1. Haberler
  2. İnternet
  3. Kahramanmaraş Depreminde Enkaz Kalktıkça Can Kaybı Artıyor! 44 binin üzerinde can kaybı var…

Kahramanmaraş Depreminde Enkaz Kalktıkça Can Kaybı Artıyor! 44 binin üzerinde can kaybı var…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde 10 ilde 43 binden fazla insan hayatını kaybetti.

En çok yıkımın yaşandığı Hatay ve Kahramanmaraş dışındaki illerde arama kurtarma çalışmalarına son verildi.

Malatya’da 4,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 23.25’te merkez üssü Malatya’nın Pütürge ilçesi olan 4,7 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi. Deprem, 7 kilometre derinlikte oldu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı 44 bin 218’e yükseldi

AFAD, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 44 bin 218 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 9 bin 136 artçı sarsıntı meydana geldi.

Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ’da 44 bin 218 kişi hayatını kaybetti. Bölgeden tahliye edilenlerin sayısı 528 bin 146‘ya ulaştı.

Bölgede halen AFAD, PAK, JAK, JÖAK, DİSAK, Sahil Güvenlik, DAK, Güven, itfaiye, Tahlisiye, MEB, STK’ler ve uluslararası ekiplerden 11 bin 424 arama kurtarma personeli görev yapıyor.

Deprem bölgelerinde AFAD, emniyet, jandarma, MSB, UMKE, ambulans, yerel güvenlik ve destek ekipleri ile gönüllüler ve saha personelinden toplam 239 bin 977 kişi bulunuyor.

Afet bölgesinde başta ekskavatör, çekici, vinç, dozer, kamyon, arazöz, treyler, greyder, vidanjör ve benzeri iş makineleri olmak üzere toplam 13 bin 224 aracın görevi devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile videokonferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Fransa Cumhurbaşkanı Macron görüşmede, Türkiye’de yaşanan depremler nedeniyle “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu süreçte Fransa’nın sergilediği destek ve dayanışma için teşekkür etti.

Görüşmede, Türkiye-Fransa ilişkilerine dair hususlar da ele alındı.

Macron: Rusya’ya baskı artırılmalı 

Görüşmeye ilişkin Elysee’den yapılan açıklamada ise Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Erdoğan’a Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik ‘saldırganlığından vazgeçmesi’ için ‘Moskova üzerindeki baskı ve izolasyonun artırılması’ gerektiğini söyledi.

Macron ayrıca Rusya’ya uygulanan yaptırımların delinmemesi için mücadele etmenin de gerektiğini kaydetti.

Elbistan’da yıkılan 342 binanın 185’inin enkazı kaldırıldı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ikincisinin merkez üssü olan Elbistan’daki depremde yıkılan 342 binanın 185’inin enkazı kaldırıldı.

Arama ve kurtarma çalışmalarının tamamlanmasının ardından Elbistan’da geçen hafta başlatılan enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor.

Samsun ve Trabzon Büyükşehir belediyelerinin iş makinelerinin yanı sıra, kamu kurum ve kuruluşlarıyla özel sektöre ait 236 kamyon ile 73 ekskavatörle yaklaşık 4 bin personel, depremde tamamen yıkılan binaların enkazlarının kaldırılması için gece gündüz mesai harcıyor.

Yıkım sırasında geniş güvenlik önlemleri alınırken aynı anda ilçenin birçok noktasında kaldırılan binaların enkazları ise kamyonlarla Elbistan dışında bulunan alana taşınıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye’de yaşanan depremler ve birinci yılını dolduran Rusya-Ukrayna savaşına dair gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem dolayısıyla sergilediği dayanışma için Rusya Devlet Başkanı Putin’e teşekkür etti.

Rusya-Ukrayna savaşında daha fazla can kaybı ve yıkım yaşanmadan adil bir barış tesis edilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da varılan mutabakatın tekrar canlandırılmasını samimiyetle istediklerini, bu konuda her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Akşener: “18 Haziran’da kesinlikle bu seçim olmalıdır”

Fox TV canlı yayınına katılarak soruları yanıtlayan Akşener, afetin kader olduğunu ama felakete dönmesinin “ihmal, yanlışlık, eksiklik, beceriksizlik, liyakatsizlik” olduğunu söyledi.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, depremlerin ardından gündeme gelen “Seçim ertelenmeli mi ertelenmemeli mi?” sorusuna bakış açısının sorulması üzerine, şunları kaydetti:

“Ben o zaman şunu söyledim; ’14’üne yetişemeyebilir. Alan büyük görünüyor. 1 milyon 700 bin insan göç etti diye bilgimiz var. Bunun 3 milyona ulaşacağı söyleniyor. Sayın Erdoğan’ın söylediği ama kararını vermediği 14 Mayıs olmayabilir’ dedim. ‘Ama 18 Haziran’da kesinlikle bu seçim olacaktır, olmalıdır. Bunun tereddüt haline bile gelmesi doğru değil’ dedim. Hala aynı noktada duruyorum. Şimdi aldığımız bilgilere göre, 14 Mayıs’ta Sayın Erdoğan’ın bu seçimi yapacağına dair. Onu da ne zaman öğreneceğiz? 10 Mart’ta bu kararın alınması gerekiyor.”

6’lı masanın Cumhurbaşkanı adayı konusu

Meral Akşener, “2 Mart’ta Millet İttifakı yeniden masa başında toplanacak. Türkiye 2 Mart’ta neyi öğrenecek?” sorusu üzerine, kendi ev sahipliğinde toplandıklarında, Cumhurbaşkanı adayının hangi yöntemle nasıl belirleneceğine dair bir çalışmanın artık yapılması gerektiği talebi üzerine, bunun yol ve yöntemlerini konuştuklarını anlattı.

13 Şubat’ta yapmayı planladıkları ancak ertelenen toplantıda, ne yapacaklarını netleştirip, kamuoyuyla paylaşmayı planladıklarını, ancak aday hakkında bir kararları olmadığını aktaran Akşener, şöyle devam etti:

“2 Mart’ta yapacağımız toplantıda bunun yolu yönteminin kesinlikle konuşulacağını düşünüyorum. Ben söyleyeceğim çünkü. Bu konuda kararlarımızı hızlı bir şekilde almamız lazım. Eğer 14 Mayıs ise, süreç 2,5 ay. İsmi ne zaman öğrenirsiniz onu bilemiyorum. Diğer arkadaşlar adına konuşmak doğru değil. Biz şu ana kadar herhangi bir aday ismini, adı geçenlerin hiçbirini o masada konuşmadık. Kendi aramızda da konuşmadık.”

Aday belirleme konusunda geç kalınmadığını vurgulayan Akşener, “Sizin önünüzde kaç isim var?” sorusunu ise “Bilmiyorum.” diye yanıtladı.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı masaya gelirse, böyle bir karar için bir lider tereddütte kalırsa nasıl bir tablonun ortaya çıkacağına ilişkin soruya, şu cevabı verdi:

“Sayın Kılıçdaroğlu ortak olarak adayın belirleneceğini kendi ilan etti. CHP’de Sayın Bülent Kuşoğlu’nun Sayın Hande Fırat’a verdiği bir beyanat var. Bu masa Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığı için kurulmuş olduğunu betimleyen ve onun aday olmadığı takdirde masanın dağılacağını söyleyen bir şey. Bir tekzip görmedi bu. Sayın Bülent Kuşoğlu muhasebeden sorumlu genel başkan yardımcısı, biliriz ki Sayın Kılıçdaroğlu’na çok yakın bir insandır. Dolayısıyla bu kabul gören bir durumsa ben de diyorum ki biz de o zaman bu 6’lı masanın liderleri olarak, bizim o masaya otururken ki bilgimiz nedir, gücümüzü, enerjimizi birleştireceğiz ve 13. Cumhurbaşkanını seçtireceğiz. O zaman rol icabı kurulmuş bir masa olur ki bu tartışmadan uzak, o bir noterlik görevi gören bir masa. Benim bilgimin içinde bu masa noter görevi görmeyecek. Yani bize söylenen o değil. Buradaki çelişki kısmı, aslında bize ait değil.”

Ahmet Hakan: Memleket delirince Ekşi Sözlük de delirdi

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni ve yazarı Ahmet Hakan, Ekşi Sözlük’ün kapatılmasıyla ilgili “işimizi gücümüzü bırakıp link bazlı erişim engelleme paşinde mi koşacağız” dedi.

Ekşi Sözlük’ün ‘başlarda iyi bir fikir olduğunu’ belirten Ahmet Hakan, “Fakat memleket delirince Ekşisözlük de delirdi. Haysiyet cellatlarının, karanlık provokatörlerin, küfürbaz rezillerin, ahlaksız müfterilerin cirit attığı bir mecraya dönüştü Ekşisözlük” ifadesini kullandı.

Ahmet Hakan, devamında “Ekşisözlük’te benimle ilgili küfürler, hakaretler, iftiralar havada uçuşuyor mesela. Benim gibi bireylerin durumu ne olacak? Benim gibi bireylerin hukuku ne olacak?” sorularını sordu.

Ekşi Sözlük’ün kurucusu Kapanoğlu: “Ahmet Hakan ağlıyor şu anda”

Sedat Kapanoğlu, Ekşi Sözlük’ün kapatılmasını savunan Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’a Twitter hesabından yanıt verdi.

Ahmet Hakan’ın Twitter hesabını etiketleyen Kapanoğlu şu açıklamayı yaptı:

“Siz Ahmet Hakan hazretlerinin narin duyguları incinirken milyonlarca insanın bilgiye erişim hakkının lafı mı olur?

Aylık 36 milyon ekşi sözlük ziyaretçisi ve onbinlerce sözlük yazarının sizin kinder yumurta kırılganlığındaki egonuzun yanında ne önemi var, ne cüretle hem?

Tüm dünya nüfusu iki ağır eleştiri gördüğü an korkudan tüm tüyleri dökülen hazımsız narin miniklerin şımarık ve dengesiz ruhsal yapısını tamir etmek için seferber olmalı ve tüm haklarından feragat etmeli. Gerekirse interneti de kapatalım, Ahmet Hakan ağlıyor şu anda.”

Adalet Bakanı Bozdağ deprem sonrası açılan soruşturmalara hakkında bilgi verdi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından başlatılan soruşturmalar kapsamında 171 kişinin tutuklandığını bildirdi.

Deprem soruşturmalarının aktif şekilde sürdüğünün altını çizen Bozdağ, “Deprem soruşturmaları kapsamında bugüne kadar 583 şüpheli hakkında işlem yapıldı, 171 kişi hakkında tutuklama kararı, 197 kişi hakkında adli kontrol kararı verildi. Yakalama kararı 77 kişi hakkında çıkarıldı, gözaltı talimatı verilen 49 kişi, gözaltında olan 14 kişi. Yurt dışında olduğu tespit edilen 2 kişi, ölen 11 kişi var, ifadeleri alınan 62 kişi olduğunu görüyoruz.” bilgisini paylaştı.

Hakkında işlem yapılanlar arasında kamu görevlileri, yöneticiler ve denetim yapanların bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Bozdağ, şöyle konuştu:

“Şu ana kadar tutuklu 171 kişiden 78’inin müteahhit, 64’ünün yapı sorumlusu olduğunu görüyoruz. Yapı sahibi 11 kişi, binada değişiklik yapan 18 kişi var. Hakkında adli kontrol verilenlere baktığımızda 70 müteahhit var, yapı sorumlusu 78, yapı sahibi 21, binada değişiklik yapan 28 kişi. Ayrıca inşaatın ustası, inşaat teknikeri, yapı ruhsatı düzenleyen, yapı kullanma izni veren, denetimi yapan ve burada sorumluluğu ve imzası bulunan kim varsa bunların hepsi soruşturmaların kapsamındadır ve bunların sorumlulukları ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Yıkılan bir binada sorumluluğu olan kim varsa görevi ne olursa olsun onların hepsi sorumluluklarına göre adalet terazisinde tartılacak ve hakkında yapılması gereken, hukukumuzun emrettiği her türlü iş ve işlem tereddütsüz yapılacaktır. Sonuna kadar da her tür soruşturma yürüyecektir ve adalet tecelli edecektir. Bundan hiç kimsenin endişesi olmamalıdır. Sorumlu olanlar, milletin gözü önünde, milletin yargısına hesap verecektir.”

AFAD tarafından deprem bölgesinde kurulan çadırların sayısı 329 bin 382’ye ulaştı

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerden etkilenen illerde 329 bin 382 çadırın kurulumunun tamamlandığını bildirdi.

AFAD’ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin ardından vatandaşların geçici barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla bölgeye ilk andan itibaren başlatılan çadır sevkiyatının aralıksız devam ettiği belirtildi.

Depremin etkili olduğu illerde şu ana kadar 287 noktada çadır kent alanlarının oluşturulduğu kaydedilen açıklamada, bireysel çadır talepleri ile birlikte 329 bin 382 çadırın kurulumunun tamamlandığı aktarıldı.

Açıklamada Hatay’da 84 bin 316, Kahramanmaraş’ta 74 bin 112, Gaziantep’te 49 bin 670, Adıyaman’da 48 bin 500, Malatya’da 26 bin 960, Adana’da 17 bin 515, Şanlıurfa’da 8 bin 990, Osmaniye’de 7 bin 282, Diyarbakır’da 7 bin 458, Kilis’te de 4 bin 579 çadır kurulduğu bildirildi.

Bölgede ilk etapta 100 bin konteynerin kurulumuna başlandığı bilgisine yer verilen paylaşımda, depremden etkilenen illerden Hatay’da 1120, Kahramanmaraş’ta 1047, Gaziantep’te 1206, Adıyaman’da 656, Malatya’da 605, Şanlıurfa’da 1800, Osmaniye’de 127 konteyner kurulduğu kaydedildi.

Açıklamada, “İlgili kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, gönüllülerimiz ve aziz milletimizin destekleri ile çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.” ifadesine yer verildi.

 

Euronews

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kahramanmaraş Depreminde Enkaz Kalktıkça Can Kaybı Artıyor! 44 binin üzerinde can kaybı var…
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin