1. Haberler
  2. DOĞRU Parti
  3. DOĞRU Parti Genel Başkanı RİFAT SERDAROĞLU, YSK’ya İtiraz Ettiklerini Açıkladı: Yeni Seçim Kanunu Kullanılamaz!

DOĞRU Parti Genel Başkanı RİFAT SERDAROĞLU, YSK’ya İtiraz Ettiklerini Açıkladı: Yeni Seçim Kanunu Kullanılamaz!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim
RİFAT SERDAROĞLU: “ANAYASA’NIN 67. MADDESİ’NE GÖRE, YENİ SEÇİM KANUNU BU SEÇİMLERDE KULLANILAMAZ. YSK ANAYASA SUÇU İŞLEMİŞTİR”

Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu, Seçim Yasası’nda 6 Nisan 2022’de yapılan değişikliklerin; Anayasa gereği üzerinden bir yıl geçmediği ve seçim takvimi de 18 Mart’ta başladığı için 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde uygulanamayacağı gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu’na itiraz başvurusu yaptı.  Serdaroğlu, “Yeni Seçim Kanunu 31 Mart 2022 tarihinde kabul edildi. 6 Nisan 2022 tarihinde yürürlüğe girdi. Anayasa’nın 67. Maddesi’ne göre bir yıl geçmeden o yasa kullanılamaz. Ama Yüksek Seçim Kurulu, seçim başlangıç tarihini 18 Mart 2023 olarak kabul etti ve yeni Seçim Kanunu’yla 14 Mayıs seçimlerini yürütmeye başladı. Bu, tam bir kanunsuzluk halidir. Anayasa suçu işlemiştir Yüksek Seçim Kurulu. Bunun cezası ileride mutlaka ve mutlaka yargı önünde verilecektir” dedi.

Doğru Parti, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde 6 Nisan 2022 tarihinde yürürlüğe Seçim Yasası değişikliklerinin uygulanamayacağı gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itiraz başvurusu yaptı. Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdoroğlu, itiraz dilekçesinin ardından konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu, şöyle konuştu:

“Doğru Parti olarak, Yüksek Seçim Kurulu’na verdiğimiz ikinci itiraz dilekçemiz. Birincisi, sayın Erdoğan’ın üçüncü defa aday olamayacağı kanaatine sahibiz. Hala da aynı kanaatteyiz. Onun için müracaatta bulunmuştuk. Şimdi gerekçesi de elimize geçti. Bu itirazımızı, Türkiye’deki hukuk yolları tıkandığı için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götüreceğiz.

“ANAYASA’NIN EMRİNDEKİ, ANAYASA’NIN BAĞLADIĞI DEVLET KURULUŞLARI DA BİZATİHİ ANAYASA’YI ÇİĞNİYORLAR”

İkinci itiraz konumuz bugün, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde usulsüz olarak yeni Seçim Kanunu’nun kullanılmasına itiraz ediyoruz. Bunun gerekçeleri de çok sağlam. Türkiye, bir anayasal hukuk devleti. Ama maalesef Anayasa’yı korumakla görevli, Anayasa’nın emrindeki, Anayasa’nın bağladığı devlet kuruluşları da bizatihi Anayasa’yı çiğniyorlar. Birilerinin de bunlara karşı itiraz etmesi lazım. Bu bizim görevimiz.

“KENDİNİ PADİŞAH ZANNEDENLERİNİN ERTESİ GÜN, NE HALE GELDİKLERİNİ, İNSAN İÇİNE ÇIKAMAZ HALE GELDİKLERİNİ ÇOK GÖRDÜK BİZ”

Herkesi bağlar Anayasa. Herkes de buna uymak zorundadır. Netice alıp almamak da önemli değildir. Önemli olan, tarihe not düşmektir. Bugünler gelir, geçer. Çok günler gördük. Çok darbeler gördük. Çok da sonrasını gördük. Bugünün krallarının, kendini padişah zannedenlerinin ertesi gün, ne hale geldiklerini, insan içine çıkamaz hale geldiklerini çok gördük biz. Bugün de yine öyle olacak. Adalet, Anayasa, hukuk galip gelecektir. Kimsenin bunların üstüne çıkmaya hakkı yok.

“YÜKSEK SEÇİM KURULU’NUN BU YANLIŞTAN DÖNMESİNİ BEKLİYORUZ”

Yeni seçim kanunu 31 Mart 2022 tarihinde kabul edildi. 6 Nisan 2022 tarihinde yürürlüğe girdi. Anayasa’nın 67. Maddesi’ne göre bir yıl geçmeden o yasa kullanılamaz. Ama Yüksek Seçim Kurulu, seçim başlangıç tarihini 18 Mart 2023 olarak kabul etti ve yeni Seçim Kanunu’yla 14 Mayıs seçimlerini yürütmeye başladı. Bu, tam bir kanunsuzluk halidir. Anayasa suçu işlemiştir Yüksek Seçim Kurulu. Bunun cezası ileride mutlaka ve mutlaka yargı önünde verilecektir. Türk Ceza Kanunu’nun 309. Maddesi suçu işlenmiştir. Bunun da karşılığı ağırlaştırılmış müebbet hapistir. Yüksek Seçim Kurulu’nun bu yanlıştan dönmesini bekliyoruz.

“ANAYASAL ÇERÇEVEDE, DEMOKRATİK DİRENME HAKKINIZI KULLANARAK DA ‘YAPAMAZSIN SAYIN ERDOĞAN’ DİYECEKSİNİZ”

Lütfen herkes sorumluluğunu bilsin. Lütfen herkes, haklarını bilsin. Hiç kimse padişah değildir. Hiçbir siyasetçi şah değildir. Hiçbir siyasetçi, imparator değildir. Bunlar, Türk milletinin seçtiği insanlardır. Türk milleti olarak siz asilsiniz onlar vekil. Haklarınıza, özgürlüklerinize, özellikle laik cumhuriyete sahip çıkacaksınız. Anayasal çerçevede, demokratik direnme hakkınızı kullanarak da ‘Yapamazsın sayın Erdoğan’ diyeceksiniz. ‘Yapamazsın Sayın Bahçeli’ diyeceksiniz. Evladınızın geleceği, evladınızın istikbali için bunu demek zorundasınız.”

ANKA HABER AJANSI

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
DOĞRU Parti Genel Başkanı RİFAT SERDAROĞLU, YSK’ya İtiraz Ettiklerini Açıkladı: Yeni Seçim Kanunu Kullanılamaz!
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin