1. Haberler
  2. Çevre
  3. Cengiz Holding, Bodrum’dan geri püskürtüldü! Tepkilerin ardından Bodrum Belediyesi, Cengiz İnşaat’a verilen ruhsatları iptal etti

Cengiz Holding, Bodrum’dan geri püskürtüldü! Tepkilerin ardından Bodrum Belediyesi, Cengiz İnşaat’a verilen ruhsatları iptal etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Bodrum Belediyesi, Cengiz Holding’e verilen Gölköy Cennetkoy’daki 678 bin metrekarelik alana yapılması planlanan turistik tesis ve rezidans projesi ruhsatını iptal etti.

Bodrum Belediyesi, Cengiz Holding’e verilen ruhsat nedeniyle bir süredir tepkilerin odağındaydı. Yaşanan gelişmelerin ardından Bodrum Belediyesi, Cennet Koyu ruhsatını iptal ettiğini duyurdu.

Bodrum Belediyesi, Ocak ayı meclis toplantısı sonrası konuyla ilgili yapılana açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

“Değerli Bodrumlular, iyi akşamlar. Belediyemizin bugün gerçekleşen 2023 yılı ilk meclis toplantısında, Gölköy Mahallemizin Cennet Koy bölgesinde bulunan Gökburun Yarımadası’nın 678 bin metrekarelik bölümünde inşaata Başlayan Cengiz Holding Anonim Şirketi’ne belediyemiz tarafından verilen ruhsatın yeniden incelenmesi için Meclisimiz, tavsiye kararı almıştır. Bu karar doğrultusunda, ruhsatın yasal dayanakları ile ilgili tüm itirazların incelemesi yapılacak ve inceleme süreci ile sonucu hakkında kamuoyu bilgilendirilecektir. Bodrum’un menfaatleri doğrultusunda kayıtsız şartsız taraf olan belediyemiz, düzenlenen ruhsatın yasal dayanaklarını oluşturan karar ve izinleri veren kurumlara karşı yapılan yasal itirazları takip ederek, ruhsatın iptalini gerektiren yasal koşulların oluşması halinde gerekeni, tereddütsüz yapacaktır. Saygıyla duyurulur.”  

Bodrum Belediyesi, kamuoyunda belediyenin verdiği ruhsatın iptali yönündeki tepki ve gösterilerin ardından, Cengiz Holding’e verilen Gölköy Cennetkoy’daki 678 bin metrekarelik alana yapılması planlanan turistik tesis ve rezidans projesi ruhsatının iptal edildiğini duyurdu.

Cengiz Holding’in Gökburun Yarımadası’nda özelleştirme İdaresi’nden satın aldığı arazi üzerine turistik tesis ve rezidanslar yapmak için 12 Aralık 2022 tarihinde, Belediyesi’nin verdiği inşaat ruhsatı ile inşaat faaliyetine başlamıştı.

Bodrum’da Kent Konseyi, TMMOB, STK’ların Cengiz Holding’e verilen ruhsata büyük tepki gösterip ruhsat iptali için dava açma hazırlığı yaparken, Belediye Başkanı Ahmet Aras Belediye Binası’nda basın açıklaması yaparak ruhsatın iptal edildiğini belirtti.

Ruhsat iptal edildi!

Pazartesi gününden itibaren ruhsat iptal kararının resmi olarak ilan edileceğini ve ilgililığın sistemine de işleneceğini belirten Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras,  açıklama yaparak şunları söyledi:

“Bodrum Cennetkoy’da verilen inşaat ruhsatına‘da TMMOB; kent konseyi ve birçok STK tepki gösterdi, ancak biz yasalar çerçevesinde ruhsatı vermiştik. Verilen tüm tepkileri saygı ile karşılıyoruz, biz ruhsatı verirken sadece tapuya ve oradaki şerhlere bakarız, ruhsat verilirken sıkıntı yoktu. Ancak buradaki hazine arazisi ve daha önce kendilerinin mirasçı olduğunu belirten bir grubun açtığı davalar vardı. Bu davalar sürerken Özelleştirme İdaresi satışı yapmıştı, Danıştay ise yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Tüm bunlara rağmen Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile satış yapıldı ve firma orada yasal izinleri ÇED gerekli değildir raporunu alıp ruhsat müracaatı yaptı. İddia edildiği gibi ruhsat 6 günde değil 1 yıl incelemenin ardından verildi.”

DANIŞTAY KARARI

Ahmet Aras, Danıştay’ın benzer nitelikte bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ni iptal etmesi ile ilgili 2021 yılında da kesinleşmiş bir yargı kararı bulunduğunu ve Anayasa’nın 132. Maddesi gereğince firmaya verilen ruhsatı iptal etme kararı aldıklarını belirterek “Hiç kimse, belediyeler dahil Danıştay kararları ve Anayasa’nın üzerinde değildir. Bu nedenle örnek kararlara istinaden verdiğimiz ruhsatı iptal ettik. Bundan sonraki süreçte mücadele bir ruhsat işi olmaktan çıkmış, hak, hukuk ve adalet mücadelesine dönüşmüştür. Firma haklı olarak yargıya müracaat edebilir, benim veya belediyenin aleyhinde davalar açabilir. Bu konuda her türlü mücadeleyi vermeye hazırız. Bu iptal kararını alırken hiçbir siyasi baskı altında kalmadım, kalmadık, sadece hak ve hukuktan yana olduk. Bu karar Türkiye’de hukukun üstünlüğü açısından bir emsal teşkil edecek, bu konuda her türlü hesabı vermeye hazırım,” dedi.

CENGİZ HOLDİNG’İN PROJESİ

100 villa, 101 Apart, 83 suit

Özelleştirme İdaresi’nden satın aldığı 678 bin metrekarelik arazide inşaata başlayacak olan Cengiz İnşaat, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci için proje tanıtım dosyası sundu. Buna göre 409 bin metrekare büyüklüğündeki iki parsel üzerinde toplam 100 villa inşa edecek.

Bulgari’nin işleteceği otel ise 101 apart ve 83 suit olmak üzere 184 odadan oluşacak. 59 bin 562 metrekare inşaat alanına sahip Cengiz İnşaat projesinin maliyetinin 568 milyon lira olması bekleniyor. Bir bölümü 2. Derece doğal sit ve 3. Derece arkeolojik sit alan olan arazide geliştirilen projede 1200 kişilik 7 lokanta, 300 kişilik toplantı salonu ve yüzme havuzları bulunacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Cengiz Holding, Bodrum’dan geri püskürtüldü! Tepkilerin ardından Bodrum Belediyesi, Cengiz İnşaat’a verilen ruhsatları iptal etti
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin