1. Haberler
  2. Dünya
  3. Julian Assange, Yüksek Mahkeme’nin ABD’ye iadeye karşı temyiz başvurusunu kazandı

Julian Assange, Yüksek Mahkeme’nin ABD’ye iadeye karşı temyiz başvurusunu kazandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

ABD yetkilileri, WikiLeaks’in kurucusunu, neredeyse tamamı Casusluk Yasası kapsamında olmak üzere 18 suçlamayla yargılamak istiyor; Pazartesi günkü karar, Avustralyalılar için 13 yıldır süren hukuki mücadele ve gözaltıların son bölümünü işaret ediyor. Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmesine itiraz etmesine izin verilecek.

İki yargıç, Assange’ın ölüm cezasına çarptırılmayacağı ve casusluk nedeniyle yargılanması halinde Birinci Değişiklik’teki ifade özgürlüğü hakkına güvenebileceği yönündeki güvencelerine yanıt verdi.

WikiLeaks’in kurucusu, Afganistan ve Irak savaşlarıyla ilgili yüzbinlerce sızdırılan belgenin yayınlanmasının ardından, ulusal savunma bilgilerini elde etme ve ifşa etme amaçlı bir komplo iddiası nedeniyle ABD’de kovuşturmayla karşı karşıya bulunuyor.

Bay Assange’ı temsilen Edward Fitzgerald KC, duruşmada Joe Biden‘ın ABD yönetiminin verdiği güvenceleri eleştirdi.

Kendisi şunları söyledi: “Kuvvetler ayrılığı ilkesine dayanarak, ABD mahkemesi, yürütme ne derse desin veya ne yaparsa yapsın, ABD yasalarını uygulayabilir ve uygulayacaktır.”

Verilen sözlerin çoğunun “açıkça yetersiz” olduğunu ancak idam cezasına ilişkin vaadi kabul ettiklerini de sözlerine ekledi.

Avukat, yazılı ifadelerinde, ölüm cezasına ilişkin güvencenin “açık bir idari söz” olduğunu, diğer güvencenin ise “gelecekteki eylemlere ilişkin güvenilir bir söz” vermediğini söyledi.

Avukat şunları ekledi: “Nihai olarak kaldırılması gereken şey, vatandaşlık gerekçesiyle Birinci Değişiklik’e güvenmesinin engellenmesi riskidir.”

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın 20 Mayıs 2024'te Londra, Britanya'daki iade duruşmasının yapıldığı gün, Yüksek Mahkeme'nin dışındaki çite bir pankart asıldı. REUTERS/Maja Smiejkowska
Julian Assange’ın destekçileri tarafından Yüksek Mahkeme önünde bir pankart açıldı. Resim: Reuters
Bir kadın, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın 20 Mayıs 2024'te Londra, Britanya'da iade duruşmasının yapıldığı gün Yüksek Mahkeme önünde düzenlenen protestoya katıldı. REUTERS/Maja Smiejkowska
Bay Assange’ın destekçileri Pazartesi günkü duruşma için Yüksek Mahkeme önünde toplandı. Resim: Reuters

‘Uyrukluk adil yargılamaya halel getirmeyecek’

Ancak ABD hükümetini temsil eden James Lewis KC, “ABD yargı organının, uluslararası ilişkiler sürecinde hükümeti tarafından verilen bu ciddi güvenceyi gereken şekilde dikkate alacağı” konusunda ısrar etti.

Yazılı sunumlarında, Bay Assange’ın iade edilmesi halinde, Birinci Değişiklik’i ileri sürme ve ona dayanmaya çalışma hakkı da dahil olmak üzere, yasal süreç yargılama haklarının tam kapsamına sahip olacağına dair “hiçbir şüphenin” bulunmadığını söyledi. savunma”.

Daha sonra mahkemeye şunları söyledi: “Güvence, uyruğu nedeniyle ayrımcılığa uğramayacağını açıkça ortaya koyuyor.

“Bütün bu iddiaları ileri sürebilir ve sunabilecektir ve uyruğu adil yargılamaya halel getirmeyecektir.”

Bay Assange’ın hukuk ekibi, temyizin görülmesinin aylar sürebileceğini söyledi.

Bugünkü karar, Avustralya doğumlu Bay Assange’a yönelik 13 yıldır süren hukuk mücadeleleri ve gözaltıların son bölümünü oluşturuyor.

İnsanlar Yüksek Mahkeme önündeki protestoya katılıyor Fotoğraf: Reuters
Resim: Reuters

‘WikiLeaks ile yapılan eylemler ajanların hayatlarını tehlikeye atıyor’

ABD yetkilileri Bay Assange’ı neredeyse tamamı Casusluk Yasası kapsamında olmak üzere 18 suçlamadan yargılamak istiyor.

WikiLeaks’le ilgili eylemlerinin pervasızca olduğunu, ulusal güvenliğe zarar verdiğini ve ajanların hayatlarını tehlikeye attığını iddia ediyorlar.

Şubat ayında yapılan iki günlük duruşma sırasında Bay Assange’ın avukatları, yargıcın iadesini önlemek amacıyla davasının çoğunluğunu reddetmesine itiraz etmek için izin istedi.

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, 2017'de Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nin balkonunda. Fotoğraf: Reuters
Bay Assange, 2017’de Londra’daki Ekvador büyükelçiliğinin balkonunda. Resim: Reuters

Mart ayında, Dame Victoria Sharp ve Sayın Yargıç Johnson, Bay Assange’ın hukuki iddialarının çoğunu reddettiler; ancak ABD tarafından güvence verilmediği takdirde, Assange’ın üç gerekçeyle itirazda bulunabileceğini söylediler.

Bu güvenceler, Bay Assange’ın ABD’de ifade özgürlüğünü koruyan Birinci Değişiklik tarafından korunacağı ve ona güvenmesine izin verileceği, uyruğu nedeniyle “yargılamada önyargılı” olmayacağı ve ölüm cezasının getirilmeyeceği yönündedir. .

İnsanlar Yüksek Mahkeme önündeki protestoya katıldı
Resim: Reuters

Bay Assange’ın destekçileri, Pazartesi günkü duruşma sırasında onun serbest bırakılması yönündeki çağrılarını sürdürmek için Yüksek Mahkeme önünde toplanmıştı.

Bay Assange şu anda Londra’nın yüksek güvenlikli Belmarsh hapishanesinde tutuluyor.

Sky News

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Julian Assange, Yüksek Mahkeme’nin ABD’ye iadeye karşı temyiz başvurusunu kazandı
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin