1. Haberler
  2. Dünya
  3. Fransa şokta! Sol koalisyon Yeni Halk Cephesi’nin 2. tur galibiyeti ve yeni koalisyon hesapları…

Fransa şokta! Sol koalisyon Yeni Halk Cephesi’nin 2. tur galibiyeti ve yeni koalisyon hesapları…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Geçtiğimiz Pazar günü Fransız seçmenler, bir kez daha aşırı sağı iktidardan uzak tuttu.

Fransa’da 2.turun ardından belirsizlik sürerken, 3. tur için hesaplar yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, seçim sonuçlarını “açıklığa kavuşturmak” için parlamentoyu çağırdı. Ancak şok edici ikinci tur sonuçlarından sonra, sular on yıllardır olduğundan daha bulanık.

Sol görüşlü Yeni Halk Cephesi (NFP) koalisyonuna yönelik desteğin artması Marine Le Pen’in aşırı sağcı Ulusal Birkleşme (RN) partisinin önünü kesse de, Fransız siyaseti şu anda seçim öncesine göre daha düzensiz.

Geçtiğimiz Pazar günü yapılan ilk tur oylamada önde giden Kraliyet Ailesi, iktidara her zamankinden daha yakındı ve II. Dünya Savaşı’ndaki işbirlikçi Vichy rejiminden bu yana Fransa’nın ilk aşırı sağcı hükümetini kurmanın eşiğindeydi.

Ancak, 200’den fazla sol ve merkez adayın oyların bölünmesini önlemek amacıyla ikinci turdan çekildiği bir haftalık siyasi pazarlıkların ardından, aşırı soldan daha ılımlıya kadar çeşitli partilerin bir araya gelmesiyle oluşan NFP, belirleyici ikinci turda en fazla sandalyeyi elde etti.

NFP, Ulusal Meclis’te 182 sandalye kazanarak 577 sandalyeli parlamentodaki en büyük grup oldu. İlk turda üçüncü sırada yer alan Macron’un merkezci Ensemble ittifakı, 163 sandalye kazanarak güçlü bir toparlanma gösterdi. Ve RN ve müttefikleri, ilk turda önde olmalarına rağmen 143 sandalye kazandı.

Bu, NFP’nin seçimi “kazandığı” anlamına mı geliyor? Tam olarak değil. Koalisyon en fazla koltuğa sahip olsa da, mutlak çoğunluk için gereken 289 koltuğa ulaşamadı, bu da Fransa’nın artık asılı bir parlamentoya sahip olduğu anlamına geliyor. Eğer bu bir şey için bir zaferse, o da aşırı sağın iktidara gelmesini önlemek için ana akım partilerin birleşmesi gerektiği ilkesi olan “cordon sanitaire” idi. (Haber)

Fransa seçimlerinde sol ittifakın zaferinin ardından Mélenchon’dan ‘Filistin’i tanıma’ mesajı

Jean-Luc Mélenchon (Arşiv)

© AP Photo

(Emre Başaran /Euronews)

Fransa seçimlerinin ikinci turundan galip ayrılan sol ittifakın lideri Jean-Luc Mélenchon, Filistin’i tanıyacaklarının sinyalini verdi.

Pazar günü ikinci turu gerçekleştirilen Fransa seçimlerinde sol ittifak Yeni Halk Cephesi’nin (“Nouveau Front Populaire” – NFP) galip gelmesinin ardından, Boyun Eğmeyen Fransa’nın (“La France Insoumise” – LFI) lideri Jean-Luc Mélenchon, “Filistin Devleti’nin en kısa zamanda kabul edilmesi gerekeceğini” belirtti.

Resmi X hesabından paylaşımda bulunan lider, “Yeni Halk Cephesinden bir Başbakanımız olacak. Pek çok şeye kararnameyle karar verebileceğiz,” ifadelerini de kullandı.

Resmi olmayan sonuçlara göre, ilk turdaki aşırı sağ zaferinin aksine, 2. turda

 ikinci turda Fransızlar sol partilere yöneldi.

Fransız solunun geleceği var mı?

(David Broder, New Statesman / 11 Temmuz 2022)

Jean-Luc Mélenchon’un sol kanat ittifakı Nupes, eğer daha önce çökmezse, Fransız siyasetini altüst etmeye devam edebilir.

Jean-Luc Mélenchon parlamentodaki koltuğundan vazgeçti ancak başkanlık için başka bir girişimde bulunmayı da dışlamadı. Fotoğraf: Sebastien Salom-Gomis/AFP

“Kendimize koyduğumuz siyasi hedefe ulaştık.”

19 Haziran’daki seçim gecesi partisinde tezahürat yapan destekçilerine hitap ederken, Fransız sol görüşlü lider Jean-Luc Mélenchon kararlı bir formdaydı. Paris’teki boğucu Élysée Montmartre konser salonunu dolduranlara, parlamento seçimlerinin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi için “tamamen siyasi bir hezimet” ve sol için tarihi bir fırsat getirdiğini söyledi. Sahnenin önündeki dev ekranda yayınlanan BFM TV’deki ilk projeksiyonlar, sol görüşlü ittifakı Nouvelle Union Populaire Écologique et Sociale’nin (Nupes) 577 üyeli Ulusal Meclis’te 190’a kadar milletvekili çıkaracağını ve Macron’un müttefiklerinin 230’dan fazla milletvekili çıkaramayacağını gösteriyordu.

Mélenchon, Nisan ayındaki başkanlık seçiminde yüzde 22 oy alarak ikinci tur oylamasına kalmayı kıl payı kaçırdıktan sonra, parlamento kampanya posterleri Macron’un gündemiyle çelişen bir hükümet kurabileceği umuduyla yüzünü “Mélenchon başbakan” sözcükleriyle eşleştirmişti. Yeşiller, Komünistler ve çok zayıflamış Sosyalistler – Mélenchon’un Fransa Boyun Eğmeyen (Fransa Eğilmemiş) partisinin sıklıkla çekişmeli ilişkiler yaşadığı daha yerleşik partiler – Nisan ayında düşük tek haneli puanlar almışlardı. Parlamento seçimleri için, Mélenchon’un liderliğini ve yeni kurulan Nupes ittifakındaki programının çoğunu kabul ettiler.

Ancak erken iyimserlik sarsıldı. Sonunda ittifak çoğunluktan çok uzakta kaldı; Nupes 142 sandalyeyle en büyük muhalefet olurken, Macron’un müttefikleri 246’ya çıktı, ancak çoğunluktan 40’tan fazla eksik kaldı. Daha kötüsü, tüm tahminleri altüst eden aşırı sağcı Rassemblement National (Ulusal Birlik), 89 sandalye aldı: Nupes’ten daha az, ancak tek başına 72 sandalyeyle France Insoumise’den daha fazla.

Moulin Rouge’dan bir taş atımı uzaklıktaki seçim gecesi, geniş ve çeşitli peynir tahtalarının kontrolü için muhabirlerle itişip kakışan Fransa Boyun Eğmez destekçileri tarafından domine edilmiş gibiydi. Sahnede ayrıca, Nupes‘in üye partilerinin her birinin temsilcileri sırayla konuşurken, Fransız solunun sunabileceği geniş bir seçki de vardı. Mélenchon, hayran destekçilerinin dikkatini ve tezahüratlarını çekmiş olsa da, Sosyalist Corinne Narassiguin konuşmaya başlar başlamaz, kalabalık kendi aralarında sonuçları tartışmaya geri döndü. Yeşiller’in ulusal sekreteri Julien Bayou çok daha sıcak bir karşılama gördü; kalabalığı, Mélenchon‘un 2008’de sert bir şekilde ayrıldığı Sosyalistler de dahil olmak üzere, sırayla her bir Nupes partisini tezahürat etmeye ikna etti.

Büyük soru, ittifakın sadece bir kolaylık olup olmadığıydı. Sahnede Mélenchon, Nupes’ten özellikle “genç nesiller” için “olağanüstü bir örgütlenme aracı” olarak bahsetti ve konuşması, başkalarının liderlik rolünü üstlenmesi gerekeceğine dair ipuçlarıyla doluydu; Yeşiller‘in sol kanadından Bayou da benzer şekilde partilerin bu seçimden sonra da birlikte çalışacaklarını ima etti. Ancak Mélenchon 20 Haziran’da Marine Le Pen‘in Rassemblement National’ından daha büyük olacak ortak bir parlamento grubu kurmayı önerdiğinde, diğer Nupes partilerinin her biri kendi gruplarını kurarak daha fazla konuşma süresi ve fon alabilecekleri konusunda ısrar ettiler. İlk işaretler, işbirliğine devam edecekleri yönünde, ancak Mélenchon’un tercih edeceğinden daha az resmi bir şekilde.

Gerçekten de, France Insoumise’in Nupes içindeki hegemonyası diğer bileşenleri tarafından pek beğenilmiyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Mélenchon’un ekibi, ortak bir “ilerici” adayın arkasında yer alma önerilerini reddederek, en iyi programı belirlemenin seçmenlere bağlı olduğunu ileri sürdü. 2017’de olduğu gibi 2022’de de Mélenchon, geç anket artışıyla eski partileri geride bıraktı ve normalde oy vermeyecek olanları harekete geçirdi. Nisan ayındaki sonuç, solun geri kalanını, France Insoumise’in adayların yüzde 56’sına sahip olduğu ve programın çoğunu belirlediği Nupes’te ikincil bir konuma itti. Mélenchon’un partisi 17’den 72’ye çıkarken ve Yeşiller de 1’den 23’e yükselirken, Sosyalistler ve Komünistler sadece mevcut sayılarını korudular.

Bu deneyim kolayca tekrarlanmayacak. Son beş yıldır yapılan yerel seçimlerde Mélenchon’un partisi geniş bir seçmen kitlesini kazanmakta zorlandı. Nisan ayındaki cumhurbaşkanlığı seçiminde kentsel Fransa’da yüksek puanlar alırken, birçok önemli belediye binası – Paris, Marsilya, Lyon, Nantes ve Montpellier – liderlik rollerinden vazgeçmemeye kararlı olacak diğer Nupes partileri tarafından domine ediliyor.

Mélenchon’un başkanlık seçiminde aşağıladığı diğer sol kanat adayları, Nupes‘in performansı hakkında özellikle sertti. Komünistlerden Fabien Roussel, dünyevi, popülist söylemi kampanyasının merkezine koymuştu – “Fransız halkının bifteklerini savunacağına” söz vermişti – ve başkanlık ve parlamento seçimleri öncesinde Mélenchon’un polis şiddetine yönelik son eleştirilerini lanetlemişti. Le Pen’in adayını yendiği kuzeydeki eski sanayi bölgesini temsil eden Roussel, Nupes‘in “sadece Fransa’nın bir kısmına” hitap ettiğini iddia etti: şehirlere. Yeşiller‘in liberal-merkezci kanadından Yannick Jadot, başkanlık kampanyası sırasında ateşinin çoğunu Mélenchon’a odakladı ve Nupes’ten pek hoşlanmadı; parlamento sonuçlarından sonra ittifakın dahil edilen partilerin çeşitliliğinden en iyi şekilde yararlanamadığını söyledi. Haziran ayı sonlarında hem Roussel hem de Jadot, Macron ile hükümet kurma olasılığını dışlamadılar ve görünüşe göre kendilerini Nupes’ten uzaklaştırmayı amaçlayan açıklamalarda bulundular.

Daha derin bir düzeyde, sol Avrupa Birliği’ne yönelik tutumlar nedeniyle bölünmüş durumda. Mélenchon’un Sosyalist Parti ile ilk kopuşunun kilit anı, muzaffer “Hayır” kampına liderlik etmesine yardımcı olduğu 2005 Avrupa Anayasası referandumuydu. Anayasanın demokratik olmayan karakterini lanetledi ve referandum sonucuna rağmen hükümlerinin çoğu uygulandığında Sosyalistlerden ayrılarak yeni bir parti kurdu. 2017 başkanlık kampanyasında, sol görüşlü bir hükümetin planlarını engellemek için AB’den ayrılma fikrini öne sürdü. Son yıllarda tonunu değiştirdi; Fransa Boyun Eğmez bugün gerektiğinde AB’nin anlaşmalarına “itaatsizlik” etmekten bahsediyor, ancak aynı zamanda dışarıdan Avrupa yanlısı hükümetlerin bile rutin olarak AB kurallarını hiçe saydığını vurguluyor. Diğer Nupes partileri bu yaklaşımı benimsedi, ancak ittifak bildirgelerinde bu konudaki farklı geleneklerine açıkça değinildi. Buna karşılık, kendilerini “Avrupa sosyal demokrasisi”nin savunucuları olarak gösteren bazı Sosyalistler, Nupes’e açıkça düşmanca yaklaşıyorlardı. Eski cumhurbaşkanı François Hollande, Nupes programını “uygulanamaz” olarak nitelendirirken, Paris Belediye Başkanı ve Sosyalistlerin cumhurbaşkanı adayı Anne Hidalgo, başkentin kuzeydoğusunda Nupes’e karşı yarışan başarısız bir muhalif adayı destekledi.

France Insoumise nispeten dar görüşlü bir liderliğe sahip olmasıyla bilinirken, saflarında genç, kentli seçmenler arasında katılımı artırmayı veya Le Pen‘in taşra Fransa’daki destekçilerini geri kazanmayı vurgulayan çeşitli yaklaşımlar var. Büyük mavi yakalı aşırı sağ oylarıyla bilinen kuzey bölgesinin bir parçası olan Somme’da büyük bir çoğunlukla yeniden seçilen bir milletvekili olan François Ruffin, son haftalarda partinin yalnızca büyük şehirlere odaklanamayacağını ve illerde daha fazla kök salması gerektiğini ısrarla belirtti. Bu arada, partinin programını geliştirmekle görevli “halk birliği parlamentosu”ndaki bazı isimlerin partiye daha yapılandırılmış bir örgütlenme kazandırmayı planladıkları söyleniyor. Kendini “hareket” olarak tanımlayan France Insoumise’in şu ana kadar ne resmi üyeliği ne de gerçek bir iç demokrasisi var.

Nupes partilerinin her biri seçim gecesi sözlerini söyledikten sonra, Mélenchon‘un mekanın dışında toplanan yüzlerce kişiye hitap edeceği duyuruldu. “Merci, merci” (ve artık ceket ve kravatı yok ) tezahüratları eşliğinde, milletvekili rolünü bıraktığı için ilgi odağı olmaktan çekildiğini söyledi. France Insoumise’in iç karar alma süreçlerinde merkezi bir rol üstlenmesi bekleniyor ve 75 yaşına geleceği 2027’de başka bir başkanlık yarışına girmesi tamamen ihtimal dışı değil. Yine de seçim gecesi, ön saflardan uzakta, “mücadelede farklı bir görev üstleneceğini” vurguladı. “Toplumu özgürleştirmek için kendinizi özgürleştirmeniz gerekecek” diye sonlandırdı sözlerini. Genç kalabalık, konuşmasının ardından Enternasyonal’in son dizelerini duygusal bir şekilde seslendirmeye başladı. Kısa süre sonra , sanki son perdeyi işaret ediyormuş gibi, yağmur sokakları dövmeye başladı.

Yetmişlik Mélenchon, gençlerin solun geleceği olduğunu iddia etti; aslında, oy veren 35 yaş altı kişiler Nupes’e büyük oranda oy verdi, ancak bu yaş grubunda yaklaşık %70’lik bir çekimserlik vardı, ulusal olarak ise bu oran %54’tü. France Insoumise saflarında, liderlik rollerinin giderek bu kampanyanın yükselen yıldızları tarafından üstlenileceği anlaşılıyor, örneğin ulusal koordinatör Adrien Quatennens, 32, başkanlık kampanya şefi Manuel Bompard, 36 ve Ulusal Meclis’teki France Insoumise grubunun başında bulunan, mücadeleci bir tartışmacı olan Mathilde Panot, 33.

Fransa şu anda üç karşılıklı düşman taraf arasında keskin bir şekilde bölünmüş durumda: sol, cumhurbaşkanının kampı ve Le Pen’inki. Macron “ulusal birlik hükümeti”nden bahsetti ancak bunun uygulamaya geçirilmesi zor görünüyor. En belirgin potansiyel müttefiki merkez sağ Républicains, ancak daha liberal kanadındaki ana figürler önceki yıllarda Macron’un kampına geçti ve lideri Christian Jacob “yapıcı muhalefet” vaat etti ancak “pakt, koalisyon veya anlaşma” yapmadı. Sol için umut, Macron‘un zayıflığının, yaşam maliyeti ve refah konusundaki temel önlemlerine, özellikle emeklilik yaşını 65’e çıkarma planına karşı muhalefeti harekete geçirmesine izin vermesidir. Böyle bir istikrarsızlıkla, Macron’un bir yıl içinde başka bir seçim çağıracağına dair önemli spekülasyonlar zaten var.

Yeni siyasi aritmetiğin ilk sınavı, muhalefet partisinden gelmesi gereken Ulusal Meclis’in güçlü bütçe komitesinin başkanı için oylamayla geldi. Sosyalistler başlangıçta kendi adaylarını gösterseler de, Fransa Boyun Eğmez’in Éric Coquerel’i lehine çekildiler; Coquerel 30 Haziran’da seçildi ve dolayısıyla tüm Nupes tarafından desteklenecek. Coquerel, yaklaşan çekişmenin bir işareti olarak, seçiminden önce Macron‘un başbakanı Élisabeth Borne için derhal güvensizlik oyu çağrısında bulundu.

Parlamento seçimlerini izleyen ilk haftalar, istikrarlı bir hükümet veya tek bir net alternatif olmadan daha fazla durağanlık olduğunu gösteriyor. Ancak Fransa’nın geleneksel iktidar partilerinin sürekli aksiliklerle karşılaştığı yıllardan sonra, deneyimli kampanyacı Mélenchon en azından solun kendi bölümünün hala mücadelede olmasından gurur duyabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Fransa şokta! Sol koalisyon Yeni Halk Cephesi’nin 2. tur galibiyeti ve yeni koalisyon hesapları…
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin