Gazze’de İsrail’in hava saldırısında 32 kişi öldü

featured
A Palestinian man carries a child as he and others flee north Gaza and move southward, as Israeli tanks roll deeper into the enclave, amid the ongoing conflict between Israel and Hamas, in the central Gaza Strip November 18, 2023. REUTERS/Mohammed Salem
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Sivillerin kaçması çağrıları üzerine İsrail’in Gazze’nin güneyindeki hava saldırılarında 32 kişi öldü

Sağlık görevlileri, İsrail’in, bölgenin güneyindeki Hamas’a saldırmaya yönelirken sivilleri yer değiştirmeleri konusunda bir kez daha uyarmasının ardından, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki yerleşim bloklarına düzenlediği hava saldırılarında Cumartesi günü en az 32 Filistinlinin öldüğünü söyledi. kuzeyi bastırdıktan sonra.

Böyle bir hareket, İsrail’in Gazze Şehri’ne yönelik saldırısından güneye kaçan yüz binlerce Filistinliyi, 400.000’den fazla nüfusu olan Han Yunus sakinleriyle birlikte tekrar taşınmaya zorlayabilir ve bu da vahim bir insani krizi daha da kötüleştirebilir.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yardımcılarından Mark Regev, MSNBC’ye şunları söyledi: “İnsanlardan yer değiştirmelerini istiyoruz. Bunun çoğu için kolay olmadığını biliyorum, ancak sivillerin çapraz ateşte kaldığını görmek istemiyoruz.”

İsrail, İsrail’in kayıtlarına göre, savaşçılarının 1.200 kişiyi öldürdüğü ve 240 rehineyi bölgeye sürüklediği 7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırının ardından Gazze Şeridi’ni kontrol eden Hamas militan grubunu yok etme sözü verdi.

O zamandan bu yana İsrail, Gazze Şehri’nin (enklavın kentsel merkezi) çoğunu bombaladı, dar şeridin kuzey yarısının nüfusunun azaltılmasını emretti ve Gazze’deki 2,3 milyon Filistinlinin yaklaşık üçte ikisini yerinden etti. Kaçanların çoğu evsizliklerinin kalıcı hale gelmesinden korkuyor.

Gazze sağlık yetkilileri, Cuma günü ölü sayısını 5.000’i çocuk olmak üzere 12.000’den fazlaya yükseltti. Birleşmiş Milletler bu rakamları güvenilir buluyor ancak bilgi toplamanın zorluğu nedeniyle artık nadiren güncelleniyor.Sağlık yetkililerine göre, Cumartesi gecesi Han Yunus’un kalabalık bir yerleşim bölgesinde çok katlı bir bloktaki iki daireye düzenlenen hava saldırısında 26 Filistinli öldü, 23 kişi de yaralandı.

Eyad Al-Zaeem, Reuters’e, Han Yunus’taki hava saldırısında teyzesini, çocuklarını ve torunlarını kaybettiğini ve hepsinin İsrail ordusunun emriyle kuzey Gazze’den tahliye edildiğini ancak ordunun onlara güvende olabileceklerini söylediği yerde ölmek üzere tahliye edildiğini söyledi

Han Yunus’taki Nasır Hastanesi morgun önünde duran Zaeem, “Hepsi şehit oldu. Bunların (Hamas) direnişiyle hiçbir ilgisi yoktu” dedi.

Sağlık yetkililerine göre, birkaç kilometre kuzeydeki Deir Al-Balah kasabasında bir evin havadan bombalanması sonucu altı Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusunun Cumartesi günü yaptığı açıklamada hava saldırısı yerlerinden bahsedilmedi. Sadece son 24 saat içinde hava kuvvetlerinin aralarında militanların, komuta merkezlerinin, roket fırlatma sahalarının ve mühimmat fabrikalarının da bulunduğu düzinelerce Gazze hedefini vurduğunu söyledi. İsrail, Hamas savaşçılarının yoğun nüfuslu Gazze’deki yerleşim binalarını ve bölgeleri sığınak olarak kullandığını iddia ederken, İslamcı hareket bunu reddediyor.

İsrail perşembe günü Han Yunus’un üzerine, bölge sakinlerine barınaklara taşınmalarını söyleyen, orada askeri operasyonların yakın olduğunu öne süren broşürler bırakmıştı.

Regev, Hamas savaşçılarını yer altı tünellerinden ve sığınaklardan çıkarmak için İsrail birliklerinin şehre doğru ilerlemesi gerekeceğini, ancak batıda, Akdeniz kıyılarına yakın daha az yerleşim alanlarında böyle bir “muazzam altyapının” bulunmadığını söyledi.

Regev, batı bölgelerinin Mısır ile Refah sınır kapısına daha yakın olması nedeniyle insani yardımın “mümkün olduğu kadar çabuk” getirilebileceğini söyledi.

Gazze Şeridi'nin merkezinde, İsrail ile Hamas arasında devam eden çatışmanın ortasında, İsrail tankları bölgenin derinliklerine doğru ilerlerken, kuzey Gazze'den kaçan Filistinliler güneye doğru hareket ediyor

İsrail tankları, İsrail ile Hamas arasında devam eden çatışmanın ortasında, Gazze Şeridi’nin merkezinde, bölgenin derinliklerine doğru ilerlerken, kendisi ve diğerleri kuzey Gazze’den kaçıp güneye doğru ilerlerken Filistinli bir adam bir çocuk taşıyor. 18 Kasım 2023. REUTERS/Mohammed Salem 

Şifa Hastanesi

İsrail, Gazze Şehri’ndeki Gazze’nin en büyük hastanesi El Şifa’da, militanların komuta merkezi olduğunu iddia ettiği yeri aramak için kompleksi tararken, güçlerinin çok sayıda silah içeren ve Hamas tünel şaftı adını verdiği bir araç bulduğunu söyledi. .

İsrail, uluslararası alarma geçerek, ordusunun, hastanenin geniş bir yer altı Hamas sığınağının üzerinde yer aldığını söylemesiyle, El Şifa’yı karadaki ilerlemesinin birincil hedefi haline getirdi. Hamas ve hastane personeli bunu reddediyor ve İsrail’in oradaki bulgularının şu ana kadar böyle bir şeyi kanıtlamadığını söylüyor.

İsrail ordusu, bu hafta başında hastaneyi aramak ve personeli sorgulamak için hastanenin dışında militanlarla kısa süreliğine çatıştığını ve içeride herhangi bir şiddet olayının yaşanmadığını söyledi.

İsrailli Tümgeneral Yaron Finkelman, El Şifa’nın topraklarında kazı yapan ordu mühendisleriyle görüştüğünü gösteren bir videoda, “Gazze’deki tüm hastanelerde Hamas’ın varlığını görüyoruz. Bu net bir varlıktır” dedi.

Hamas hastanelerin askeri amaçlarla kullanıldığı iddialarını reddediyor.

Cumartesi günü Filistinli yetkililer, İsrail ordusunun El Şifa’daki tüm personelin ve 1.000-1.500 hastanın tahliyesi emrini verdiğini, tahliye edilenlerin cesetlerle dolu tehlikeli, bombalanmış yollarda yürüyüş yapmakla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Ordu, Al Shifa yöneticisinin “güvenli bir rota” üzerinden daha gönüllü tahliyelere “genişleme ve yardım etme” talebini kabul ettiğini söyleyerek suçlamayı reddetti. Doktorların ve sağlık görevlilerinin, tahliye edilemeyecek kadar zayıf olan hastalara destek olmak için kalabilecekleri belirtildi.

Al Shifa personeli, Cuma günü hastanede prematüre bir bebeğin öldüğünü, İsrail güçlerinin girmesinden bu yana iki gün içinde ölen ilk bebek olduğunu söyledi. Önceki günlerde hastanenin İsrail güçleri tarafından kuşatılması sırasında 3 kişi hayatını kaybetmişti.

YAKIT TESLİMİ

Savaş yedinci haftasına girerken, sivilleri etkileyen kritik gıda, ilaç, içme suyu ve yakıt kıtlığının üstesinden gelmek için uluslararası ateşkes çağrılarına veya en azından “insani duraklamalara” rağmen, herhangi bir yavaşlama belirtisi görülmedi.

Gazze kuşatmasının acil açlık riskini artırdığı yönündeki uyarıların ortasında, İsrail Cuma günü uluslararası baskıya boyun eğmiş gibi görünerek akaryakıt kamyonlarının içeri girmesine izin verdi ve Birleşmiş Milletler tarafından talep edilen yardımda “sınırlama olmayacağına” söz verdi.

Ancak BM insani yardım kuruluşu OCHA, Cuma günü üst üste üçüncü gün boyunca Gazze’ye yardım girmediğini ve güvenlik garantisi ve yakıt eksikliği nedeniyle dağıtımların fiilen durma noktasına geldiğini söyledi. Altyapıyı çalıştıracak yakıt eksikliği nedeniyle bazı bölgelerde sokaklara ham kanalizasyon akmaya başladığını söyledi.

İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da da Gazze savaşının başlamasından bu yana ölümcül şiddet olayları arttı. Filistinli sağlık görevlileri Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail’in Nablus’taki Balata mülteci kampındaki bir binaya düzenlediği hava saldırısında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın El Fetih partisinin silahlı kanadından en az beş militanın öldürüldüğünü söyledi.

Nidal el-Mughrabi, James Mackenzie Henriette Chacar ve Reuters bürolarının raporu; Jonathan Landay ve Mark Heinrich’in yazdığı; Düzenleme: Kim Coghill, William Mallard ve Tomasz Janowski

Kaynak: Reuters

Fotoğraflar: İnternet

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Gazze’de İsrail’in hava saldırısında 32 kişi öldü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin