Dünyanın en büyük grafit üreticisi Çin, önemli pil malzemesi ihracatını sıkılaştırıyor

featured
Spare parts in a car factory
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

 Çin Cuma günü yaptığı açıklamada, ulusal güvenliği korumak amacıyla bazı grafit ürünleri için ihracat izinleri gerektireceğini açıkladı ve küresel üretim hakimiyeti üzerindeki zorluklara yanıt olarak kritik maden tedarikini kontrol etmeye yönelik başka bir teklifle sürpriz yaptı.

Çin dünyanın en büyük grafit üreticisi ve ihracatçısıdır. Aynı zamanda dünyadaki grafitin %90’ından fazlasını rafine ederek neredeyse tüm EV pil anotlarında kullanılan malzemeye dönüştürüyor; bu, pilin negatif yüklü kısmıdır.

Enerji geçiş metalleri sektöründe projeler geliştirmeye odaklanan Alkemy Capital Investments’ın ticaret müdürü Kien Huynh, “Çin’in grafit alanındaki bu cesur ve beklenmedik hamlesi bizi şaşırttı ve herkesin tahmin edebileceğinden çok daha erken gerçekleşti” dedi. .

Pek çok yabancı hükümetin endüstriyel uygulamaları konusunda Çinli şirketler üzerindeki baskıyı artırdığı bir dönemde Pekin, ihracat izinlerine ihtiyaç duyuyor.

Avrupa Birliği, sübvansiyonlardan haksız yere yararlandıklarını öne sürerek Çin yapımı elektrikli araçlara vergi koymayı değerlendiriyor. Ayrıca ABD hükümeti bu haftanın başlarında, Nvidia tarafından üretilen daha gelişmiş yapay zeka çiplerinin satışlarının durdurulması da dahil olmak üzere Çinli şirketlerin yarı iletkenlere erişimi üzerindeki kısıtlamaları genişletti. 

ABD Başkanı Joe Biden, geniş kapsamlı müzakerelerin bir parçası olarak Cuma günü Washington’da AB yetkilileriyle kritik madenleri görüştü. 

Çin’in grafit kısıtlamaları, 1 Ağustos’tan bu yana iki talaş üreten metal olan galyum ve germanyum için uygulananlara benzer. Kısıtlamalar son zamanlarda bu metallerin ihracatını azalttı ve ülke dışındaki fiyatların yükselmesine neden oldu.

Eylem, Çin dışındaki madencilerin grafit projelerini hayata geçirme çabalarını yoğunlaştırırken, alternatif bulma çabaları da artırılacak.

Nothern Graphite CEO’su Hugues Jacquemin, “Çin’in bu kararla Batı’ya söylediği şey, elektrikli arabalar yapmanıza yardım etmeyeceğimiz, bunu yapmanın kendi yolunu bulmanız gerektiğidir” dedi.

Çin Ticaret Bakanlığı, grafit üzerindeki hareketin “küresel tedarik zincirinin ve endüstriyel zincirin güvenliğini ve istikrarını sağlamaya ve ulusal güvenlik ve çıkarları daha iyi korumaya yardımcı olduğunu” söyledi.

Belirli bir ülkeyi hedeflemediğini ekledi. Çin gümrük verilerine göre, Çin’den en büyük grafit alıcıları arasında Japonya, ABD, Hindistan ve Güney Kore yer alıyor.

Yeni kısıtlamalara göre Çin, 1 Aralık’tan itibaren ihracatçıların yüksek saflıkta, yüksek sertlikte ve yüksek yoğunluklu sentetik grafit malzeme ile doğal pul grafit ve ürünleri dahil olmak üzere iki tür grafit sevkiyatına izin başvurusunda bulunmasını zorunlu kılacak.

Ticaret bakanlığı, üç tür “son derece hassas” grafit ürününün halihazırda geçici kontroller altında olduğunu ve yeni listeye dahil edildiğini söyledi.

Bu arada çelik, metalurji ve kimya gibi temel endüstrilerde kullanılan daha az hassas beş grafit ürünü üzerindeki geçici kontrolleri kaldırdı.

Elektrikli araç satışlarının artmasıyla birlikte otomobil üreticileri Çin dışından tedarik sağlamak için yarışıyor ancak kıtlıklar baş gösteriyor. 

Şangay'daki Yangshan Derin Su Limanı'ndaki konteynerler

Hyundai Motor Securities’de analist Kang Dong-jin “Bu yeni grafit ihracatı kısıtlamasıyla, grafit ithalatı için büyük ölçüde Çin’e bağımlı olan Güney Koreli firmaların ABD veya Avustralya’dan madenler gibi alternatifler araması gerekecek, ancak bu muhtemelen birçokları için maliyet yükünü artıracaktır” dedi.

Güney Kore ticaret bakanlığı yaptığı açıklamada, pil ve malzeme üreticileriyle ihracat kısıtlamalarına nasıl yanıt verileceği konusunda Cuma günü bir toplantı yaptığını söyledi.

Güney Kore sanayi bakanı Ahn Duk-geun, “Güney Kore hükümeti lityum iyon pil sektöründe üretim kesintilerini önlemek için yakın iletişim kuracak” dedi.

Japonya’nın üst düzey hükümet sözcüsü Hirokazu Matsuno Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin Çin‘e yeni önlemlerin “operasyonel politikaları” hakkında soru sormayı planladığını ve bunların Dünya Ticaret Örgütü kurallarını ihlal etmesi durumunda “uygun adımları atacağını” söyledi.

Çin’in yeni enerjili araç ve akü üreticilerinin hisseleri duyurunun ardından yükseldi.

ETKİ BELİRSİZ

Analistler, grafit üzerindeki yeni önlemlerin kısa vadede ne kadar etki yaratacağının net olmadığını söyledi.

Counterpoint Research’ün kıdemli analistlerinden Ivan Lam, “Bu kontrol tam bir yasak değildir ve önceki geçici kontrol sırasında herhangi bir endüstri üzerinde önemli bir etki olmamıştır” dedi.

Danışmanlık Mysteel’e göre, doğal pul grafit fiyatları bu hafta metrik ton başına 3.950 yuan (539,62 $) seviyesinde gerçekleşti; bu, EV sektöründen gelen talebin azalması nedeniyle bu yılın başından bu yana %25,5 düşüş gösterdi.

Emtia ve enerji fiyatlandırma kurumu Argus’un pil metalleri başkanı Tom Kavanagh, “Bu eylem, Çinli pil üreticileri için yurt içi fiyatları düşük tutarken, onları uluslararası alanda yükselişe geçirebilir” dedi.

Rystad Energy’de analist olan Echo Ma, özellikle Japonya, Güney Kore ve ABD gibi köklü pil endüstrisine sahip ülkelere yönelik ihracatın 1 Aralık’tan önce artmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Çin, son yıllarda çevreyi korumak için doğal grafit madenciliğini azalttı, bunun yerine 2021’den bu yana sentetik grafit üretimini artırdı. Petrol rafinaj sürecinin bir yan ürünü kullanılarak üretilen sentetik form artık Çin’in üretiminin %70’ini oluşturuyor. Mysteel.

ABD’li madenciler, Çin’in bu hareketinin Washington’un kendi izin inceleme sürecini kolaylaştırma ihtiyacının altını çizdiğini söyledi. Otomotiv tedarik zinciri şirketlerini temsil eden Alliance for Automotive Innovation’a göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketilen grafitin neredeyse üçte biri Çin’den geliyor.

Ulusal Madencilik Birliği ticaret grubu başkanı Rich Nolan, “ABD’nin geniş maden kaynaklarımıza yönelmesinin ve acilen ihtiyaç duyduğumuz güvenli, sorumlu maden tedarik zincirlerini kurmasının zamanı çoktan geçti” dedi.

Reuters Grafikleri
Reuters Grafikleri

REUTERS / Siyi Liu, Dominique Patton

(1 $ = 7,3200 Çin yuanı renminbisi)

Pekin’den Siyi Liu, Amy Lv ve Dominique Patton, Şanghay’dan Brenda Goh, Seul’den Heekyong Yang, Londra’dan Nick Carey ve Eric Onstad, Toronto’dan Divya Rajagopal ve Houston’dan Ernest Scheyder; Düzenleme: Christian Schmollinger, Veronica Brown ve Jane Merriman

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Dünyanın en büyük grafit üreticisi Çin, önemli pil malzemesi ihracatını sıkılaştırıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin