Gazzeli sivillere tahliye yolu! Hamas-İsrail savaşında son gelişmeler…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Hamas’ın 7 Ekim sabahı İsrail’e karşı başlattığı saldırı operasyonunun savaşa dönüşmesinin ardından sivillerin bölgeden tahliyesi gündemde…

Hamas’ın başlattığı ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında, İsrail’de en az 1200 kişi, Gazze’de ise İsrail’in misilleme yapmasının ardından en az 900 kişi yaşamını yitirdi.

Putin: Sivillerin ölümüyle sonuçlanacak kare harekâtı kabul edilemez

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail’in Gazze’ye yönelik kara saldırısının siviller arasında kesinlikle kabul edilemez kayıplara” yol açacağı uyarısında bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, cuma günü yaptığı açıklamada İsrail’in Gazze’ye yönelik kara harekâtının sivil kayıplara yol açacağını ve asıl önemli olanın akan kanı durdurmak olduğunu söyledi.

Hamas’ın hafta sonu gerçekleştirdiği saldırının ardından beklenen kara harekâtı öncesinde tanklarını sınıra yığan İsrail ordusu, cuma günü 1 milyondan fazla insanın yaşadığı Gazze’deki tüm sivillere 24 saat içinde güneye taşınmaları çağrısında bulundu.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te konuşan Putin, çatışmanın barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini ve Rusya’nın iki devletli bir çözümü desteklediğini söyledi.

Ürdün’den uyarı: Filistinlileri topraklarından sürme girişimine karşıyız

Ürdün Kraliyet Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre Ürdün Kralı 2. Abdullah, “Filistinlileri Filistin topraklarından sürmeye ya da sürülmelerini kışkırtmaya yönelik her türlü girişime” karşı uyarıda bulundu.

Cuma günü ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’i kabul eden 2. Abdullah, Hamas’a karşı savaş yürüten İsrail’in sabah saatlerinde Gazze’deki tüm sivillerin tahliyesini emretmesinin ardından “krizin komşu ülkelere sıçramaması ve mülteci sorununu ağırlaştırmaması gerektiğini” söyledi. 

Pekin’de İsrail Büyükelçilik çalışanı saldırıya uğradı

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Pekin’deki İsrail Büyükelçiliği çalışanının cuma günü saldırıya uğradığını ve daha sonra hastaneye kaldırıldığını açıkladı. Olay Çin tarafından henüz teyit edilmiş değil. 

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, gazetecilere yaptığı açıklamada saldırının büyükelçilik topraklarında gerçekleşmediğini söyledi. 

Saldırının Hamas-İsrail çatışmasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı bilinmiyor.

Norveç Gazze Kuşatmasının “kabul edilemez” olduğunu söyledi

Norveç, Hamas saldırısı sonrası İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik kuşatmasını “kabul edilemez” olarak niteledi ve kınadı.

Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt, kamu yayıncısı NRK’ya yaptığı açıklamada “İsrail’in kendini savunma hakkı vardır ancak her türlü aracı kullanamazlar” dedi. 

Huitfeldt, “Bu ablukayı kınıyorum çünkü bu kadar çok insandan taşınmaları istenirken, bu insanların gıda ve ilaca erişimleri yokken” diye konuştu.

Hamas: İsrail’in hava saldırılarında 13 İsrailli rehine öldü

Hamas’tan yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze’nin kuzeyine düzenlediği hava saldırılarında ellerindeki 13 İsrailli rehinenin öldüğü iddia edildi.

Hamas’ın İsrail’e düzenlediği saldırıda yaklaşık 150 kişiyi rehin aldığı tahmin ediliyor.

İran: İsrail böyle devam ederse yeni cepheler açılır

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının devam etmesi halinde “diğer cephelerde” de savaş çıkabileceği uyarısında bulundu.

Hizbullah’ın elinde yaklaşık olarak 150 bin roket olduğu tahmin ediliyor ve bu cephanenin İsrail’in Demir Kubbe savunma sistemini etkisiz hale getirebileceği belirtiliyor.

Lübnan’a bir ziyaret gerçekleştiren Amirabdullahiyan Hamas ile Filistin İslami Cihad temsilcileri ve Lübnanlı yetkililer tarafından karşılandı.

Beyrut’a varışında gazetecilere konuşan Amirabdullahiyan, “Devam eden saldırganlık, savaş suçları ve Gazze’ye yönelik kuşatma ışığında, başka cephelerin açılması gerçek bir olasılık” dedi.

08:31

İsrail, Gazze’deki sivillerin güneye tahliye edilmeleri emrini verdi

İsrail, Hamas’a karşı yürüttüğü savaşın yedinci gününde, “tüm sivillerin” 24 saat içinde Gazze Şehrinden güneye tahliye edilmesi emrini verdi.

İsrail ordusu cuma sabahı yaptığı açıklamada, “Gazze Şehrindeki tüm sivillerin kendi güvenlikleri ve korunmaları için evlerinden güneye tahliye edilmeleri emrini verdiğini” duyurdu.

Sivillerin Gazze Şehri’nin güneyindeki bir dere olan “Wadi Gaza’nın güneyindeki bölgeye taşınması” gerektiği belirtildi.  Açıklamada “Yeni bir duyuru yapılana kadar Gazze’ye dönmenize izin verilmeyecektir” denildi.

BM – İsrail arasında gerilim

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stéphane Dujarric, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşayan yaklaşık 1,1 milyon kişiyi tahliye etme girişiminden haberdar olduklarını açıkladı.

Dujarric, bu ölçekte bir tahliyenin “yıkıcı insani sonuçlar doğurmadan mümkün olmadığı” uyarısında bulundu.

BM Sözcüsü, “Birleşmiş Milletler, zaten bir kötü olan durumun bir felakete dönüşmesini önlemek için bu tahliye kararının iptal edilmesini şiddetle talep etmektedir” dedi.

İsrail’in BM Büyükelçisi Gilad Erdan ise BM Sözcüsü Dujarric’e sert tepki gösterdi.

Ofisi tarafından AFP’ye gönderilen bir mesajda Erdan, “BM’nin İsrail’in Gazze sakinlerine yaptığı ön uyarıya verdiği yanıt utanç vericidir” dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi: Gazze sakinleri topraklarında kalmalı

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi, İsrail saldırıları devam ederken Gazze’de yaşayanların topraklarında kalması gerektiğini söyledi.

Gazze’nin Mısır’a açılan Refah sınır kapısının sivil tahliyesinde kullanılması için çağrılar yapılırken Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi perşembe konu konuya ilişkin açıklama yaptı. 

Mısırlı lider, Gazze sakinlerinin “tereddütsüz” olmaları ve “topraklarında kalmaları” gerektiğini söyledi.

Filistin lideri Mahmud Abbas, sivillere yönelik şiddeti kınadı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Hamas ve İsrail arasında süren çatışmalarda sivillere yönelik şiddeti kınadı. 

Hamas saldırısı sonrası İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırıları sürerken iki taraftan yüzlerce sivil hayatını kaybetti. 

Savaşın başlamasından sonra ilk kez konuşan Abbas, Filistin halkına yönelik “saldırıya derhal son verilmesi” talebinde bulundu.

Filistin resmi haber ajansı Wafa’nın aktardığına göre Abbas, “Sivilleri öldürme veya her iki tarafta da onlara kötü davranma uygulamalarını, ahlaka, dine ve uluslararası hukuka aykırı olduğu için reddediyoruz.” dedi.

İsrail’in Gazze saldırılarında 447’si çocuk 1417 kişi öldürüldü

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar altıncı gününde devam ederken, sivil can kayıpları da artıyor. 

Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze’de İsrail saldırılarında öldürülenlerin sayısının bin 417’ye yükseldiğini duyurdu. 

Bakanlık öldürülenlerden 447’snin çocuk ve 248’inin kadın olduğunu kaydetti.  

Hamas’ın cumartesi günü başlattığı saldırıda hayatını kaybeden İsrailli sayısı ise bin 300’e çıktı. 

Suriye: İsrail, Şam ve Halep’e hava saldırısı düzenledi

Suriye devlet televizyonu, İsrail ordusunun Şam ve Halep havaalanlarına hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Suriye’deki yerel medya daha önce saldırılara karşı havaalanlarında hava savunma sistemlerinin kullanıldığını bildirmişti.

İsrail, Hamas saldırıları sonrası ilk kez Suriye’yi havadan vuruyor.

Devlet televizyonunda “İsrail saldırısı Şam ve Halep havaalanlarını hedef aldı” denildi.

Hamas saldırısı sonrası başlayan şiddetin Suriye ve Lübnan’ı da içine alan daha büyük bir savaşa dönüşmesinden endişe ediliyor.

İsrail-Hamas savaşında altıncı gün:

  • ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Tel Aviv’e geldi. Blinken İsrailli liderlerle görüşecek.
  • İsrail Enerji Bakanı, rehineler serbest bırakılmadıkça Gazze’ye elektrik, su ve yakıt verilmeyeceğini söyledi.
  • Birleşmiş Milletler uzmanları İsrail bombardımanını bir savaş suçu olan “toplu cezalandırma” olarak kınadı.
  • Filistin sağlık bakanlığı Gazze’de ölü sayısının 1.300’ün üzerine çıktığını açıkladı. İsrail’deki ölü sayısı ise 1,200.
  • Birleşmiş Milletler, İsrail’in bombardımanları nedeniyle 338.000’den fazla kişinin Gazze Şeridi’ndeki evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.
  • Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “Almanya’nın yeri İsrail’in yanıdır” dedi.
  • Çin’in Orta Doğu işlerinden sorumlu elçisi, hükümetinin “derhal ateşkes ve şiddetin durdurulması” için Mısır’la birlikte çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Kaynak: Euronews, internet

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Gazzeli sivillere tahliye yolu! Hamas-İsrail savaşında son gelişmeler…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin