1. Haberler
  2. Öne Çıkan
  3. Muhalefetin eski Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun HİLAFET Çalıştayında konuşmasına tepki yağdı

Muhalefetin eski Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun HİLAFET Çalıştayında konuşmasına tepki yağdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Ana muhalefet partisi CHP ve MHP’nin 2014 yılında ortak Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Marmara Üniversitesi’nde düzenlenen İlgasının 100. Yılında Hilafet Çalıştayı’nın açılış konuşmacısı oldu.

CHP’nin 2014’teki Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, 8 Mayıs’ta Marmara Üniversitesi’nde düzenlenen “İlgasının 100. Yılında Hilafet Çalıştayı”nın açılış konuşmasını yaptı.

Üniversitenin Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Araştırma Enstitüsü’nün düzenlediği çalıştayda, CHP ile MHP’nin 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ndeki ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu “Hilafetin İlgasının Tedaileri (Çağrışımları) ve Boşluğu Doldurma Gayretleri” başlıklı bir konuşma yaptı.

Ekmeleddin İhsanoğlu’na konuşmasının ardından enstitü müdürü Hasan Korkut tarafından teşekkür belgesi verildi.

Çalıştayda sunulan tebliğler:

“Hilafet, Laiklik ve Modernleşme: Çatışma mı İntibak mı?”

“Hususi Hayatı ve Yakın Çevresinden Son Halife Abdülmecid Efendi’nin Portresine Bakmak”

“100. Yılında Ankara’nın Hilafeti İlga Etme Gerekçelerine Tekrar Bakmak”

“Hilafetin İlgası Türkiye ile İngiltere Arasında Yapılan ‘Muahede-i Hafiye’ ile mi Gerçekleşti?”

“Hilafet Kongreleri Ne İşe Yaradı, Neyi Miras Bıraktı?”

“Çekimserlik ve Arzu Arasında: Türkiye’de 1960 Sonrası İslamcı Entelektüellerin Hilafet Üzerine Görüşleri”

Etkinlik öncesinde dinleyici kontenjanının sınırlı olduğu duyurulurken, enstitünün sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraflarda boş koltuklar göze çarptı.

Erdoğan’ın karşısına, AKP döneminde yükselip İslam Konferansı Örgütü’nün genel sekreterliğine getirilmiş bir gericinin aday gösterilmesi tepkilere yol açmıştı. Dönemin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tepki gösterenlere “tıpış tıpış oy vereceksiniz” demişti.

Türkiye siyasi hayatına 2014’teki cumhurbaşkanlığı adaylığıyla giren Ekmeleddin İhsanoğlu daha sonra MHP’den milletvekili seçilecekti. 2015’te TBMM başkan adayı olarak gösterilen İhsanoğlu seçimi kaybetmişti.

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun konuşmasına tepki yağdı

Marmara Üniversitesi ‘İlgasının 100. Yılında Hilafet Çalıştayı’ düzenledi. Açılış konuşmasını ise 2014’te CHP ve MHP’nin cumhurbaşkanlığı için aday gösterdiği Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu yaptı. Çalıştaya tepki yağdı.

Marmara Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’ne bağlı Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü, ‘İlgasının 100. Yılında Hilafet Çalıştayı’ düzenledi. Çalıştayın açılış konuşmasını ‘Hilafetin İlgasının Tedaileri ve Boşluğu Doldurma Gayretleri’ başlığıyla Ekmeleddin İhsanoğlu yaptı.

Ekmeleddin İhsanoğlu, CHP ve MHP’nin ortak ‘çatı adayı’ olarak 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmıştı. O dönem İhsanoğlu’nun adaylığına parti içinden de eleştiriler gelmişti.

İhsanoğlu’na DP, DSP, BTP, BBP, Dev Parti, TSİP, DYP, LDP, Kadın Partisi, Hak ve Adalet Partisi, Türk Parti ve Büyük Anadolu Kalkınma Hareketi gibi 14 siyasi parti de destek vermişti.

Ekmeleddin İhsanoğlu seçimde % 38,44 oy oranıyla ikinci gelmişti. Daha sonra MHP’den milletvekili seçilmiş ve 2015’te TBMM başkan adayı olarak gösterilmişti, ancak seçimi kaybetmişti.

2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nde CHP ve MHP tarafından “çatı aday” sıfatıyla cumhurbaşkanlığına aday gösterilen, 14 siyasi partinin desteklediği İhsanoğlu % 38,44 oy alarak seçimleri % 51,79 oy alan Recep Tayyip Erdoğan‘a karşı kaybetmişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kendisine sorulan, “Ekmeleddin İhsanoğlu ismini MHP Genel Başkanı Bahçeli mi önerdi” sorusuna, “Yok hayır. Bizim önerimiz. Yeni bir isim de değil aslında” şeklinde yanıt vermişti. İhsanoğlu’nun adaylığı nedeniyle eleştirilen Kılıçdaroğlu “Türkiye için bir kazanım. O tıpkı Neşat Ertaş gibidir. Toplumun her kesimini kucaklar. Ekmel beyi en az bizim ülkemizde tanınıyor, gidin Ekmel beyi Fransa’ya sorun, Ortadoğu’ya sorun…” diyerek İhsanoğlu’nu övmüştü. Ekmeleddin İhsanoğlu daha sonra, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde MHP’den İstanbul Milletvekili seçilerek Meclis’e girmiş, 2017’deki başkanlık sistemi referandumunda da “evet” oyu vereceğini açıklamıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Muhalefetin eski Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun HİLAFET Çalıştayında konuşmasına tepki yağdı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin