1. Haberler
  2. Bilim
  3. Prof. Dr. Ahmet SALTIK, Muharrem İNCE ve Sinan OĞAN’a Çekilme Çağrısı Yaptı!

Prof. Dr. Ahmet SALTIK, Muharrem İNCE ve Sinan OĞAN’a Çekilme Çağrısı Yaptı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Pandemi döneminin ilk anlarından itibaren muhalif duruşu ve cesur çıkışlarıyla gündeme gelen Prof. Dr. Ahmet SALTIK, Türkiye’nin yaklaştığı kritik 14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerine günler kala, cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İNCE ve Sinan OĞAN‘a adaylıktan çekilme çağrısı yaptı. Fotoğrafı Aç

Ahmet SALTIK‘ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şu şekilde: “Hacettepe Tıp’tan sınıf arkadaşlarımızla Cumhuriyet’e ilan ile S. Oğan ve M. İnce’nin CB adaylığından çekilmesini önerdik. Sağda ve solda tarihsel kapsamlı uzlaşma varken, RTE Fetret devri bitirilmek üzere iken bu 2 kişinin anlamsız adaylığı Türkiye’ye çok ağır zarar verebilir.”

Fotoğrafı Aç

Prof. Dr. Ahmet Saltık

Atılım Üniversitesi Tıp Fakültesi
Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Ahmet SALTIK MD, BSc, LLM

Kısa Özgeçmiş / CV (Curriculum Vitae)    

Image

Ayrıntılı Akademik CV : AHMET SALTIK, CV, 27.12.22

1953’te Elazığ’da doğdu. İlk ve ortaokulu Gaziantep’te okudu.
Van Atatürk Lisesini 1971’de (birincilikle) bitirdi. NATO bursuyla (Türkiye kompozisyon yarışması birinciliğiyle) İngiltere’de dil eğitimi aldı (1971, 3 ay). Aynı yıl Hacettepe Tıp Fakültesine girdi. 1976’da Londra Tıp Fakültesinde staj yaptı (2 ay). 1977’de İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirerek tıp doktoru oldu. Keban’da 1 yıl SSK ve yeraltı maden işletmesi hekimliği yaptı. 1978’de Hacettepe Tıp Fakültesinde Toplum Hekimliği / Halk Sağlığı dalında uzmanlık eğitimine başladı ve 1981’de İstanbul Tıp Fakültesinde uzman doktor (Public Health / Community Medicine Specialist) oldu.

1981-82 arasında Elazığ Lepra (Cüzzam) Hastanesi Başhekimliği yaptı. 1982’de Elazığ ve Kocaeli Sağlık Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1982-88 arasında Elazığ’da muayenehane hekimliği, işyeri hekimlikleri (Çimento, kağıt fabrikaları) yaptı. Halk Sağlığı Bölge Lab. Müdürlüğünü yürüttü. Yerel Fırat Gazetesinde 1 yıl günlük tıbbi ve politik yazılar yazdı.

1986’da ABD Texas School of Public Health’te eğitim aldı (4 ay). 1988’de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’na Yrd. Doçent olarak atandı ve bu Anabilim Dalını kurdu, 16+ yıl yönetti. 1990’da Doçent, 1996’da profesör oldu. 4 yıl Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu Üyeliği yaptı (1992-96). 2004-2020 arasında 16+ yıl Ankara Üniversitesi Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak çalıştı (2020’de emekli oldu). Ankara Atılım Üniv. Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak akademik yaşamını sürdürüyor. (2021…)

On’u aşkın derneğin – vakfın kurucusu, yöneticisi, üyesi, onursal üyesi. Atatürkçü Düşünce Derneği – ADD Edirne Şb. Bşk. (1996-2000)… ADD Gn. Mrk. Onur Kurulu üyesi, Yön. Kur. Üyesi ve Gn. Bşk. Başdanışmanı, son olarak Gn. Bşk. Yrd. / Genel Başkan Vekili (2004-6) görevlerini üstlendi.

Uzmanlık alanında 273’i ulusal, 54’ü uluslararası toplam 327 bilimsel bildirisi, yayını, kitap bölümleri, kitap çevirisi var (H indeksi 5, atıflar 958; Scopus). Birkaç bilimsel tıp dergisinin yayın danışmanı. Biyoistatistik master derslerini tamamladı (Hacettepe Tıp Fak.).

KemalizmAydınlanmasağlık hakkı ve politikaları… gibi konularda Türkiye’nin her yerinde, Kıbrıs’ta, Almanya’da, Belçika’da, Avusturya’da bine yakını radyo-TV, webinar ortamı olmak üzere 1870 konuşma yaptı, bilimsel yayınları dışında 850’yi aşkın makale yazdı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi – Mülkiye’den de mezun oldu (Kamu Yön. & Siyaset Bilimi, BSc). Ankara Hukuk Fakültesi’ni de bitirdi ve Sağlık Hukuku alanında tezli master (yüksek lisans) yaptı (Ankara Üniv., LLM). Yasal bilirkişi belgesi var ve uzmanı olduğu Sağlık Hukuku ile ilgili davalarda uzman görüşü (mütalaası) yazıyor. Türk Anayasa Hukuku Derneği (ANAYASA-DER) ve Türk Hukuk Kurumu üyesi.

Okumayı, yazmayı, tıp eğitimi vermeyi, Türk Halkının hak ettiği eşit ve nitelikli sağlık hizmetlerine erişmesi ve Yüce Atatürk’ün açtığı Aydınlanma yolunda sonsuza dek ilerlemesi için bilimsel akılcılıkla çaba göstermeyi, yaşamının başlıca erekleri ve keyifleri olarak algılıyor.

Ulusal ve uluslararası bilimsel ödüllerine ek olarak Dil Derneği 2021 Onur Ödülü ve
Atatürkçü Düşünce Derneği Sağlık Alanında Yılın Atatürkçüsü-2021
 Ödülü sahibi..

Saygıyla. 07.03.2023, Ankara

Prof. Dr. Ahmet SALTIK MD, BSc, LLM
Atılım Üniv. Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı
Hekim, Hukukçu-Sağlık Hukuku Uzmanı, Siyaset Bilimi-Kamu Yönetimi (Mülkiye)
Atatürkçü Düşünce Derneği Bilim Kurulu 2. Bşk.
www.ahmetsaltik.net          profsaltik@gmail.com
facebook.com/profsaltik        twitter  @profsaltik
=======================================

Kısa CV

Prof. Dr. Ahmet SALTIK MD, BSc, LLM

1971’de NATO bursu ile (birincilikle) İngiltere’de 3 ay dil eğitimi aldı. Aynı yıl Hacettepe
Tıp Fakültesine girdi, 3. sınıfta İstanbul Tıp Fakültesine geçti, Londra Tıp Fak.’de staj yaptı ve 1977’de tıp doktoru oldu. Keban’da 1 yıl SSK ve yeraltı maden işletmesi hekimliği yaptı.
1978’de Hacettepe Tıp Fakültesinde Halk Sağlığı uzmanlık eğitimine başladı ve 1981’de İstanbul Tıp Fakültesinde uzman doktor (Halk Sağlığı – Public Health Specialist) oldu.

1981-82’de Elazığ Lepra (Cüzzam) Hastanesi Başhekimliği yaptı. 1982-88 arasında Elazığ ve Kocaeli Sağlık Müdür Yardımcılığı, muayenehane hekimliği, işyeri hekimlikleri yaptı, Halk Sağlığı Bölge Lab. Müdürlüğünü yürüttü. Fırat Gazetesinde günlük tıbbi – politik yazılar yazdı.

1986’da Texas School of Public Health’te eğitim aldı (4 ay). 1988’de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’na Yrd. Doçent atandı, bu Anabilim Dalını kurdu, 16+ yıl yönetti. 1990’da Doçent, 1996’da profesör oldu. 4 yıl Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu Üyeliği yaptı (1992-96). 2004-2020 arasında 16+ yıl Ankara Üniversitesi Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalında çalıştı. Buradan emeklilik sonrası Atılım Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak çalışmakta.

Birçok derneğin-vakfın kurucusu, yöneticisi, üyesi, onursal üyesi. Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şb. Bşk., Genel Merkez kurulları üyesi, Genel Başkan Vekili görevlerini üstlendi, halen Bilim Kurulu 2. Başkanı.

Uzmanlık alanında 273’i ulusal, 54’ü uluslararası 327 bilimsel bildirisi, yayını, kitap bölümleri, kitap çevirisi var. Birkaç bilimsel tıp dergisinin yayın danışmanı. (H indeksi 5, atıflar 958+; Scopus) Biyoistatistik master derslerini tamamladı (Hacettepe Tıp Fak.).

KemalizmAydınlanmasağlık hakkı ve politikaları… gibi konularda Türkiye’nin her yerinde, yurt dışında 1870 konferans verdi, bilimsel yayınları dışında 850’yi aşkın makale yazdı.

Ankara Üniv. Siyasal Bilgiler Fakültesi – Mülkiye’den de mezun oldu (2016).

Ankara Hukuk Fakültesi’ni de bitirdi  ve Sağlık Hukuku alanında tezli master (yüksek lisans) yaptı (Ankara Üniv., LLM). Yasal bilirkişi belgesi var ve uzmanı olduğu Sağlık Hukuku ile ilgili davalarda uzman görüşü (mütalaası) yazıyor.

Okumayı, yazmayı, tıp eğitimi vermeyi, tüm insanların hak ettiği eşit ve nitelikli sağlık hizmetlerine erişmesi ve Yüce Atatürk’ün açtığı Aydınlanma yolunda sonsuza dek ilerlemesi için bilimsel akılcılıkla çaba göstermeyi, yaşamının başlıca erekleri ve keyifleri sayıyor.

Ulusal ve uluslararası bilimsel-tıbbi ödüllerine ek olarak Dil Derneği 2021 Onur Ödülü ve Atatürkçü Düşünce Derneği Sağlık Alanında Yılın Atatürkçüsü-2021 Ödülü sahibi.

Saygı ile. 07 Mart 2023, Ankara

Prof. Dr. Ahmet SALTIK MD, BSc, LLM
Atılım Üniv. Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı
Hekim, Hukukçu-Sağlık Hukuku Uzmanı, Siyaset Bilimi-Kamu Yönetimi (Mülkiye)
Atatürkçü Düşünce Derneği Bilim Kurulu 2. Bşk.
www.ahmetsaltik.net          profsaltik@gmail.com
facebook.com/profsaltik        twitter  @profsaltik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Prof. Dr. Ahmet SALTIK, Muharrem İNCE ve Sinan OĞAN’a Çekilme Çağrısı Yaptı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin