CHP’de gölge kabine kuruldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

CHP’de ‘gölge kabine’ dönemi: 17 MYK üyesi gölge kabinede, 7’si parti yönetiminde yer aldı. CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nda Genel Başkan seçilen Özgür Özel’in başkanlığında toplanan Parti Meclisi’nin ilk toplantısında, Merkez Yönetim Kurulu üyeleri belirlendi. Yeni dönemde “fiili güçlü genel sekreter” ve “gölge kabine” açılımları yer alıyor.

Daha önce 14 üyeden oluşan MYK’nın üye sayısı 24’e çıkarıldı, MYK yapılanmasında değişikliğe gidildi. CHP’nin yeni MYK’sında 17 isim, “gölge kabine üyesi” olarak görev alırken, 7 isim ise parti yönetiminden sorumlu genel başkan yardımcısı oldu. Selin Sayek Böke, “fiili güçlü genel sekreter” olarak görev alırken, gölge kabinenin koordinasyonu niteliğinde, cumhurbaşkanı yardımcılığından da sorumlu oldu.

PM toplantısı sonrasında basın toplantısı düzenleyen Özel, tüzük gereği oylama zorunluluğu olmamasına rağmen, söz verdiği için MYK’nın PM üyelerinin oyuna sunulduğunu ifade etti.

yeni MYK’da, 7 isim parti yönetiminden sorumlu genel başkan yardımcısı olarak görevlendirildi. Bu çerçevede, Mayıs seçimleri öncesinde olduğu gibi Selin Sayek Böke Genel Sekreter oldu.

Hedeflerinin, tüzük değişikliği ile “güçlü genel sekreterlik” sistemine dönüş olduğunu belirten Özel, tüzük değişikliği yapılana kadar Böke’nin “fiili güçlendirilmiş genel sekreter” olacağına vurgu yaptı.

Kurultay’da “denge denetleme” listesi adıyla ayrı liste çıkaran İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı’nın listesinden seçilerek PM’ye giren Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, Koza Yardımcı ile iki listede de yer almayan Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “Gölge kabine” üyesi olarak MYK’ya girdi.

Ayrıca yine Salıcı’nın listesinde yer alan Mehmet Tüm, Ensar Aytekin’e bağlanan yurtdışı örgütlenmenin sorumluluğuna getirildi. Genel Sekreter Selin Sayek Böke, MYK’daki gölge kabinede de yer alan tek isim oldu.

CHP MYK’da “gölge kabine” üyesi olarak yer alan isimler ve görev alanları şöyle:

 • Cumhurbaşkanı yardımcılığı: Selin Sayek Böke
 • İçişleri Bakanlığı: İzmir Milletvekili Murat Bakan
 • Adalet Bakanlığı – Gökçe Gökçen
 • Sağlık Bakanlığı – Zeliha Şahbaz
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – Aylin Nazlıaka
 • Milli Eğitim Bakanlığı – Suat Özçağdaş
 • Enerji Bakanlığı – Deniz Yavuzyılmaz
 • Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı – Gülşah Deniz
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı –Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer
 • Dışişleri Bakanlığı – İlhan Uzgel
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı – Sevgi Kılıç
 • Hazine ve Maliye Bakanlığı – Yalçın Karatepe
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı – Koza Yardımcı
 • Milli Savunma Bakanlığı – Yankı Bağcıoğlu
 • Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı – Pınar Uzun
 • Ticaret Bakanlığı – Volkan Demir
 • Ulaştırma Bakanlığı – Ulaş Karasu
 • Tarım Bakanlığı – Erhan Adem

Gölge kabine ne yapacak?

Muhalefet partilerinin “gölge kabine” uygulaması yeni değil. Geçmişte Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP), Deniz Baykal yönetimi döneminde CHP’de de “gölge kabine” oluşturuldu. Ancak ilk kez MYK üyelerinden oluşan bir gölge kabine açıklandı. Gölge kabine üyeleri, sorumlu oldukları bakanlıkların icraatını yakından izleyecek ve bakanlıkların eksikleri, yanlışlara ilişkin parti politikalarına uygun öneriler ve raporlar hazırlayacak, kamuoyuna açıklayacak.

Özel, zaman zaman gölge kabine üyeleriyle, ayrı MYK toplantısı yapacağını da duyurdu.

CHP’nin yeni MYK’sında, “İstanbul dengesi” gözetilirken, Özel’in listesini delerek PM’ye giren bazı isimler de parti yönetiminde yer aldı. Bu çerçevede, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yakınlığıyla bilinen ve PM’ye en yüksek oyla seçilen Gökhan Zeybek ile Özgür Karabat, MYK’da yer aldı.

Gökhan Zeybek yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı, Karabat ise genel sayman oldu. Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin Yurtiçi ve Yurtdışı Örgütler, Gül Çiftçi, Seçim ve Parti Hukuku İşleri, Adana Milletvekili Burhanettin Bulut Halkla İlişkiler ve Medya’dan sorumlu genel başkan yardımcılığı görevini üstlendi. İzmir Milletvekili Deniz Yücel ise parti sözcüsü oldu.

CHP Genel Başkanı Özel PM toplantısının ardında ardından yaptığı açıklamada, kurultayda verdikleri her sözü tutacaklarını ve CHP’yi iktidar yapma inancıyla çalışacaklarını ifade etti.

Bunun ilk atımının yerel seçimler olacağına işaret eden Özel, “Belediye başkan adaylarımızı belirlemede tek kriterimiz var; milletin gönlünde yer etmiş, seçildiği günden daha iyi durumda olanlar yeniden aday olacak. Eğer, yaptığı hizmet halkta teveccüh görmüyorsa durumları yeniden değerlendirilecek” dedi.

Hiçbir belediye başkanını “değişim karşıtı” diye cezalandırma niyetleri olmadığını ifade eden Özel, “Hiçbir belediye başkanı da bize destek verdi diye hak etmediği göreve gelmeyecek” diye konuştu.

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun daha önce açıkladığı İstanbul Ankara ve Aydın belediye başkanlarının adaylığını, yüksek memnuniyet oranlarını dikkate alarak dillendirdiğini ifade eden Özel, bu üç ismi PM’ye önererek, adaylaştıracakları mesajını verdi.

Açıklamasında “Parti Meclisi Yönetim Yapılanması” başlıklı bir sunum yapan Özel, MYK’da iki kompartıman olduğunu belirtti. Bunlardan ilkinin “Gölge Kabine olduğunu söyleyen Özel, Gölge Kabine’nin yaş ortalamasının 46 olduğunu ve içerisinde 9 kadın gölge bakan olduğunu ifade etti.

Özgür Özel, CHP’de şimdiye kadar görev yapan danışmanlarla da yollarını ayırdıklarını belirtirken, danışman odalarının il başkanlarına ve PM üyelerine ayrılacağını ifade etti.

Parti Meclisi üyelerine listeyi sunarak güven oyu aldığını anlatan Özel, kameraların önünde de MYK’yi güven oyuna sundu.

Tüzük kurultayı ertelendi

Gazetecilerin “Tüzük değişikliği tarihinde değişiklik olacak mı?” sorusu üzerine Özel, önceki PM’nin tavsiye niteliğinde tüzük kurultayı kararı aldığını, ancak resmi prosedür için harekete geçilmediği için daha önce ilan edilen 24-25 Kasım tarihine yetişmeyeceğini söyledi.

Gelecek Çarşamba günü olağanüstü il başkanları toplantısı yapacağını belirten Özel, bu toplantıda hem belediye başkan adaylıklarının konuşulacağını, hem de tüzük kurultayının, resmi takvim yapılması halinde 26-27 Aralık’a yetişip yetişmeyeceğinin değerlendirileceğini bildirdi.

CHP’de, tüzük kurultayının yerel seçimler sonrasına bırakılması görüşü de tartışılıyor.

Belediye başkan adaylarının belirlenmesinde ön seçim yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine ise Özel, ön seçim konusunda takvim kısıtlaması olduğunu anımsattı.

Özel, resmi önseçim yerine, “sonucuna uyulacak temayül yoklaması” ile adayların belirlenebileceğini söyledi.

100. yıl affı

Geçmişte, partiden ihraç edilen isimlerin partiye dönüşünü sağlamaya dönük “100. Yıl affı” konusundaki soru üzerine ise Özel, konunun ilk MYK toplantısı gündemine alınacağına söyledi. Özel, kapsamı doğru belirlenmiş bir aftan yana olduğunu da ifade etti.

PM toplantısı sürerken, kurultayda seçilen 15 üyeli Yüksek Disiplin Kurulu’nda görev dağılım yapıldı. Yapılan gizli oylamada YDK Başkanlığ’na, İmamoğlu’ndan sonra Beylikdüzü ilçe başkanlığı görevinde de bulunan İstanbul Milletvekili Turan Taşkın Özer, başkan yardımcılığına Ayça Akpek Şenay, sekreterliğe de Deniz Çakır seçildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
CHP’de gölge kabine kuruldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin