1. Haberler
  2. Deprem
  3. Depremler Türkiye’nin tarım üretiminin yüzde 20’sinin zarar görmesine neden oldu

Depremler Türkiye’nin tarım üretiminin yüzde 20’sinin zarar görmesine neden oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Birleşmiş Milletler (BM) Kahramanmaraş merkezli depremlerin Türkiye’nin tarımsal üretiminin yüzde 20’sinden fazlasının zarar görmesine neden olduğunu duyurdu.

BM Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) yaptığı yazılı açıklamada, depremden etkilenen bölgelerde mahsuller, çiftlik hayvanları, balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği dahil olmak üzere tarımın yanı sıra kırsal altyapıda ciddi hasara neden olduğu saptamasında bulundu.

Depremlerin bölgede yaşayan 15,73 milyon insanı ve ülkenin gıda üretiminin yüzde 20’sinden fazlasını etkileyen önemli tarım illerini etkilediği belirtilen açıklamada, “Türkiye’nin ‘Bereketli Hilali’ olarak bilinen depremin vurduğu bölge, tarımsal gayri safi yurt içi hasılasının yaklaşık yüzde 15’ini oluştururken, ülkenin tarım ihracatının yaklaşık yüzde 20’sine katkıda bulunuyor,” denildi.

Açıklamada, depremin altyapı, hayvancılık ve mahsullerde 1,3 milyar dolar hasara ve tarım sektöründe 5,1 milyar dolar kayba neden olduğu bildirildi.

FAO: Yardımlar artırılmalı

Deprem meydana geldiği bölgelerde binaların yıkıldığı, ekinler harap ve hayvanların telef olduğu kaydedilen açıklamada, doğal felaketin ayrıca zarar görmemiş çiftlik hayvanları için yem ve aşı kıtlığı yarattığı ve özellikle hasat mevsimi yaklaşırken, tarımsal personel eksikliğinin ortaya çıktığı uyarısı yapıldı.

Türkiye’de kırsal alanlarda 900 bin kişiye nakit, canlı hayvan ve tarım ekipmanı sağlamak için şubat ayında 25 milyon dolarlık bir yardım çağrı yapıldığını hatırlatan FAO, Türkiye’de depremden etkilenen bölgelere yardımın 112 milyon dolara çıkarılmasını istedi.

Deprem bölgesinde nüfusun 3’te 1’i hayatta kalabilmek için tarıma bağlı

FAO Direktörü Viorel Gutu, Tohum sezonu için son tarih yaklaşıyor. Çiftçilere acilen gübre ve fide konusunda yardımcı olmak gerekiyor. Bu yıl üretim seviyelerini korumak için ortadaki tek şans bu.” dedi.

FAO’ya göre, depremden etkilenen bölgelerdeki nüfusun üçte birinden fazlası hayatta kalabilmek için tarıma bağlı.

BM’ye göre depremlerin Türkiye’ye faturası 103 milyar doların üzerinde.

Gıda ve Tarım Örgütü, Türkiye’de 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından gıda üretiminde yüzde 20’den fazla kayıp olduğunu bildirdi.

Merkezi Roma’da bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü’nden (FAO) yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ve Suriye’de depremlerin yol açtığı tarımsal hasarı, uzun vadeli etkilerini ve kırsal kesimin temel gıda üretimini sürdürmesine yardımcı olabilecek faaliyetleri belirlemeye yönelik çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Açıklamada, “Türkiye’nin güneyini ve Suriye’nin kuzey bölümünü 6 Şubat 2023’te yıkıcı depremler vurdu. Depremlerin Türkiye’deki etkisine ilişkin ilk değerlendirmeler, etkilenen bölgelerde tarım altyapısı, mahsuller, hayvancılık, balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği bakımından ciddi hasar olduğunu gösteriyor.” ifadeleri kullanıldı.

Ayakta kalanlar da üretim ihtiyaçlarını karşılayamıyor

FAO açıklamasında, “Deprem, Türkiye’de 15,7 milyon insanı ve ülkenin gıda üretiminin yüzde 20’sinden fazlasını etkileyen 11 önde gelen tarım ilini ciddi şekilde vurdu. Türkiye’nin ‘bereketli hilali’ olarak bilinen, depremden etkilenen bölge, tarımsal gayrisafi milli hasılanın yüzde 15’ini oluşturuyor ve Türkiye’nin tarımsal gıda ihracatının yüzde 20’sine katkıda bulunuyor.” değerlendirmesi yapıldı.

Depremden en çok etkilenen kentlerde nüfusun üçte birinin kırsal alanlarda yaşadığına ve geçimlerini tarımla sağladıklarına dikkat çekilen açıklamada, tedarik zincirlerinin kesintiye uğramasının yanı sıra mali güçlüklerin, kırsal kesimdeki ailelerin tarımsal üretimi için gerekli temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale getirdiği kaydedildi.

34 balık çiftliğini de vurdu

Açıklamada, “İlk değerlendirmeler, sektörde 5,1 milyar dolarlık kayıp ve 1,3 milyar dolarlık hasar, tarım üzerinde önemli etkilere işaret ediyor.” ifadesi yer aldı.

Deprem felaketinin tarım sektörü haricinde önemli hayvancılık bölgelerini de vurduğu, hayvanların telef olmasına ve yaralanmasına yol açtığı da vurgulanırken barınak ve yem kıtlığı, kesintiye uğrayan aşı üretimi, şap hastalığı risklerini ve kötüleşen hayvancılık koşullarına dair endişeleri artırdığı belirtildi.

Ayrıca 34 balık çiftliğinin, üç balıkçı barınağı ve önemli balık türlerinin kaybıyla balık üretiminin de tehlikeye girdiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“FAO, Türkiye’de depremden etkilenen ailelere ve topluluklara ivedi ve uzun vadeli destek sağlamak için acilen 112 milyon dolar talep ediyor. Buna, kırsal kesimde yaşayan 900 bin kişi için hızlı şekilde nakit, canlı hayvan ve tarım desteği sağlamak için şubat ayında yayınlanan BM Türkiye Destek Çağrısı kapsamındaki 25 milyon dolar da dahildir.”

 

Euronews, AFP, DÜNYA
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Depremler Türkiye’nin tarım üretiminin yüzde 20’sinin zarar görmesine neden oldu
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin