Elon Musk’ın şirketi Neuralink, ilk kez insan beynine elektrot yerleştirmeyi başardı. Rakipleri ne düşünüyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Elon Musk’un Neuralink heyecanı rakipleri sinirlendirmesine rağmen beyin implantlarına ışık tutuyor.

Rakipler, milyarderin iddialarına omuz silkiyor ancak ilginin alanın gerçeğe yaklaşmasına yardımcı olduğunu kabul ediyor.

Elon Musk'un montajı ve Precision Neuroscience ve Synchron logolarıSynchron da dahil olmak üzere en az 3 rakip start-up, elektrotları yerleştirmeyi ve bunları insan beyni sinyallerini toplamak ve yorumlamak için kullanmayı başardı. © FT montajı/Bloomberg

Elon Musk‘un, alanında lider olmadığı zamanlarda bile yeni bir teknolojiyi abartma alışkanlığı, rakiplerini uzun süredir rahatsız ediyor.

Bu hafta X’te şirketlerinden biri olan Neuralink‘in ilk kez insan beynine elektrot yerleştirmeyi başardığını yazdığında bu tüm gözler önüne serilmişti. Bu prosedür, Musk’un, beyinleri doğrudan bilgisayarlara bağlayarak onların işlem güçlerini artırma ve bir gün insanların gelişmiş yapay zekanın yeteneklerine erişmesini sağlama vaadine doğru küçük bir adımdır.

Benzer implantlar yıllardır bilim laboratuvarlarının temelini oluşturuyor. En az 3 rakip start-up, elektrotları yerleştirmeyi ve bunları insan beyni sinyallerini toplamak ve yorumlamak için kullanmayı başardı. Ancak Musk’un iddiaları rakiplerin istifasını umursamamasına neden olurken, aynı zamanda onun dikkat çekmesinin, alanın önemli bir dönüm noktasına ulaştığı bir anda gerçekliğe yaklaşmasına yardımcı olduğunun isteksizce kabul edilmesini de beraberinde getiriyor.

2019’da ilk insan denemelerini gerçekleştiren ve 130 milyon dolar toplayan Synchron’un CEO’su Tom Oxley, Musk’un “bu alana gerçekten önem verdiğini ve risk sermayesini buraya getirdiğini” söyledi.

King’s College Londra’da vücuda yerleştirilebilir aktif tıbbi cihazlar profesörü Anne Vanhoestenberghe, iddialarını destekleyecek çok az ayrıntı olmasına rağmen, çabaları hakkında bir tanıtım fırtınası yaratmak, “Elon Musk’un herkesten daha iyi yaptığı şey” dedi.

Vanhoestenberghe “Onlar [Neuralink] önde mi? Hayır. Teknolojileri benzersiz mi? Hayır, gördüklerimin hiçbiri yeni değil” dedi. Ancak Musk’ın şirketinin bu alanda “çok gelişmiş” ve “teknoloji harikası” olmasını övdü.

Musk, X’teki ve medyadaki büyük takipçi kitlesini uzun süredir girişimlerine sermaye ve yetenek çekmek için stratejik bir silah olarak kullanıyor. Bu, yeni yapay zeka şirketi xAI’yi, yıllar geride kalmasına rağmen OpenAI’ye rakip olacak bir şirkete dönüştürme girişimlerinde yararlandığı bir avantaj.

Neuralink, çoğu Musk’tan olmak üzere yaklaşık 700 milyon dolar topladı ve kurucu ekibin çoğu o zamandan beri şirketten ayrılmış olsa da, bazıları rakip kurmak için sahadaki en iyi beyinlerden bazılarını kurucu ortakları arasında saydı. Ancak Musk’un iddialı iddialarının bir de dezavantajı var.

Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi Grainger Mühendislik Koleji’nden profesör Yurii Vlasov, bunların “aşırı beklentilere” yol açtığını söyledi. Musk’ın tweet’leri, pek çok kişiye hayal ürünü gibi görünen ancak yakın zamanda umut verici sonuçlar vermeye başlayan bir teknolojiye ışık tuttu. BCI olarak bilinen beyin bilgisayar arayüzleri üzerindeki çalışmalar ciddi olarak yirmi yıl önce başladı ancak yavaş ilerledi.

2016 yılında Neuralink‘in kurucu ortağı olduktan sonra Musk, 2020 gibi erken bir tarihte insan deneyleri yapma sözü verdi ancak ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin onayını almakta zorlandı. Malzeme ve üretimdeki ilerlemeler, yarı iletken üretiminde geliştirilen tekniklerin kullanılmasıyla daha rafine, daha küçük elektrot dizilerinin ortaya çıkmasını sağladı.

Hızlı gelişimin ikinci alanı, beyin sinyallerini güçlendirmek ve yönlendirmek için gereken minyatür elektroniklerdir. Son ve daha yeni atılımlar, beyin sinyallerini deşifre etmek ve bunları bir bilgisayar imlecini veya protez uzuvları yönlendirmek için kullanmak için gereken makine öğrenimi yazılımında geldi. Neuralink‘in yöntemi, tek tek veya küçük nöron gruplarından elektrik sinyalleri toplamak amacıyla beyin dokusuna son derece ince elektrot şeritleri yerleştirmeyi içeriyor.

Prosedür, Musk’un “dikiş makinesi” olarak adlandırdığı robotik bir cerrahın iplikleri geçirmesine izin vermek için kafatasının bir kısmının çıkarılmasını gerektiriyor. Neuralink, bilgisayarda Pong oynamak için implantlarını kullanan maymunların videolarını gösterdi. Ancak elektrotların beyin dokusunun yanında uzun süre kalmasının etkileri henüz net değil.

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nde uluslararası bir biyobilgisayar projesine liderlik eden profesör Thomas Hartung, diğer şirketlerin ve akademisyenlerin başka tekniklerle insan denemeleri yaptığını ve beyin sinyallerini yorumlamada önemli başarılar elde ettiğini söyledi. Stanford Üniversitesi‘ndeki bir ekibin 2021’de felçli bir adamın beyin sinyallerini hayal eden el yazısını bilgisayardaki metne nasıl dönüştürdüklerini bildirdiğini aktardı.

Diğer teknikler, implantların istilacılığı ve riskleri ile toplanan sinyalin kalitesi arasındaki dengeyi içerir. Beyin cerrahı ve Neuralink’in kurucularından biri olan Benjamin Rapoport‘un ortak kurduğu Precision Neuroscience, beynin çevresini “saracak” bir mikroelektrot ağı yerleştirmek için kafatasında küçük yarıklar açıyor.

Hassasiyet, Neuralink’in yaptığı gibi bireysel nöronlar yerine beynin daha büyük fonksiyonel bölgelerini ölçer. Rapoport’a göre, daha az invaziv tekniği, protez uzuvun kontrol edilmesi için kullanılabilecek bir sinyal sağlıyor. Rapoport, “Kas hareketlerini kontrol eden tek tek nöronlar değil” diye ekledi. Bu arada Synchron, sensörlerini, koroner stentin implante edildiği gibi, bir damar yoluyla kafatasına yerleştiriyor; bu, beyin implantlarının rutin bir prosedür haline gelmesine olanak sağlayacağını umduğu bir yöntem.

Tavsiye edilen Nöroteknoloji Beyin implantları konuşamayan insanlara ses veriyor Topladığı beyin sinyali, daha az ayrıntılı olsa da, yine de Oxley‘in “ürün/pazar uyumu” olarak adlandırdığı hedefe ulaşacak kadar güçlü olmalıdır; bu, tüm teknoloji start-up’larının takip ettiği, teknolojinin yararlı bir ürün üretecek kadar iyi olduğu hedeftir. Synchron, beyin sinyallerini bir akıllı telefon veya tableti kontrol etmek için kanalize etmeyi amaçlıyor ve kısmi felçli hastalara iletişim kurmaları ve çevrelerini kontrol etmeleri için daha fazla yol sunuyor.

Synchron da dahil olmak üzere nöroteknolojiye yatırım yapan Khosla Ventures‘ın ortağı Alex Morgan, bu farklı tekniklerin bir dizi ürüne yol açabileceğini söyledi. “Bu, kazanan her şeyi alır” teknolojisi değil, dedi. Önemli bilimsel gelişmelere rağmen, bu alanda çok az kişi teknolojinin ne zaman faydalı ürünler getireceğini tahmin etmeye istekli.

Vlasov, teknolojinin bir bilgisayar imlecini hareket ettirmek veya basit protez uzuv hareketlerini etkinleştirmekten daha fazlasını ne zaman yapabileceğini söylemeyi zorlaştıran, beyinden toplanan sinyalleri yorumlamanın özel bir zorluk olduğunu söyledi.

Rapoport, FDA ile istişarede bulunarak, beyin bilgisayar arayüzleri üzerinde çalışan start-up’ların benzer bir hedefte birleştiğini söyledi: En şiddetli felç türlerine sahip hastalar için implantlar geliştirmek.

Bu, Musk’ın hayalini kurduğu zihin geliştirici teknolojiden çok uzak. Ancak Rapoport bunun çok uzak bir gelecekte olacağını söylerken şunları ekledi: “Bunun akıl almaz olduğunu düşünmüyorum.”

Financial Times

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Elon Musk’ın şirketi Neuralink, ilk kez insan beynine elektrot yerleştirmeyi başardı. Rakipleri ne düşünüyor?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin