Rusya: Büyük bir Ukrayna saldırısı püskürtüldü, yüzlerce asker öldürüldü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Rusya, Ukrayna saldırılarını püskürttüğünü iddia ediyor. Karşı saldırı sürüyor mu?

Bir videonun havadan görünümü, çimenlik bir alanda bulunan belirsiz bir nesneden yükselen büyük duman bulutlarını gösteriyor.
Rusya Savunma Bakanlığı Basın Servisi tarafından Pazartesi günü yayınlanan videodan alınan bu fotoğrafın, Ukrayna’daki çatışma sırasında bir Ukrayna askeri aracının vurulduğunu gösterdiği söyleniyor. Bakanlık, Rusya’nın Pazar günü Ukrayna’nın Donetsk bölgesinin güney kesiminde bir saldırı başlatma girişimini savuşturduğunu söyledi. (Rusya Savunma Bakanlığı Basın Servisi/The Associated Press)

Rusya Savunma Bakanlığı’nın işgal edilen ülkenin yasadışı bir şekilde ilhak edilmiş bir bölgesinde bir saldırıyı engellediğini açıkladığı bir Moskova yetkilisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna kuvvetlerinin güneydoğu Ukrayna’daki Rus savunma hatlarını delmek için ikinci günde büyük çaba sarf ettiğini söyledi.

Kiev yetkilileri, Ukrayna ordusu 15 aydan uzun süren savaşın ardından geniş çapta beklenen bir karşı saldırıya hazırlanırken, saldırı raporlarının bir Rus yanlış bilgilendirme hilesi olduğunu öne sürdü.

Ukrayna’nın güneydoğusundaki Zaporizhia vilayetinde Moskova tarafından görevlendirilen bir yetkili olan Vladimir Rogov, Rus savunmasının bir önceki gün Ukrayna’nın ilerleyişini geri püskürtmesinin ardından, Pazartesi günü doğu Donetsk bölgesi sınırında çatışmaların yeniden başladığını söyledi.

Rogov, “Düşman, saldırıya [Pazar] gününden daha büyük bir kuvvet gönderdi” dedi. Cephe hattını aşmaya yönelik yeni girişim “daha geniş çaplı ve organize” idi ve ekledi: “Bir savaş sürüyor.”

Bir evin kapısında bahçesindeki ahşap ve beton molozlara bakan bir kadın gösterilir.
Yerel sakin Lilia Tabala Pazartesi günü, Donetsk bölgesindeki Horlivka kasabasında son bombardımanda yıkılan garajının ve yazlık mutfağının kalıntılarına bakıyor. (Alexander Ermochenko/Reuters)

Rogov, Ukrayna askeri hareketlerini Azak Denizi kıyısına ulaşma ve Moskova’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım Yarımadası’na giden kara koridorunu kesme çabasının bir parçası olarak yorumladı.

Analistler uzun süredir bu stratejiyi olası görüyor çünkü bu, Rus kuvvetlerini ikiye bölecek ve 24 Şubat 2022’de başlayan savaşta önemli bir Rus askeri üssü görevi gören Kırım’a ikmalleri ciddi şekilde zorlayacaktır.

‘Planlar sessizliği sever’

Rogov’un yorumları, Moskova’nın Ukrayna’nın Zaporizhzhia bölgesi sınırına yakın Donetsk eyaletindeki büyük çaplı saldırılarını engellediğini iddia etmesinden sonra geldi.

Zaporizhzhia ve Donetsk, Başkan Vladimir Putin’in geçen sonbaharda Rus toprağı olarak ilan ettiği ve Moskova’nın kısmen kontrol ettiği dört eyaletten ikisi.

Gözlük, kamuflaj miğferi ve yelek takan sakallı bir asker parmağını dudaklarına bastırıyor.
Pazar günü Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından sağlanan videodan yapılan bu görüntüde Ukraynalı bir asker, açıklanmayan bir yerde parmaklarını dudaklarına götürerek kameraya poz veriyor. Videonun ekrandaki metni ‘Planlar sessizliği sever’ yazıyor. Muhtemelen beklenen bir karşı saldırıya atıfta bulunarak, başlama duyurusu olmayacak. (Ukrayna Savunma Bakanlığı/The Associated Press)

Rusya Savunma Bakanlığı, güçlerinin Pazar günü Donetsk eyaletindeki beş noktada “büyük çaplı” bir saldırıyı püskürttüğünü söyledi. Duyuru bağımsız olarak doğrulanamadı ve Ukraynalı yetkililer herhangi bir saldırıyı doğrulamadı.

Ukrayna, eylemlerini doğrulamak için genellikle askeri operasyonlarının tamamlanmasını bekler ve bu arada haber kesintileri uygular. Bununla birlikte, doğrulanmamış raporlar, beklenen karşı saldırının bir parçası olarak Ukrayna’da büyük bir kara harekatının yapılabileceği yönündeki spekülasyonları ateşledi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan bir videoda askerlerin susmaları için parmaklarını dudaklarına götürdüğü görülüyor. Ekranda “Planlar sessizliği sever” yazıyordu. “Başlangıçla ilgili herhangi bir duyuru olmayacak.”

Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü İgor Konaşenkov, Donetsk’teki çatışmalarda 250 Ukraynalı personelin öldüğünü, 16 Ukrayna tankı, üç piyade savaş aracı ve 21 zırhlı muharebe aracının imha edildiğini söyledi.

“Düşmanın amacı, kendisine göre cephenin en savunmasız kesiminde savunmamızı yarıp geçmekti” dedi. “Düşman görevini yerine getirmedi. Başarısız oldu.”

Son derece süslü bir askeri üniforma giymiş gözlüklü bir adam, bir mikrofonun ve Kiril alfabesiyle yazılmış bir tabelanın önünde oturuyor.
Geçen yıl Moskova’da görüntülenen Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü İgor Konaşenkov, Pazartesi günü Rusya’nın yeni bir saldırıyı püskürttüğü sırada 250 Ukrayna askerinin öldüğünü iddia etti. (Natalia Kolesnikova/AFP/Getty Images)

Buna cevaben Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Stratejik İletişim Merkezi, Telegram’da Rus kuvvetlerinin “bilgi ve psikolojik operasyonlarını hızlandırdığını” söyledi.

Telegram’dan yapılan açıklamada, “Ukraynalıların moralini bozmak ve toplumu (kendi halkları dahil) yanıltmak için Rus propagandacılar karşı saldırı, saldırının yönleri ve Ukrayna ordusunun kayıpları hakkında yanlış bilgiler yayacaklar. Karşı saldırı olmasa bile” denildi. .

Sahte yayın sıkıyönetim ilan etti

Ukraynalı yetkililer aylardır Rusya’nın işgalinden bu yana işgal ettiği toprakları geri almak için baharda bir karşı saldırı başlatma planlarından bahsetti.

Zamanlamada en az iki faktör rol oynadı: kıştan sonra asker ve teçhizat hareketi için zemin koşullarının iyileştirilmesi ve daha gelişmiş Batı silahlarının konuşlandırılması ve Ukrayna birliklerinin bunları kullanmak için eğitilmesi. Ukrayna’nın Batılı müttefikleri, savunmasına yardımcı olmak için ülkeye 65 milyar avrodan (93,5 milyar Cdn) fazla askeri yardım gönderdi.

Yeşil bir kırsalda, ordu kıyafetleri giymiş bir adam bir havan topuna sırtını döner ve borudan bir ateş ve duman bulutu patlarken elleriyle kulaklarını kapatır.
Ukraynalı bir asker, 29 Mayıs’ta Ukrayna’nın Donetsk bölgesi, Bakhmut yakınlarındaki cephe hattındaki Rus mevzilerine havan topu atıyor. Ukrayna, müttefiklerinden on milyarlarca dolarlık askeri yardım aldı ve yaklaşan bir karşı saldırı beklentisini artırdı. (Efrem Lukatsky/The Associated Press)

Moskova’ya insansız hava aracı saldırıları, Rusya’ya sınır ötesi baskınlar ve Rus hatlarının gerisindeki altyapıya sabotaj ve insansız hava aracı saldırıları dahil olmak üzere son askeri faaliyetler Rusları sinirlendirdi. Analistler, bu eylemlerin karşı saldırının başlangıcını temsil edebileceğini söylüyor.

Bu arada Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’a göre, Rusya’nın çeşitli bölgelerindeki TV ve radyo yayınları Pazartesi günü hacklendi. Putin’i taklit eden bir sesin yer aldığı sahte bir yayında, Ukrayna güçlerinin Rusya’nın Belgorod, Bryansk ve Kursk bölgelerini işgal ettiği belirtildi.

Peskov, Rus haber ajanslarına yaptığı açıklamalarda, taklitçinin, halkın tahliyeye çağrıldığı bu bölgelerde sıkıyönetim ilan edildiğini ve askerlik yapmaya uygun tüm Rusların seferber edildiğini duyurdu. (CBS News)

 

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Donetsk’te Rus kontrolü altındaki bölgeye altı mekanize ve iki tank taburuyla saldırdığını açıkladı.

Rusya, Ukrayna’nın Donetsk bölgesinin beş farklı noktasında başlattığı büyük bir saldırıyı püskürttüğünü ve yüzlerce ‘Kiev yanlısı gücün’ öldürüldüğünü açıkladı.

Ukrayna’nın Rus işgali altındaki bölgelerini geri almak için karşı saldırı yapacağı beklentisi sürerken, Moskova pazartesi sabahı bir açıklama yaparak büyük bir saldırının püskürtüldüğünü duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Donetsk’te Rus kontrolü altındaki bölgeye altı mekanize ve iki tank taburuyla saldırdığını açıkladı.

Savunma Bakanlığı’nın Telegram hesabından yayınlanan açıklamada, Ukrayna birliklerinin 4 Haziran sabahı güneydeki Donetsk bölgesinde cephenin beş kesiminde geniş çaplı saldırı başlattığı belirtildi.

“Düşmanın amacı, kendisine göre cephenin en savunmasız kesiminde savunmamızı yarıp geçmekti” denilen açıklamada, “Düşman görevini yerine getirmedi, başarılı olamadı” ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan Moskova’nın açıklaması sonrası herhangi bir yorum yapılmadı. Ancak Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’nın günlük raporunda, Donetsk ve Luhanks bölgesinde 29 çatışma çıktığı bilgisi yer aldı.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ise pazar günü Twitter’da Depeche Mode’un “Enjoy the Silence” parçasından alıntı yaparak imalı bir mesaj yayımladı.

Ukraynalı Bakan iletisinde “Kelimeler gereksiz, sadece zarar verebilirler” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın, Rusya’nın geçen yıl şubat ayında başlattığı savaş sonrası ele geçirdiği toprakları geri almak için karşı saldırı yapması bekleniyor. Kiev yönetimi karşı saldırı için hazırlıkların tamamlandığını ancak bunun bir kaç farklı yönden yapılabileceği yönünde açıklamalar yaptı. (Euronews)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Rusya: Büyük bir Ukrayna saldırısı püskürtüldü, yüzlerce asker öldürüldü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin