaTV tarafından haberleştirilmesine tepki gösteren Ateş, “Bizim tavrımız da duruşumuz da nettir. Yetiştiğimiz Ocak Ülkü Ocakları, partimiz MHP’dir,” şeklinde açıklama yapmıştı. Görüşmenin hemen ardından ise suikastın gerçekleşmişti.

Sinan Ateş 30 Aralık 2022’de suikast sonucu öldürüldü, MHP ve Ülkü Ocakları sessizliğini korudu…

Suikastın ardından gerek MHP, gerekse ittifak ortağı ve iktidar partisi AKP’den açıklama yapılmadı. Aynı şekilde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da sessizliğini koruyor. Ankara Valiliği ise olaydan 24 sonra sosyal medya üzerinden kısa bir açıklama yapmıştı.

GÖZALTI

Gözaltına alınan 5 kişiden biri olan Ufuk Köktürk, Ülkü Ocakları Maltepe Şube Yöneticisi.  Gözaltına alınan diğer bir şüpheli ise Doğukan Çep, 2013 yılında İstanbul Maltepe’de öldürülen Hasan Ferit Gedik ile ilgili davada 35 yıl 4 aylık hapis cezası almış ve firar etmişti. Doğukan Çep’in, cinayeti planlayanlar tarafından İstanbul’dan Ankara’ya getirildiği değerlendiriliyor.

Sinan Ateş’in ölümünün ardından yüzlerce MHP’li partilerinden istifa etti. e-Devlet üzerinden istifa ettiklerine dair ekran görüntülerini sosyal medyada paylaşanlar, Ateş’in öldürülmesi sonrası partinin sessiz kalmasını eleştirdi. Bunun yanında MHP İl Yöneticisi Köktürk’ün de şüpheliler arasında yer alması, MHP’nin sessizliği “suikast parti içi hesaplaşma mı?” sorusunu gündeme getiriyor.

BirGün Yazarı Timur Soykan’ın sosyal medya hesabından paylaştığı bilgilere göre Ufuk Köktürk ile cinayeti işleyenler arasında bir para trafiği olduğu öne sürülüyor. Para trafiğinin cinayetle ilgili olup olmadığı ise incelenirken gözaltına alınan şüphelilerden birinin ifadesinde ilginç şeyler söylediği ortaya çıktı. Yeni Şafak’ın haberine göre şüpheli ‘para için yaptık’ diyerek cinayeti itiraf etti.

SORUŞTURMA

Sinan Ateş, arkadaşı Selman Bozkurt ile Çankaya ilçesi Çukurambar semtindeki Kızılırmak Mahallesi’nde bir binadan çıktıkları sırada silahlı saldırıya uğramıştı. Saldırıda Sinan Ateş bacaklarına ve başına isabet eden kurşunla ağır yaralanırken, Selman Bozkurt omzundan yara almış, Ateş kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Anadolu
Devlet Bahçeli, Ankara’da 2019’da bayram namazını kıldıktan sonra o dönem Ülkü Ocakları Başkanı olan Sinan Ateş ile birlikte Alpaslan Türkeş’in mezarını ziyaret etmişti.

İki çocuk babası Sinan Ateş’in cenazesi, memleketi Bursa’da toprağa verilmişti.

Cami bahçesinde öğle vakti kılınan cenaze namazına, Sinan Ateş’in ailesi ve yakınlarının yanı sıra AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ve Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu ile çok sayıda kişi katılmış, Emir Sultan Mezarlığı’na götürülerek defnedildi.

Anadolu
Sinan Ateş, MHP lideri Bahçeli’ye “Nutuk” hediye etmişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş için başsağlığı dilemişti.

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından; “Uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden, Ülkü Ocakları Eski Genel Başkanı Sinan Ateş’e Allah’tan rahmet, ailesine, dostlarına başsağlığı diliyorum. Devlet, bu cinayeti tümüyle aydınlatmalıdır. Sokakları karıştırmak isteyenlerin oyunlarına düşülmemelidir,” demişti.

MHP ve Ülkü Ocakları ise taziye mesajı yayınlamadı.

Sinan Ateş’in ölümüyle Türkiye’de 12 Eylül 1980 sonrası ilk kez Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yapmış bir isim silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. 1980 öncesi silahlı saldırıya uğrayan eski Ülkü Ocakları Başkanı Muharrem Şemsek saldırıdan yaralı olarak kurtulmuştu.

Sinan Ateş’in suikastı sonrası Milliyetçi Hareket Partisi ve Ülkü Ocakları’ndan herhangi bir taziye mesajı gelmedi.

2019 yılında Ülkü Ocakları Genel Başkanı olan Sinan Ateş, İYİ Parti’nin kuruluş sürecinde MHP yönetiminden yana tavır almış ve  partiden ayrılanları eleştirmiş ancak genel başkanın ayrılması durumunda ne olacağıyla ilgili değerlendirmede bulunmasının ardından, 2020 yılında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli‘nin isteği ile genel başkanlık görevinden istifa etmişti.

Sinan Ateş, istifasını Twitter’dan şu sözlerle duyurmuştu: “Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı, ömür boyu taşıyacağım en kutsal unvan olacaktır. Ülküdaşlarım haklarını helal etsinler. Bu can bu bedende oldukça Liderim Sayın Devlet Bahçeli’nin ve davamın emrinde olacağım.”

Kulislerde ise Ateş’in yaşadığı görüş ayrılıkları sonucu görevi bırakmak zorunda kaldığı konuşulmuştu. Sinan Ateş’in İYİ Partili ülkücülerle fotoğraf çektirdiği yönünde haberler çıkmış, bu haberlerle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Sinan Ateş, MHP’lilere “itibar suikastı” olduğunu belirterek “Bizim tavrımız da duruşumuz da nettir. Yetiştiğimiz Ocak Ülkü Ocakları, partimiz MHP’dir” demişti.

Devlet BAHÇELİ’den Sonrası…

Yeniçağ yazarı Yavuz Selim Demirağ, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Sinan Ateş suikastı siyasi cinayettir. Azmettirenler kriminal çeteyi taşeron olarak kullanmıştır. Bunu Adli vaka diye yutturmaya kalkışabilirler. Polisin üzerinde yoğun baskı iddialarını ciddiye almalıyız. Bir dönem Türkmen Dağına giden daha sonra İstanbul-Maltepe-Gülsuyu’nda çeteleşen bir ekip var. Başlarında “Dado” isimli biri var. Doğukan Yardak… Yurt dışında firari. Polisin elinde bir Dado daha var. Muhtemelen ördek,” ifadelerini kullandı.

Sinan Ateş’in Ülkücü camiada sevilen biri olduğunu belirten Yavuz Demirağ, Halk TV’ye yaptığı açıklamalarda Sinan Ateş‘in, Devlet Bahçeli sonrası MHP lideri olarak görülen birkaç isimden biri olduğunu söyledi.

Alican Uludağ: Tetikçiler İstanbul’dan geldi

Gazeteci Alican Uludağ, Sinan Ateş hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin bazı bilgiler paylaştı. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Uludağ, gözaltı sayısının beşe çıktığını, cinayette Eray Özyağcı ve Doğukan Çep isimlerinin öne çıktığını, tetiği çektiği öne sürülen Özyağcı’nın henüz yakalanamadığını, motosikleti kullanan Doğukan Çep’inse gözaltına olduğunu söyledi.

Uludağ, “Bu kapsamda eski Ülkü Ocakları Maltepe Şube yöneticisi Ufuk Köktürk gözaltına alındı. Köktürk’ün evinde 1 adet tabanca ve bu silaha ait 2 adet şarjör ve 23 adet fişek ele geçirildi. M.Y. adlı şüpheli ise aranıyor. Ufuk Köktürk’ün adı ‘MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu’ listesinde geçiyor. Ancak yönetimdeki görevine ilişkin ayrıntılı bilgi yok. Köktürk’ün olaydaki rolüne ilişkin de henüz teyitli bilgi bulunmuyor. Olay, MHP teşkilatı içinde başka yöneticilere uzanır mı, şimdilik bilinmiyor,” dedi.

Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Yavuz Akgül’den Sinan Ateş açıklaması

Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Yavuz Akgül, Sinan Ateş cinayetiyle ilgili MHP’nin sessizliğini eleştirenleri eleştirdi. “Devlet Bahçeli bir konu hakkında yorum yapmıyorsa bir bildiği vardır” diyen Akgül şu ifadeleri kullandı: “Yaşanan olaylar göstermektedir ki MHP ve Ülkü Ocakları’nın temelini sarsmaya yönelik iftiralar atılıp, karalama kampanyaları yapılıp algı operasyonlarıyla düşürmeye çalışanlar apaçık ortadır. Ülkü Ocakları ve MHP böyle şeylere yem olmayacak kadar kutlu bir harekettir. Olaylara karşı yorum yapanlara bakınız ki hiçbirinin ne MHP ile ne Ülkü Ocakları ile alakası kalmamış, Ülkücü Hareketin zamanında ekmeğini yiyip bugün Ülkücü Hareketi düşürmeye karşı kötü göstermeye karşı and içmiş üç beş zavallıdır. Olayın içi yüzünü bilmeden, olayın müsebbini MHP ve Ülkü Ocakları olarak gören, suçu tamamen MHP ve Ülkü Ocakları’na yıkmaya çalışanlar hatta ve hatta ‘Biz katilin kim olduğunu biliyoruz’ diyecek kadar alçalanlar, ‘Ahde vefa imandandır’ sözünü hiç ettiler diyenler, ‘MHP ve Ülkü Ocakları benim için bugün bitmiştir’ diyenler pişman olacaklarını bilmemekle beraber MHP ve Ülkü Ocakları’nı başsağlığı dilememekle suçlamışlardır. Ülkücü Milliyetçi Hareketin Lideri Sn. Devlet Bahçeli bir konu hakkında yorum yapmıyorsa bir bildiği vardır ve tarih onun daima haklı çıkarmıştır. Şöyle cenazeye katılanlara bakın! Liderimizi, Ülkü Ocakları Genel Başkanımızı cenazeye sahip çıkmamakla suçlayanlar olayın yaşandığı gün attıkları iftiralar ile MHP ve Ülkü Ocakları’nı lekelemeye çalışanlardan hangisi cenazeye katıldı?”

Polis, şüphelilerle bağlantılı olduğu belirlenen 2 kişiyi daha gözaltına aldı.

CENAZEYE BÜYÜK KATILIM

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş, yeni yıla iki gün kala başkentte muhafazakâr kesimin adresi olarak bilinen Çukurambar’da öldürülmüş, ardından Bursa’da düzenlenen cenazeye yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı kaydedilmişti.

Ankara’da silahlı saldırıda yaşamını yitiren eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş’in cinayetinde gözaltı sayısı 5’e yükselirken, cinayetle ilgili değerlendirmeler de sürüyor.

Mersin’de 15 Mart günü Eski Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Çağrı Ünel’e yönelik saldırı gerçekleşmişti.

Çağrı Ünel, kendisine bıçakla saldıran ve darp edenlere karşı kendisini korumak amacıyla taşıdığı ruhsatsız tabancayla ateş etmiş ve Emrullah Kaplan‘ı öldürmüştü.

Mersin Ülkü Ocakları Eski Başkanı Çağrı Ünel‘in Sinan Ateş‘in ekibinde olduğu ve yaşananların bir husumete dönüştüğü iddia ediliyor.

Çağrı Ünel Saldırı ve SAVCILIK DEĞERLENDİRMESİ

“(…) Şüpheli Çağrı Ünel’in sosyal paylaşım sitelerindeki paylaşımları nedeniyle Özgür Adar arasında internet üzerinden tartışma yaşandığı, yaşanan tartışma nedeniyle taraflar arasında husumet oluştuğu, 14.03.2022 tarihinde Hüseyin Coşkun Akgöllü’nün, Nurullah Saraç ve maktül Emrullah Kaplan‘la birlikte Selim Anlı’nın yanına geldiği, o sırada Adana ilinde Alperen İbicioğlu’nun da kendilerini yanına geldiği, Adana ilindeki buluşmaya Salih Kaplan, Tuğcan Sönmezler, Ahmet Atan İlyas Çiftçioğlu, Cenk Gece ve Özgür Adar’ın da katıldığı,

Tarafların, şüpheli Çağrı Ünel’in paylaşımlarından rahatsızlık duymaları nedeniyle Ünel’e yönelik kasten yaralamak ve bu sırada eylemi görüntü altına almaya karar vererek 14 Mart 2022 tarihinde Adana ilinden Mersin iline üç ayrı araçla gelerek Mersinli Ahmet Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Dilara Otel isimli işyerinde konakladıkları,

15 Mart 2022 tarihinde daha önceden kararlaştırdıkları şekilde, Ünel’e yönelik kasten yaralama eylemi gerçekleştirmek üzere konakladıkları otelden ayrıldıkları, şüpheli Ünel’in para yatırmak için Tozkoparan Mahallesi Kuvayi Milliye Caddesi üzerinde bulunan Ziraat Bankası’nda saat 12:30 sıralarında gittiği, kasten yaralama eylemi gerçekleştirecek şüphelilerin soruşturma kapsamında elde edilen delillere göre Ünel’in Ziraat Bankası’na gideceğini ne şekilde öğrendiklerini tespit edilemediği,

Ancak bu durumu bile şüphelilerin, Ünel’in Ziraat Bankası’ndan çıkmasını bekledikleri, bu sırada şüphelilerin bir kısmının araç içerisinde, bir kısmının sokak başında, bir kısmının ise bankadan çıkacak olan Ünel’in arkasında bulundukları, şüpheli Ünel’in Ziraat Bankası’ndan çıkarak aracı da doğru yürüdüğü sırada daha önceden sosyal paylaşım sitesi üzerinden tartışma yaşadığı Özgür Adar’ın şüpheli Çağır Ünel’in arkasından gelerek yumruk attığı,

Ardından köşe başında bekleyen şüpheli Tuğcan Sönmezler ve Ahmet Atan’ın kavgaya dahil oldukları, kamera açısına göre banka istikametinden gelen Selim Anlı’nın cep telefonu ile yaşanan kavga olayını kayıt altına aldığı, ardından Alperen İbicioğlu’nun da Selim Anlı’nın ardından gelerek kavgaya dahil olduğu, sokağın başından banka istikametinin ters yönünden maktül Emrullah Kaplan ile Nurullah Saraç’ın koşarak kavganın bulunduğu yere gelerek, Çağrı Ünel’e vurmaya başladıkları,

Park halinde bulunan beyaz renkli Toros marka aracın arkasında arbedenin devam ettiği, bu sırada Ünel’in üzerinde bulunan ruhsatsız tabancayı çıkardığı, tabancayla ateş ederek Selim Anlı’yı ayağından kasten yaraladığı, Selim Anlı’nın sekerek olay yerinden uzaklaştığı, bu sırada Ünel’in silahını yeniden ateşleyerek maktül Emrullah Kaplan’ı göğsünden bir ateşli silah yarası ile yaraladığı,

Maktül Emrullah Kaplan’ın yaralanmasının ardından olay yerinden uzaklaştığı, Ünel’i kasten yaralayan tüm şüphelilerin, ateş edilmesi üzerine kaçıştıkları yalnızca Nurullah Saraç’ın olay yerinde Çağrı Ünel ile kaldığı, Ünel’in elinde bulunan tabanca ile Nurullah Saraç’ın ayağına doğru birden fazla kez ateş ettiği, ancak isabet olmaması sebebiyle Nurullah Saraç’ın da koşarak olay yerinden kaçtığı,

Ardından Ünel’in sokağın başında bulunan park halindeki aracına bilerek olay yerinden ayrıldığı, 112 acil numarasını arayarak kendisine Toroslar Ziraat Bankası önünde saldırıldığını, üzerindeki silahla iki üç kişiyi vurduğunu, ne yapması gerektiğini, ölen olup olmadığını bilmediğini, üzerine çullandıklarını beyan etmesi üzerine kolluk görevlileri olay yeri yakınında teslim olduğu, teslim olurken de üzerinde taşıdığı ruhsatsız metalik gri renk tabancayı kendi rızasıyla teslim ettiği, (…)”

Savcılık değerlendirmesine göre, Eski Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Ünel‘i dövmek amacıyla Osmaniye – Adana – Mersin güzergahında on kişilik organizasyon yapıldığı, eylem ekibinin üç ayrı özel araçla Mersin’e gelip otelde kaldıkları ve ertesi gün planlı şekilde saldırıyı gerçekleştirdikleri görülüyor.

İddianamenin geneline bakıldığında, hazırlık soruşturması sırasında eksiklikler; olaya katılanları siyasi kimlikleri yok. Ayrıca saldırı ekibinin bağlantılarının ortaya çıkarılması için gereken cep telefonlarının sinyalleri üzerinden geriye dönük verilerden hazırlanan HTS raporu mevcut değil. Dosyada varsa bile iddianamede bir atıf yapılmamış.

Saldırı ekibinin, Ülkü Ocakları veya MHP içinde kimin tarafında olduğu iddianamede yer almayan diğer unsur.

Ünel’i öldüresiye döven saldırganların Mersin’de kaldıkları otel parasının kim tarafından ödendiğini araştırılmadığı iddianameden anlaşılıyor.

Şimdi yargılama başlayacak, bakalım hangi yeni bilgiler ortaya dökülecek?

Çukurambar Suikastı, Sinan Ateş CİNAYETİ

Cinayetle ilgili soruşturmayı, Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz yürütürken, olayla ilgili MHP’li milletvekillerinin de adı geçiyor. Ancak soruşturma çerçevesinde MHP’li bir milletvekilinin evinden bir kişinin gözaltına alınmasının, Ankara Emniyeti’nde kriz yarattığı konuşuluyor. Ayrıca, bir Suriyeli’nin gözaltına alındığı ve Altındağ’da “515 çetesi” adıyla bilinen grubun elemanı olduğu belirtiliyor.

Motosikletli cinayet zanlılarının İstanbul’dan geldiği ve Ankara’dan destek alarak cinayet işlediği değerlendiriliyor.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
SİNAN ATEŞ Cinayeti MHP’yi Sarsıyor! Yaşanan Siyasi Cinayetin Ardından Yetkililer Sessizliğini Koruyor…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin