1. Haberler
  2. Dünya
  3. Yüksek Mahkeme, Donald TRUMP’ın seçimlere katılabileceğine hükmetti

Yüksek Mahkeme, Donald TRUMP’ın seçimlere katılabileceğine hükmetti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

ABD’de Yüksek Mahkeme, eski Başkan Donald Trump’ın 2024 başkanlık önseçimlerine katılabileceğine hükmederek, eyalet mahkemelerinin Cumhuriyetçi eski başkanı 6 Ocak’taki Kongre Binası isyanından sorumlu tutma girişimlerini reddetti.

ABD Yüksek Mahkemesi Çarşamba günü eski Başkan Donald Trump’ın 2020 seçimleriyle ilgili cezai suçlamalardan muaf olması gerektiği yönündeki iddiasını dinlemeyi kabul etti.

Mahkeme, tek sayfalık emirle sözlü tartışmaların 22 Nisan haftasında yapılacağı hızlandırılmış bir brifing programı belirledi.

Federal mahkemedeki duruşmalar, Yüksek Mahkeme davası devam ederken askıya alınacak ve bu durum, 4 Mart’ta başlaması planlanan duruşmayı daha da geciktirecek.

Yüksek Mahkeme yalnızca eski bir başkanın görevdeyken resmi eylemlerden yasal olarak korunup korunmadığı ve eğer öyleyse ne ölçüde korunduğu sorusunu ele alacak.

Trump ve avukatları, ABD Özel Savcısı Jack Smith’in Trump’ın başkanlık seçim sonuçlarını bozmaya çalıştığı iddiasıyla açtığı dava için yüksek mahkemeden Columbia Bölgesi federal mahkemesindeki ön duruşma faaliyetlerinin durdurulmasını talep etmişti.

Smith, mahkemeye sunduğu brifingde yargılamanın hızlandırılmasının kamu yararına olduğunu söyleyerek yargıçlardan erteleme talebini geri çevirmelerini istemişti. Smith, şu anda Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olan Trump’ın gündeme getirdiği azil maddesi kapsamındaki mutlak başkanlık dokunulmazlığı ve koruma iddialarının, yargıçların yürütmeyi durdurma kararı vermesi için gereken haklardan yoksun olduğunu söyledi.

GOP başsavcıları ağırlığını koyuyor

22 eyaletin Cumhuriyetçi başsavcıları, 16 Şubat’ta mahkemeye Trump’ın erteleme talebini onaylayan bir brifing sundu.

Alabama liderliğindeki GOP eyaletleri grubu, Smith’in davayı hızlandırma çabasının, Kasım ayındaki seçimlerde Başkan Joe Biden’ın olası rakibine zarar verme amaçlı siyasi amaçlı göründüğünü söyledi.

“Savcılığın acelesinin aksine, sanığın eski bir Başkan olması gerçeği, kovuşturmanın başından itibaren anayasaya uygun olduğundan emin olmak için dikkatli hareket etmek için bir nedendir” diye yazdılar. “Ve sanığın potansiyel olarak gelecekteki bir Başkan olması gerçeği, adaletin görünüşünü ve gerçekliğini sağlamak için daha da fazla nedendir.”

Özette temsil edilen eyaletler şunlardır: Alabama, Alaska, Florida, Idaho, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Kuzey Dakota, Ohio, Oklahoma, Güney Carolina, Güney Dakota, Teksas, Utah, Batı Virginia ve Wyoming.

Trump’ın bölge mahkemesindeki duruşması, başkanlık dokunulmazlığı tartışmaları devam ederken süresiz olarak ertelendi.

Trump’a yönelik suçlamalar

Geçen yıl Smith tarafından yürütülen bir soruşturmanın ardından hazırlanan dört maddelik federal iddianame Trump’ı 2020’de Biden’a karşı yeniden seçilme kaybını ortadan kaldırmak için komplo kurmakla suçladı ve sonuçta 6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’na saldırıya yol açtı.

İddianamede, seçimden sonraki haftalar boyunca destekçilerini seçimi kazandığını iddia eden yalanlarla beslediği ancak seçmen sahtekarlığı nedeniyle ikinci dönem için reddedildiği belirtildi. İddianameye göre Biden, Biden’ın seçmenlerinin yerini almak üzere kazandığı yedi eyalette sahte başkanlık seçmen listelerini düzenlemek için avukatlar, bir ABD Adalet Bakanlığı yetkilisi ve bir siyasi danışmanla birlikte çalıştı ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’e meşru seçmenleri reddetmesi için baskı yaptı. .

Geçen yılın sonlarında Trump, başkan olarak yaptığı hiçbir eylemden dolayı yargılanamayacağını söyleyerek suçlamaların reddedilmesini istemişti. ABD Bölge Yargıcı Tanya S. Chutkan bu iddiayı reddetti; iktidardaki Trump, DC Circuit’e itiraz etti.

Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi başkanlar tarafından atanan üç yargıçtan oluşan temyiz heyeti, 6 Şubat’ta verdiği görüşte Trump’ın talebini oybirliğiyle reddetti ve eski başkanın iddialarının “emsal, tarih veya Anayasa metni ve yapısı tarafından desteklenmediğini” tespit etti.

Trump daha sonra Yüksek Mahkeme’den bölge mahkemesindeki tüm yargılamaları durdurmasını isterken, temyiz mahkemesine davasının tam daireye ve potansiyel olarak Yüksek Mahkeme’ye taşınması için dilekçe verdi.

Yargıçlar, eyaletlerin Kongre’nin kararı olmadan, başkan adaylarının oy pusulalarında yer almasını engellemek için anayasa hükmüne başvuramayacağına karar verdi. Bu karar Colorado, Illinois, Maine ve diğer eyaletlerde, partisinin adaylığı için önde giden Trump’ı oy pusulasından çıkarmaya yönelik yerel kararları boşa çıkardı.

Trump’ın davası, ABD’de iç savaştan sonra kabul edilen ve “ayaklanmaya karışan” eski başkanların tekrar göreve gelmesini engelleyen hükümle ilgili olarak Yüksek Mahkeme’de görülen ilk dava oldu.

Colorado Eyalet Mahkemesi, söz konusu hükmün Kongre Binası saldırısını kışkırtmakla suçlanan Trump’a uygulanabileceğine karar vermişti.

NCNewsline

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yüksek Mahkeme, Donald TRUMP’ın seçimlere katılabileceğine hükmetti
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin