1. Haberler
  2. Öne Çıkan
  3. Sokak Hayvanlarını Besleme Yasağı İptal Edildi

Sokak Hayvanlarını Besleme Yasağı İptal Edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim
Manisa Gördes İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun 4 Ekim 2022 tarihinde ilçedeki sokak hayvanlarının belediyenin belirlediği 11 nokta haricinde ev önünde veya sokakta beslenmesini yasaklayan kararını Manisa 1. İdare Mahkemesi hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle oy çokluğuyla iptal etti.

Manisa Gördes Kaymaklığı başkanlığındaki Gördes İlçe Hıfzıssıhha Kurulu 4 Ekim 2022 tarihinde ilçedeki sokak hayvanları için hayvan severlerin tepkisini çeken bir karara imza attı. Kurul tarafından verilen kararda ilçe merkezinde ev, dükkan önlerinde veya çeşitli yerlerde sokak hayvanlarının beslenmesini yasakladı.

Gördes Kaymakamlığı İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun 04.10.2022 tarih 2022/07 sayılı kararında, ilçedeki sokak hayvanlarının AKP‘li Gördes Belediye Başkanlığı tarafından belirlenen 11 nokta haricinde beslenmesin yasakladı. Karanın gerekçesinde ise ilçe merkezinde oluşabilecek hayvan hastalıkları riski, sokak köpeği saldırılarından dolayı halkın güvenliği ve trafik kazalarına risk oluşturduğu ifade edildi. Ayrıca karara uymayan vatandaşlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282.’nci maddesi gereğinde idari para cezası başta olmak üzere TCK’nın 295.’nci maddesi olan ‘Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma Suçu’ndan suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

Gördes Kaymakamlığı İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı karara tepki gösteren Manisa Hayvan Hakları Koruma Derneği(HAKDEM), kararın iptali için Manisa 1. İdare Mahkemesi’ne 12 Ekim 2022 tarihinde dava açtı. HAKDEM gerekçe olarak, alınan kararın ilçe merkezindeki tüm sokak hayvanlarının aç kalmasına neden olacağı, beslenme noktalarının ilçe dışında olduğu ve alınan kararın hukuka uygun olmadığını gösterdi.

Manisa 1. İdare Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti, HAKDEM’in gerekçelerini haklı bularak alınan kararın iptalini oy çokluğuyla kabul etti.

Mahkemenin verdiği kararda gerekçe olarak, Gördes Belediyesi Veteriner İşleri birimi tarafından sokak hayvanlarının beslenmesi için oluşturulan noktaların mevzuatın ön gördüğü amacı uygun olmadığı, beslenme noktalarının gönüllü kuruluşlarla işbirliği çerçevesi içinde kurulması gerektiği ve kararın uygulamaya geçmesi halinde telafisi mümkün olman zararların ortaya çıkabileceği olarak ifade edildi.

“SOKAK HAYVANLARINA BİR KAP YEMEK VERMEK SUÇ DEĞİLDİR”

Manisa 1. İdare Mahkemesi’nin verdiği karar ile tüm illerde veya ilçelerde yerel yönetimlerin sokak hayvanlarının beslenmelerine yönelik alınabilecek olumsuz kararların önüne geçeceğini ifade eden Manisa Hayvan Hakları Koruma Derneği Başkanı Reyhan Elbirliler, sokak hayvanlarını beslemenin kanunda bir suç teşkil etmediğini dile getirdi.

Dernek Başkanı Elbirliler yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Eğer bu karar uygulamaya geçseydi ilçedeki tüm sokak hayvanları açlığa mahkum edilecekti. Çünkü hala bir barınağı olmayan belediyenin tespit ettiği beslenme noktalarını bir kısmı karayolu üzerinde, bir kısmı ise ilçe merkezinin dışında ormanlık alanların sınırında. İlçedeki tüm sokak hayvanlarının bu yerlere nasıl gitmesini beklerler. Ayrıca bu konuda derneğimizin hiçbir görüşünü de almadılar. Amaç sokak hayvanlarını aç bırakıp ölüme mahkum etmek. Ayrıca kanunda veya yönetmelikte sokak hayvanlarına bir kap yemek vermek suç değildir. Eğer bu karar uygulamaya geçseydi sokak hayvanlarını besleyen gönüllü vatandaşlarımız yaptığı iyiliğin neticesinde cezaya mahkum olacaktı. Alınan bu kararı doğru ve hukuki bulmadığımız için yargıya taşıdık. Mahkemede bizim gerekçelerimizi haklı bularak kararı iptal etti. Verilen bu kararın Türkiye’de bir emsal olacağını düşünüyorum. Kimsenin sokaktaki can dostlarımızın beslenmesine el uzatmasına müsaade etmeyiz.”

SÖZCÜ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sokak Hayvanlarını Besleme Yasağı İptal Edildi
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin