Küresel sıcaklıklar rekor seviyeye ulaşırken, İKLİM krizi BM’de ön planda!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Dünya, tarihin en sıcak yılı rekorunu kırma yolunda ilerlerken, dünya liderleri, iş dünyası liderleri, ünlüler ve aktivistler İklim Haftası ve BM İklim Eylemi Zirvesi için Manhattan şehir merkezinde bir araya geldi. Dünyanın dikkati iklim krizine çevrildi.

Yıllık iklim toplantısı, sekizi de dahil olmak üzere rekor sayıda milyar dolarlık felaketin yaşandığı bir yılda iklim değişikliğine odaklanmak üzere devlet başkanları ve üst düzey hükümet yetkililerini özel sektör liderleriyle bir araya getiren Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun başlangıcıyla aynı zamana denk geliyor . şiddetli su baskınları.

Ana etkinlik Çarşamba günü, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Paris iklim anlaşması hedeflerinden gerilemeyi tersine çevirmeyi ve hükümetleri iklim değişikliğiyle mücadele için ciddi yeni eylemler benimsemeye teşvik etmeyi amaçlayan yüksek profilli bir etkinlik olan kendi İklim Eylemi Zirvesi’ne ev sahipliği yapacağı zaman gerçekleşecek.

İklim konusunda özel danışman Selwin Hart, “İklim hedeflerimize ulaşabileceğimize dair süregelen bir şüphe var. Çok fazla geriye gidiş var; bu yüzden bu zirvenin insanlara ilham verecek bir an olarak kullanılabileceğini gerçekten umuyoruz.” genel sekreter bir röportajda söyledi.

Pazartesi itibarıyla BM, iklim zirvesinde hangi dünya liderlerinin veya yetkililerinin gıpta ile bakılan konuşma yerlerinden birine sahip olacağını açıklamamıştı. 100’den fazla ülkenin yetkilisi Guterres’e konuşmak istediklerini söyledi ancak ekibi son birkaç gündür başvuruları ayıklıyor ve önceki iklim hedeflerini ilerletmek için yeni eylemler planlayan ülkelere öncelik veriyor.

Hart, konuşma süreleri verilmesinin amacının herhangi bir lideri veya ülkeyi utandırmak olmadığını, bunların “işleri halleden ilk kişiler” olduğunu göstermek olduğunu söyledi.

Toplantı, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki COP28 iklim zirvesinden 10 hafta önce gerçekleşti ve ülkelerin G7 ve G20’den sonra yeni iklim eylemleri ve fosil yakıtlardan uzaklaşma planları ile öne çıkmasını amaçlayan son yüksek profilli toplantılardan biri. ve BRIC ülkelerinin (Brezilya, Çin, Güney Afrika, Hindistan ve Rusya) toplantısı, liderlerin fosil yakıtların aşamalı olarak durdurulması konusunda anlaşmaya varmasında yetersiz kaldı.

Yaklaşık 40 üyeli Küçük Ada Devletleri İttifakı, gelişmiş ülkelerin liderlerine fosil yakıt kullanımını sona erdirmek ve rüzgar gibi yenilenebilir enerjinin küresel çapta artırılmasını desteklemek için daha güçlü adımlar atmaya çağrıda bulunmak amacıyla İklim Haftasını bir platform olarak kullanacak. , jeotermal ve güneş enerjisi.

Küçük adalar ittifakı yaptığı açıklamada, “Bizi asıl rahatsız eden şeyin fosil yakıtlardan kaynaklanan emisyonlar olduğu konusunda hırs eksikliğine tanık olmak cesaret kırıcı” dedi. BM Genel Kurulu’nun kısaltmasını kullanarak, “Uluslararası topluma, Gelişmekte Olan Küçük Ada Devletlerine kesin desteğin sinyalini vermek için UNGA ve New York İklim Haftası platformlarını kullanmaları için yalvarıyoruz.” dedi.

İklim Haftası, parlak etkinlikler ve üst düzey konuşmalar arasında hükümetin eylemsizliği ve endüstrinin yeşil yıkaması (kirletmeye devam ederken çevre dostu eylemlerin reklamını yapan şirketler) olarak gördükleri şeyleri dile getirmeye istekli iklim protestocuları için bir odak noktası haline geldi.

Pazar günü 75.000 kadar aktivist fosil yakıtlara son verilmesi çağrısıyla Manhattan şehir merkezinde yürüyüş yaparken, yüzlerce protestocu da fosil yakıt finansmanının sona ermesini talep etmek için Pazartesi günü Wall Street yakınlarında yıkıcı eylemler planladı.

Romain, “Yeterince yalan söz, yeşil yıkama ve yarım yamalak önlemlerle karşılaştık. Ülkeler, petrol ve gaz alanındaki genişlemeyi derhal sona erdirmeye yönelik net planlarla ve tüm fosil yakıtların hızlı ve adil bir şekilde ortadan kaldırılmasına yönelik politikalarla Zirve’ye gelerek bunları yerine getirmeli” dedi. Fosil yakıt üretimini aşamalı olarak durdurmaya odaklanan bir sivil toplum kuruluşu (STK) olan Oil Change International’ın küresel diplomasi yöneticisi Ioualalen.

Bu arada, Manhattan’daki çeşitli otel balo salonlarında ve diğer mekanlarda, özel sektörden, hükümetlerden ve sivil toplum kuruluşlarından (STK’lar) 200’ün üzerinde konuşmacının yer aldığı İklim Haftası etkinliklerine yaklaşık 2.600 kişi şahsen katılım için kayıt yaptırdı.

REUTERS

Valerie Volcovici’nin raporu; Jonathan Oatis’in düzenlemesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Küresel sıcaklıklar rekor seviyeye ulaşırken, İKLİM krizi BM’de ön planda!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin