1. Haberler
  2. AK PARTİ
  3. CHP Milletvekili Aday Listeleri, KEMAL KILIÇDAROĞLU’nun Cumhurbaşkanı Adaylığı ve Kritik ANKET! Muharrem İNCE Adaylıktan Çekilirse Ne Olur? Eski AKP’li Yöneticiler CHP Listelerinde…

CHP Milletvekili Aday Listeleri, KEMAL KILIÇDAROĞLU’nun Cumhurbaşkanı Adaylığı ve Kritik ANKET! Muharrem İNCE Adaylıktan Çekilirse Ne Olur? Eski AKP’li Yöneticiler CHP Listelerinde…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu mevcut milletvekillerinin yarısını tekrar aday göstermedi. CHP’li tarihinde ilk kez iki başörtülü kadın milletvekili adayı gösterildi. Kılıçdaroğlu aday gösteremediği kurmaylarına “Birlikte daha çok yol yürüyeceğiz” mesajı verdi.

KRİTİK ANKET SONUÇLARI

Yöneylem Araştırma Şirketinin Sonuçları

Resim

Yöneylem Araştırma’nın 18-20 Mart tarihleri arasında gerçekleştirdiği Seçmen Eğilimleri araştırmasına göre Seçmenlerin Milletvekilliği Seçimi Parti Tercihleri (kararsızlar ve oy kullanmayacaklar oransal olarak dağıtılmadan, % 95 güven aralığı, +/-2 hata payı)

Resim

Yöneylem Araştırma’nın 27 Şubat-3 Mart tarihleri arasında gerçekleştirdiği Türkiye Siyaset Paneli araştırmasına göre deprem sonrası yaşanan yetersizliklerin sebepleri (CATI yöntemiyle 2398 görüşme, 27 il)

Resim

 MetroPoll Araştırma Şirketi’nin Sonuçları

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 35 gün kala anket sonuçları büyük merakla takip ediliyor. MetroPoll Araştırma Başkanı Özer Sencar, 4 adayın yarışacağı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilmesi durumunda destekçilerinin nasıl davranacağına ilişkin anket sonuçlarını paylaştı.

Türkiye 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri’ne kilitlenmiş durumda. Cumhurbaşkanlığı yarışında Millet İttifakı’nın adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhur İttifakı’nın adayı AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Memleket Partisi’nin adayı Muharrem İnce ve ATA İttifakı adayı Sinan Oğan yarışacak.

MetroPoll Araştırma Başkanı Özer Sencar, sosyal medya hesabından Memleket Partisi’nin adayı Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilmesi durumunda destekçilerinin nasıl davranacağına ilişkin bir anket paylaştı.

1-3 Nisan tarihleri arasında 2 bin 610 kişinin katıldığı, 28 ilde yapılan ankette seçmene, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce adaylıktan çekilirse aşağıdakilerden hangisine oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi.

Anket sonuçları şu şekilde;

Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 23,4

Kemal Kılıçdaroğlu: Yüzde 30,5

Sinan Oğan: Yüzde 24,3

Kararsızım: Yüzde 4,2

Protesyo oy: Yüzde 16,2

Fikrim yok/Cevap yok: Yüzde 1,1

 

MUHARREM İNCE ADAYLIKTAN ÇEKİLİRSE NE OLUR?

Metropol Araştırma Şirketi’nin yaptığı ankete göre, Memleket Partisi lideri Muharrem İnce‘nin Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesi durumunda seçmenin yüzde 30,1’i Kemal Kılıçdaroğlu’na, yüzde 23,4’ü ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy vereceğini söyledi.

Metropol Araştırma Şirketi tarafından nisan ayında yapılan ‘Türkiye Gündemi’ araştırmasında Memleket Partisi lideri ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye oy vereceğini söyleyen kişilere adaylıktan çekilmesi durumunda oyunu kime vereceği soruldu.

İnce’nin aday olmadığı tabloda oylarının kime gideceği şöyle şekillendi:

Cumhurbaşkanlığı anketi: Muharrem İnce adaylıktan çekilirse oy dağılımında sürpriz - Sayfa 4

Kemal Kılıçdaroğlu: Yüzde 30,5

Cumhurbaşkanlığı anketi: Muharrem İnce adaylıktan çekilirse oy dağılımında sürpriz - Sayfa 5

Recep Tayyip Erdoğan: 23,4

Cumhurbaşkanlığı anketi: Muharrem İnce adaylıktan çekilirse oy dağılımında sürpriz - Sayfa 6

Sinan Oğan: 24,3

CHP’de Önseçim Yapılmadan, Parti Meclisi’nde belirlenen Milletvekili Adayları Kamuoyunda Tartışılıyor

MYK üyelerinin büyük çoğunluğunun aday olması beklenmezken son dakika değişlikleri ile 17 Genel Başkan Yardımcısından 6’sı aday olmadı. Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in Ankara’dan CHP listelerinden aday gösterilmesi örgütün tepkilerine neden oldu.

CHP’de liste süreci sancılı geçti. Millet İttifakı adaylarının sayısı ve kaçının seçilebilir yerden aday göstereceği konusu son ana kadar değişikliklere uğradı. Deva ve Gelecek partilerinden temsilciler gece geç saatlere kadar mavi dosyalar içindeki aday listelerini CHP Genel Merkezi’ne sundu.

Önce ki gün saat 19.00’da başlaması beklenen Parti Meclisi (PM) toplantısı komisyon toplantısı sonuçlanmadığı için defalarca ertelendi. Komisyon toplantısı sabah 07.00’de bitti. Kılıçdaroğlu hemen MYK’sını topladı. Bu toplantı da bir buçuk saat kadar sürdü. PM toplantısı 14,5 saatlik gecikmeyle 09.30’da başlayabildi. Son dakika değişiklikleri ve jamer nedeniyle CHP’de ilk kez listeler sızmadı. Belediye Başkanları listeler üzerinde etkili olmak için son ana kadar kulis yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, PM toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, “Çok özel bir durum yaşıyoruz. Bünyemizde dört parti seçime giriyoruz. Ciddi şekilde yer açmamız gerekti. Ben milletvekillerimizden çok memnundum. İleride birlikte yol yürümeye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulunduğu öğrenildi. Aday gösterilmeyen isimlerden bir itiraz ya da eleştiri yapılmadığı kaydedildi. Ancak listelerde yerini beğenmeyen bazı isimlerin son dakika da adaylıktan çekildiği belirtildi.

Kılıçdaroğlu’nun kurmayları şaşırttı. MYK üyelerinin büyük çoğunluğunun aday gösterilmeyeceği aylardır kulislere yansımıştı. Genel Başkan yardımcıları aday olup olmadıkları sorulduğunda ‘takdir Kılıçdaroğlu’nun’ yanıtını veriyordu.

17 kişilik MYK’dan sadece altı isim aday olmadı. Seyit Torun aday olmamasına rağmen son dakika Ordu’dan birinci sıra aday gösterildi.

Genel Başkan Yardımcıları Lale Karabıyık, Onursal Adıgüzel, Ahmet Akın, Bülent Kuşoğlu, Muharrem Erkek ve Genel Sekreter Selin Sayek Böke aday olmadı. Faik Öztrak Tekirdağ’dan, Ali Öztunç Kahmanmaraş’tan, Bülent Tezcan Aydın’dan, Fethi Açıkel İstanbul’dan, Gamze İlgezdi İstanbul’dan, Gökçe Gökçen İzmir’den, Gülizar Biçer Karaca Denizli’den, Oğuz Kaan Salıcı İstanbul’dan, Veli Ağbaba Malatya’dan, Yüksel Taşkın İstanbul’dan, Seyit Torun ise Ordu’dan aday oldu.

AKP’li Eski “Adalet Bakanı” SADULLAH ERGİN Krizi

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay‘dan aday gösterileceğinin kulislere yansıması üzerine gelen tepkiler sonucu İstanbul formülü üzerinde çalışıldı. Ancak Ergin Ankara 1. Bölge dördüncü sıradan aday gösterildi.

CHP’nin saat 15.00’te YSK’ya teslim ettiği aday listesinde sürpriz isimler yer alırken, eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, DEVA Partisi kontenjanından CHP Ankara 1. Bölgeden 4. Sırada milletvekili adayı oldu.

Sadullah ERGİN, Hataylıların Tepkisi Üzerine ANKARA’dan ADAY Yapıldı

weKlN_1680895085_6029

CHP MİLLETVEKİLLERİNİN YARISI GİTTİ

CHP’nin mevcut 134 milletvekilleri arasından aday olmayanlar, aday gösterilmeyenler ve seçilmesi zor olan yerlerden aday gösterilen yaklaşık 68’i milletvekili dışarıda kaldı.

Kılıçdaroğlu‘nun danışmanları arasında yer alan başörtülü olan Nuray Çepni‘nin aday gösterilmediğini öğrendiğinde Genel Başkanlık katında duygusal anlar yaşadığı belirtildi.

CHP TARİHİNDE İLK KEZ BAŞÖRTÜLÜ ADAYLAR

CHP tarihinde ilk kez milletvekili olarak başörtülü isimler listelerde yer buldu. Daha önceki yılanda başörtülü belediye başkanı adayı aday gösterilmiş ve PM üyesi seçilmişti. CHP’nin ilk başörtülü Parti Meclisi üyesi Sevgi Kılıç İstanbul birinci bölge 15’in sıradan aday gösterildi. 2018’de İYİ Parti’den Aydın’dan ikinci sıradan aday gösterilen Berna Sukas, İstanbul ikinci bölge dokuzuncu sıradan aday gösterildi. Ayrıca Ağrı’dan dördüncü sıradan başörtülü Zekiye Altay da listede yer buldu.

Başörtülü aday adayları arasında bulunan ilahiyatçı yazar Fatma Yavuz ise listelerde yer bulamadı.

CHP tarihinde ilk kez başörtülü aday 2018 yerel seçimlerinde gösterilmişti. Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde belediye başkan adayı Sevinç Özdemir olmuştu.

SON DAKİKAYA KADAR DEĞİŞİKLİK YAPILDI

PM toplantısı sonrasından sonra aday listeleri üzerinde son dakikaya kadar çalışılmaya devam edildi. Bazı adayların sıralamalarında değişikliğe gidildiği belirtildi.

ONLAR DA CHP LİSTELERİNDE

İstanbul birinci bölge 9’uncu sıradan Demokrat Partili Cemal Enginyurt aday gösterildi. Pandemi sürecinde yaptığı açıklamalar ile tanınan Prof. Kayıhan Pala Bursa birinci sıradan aday gösterildi. Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan Hatay’dan dördüncü sıradan aday gösterildi.

Genel Merkez’den yapılan açıklamada “Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin ortak liste mutabakatının doğal sonuçlarından biri olarak, Mehmet Bekaroğlu, Levent Gök, Akif Hamzaçebi ve Cihangir İslam’ın da aralarında bulunduğu milletvekillerimizden bazıları, yeni dönem için aday gösterilememiştir. Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı olarak, yeni dönemde kendilerinin bilgi ve deneyimlerinden, devlet yönetiminin farklı kademelerinde faydalanacaktır” açıklaması yapıldı.

NÖBET DEĞİŞİMİ

Öldürülen Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, İstanbul üçüncü bölge üçüncü sıradan Sezgin Tanrıkulu’nun yerine aday gösterildi. Tanrıkulu ise Diyarbakır’dan aday gösterildi. Ayrıca İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise Urfa’dan seçim yarışına girecek.
MİT’in yurt içi ve yurt dışında pek çok görev yapan Cevat Öneş’in yakını Süreyya Öneş Derici Muğla’dan CHP milletvekili adayı oldu.

SADECE İKİ İSİM

Bir önceki dönem milletvekili olan sadece iki isim aday gösterildi. İzmir’den Rahmi Aşkın Türeli ile İstanbul’dan Gökhan Günaydın listelerde kendine yer buldu.

FERMUAR YÖNTEMİYLE GİRİLEN İLLER

CHP ittifak nedeniyle bu illerde fermuar yöntemiyle İYİ Parti listelerinden gireceği iller şöyle: Gümüşhane, Bitlis, Aksaray, Yozgat, Bayburt, Muş, Çankırı.

İYİ Parti’nin CHP listelerinden gireceği iller ise şöyle: Adıyaman, Çorum, Hakkari, Erzincan, Rize, Van, Batman, Bartın, Düzce.

CHP’nin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sunduğu milletvekili aday listesinde 147 kadın yer alıyor. Milletvekili adaylarından 2’si işçi, 18’i emekli, 1’i muhtar, 1’i emekli büyükelçi.

147 KADIN LİSTEDE

Toplam 581 kişinin isminin yer aldığı aday listesinde 147 kadın yer aldı. Mesleklerine göre incelendiğinde ise adaylar arasında 133 avukat, 55 iş insanı, 53 mühendis, 28 doktor, 25 öğretmen, 18 emekli, 17 mali müşavir, 16 eczacı ve 16 ekonomist, 8 akademisyen, 8 gazeteci, 5 veteriner bulunuyor.

MUHTAR, İŞÇİ VE POLİS DE VAR 

Listede muhtar, işçi ve polis de yer alıyor. Bingöl’de ikinci sırada işçi Serdar Atalay ve Karabük’te ağır sanayi işçisi Bayram Karadağ aday gösterildi.

Kahramanmaraş sekizinci sırada emekli polis memuru Çağatay Atasay ve Bursa birinci bölge son sırada muhtar Canan Akın Erdem listede yer alıyor. İstanbul 2. Bölge birinci sırada ise emekli Büyükelçi Namık Tan bulunuyor. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
CHP Milletvekili Aday Listeleri, KEMAL KILIÇDAROĞLU’nun Cumhurbaşkanı Adaylığı ve Kritik ANKET! Muharrem İNCE Adaylıktan Çekilirse Ne Olur? Eski AKP’li Yöneticiler CHP Listelerinde…
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin