İsrail, Gazze’deki mülteci kampına saldırıp Hamas liderlerinden birini öldürdüğünü duyurdu. Çin saldırıyı kınadı, BM “savaş suçu” olabileceğini söyledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

İsrail ordusu, kuşatma altındaki bölgeden tahliye edilen ilk grubun Mısır’a geçişi sırasında, İsrail güçlerinin çarşamba günü Gazze’deki Jabalia (Cibaliya) Mülteci Kampına düzenlediği ikinci saldırıda bir Hamas komutanını daha öldürdüğünü söyledi.

Hamas militanlarına karşı saldırı başlatan İsrail, 7 Ekim’de güney İsrail’e yönelik ölümcül sınır ötesi saldırısının ardından İslamcı grubu yok etme kampanyası kapsamında yoğun nüfuslu Gazze Şeridi’ni bir kez daha karadan, denizden ve havadan bombaladı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, İsrail’in Gazze’deki Cibaliya Mülteci Kampı’na düzenlediği hava saldırılarının “savaş suçu teşkil edebilecek orantısız saldırılar” olabileceğini söyledi.

BM açıkladı: Mülteci kampına saldırılar ‘savaş suçu’ sayılabilir

İsrail ordusu, Gazze’ye 26 Ekim’de karadan sınırlı operasyonları genişletmeye başlayıp hava saldırılarının dozunu daha da artırırken dün tekrar Cibaliya Mülteci Kampı’na saldırı düzenlendi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği‘nin X hesabından yapılan açıklamada, “İsrail’in, Cibaliya Mülteci Kampı’na düzenlediği hava saldırılarının ardından meydana gelen çok sayıda sivil zayiatın ve yıkımın boyutu göz önüne alındığında, bu saldırıların savaş suçu teşkil edebilecek orantısız saldırılar olduğuna ilişkin ciddi endişelerimiz bulunmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Son 24 Saatte 2 Saldırı

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’na son 24 saatte düzenlediği ikinci bombardımanda onlarca kişi ölmüş ve yaralanmıştı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığının açıklamasında, İsrail savaş uçaklarının saldırısında ilk belirlemelere göre 100 kişinin hayatını kaybettiği ve kampta bulunan sivil yerleşim yerlerinden 6 Blok Mahallesi’nin tamamen yerle bir olduğu belirtilmişti.

Filistinliler, İsrail’in Gazze’nin en büyük mülteci kampı olan Jabalia’ya saldırmasının ardından mahsur kalan kurbanları aramak için, umutsuzca enkazların arasından geçti.

İsrail’den yapılan açıklamada, “Hamas terör altyapısını kasıtlı olarak sivil binaların altında, çevresinde ve içinde inşa ederek Gazzeli sivilleri kasıtlı olarak tehlikeye atıyor” denildi.

Cibaliya Mülteci Kampı, Gazze Şeridi’ndeki sekiz mülteci kampı arasındaki en büyük alan olarak biliniyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre kampta 116 bin kayıtlı mülteci yaşıyor. Kampta Birleşmiş Milletler’in himayesindeki 3 okul bulunurken bunlar sığınak olarak da kullanılıyor. Birleşmiş Milletler’in resmi raporlarında kampta çok ciddi bir nüfus yoğunluğu ve yaşam alanı eksikliği olduğu belirtiliyor.

YAŞANAN GELİŞMELER

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

31 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda öldürülen İsrail askeri sayısı 16’ya yükseldi.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’de el-Kassam Tugayları’nın elinde 240 İsrailli esir olduğunu kaydetti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında 3 bin 648’si çocuk, 2 bin 290’ı kadın olmak üzere 8 bin 796 Filistinlinin öldürüldüğünü, 22 bin 219 kişinin yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında ise 130 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli yaralandı.

Televizyonda yayımlanan görüntülerde, Cibaliya’daki saldırıda çok katlı birkaç binanın yerle bir olduğu görüldü.

Dün gerçekleşen saldırı uluslararası kamuoyunun tepkisini çekmişti.

Filistin Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim’den beri bölgede yaşamını yitirenlerin sayısını açıkladı. Resmi verilere göre 7 Ekim’den beri 8796 Filistinli yaşamını yitirdi. İsrail’in saldırılarında ölenlerin 3648’inin çocuk olduğu belirtildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in İsrail’in Cibaliya Mülteci Kampı’na yönelik hava saldırısı karşısında dehşete düştüğü ve tüm sivillerin öldürülmesini kınadığı bildirildi.

İsrail dün akşam saatlerinde Cibaliya mülteci kampına yönelik hava saldırısında bulunmuştu.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail’in, Cibaliya mülteci kampına düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre 100 kişi hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ölü ve çok sayıda yaralının kısa süre önce İsrail’in çevresini bombaladığı Endonezya Hastanesi’ne nakledildiği öğrenildi.

İsrail ordusu, CNN’e yapılan açıklamada mülteci kampının vurulduğunu doğrulamıştı.

İsrail Ordu Sözcüsü Yarbay Richard Hecht, “O bölgede çok üst düzey bir Hamas komutanı vardı. Bu konuyu araştırıyoruz. Ne olduğunu öğrendikçe daha fazla veri ile açıklayacağız” demişti.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, bu ismin Hamas yöneticisi İbrahim Biari olduğunu açıklamıştı. İsrail Ordu Sözcüsü, çok sayıda teröristi bu saldırıda öldürdüklerini iddia ederek bölgede kapsamlı bir askeri altyapı bulunduğu için bunun diğer binaların da çökmesine yol açtığını savunmuştu.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nde çok sayıda sivilin bulunduğu Cibaliya Mülteci Kampı’na yönelik saldırısında 3’ü yabancı pasaport sahibi 7 sivil esirin öldüğünü duyurdu.

Kassam Tugayları’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Cibaliya Mülteci Kampı’na yönelik dünkü katliamda, 3’ü yabancı pasaport sahibi 7 sivil esir hayatını kaybetti” ifadesi kullanıldı.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, dün yayımladığı video mesajında çeşitli ülkelerden de gelen talepler üzerine ellerindeki bazı yabancı esirleri yakında serbest bırakacaklarını aracılara bildirdiklerini söylemişti.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, dün Cibaliya Mülteci Kampı’na İsrail güçlerinin düzenlediği saldırıda en az 100 kişinin öldüğünü duyurmuştu. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari de dün akşam düzenlediği basın toplantısında, saldırıyı kendilerinin düzenlediğini söylemişti.

Cibaliya Mülteci Kampı, Gazze Şeridi’ndeki sekiz mülteci kampı arasındaki en büyük alan olarak biliniyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre kampta 116 bin kayıtlı mülteci yaşıyor. İsrail savaşın başladığı günden beri kampa pek çok kez saldırdı. İsrail, 9, 12, 19 ve 22 Ekim’de vurmuş ve yüzlerce insanın ölümüne ve yaralanmasına sebep olmuştu.

Kampta Birleşmiş Milletler’in himayesindeki 3 okul bulunurken bunlar sığınak olarak da kullanılıyor. Birleşmiş Milletler’in resmi raporlarında kampta çok ciddi bir nüfus yoğunluğu ve yaşam alanı eksikliği olduğu belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler insan hakları yetkilileri operasyonun savaş suçu olabileceğini söyledi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri X sosyal medya hesabından “İsrail’in Jabalia mülteci kampına düzenlediği hava saldırılarının ardından yaşanan yüksek sayıdaki sivil kayıpları ve yıkımın boyutu göz önüne alındığında, bunların savaş suçlarına varabilecek orantısız saldırılar olduğuna dair ciddi endişelerimiz var” şeklinde paylaşım yaptı.

Filistin sağlık yetkilileri, İsrail’in salı günü düzenlediği ilk hava saldırısında yaklaşık 50 kişinin öldüğünü ve 150 kişinin de yaralandığını söylemişti.

Çin, İsral’in Gazze’de mülteci kamplarına düzenlediği saldırıları kınadı

Çin, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Filistin mülteci kamplarına düzenlediği saldırılardan “derin şok duyduğunu” ve bunları kınadığını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, Pekin’de düzenlenen günlük basın toplantısında, taraflara çatışmaya son verme, sivilleri koruma ve insani yardım koridorlarını açma çağrısında bulundu.

Sözcü Vang, sivillere yönelik saldırılara ilişkin, “Gazze’de mülteci kamplarına yapılan saldırılar nedeniyle derin şok içindeyiz ve bunları kınıyoruz” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun 27 Ekim’de aldığı, taraflara “ivedi, sürekli ve sürdürülebilir insani ateşkes” çağrısı yapan kararını hatırlatan Vang, “Tüm taraflara ve özellikle İsrail’e, BM kararını uygulama, çatışmaya derhal son verme, sivillerin korunmasını sağlama, insani yardım koridorlarını en kısa sürede açma ve daha kötü bir insani felaketi önleme çağrısı yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Vang, Çin’in, kasım ayında devralacağı BM Güvenlik Konseyi başkanlığında, çatışmanın durdurulması, sivillerin can güvenliğinin sağlanması ve Filistin sorununa kapsamlı, adil ve kalıcı çözüm bulunması için olumlu ve yapıcı rol oynayacağını belirtti.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail savaş uçaklarının 31 Ekim gecesi Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’na saldırı düzenlediğini duyurmuştu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, saldırıda ilk belirlemelere göre 100 kişinin hayatını kaybettiği ve kampta bulunan sivil yerleşim yerlerinden 6. Blok Mahallesi’nin tamamen yerle bir olduğu belirtilmişti.

Ayrıca Gazze’nin orta kesimindeki Nuseyrat Mülteci Kampı ile kuzeyde Beyt Lahiya’daki sivil yerleşimlere de saldırılar düzenlenmişti.

İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcüsü Richart Hecht, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, Cibaliya Mülteci Kampı’na düzenlenen saldırıyı kabul ederken, “üst düzey Hamas komutanını hedef aldıklarını” ileri sürmüştü. Sözcü, saldırının yol açtığı sivil can kayıplarını ise “Bu, savaşın bir trajedisi” sözleriyle savunmuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İsrail, Gazze’deki mülteci kampına saldırıp Hamas liderlerinden birini öldürdüğünü duyurdu. Çin saldırıyı kınadı, BM “savaş suçu” olabileceğini söyledi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin