1. Haberler
  2. Öne Çıkan
  3. Suri-Irak tezkeresi TBMM’de kabul edildi. Yabacı asker tartışmaları…

Suri-Irak tezkeresi TBMM’de kabul edildi. Yabacı asker tartışmaları…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon için cumhurbaşkanına verilen yetkinin 2 uzatılmasını öngören tezkere kabul edildi.

Tezkere TBMM Genel Kurulu’nda görüşülürken, “yabancı asker bulundurma” düzenlemesi yartışma yarattı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, düzenlemeyi “vatana ihanet” olarak değerlendirirken İyi Parti’den “Teknik olarak gerekli” açıklaması geldi. İYİ Parti sözcüsü Kürşad Zorlu, “İnceledik. Bu ifade, sınırda terörle mücadelede NATO müdahalesi gerektiğinde bir zorunluluk” dedi. 

Irak Suriye’ye asker gönderme tezkeresinin süresinin 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Tezkereye 357 vekil kabul oyu verirken, 164 vekil ise hayır oyu verdi.

Tezkereye AK Parti, MHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Deva Partisi evet oyu vereceğini açıklamıştı. Cumhuriyet Halk Partisi ise “yabancı askerlerin Türkiye’de bulunmasına” ilişkin madde gerekçesiyle hayır oyu verdi. Yeşil Sol Parti ise tezkerenin bölgedeki istikara zarar vereceği görüşünü dile getirmişti. 

Lübnan ve Orta Afrika tezkereleri de geçtiğimiz hafta Meclis’ten geçmişti.

Geçtiğimiz hafta, 11 Ekim’de TBMM Genel Kurulu’nda, Türk askerinin Lübnan ve Orta Afrika’da görev süresini uzatan Cumhurbaşkanlığı tezkereleri de kabul kabul edilmişti.

Lübnan ve Orta Afrika tezkereleri Meclis'ten geçti

Türk askerinin Lübnan’daki görev süresinin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkerede; Türkiye’nin, UNIFIL’e yaptığı katkılar ile barışı koruma harekatının etkin biçimde icrasında önemli bir işlev üstlendiği belirtilerek, “Türkiye’nin katkısı gerek BM sistemi içinde gerek bölgesel ve küresel ölçekte gerekse kapsamlı sivil-asker iş birliği faaliyetleri vasıtasıyla Lübnan toplumunun her kesimi nezdinde görünürlüğünün artmasına ayrıca barış ve istikrarın korunmasına yönelik politikasının sürdürülmesine hizmet etmiştir. Bu itibarla UNIFIL’e katkımızın sürdürülmesinin önem arz ettiği değerlendirilmektedir” denildi.

Lübnan ile ikili ilişkiler ve bölgedeki güvenlik şartları da göz önünde tutularak, BMGK’nın UNIFIL’in görev süresinin uzatılması yönündeki kararı uyarınca; hudut, şümul ve miktarı Cumhurbaşkanınca belirlenecek TSK unsurlarının, BMGK ve TBMM kararıyla tespit edilen ilkeler kapsamında 31 Ekim 2023’ten itibaren 1 yıl daha uzatılmasını öngören tezkere kabul edildi.

Ardından, Türk askerinin Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki görev süresinin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi kabul edildi. Tezkerede; Afrika’da bölgesel istikrar ve barış için tehdit oluşturan insani ve siyasi krizlerin çözümüne vurgu yapılarak, “Krizlerin çözümüne ülkemizce askeri katkıda bulunulmasının bölgede ve genel olarak Afrika kıtasında izlemekte olduğumuz faal dış politikamızın doğal bir uzantısını oluşturacağı değerlendirilmiştir. 2016 tarihinden itibaren bu katkımızın sağlanması için, TBMM kararlarıyla gerekli izinler verilmiştir” denildi.

Bu yaklaşımdan hareketle; hudut, şümul, miktar ve zamanı Cumhurbaşkanı’nca takdir ve tespit edilmek üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, BM’nin Orta Afrika Cumhuriyeti’nde icra ettiği harekat ve misyon kapsamında yurt dışına gönderilmesi ve Cumhurbaşkanı’nca verilecek izin ve belirlenecek esaslar çerçevesinde bu kuvvetlerin kullanılması için TBMM’nin son olarak 26 Ekim 2022 tarihli ve 1346 sayılı kararı ile uzatılan iznin süresi 31 Ekim 2023 tarihinden itibaren bir yıl daha uzatılmasını öngören tezkere kabul edildi.  

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Suri-Irak tezkeresi TBMM’de kabul edildi. Yabacı asker tartışmaları…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin