İYİ Parti’de istifalar sürüyor. Prof. Dr. Esergül Balcı istifa etti. Meral Akşener “Partimize operasyon var “dedi…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

2023 Genel Seçimlerinden sonra Millet İttifakı (6’lı İttifak) bileşenlerinden İYİ Parti’de istifa depremi sürüyor. Son olarak Prof. Dr. Esergül Balcı da İYİ Parti’den istifa ettiğini açıkladı. Balcı üniversitede görev yaptığı dönemde ‘tarikatlar raporunu’ hazırlamıştı. İYİ Parti’nin eğitim politikaları alanındaki çalışmalarında görev alan eğitimci Prof. Dr. Esergül Balcı, partisinden istifa ettiğini duyurdu. Balcı 2018 yılında üniversitede görev yaptığı dönemde tarikatlar raporunu hazırlamıştı.

Prof. Dr. Esergül Balcı, İYİ Parti’den istifasıyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

 “Sevgili Dostlar, 2018’de hazırladığımız ‘Tarikat Raporu’ nedeniyle, üniversitede yaşadığım baskı ve yıldırma sonrası, mesleki hayatım boyunca sürdürdüğüm Türkiye’nin aydınlanma mücadelesini, siyasi düzlemde daha etkin olarak sunabilmek adına, emekliye ayrılmak zorunda kaldım. Eğitim Politikaları alanındaki çalışmalarıma devam etmek ve bu çalışmaların politik alanda uygulanmasını sağlamak amacıyla; ülkemizde her alanda ortaya çıkan olumsuzlukların giderilmesinde başarılı olacağı ümidiyle, İYİ Parti’de görev aldım. Bu nedenle, davet üzerine İzmir’den Ankara’ya taşındım. Akademik çalışmalarımın yanı sıra partinin bana verdiği görevleri de yerine getirdim. Bugün geldiğimiz aşamada; partide kuruluş amacı dışında politikalar oluşturulmakta, kararlar alınmakta ve uygulanmaktadır. Türkiye, artık aydınlıkla karanlık arasındaki uçurumun kenarındadır. Bu nedenle ülkemizin ne çelişkili politikalara ne de “kaybet- kaybettir” tarzındaki yaklaşımlara tahammülü yoktur. Ömrünü Cumhuriyet ve Devrimlerine adamış bir ‘Cumhuriyet Kadını’ olarak, aynı ilkelere bağlı şekilde siyasi-sosyal vb. çalışmalarımı sürdürme kararlılığındayım. Bu ilkelerin gerçekleşmesine engel olduğu izlenimi veren, bir siyasi yapı ve anlayışın içinde yer almam mümkün değildir. Bu bağlamda, ayrıca partiye katkı yapabilme amacımın gerçekleşmeyeceğini ve buna olanak verilmeyeceğini de fark etmiş bulunmaktayım. Söz konusu gerekçelerle, İYİ Parti’den istifa ettiğimi kamuoyu ile paylaşmak isterim. Saygılarımla.” (İnternet)

Akşener peş peşe istifalar sonrası rest çekti: ‘Partimize operasyon var, savaş ilanı kabul ediyorum!’

İstifaların peş peşe geldiği İYİ Parti’de Genel Başkan Akşener, “Partimize operasyon olduğu ortaya çıktı. Savaş ilanı olarak kabul ediyorum” diye konuştu.

Ardından halka hitap eden Akşener, “Dün bir aydınlanma yaşadım, Sayın Erdoğan bilir. İmamoğlu da öğrenecek. Ben, Sayın Erdoğan hapse giderken oradaydım. Aynı şekilde Saraçhane‘ye 2’nci kere gittim. Bugün sövenler, o gün rahmetli anama kadar götürdüler işi” dedi. 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, son dönemde partide yaşanan gelişmelere ilişkin açıklama yaptı.

Uşak’ta konuşan İYİ Parti lideri Akşener, “Partimize kurumsal operasyon olduğu ortaya çıktı. Bu, bir siyasi partinin içişlerine karışmak demektir. Şu an itibariyle bir savaş ilanı olarak kabul ediyorum. Varım, buyursunlar. Ben idmanlıyım” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhuriyet muhbirinin haberine göre, partisinin Uşak İl Başkanlığı’nı ziyaretinde konuşan Akşener, İYİ Parti’den istifa eden İBB Meclisi Grup Başkanvekili İbrahim Özkan’ın CHP ile yürüttüğü görüşmelere işaret ederek eleştirilerde bulundu.

“HABERİM YOK, NASIL OLUYOR BU İŞ?”

Akşener, şunları söyledi:

“Benim bilgim yok, teşkilat başkanı, yerel yönetimler başkanı onun bilgisi yok neye göre yapılmış. Bir başka soru daha var. İlk defa -ben böyle komplo işlerine pek inanmam da- partimize yönelik kurumsal bir operasyon olduğu ortaya çıktı dün. En ilginci bu. Çünkü bu diplomasiyi yapan arkadaşımızın yaptığı diplomasiden haberdar değilim, ama diplomasi yapılan kişilerle konuşabilme yeteğine sahibim. Nasıl oluyor bu iş. Genel Başkan’ın haberi yok, belediye meclis üyesi diplomasi yapıyor parti adına…”

“BUNLAR CHP’DEN ADAY OLACAKLARMIŞ”

“Ankara’yı paylaşmışlar, İstanbul’u bilmiyorum isimlerine kadar. Mesela Polatlı’ya eski Ankara İl Başkanımız, GİK üyemiz Yetkin Öztürk gelecekmiş. Ama bunlar CHP’den aday olacakmış… Ben öyle anladım konuşmadan. Daha ilginci de Gölbaşı’na da Yakup Odabaşı gelecekmiş. Hiçbirinden haberim yok.”

“BİZ BUNU DYP’DE YAŞADIK”

“Bu ne demek biliyor musunuz? Bir siyasi partinin içişlerine karışmak demektir. Biz bunu 1997’de Doğru Yol Partisi’nde yaşadık. Ben bu konuda idmanlıyım. Şu an itibariyle savaş ilanı olarak kabul ediyorum. Varım, buyursunlar…”

İMAMOĞLU VE YAVAŞ’A YÜKLENDİ

Ardından halka hitap eden Akşener, burada İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’a tepki gösterdi.

Akşener, “Dün bir aydınlanma yaşadım, Sayın Erdoğan bilir. İmamoğlu da öğrenecek. Ben, Sayın Erdoğan hapse giderken oradaydım. Çoluğu çocuğu ile ilgilenen bendim. Evinin önünde polis noktası kaldırıldığında oradaydım. Ama en ağır hakaretleri işiten ben oldum” dedi.

Meral Akşener şöyle devam etti:

“Aynı şekilde Saraçhane’ye 2’nci kere gittim. Bugün sövenler, o gün rahmetli anama kadar götürdüler işi. Ama kazanana kadar ağzımı açmadım. O masaya götürdüm, masadan kovuldum. Ama ikisi de (Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş) korkup, milletin isteğini kabul etmediler.”

“SEÇİME HER YERDE TEK BAŞIMIZA GİRİYORUZ”

Akşener, daha sonra yerel seçimlerle ilgili farklı mesajlar da verdi. Akşener, İYİ Parti’nin Türkiye’nin her ilinde olduğu gibi Ankara ve İstanbul‘da da seçimlere yalnız gireceğini açıkladı.

Kararın kendi talimatı olduğunu vurgulayan Akşener, şunları söyledi:

“Buradan ilan ediyorum. Bu benim fikrim, benim talimatım: Her yerde tek başımıza giriyoruz. Ankara’da da İstanbul’da da tek başımıza giriyoruz. Her ilçede tek başımıza giriyoruz. Ben başaracağımıza inanıyorum. Bunun sonucunda bu başarı hepimizindir. Başarısızlık olduğu takdirde de benimdir, o sorumluluğu yerine getireceğim. Ona göre çalışacaksınız, çalışacağız. Eğer bedel ödememi istemiyorsanız çalışacaksınız.”

NE OLMUŞTU?

Seçimlere “hür ve müstakil” girme kararının ardından İYİ Parti’de istifalar peş peşe gelmişti. Üst yönetimdeki istifa dalgası teşkilatlara da yayılmıştı.

Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan ve 5 meclis üyesi, partilerinden istifa ettiklerini açıklamıştı.

Peş peşe gelen istifalara ilişkin dün açıklama yapan İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu “Partimize yönelik yer yer bir planlı saldırının olduğunu ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Zorlu şöyle konuşmuştu:

“Diyarbakır, orada bizim 11 bin 179 kayıtlı üyemiz vardı. 1 haftada 525 üye istifası gerçekleşti. Bu üye sayımıza karşın, son seçimde 20 bin üye aldık. Son 10 günlük süreç içinde birtakım istifalar yaşandı. Ama bize yine üye katılımları da oldu. Eleştiriye çok açığız. Partimizin içinde de eleştiri yaygın ve hakimdir. Genel Başkanı’mız bütün toplantılarda buna açıktır. İçeriden ya da dışarıdan, bizim içimizden ayrılan arkadaşların da bize yönelik kayda değer eleştirileri elbette önemlidir. İsmi geçen, istifa eden İBB meclis üyesi arkadaşlardan bir tanesi, bugün İstanbul dışında yakın bir ilin bir belediye meclis üyemizi arıyor.

Diyor ki, ‘Bu akşam bir TV kanalında, bazı arkadaşlarla topluca istifa ettiğimizi meclis üyeleri olarak ifade edeceğiz. Siz de istifa edin.’ CHP’li bir başka kişinin ismini vererek, ‘Size onunla bir görüşme ayarlayalım’ diyor. Bunun adı, operasyon siyasetidir. Elbette partimizden kimsenin gitmesini istemeyiz. Ancak haklı eleştirilerle böyle bir inisiyatif alarak, partimizden ayrılan arkadaşlarımıza saygımız var. Bu bahsettiğim başka bir şeydir. Bir parti, kendi iradesi ile yetkili organları ile hür ve müstakil bir şekilde, ‘ben rekabet etmek istiyorum’, diyorsa; ‘Türkiye’de üçüncü bir yolun öncüsü olacağım’ diyerek, bu kutlu duruşu ortaya koyuyorsa, karşımızda bulacağımız bir davranış mıdır bu? Hangi parti disiplinine yakışan bir davranıştır?”

İYİ Parti’de ittifak ayrılıkları: Meral Akşener’in yardımcısı Güner istifa etmiş, Üçok görevden alınmıştı

Seçimlere tek başına girme kararı alan İYİ Parti’de, bu karara itiraz edenlerin partiden ayrılıkları sürüyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP ile seçim ittifakını savunan ve partinin son Genel İdare Kurulu toplantısında ittifakın gerekli olduğunu harita sunumuyla anlatan Hukuk İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Zeki Üçok’u görevden aldı. 

Bu kararın duyulmasından kısa süre sonra ise “En azından İstanbul ve Ankara’da işbirliği için mücadele ettim” açıklaması yapan Genel Başkan Yardımcısı Ece Güner istifa etti.

Akşener, Başkanlık Divanı’nda boşalan üyeliklerin yerine hızla atama yaptı.

CHP’nin seçim işbirliği önerisini reddeden İYİ Parti’de istifa, görevden alma ve disipline sevk kararları arka arkaya geliyor.

İstanbul isyanı

İstanbul’da seçim işbirliğini savunan İYİ Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanı İbrahim Özkan, Akşener’in isteği doğrultusunda görevinden istifa etmişti.

İBB Meclisi’nde 9 üyeyle temsil edilen İYİ Parti grubu, aynı gün Özkan’ın yerine yeni başkanı belirlemek için seçim yaptı.

Bir üyenin katılmadığı oylamada Özkan, yeniden İYİ Parti Grup Başkanı seçildi. Bu tutumu “isyan, meydan okuma” olarak gören Akşener’in talebi doğrultusunda, İstanbul İl Başkanı Yücel Coşkun, Özkan’ı yeniden başkan seçen belediye meclis üyelerinin “kesin ihraç” talebiyle dipline sevk edildiğini duyurdu.

İYİ Partililer Özkan’ın yeniden grup başkanı seçilmesinin, parti yönetimine “açık başkaldırı” olduğunu belirtirken, bu tutum alışlardan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu sorumlu tutuyorlar ve partiye “operasyon çekmekle” suçluyorlar.

Birçok İYİ Partili milletvekili ve yöneticisi de sosyal medya hesaplarında bunu ima eden paylaşımlarda bulundular.

Divan’dan bir görevden alma bir istifa

İBB Meclis üyelerinin disipline sevk kararının ardından ise Akşener, bugün hukuk işlerinden sorumlu genel başkan yardımcısı Ahmet Zeki Üçok’u görevden aldı. Üçok, partide seçim işbirliğini savunan isimler arasında.

Üçok’un görevden alma haberinin duyulduğu saatlerde ise bu kez toplumsal politikalardan sorumlu genel başkan yardımcısı Ece Güner istifa etti. Kulislerde Akşener’in, Üçok’tan boşalan hukuk işleri başkanlığı için Güner’e öneri götürdüğü ancak kabul görmediği iddiası yayıldı.

Güner de Üçok’un görevden alınma haberinin duyulmasından bir süre sonra sosyal medya hesabından istifa kararını duyurdu.

Yıllardır “tek adam” sistemine karşı mücadele ettiğini belirten Güner, bu sistemden kurtulmak için seçim işbirliğinin gerekli olduğunu ifade etti.

Akşener ve yönetimine teşekkür eden, bundan sonra da tek olumsuz kelime etmeyeceğini belirten Güner, istifasında şu görüşlere yer verdi:

“Siyasete unvan için girmedim; Türkiye’yi ve Türk milletini bu korkunç yoksullaşma ve otoriterleşmeden kurtarmak için girdim. Ve şahsi görüşüm 4 Aralık tarihli GİK kararının bu amaç yönünde doğru bir karar olmadığıdır.

“Bildiğiniz gibi, en azından İstanbul ve Ankara’da işbirliği için mücadele ettim ve GİK toplantısında bu yönde güçlü şekilde söz almış, cesaretle mücadele etmiş, az sayıda kişiden biriyim. Çıkan kararı savunamayacağımı düşünerek, yapabileceğim tek şey saygı duymak ve istifa etmektir.”

Zeki Üçok Hukuk İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı'ydı
Zeki Üçok Hukuk İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı’ydı

Divan’a 3 yeni isim

İstifa ve görevden almaların ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Başkanlık Divanı’nda boş bulunan üyeliklere atama yaptı. Kararı parti sözcüsü Kürşad Zorlu duyurdu.

Buna göre daha önce ayrı yürütülen Üçok’tan boşalan hukuk işleri, seçim işleri ile birleştirilerek, bu göreve Afyon Milletvekili Hakan Şeref Olgun getirildi.

Tekirdağ Milletvekili Selcan Taşçı Hamşioğlu ise Güner’den boşalan toplumsal politikalardan sorumlu genel başkan yardımcılığı görevini üstlendi. Mali İşler Başkanlığı görevini vekâleten yürütmekte olan Sedat Aksakallı ise bu göreve asaleten atandı. (BBC Türkçe)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İYİ Parti’de istifalar sürüyor. Prof. Dr. Esergül Balcı istifa etti. Meral Akşener “Partimize operasyon var “dedi…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin