1. Haberler
  2. Dünya
  3. Bolivya’da başarısız darbe girişiminde bulunan general tutuklandı

Bolivya’da başarısız darbe girişiminde bulunan general tutuklandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Siyasi ve ekonomik krizle karşı karşıya olan Bolivya’da Çarşamba günü “Demokrasiyi yeniden tesis etme” sözü veren üst düzey bir generalin liderliğindeki zırhlı araçlar, başkanın “darbe girişimi” olarak adlandırdığı olayla çarşamba günü Bolivya Hükümet Sarayı’nın kapılarına dayandıktan sonra hızla geri çekildi.

12 milyon nüfuslu ülkede, birkaç saat içinde, Başkan Luis Arce hükümeti kararlı duracağına söz verdi ve askerlerin başına yeni bir ordu komutanı atadı, o da birliklere derhal geri çekilme emri verdi.

Kısa süre sonra askerler bir dizi askeri araçla birlikte geri çekildi ve isyanı yalnızca üç saat sonra sona erdirdi. Yüzlerce Arce destekçisi daha sonra sarayın dışındaki meydana koştu, Bolivya bayraklarını salladı, milli marşı söyledi ve tezahürat yaptı.

Askerlerin geri çekilmesini, başsavcının soruşturma başlatmasının ardından genelkurmay başkanı Orgeneral Juan José Zúñiga’nın tutuklanması izledi.

Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, ülkenin bir darbe girişimiyle karşı karşıya olduğunu, kararlı duruşunu sürdürdüğünü ve halkı harekete geçmeye çağırdığını belirtirken, zırhlı araçlar Çarşamba günü Bolivya hükümet sarayının kapılarını kırdı.

Hükümet Bakanı Eduardo del Castillo, Zúñiga’nın yanı sıra eski Donanma Koramiral Yardımcısı Juan Arnez Salvador’un da gözaltına alındığını söyledi.

Del Castillo tutuklamaları duyururken gazetecilere “Bu grubun amacı neydi? Amaç demokratik olarak seçilmiş otoriteyi devirmekti” dedi.

Çarşamba günü geç saatlerde Savunma Bakanı Edmundo Novillo “her şeyin artık kontrol altında” olduğunu söyledi. Arce tarafından atanan yeni askeri şeflerin çevrelediği Novillo, Bolivya’nın “başarısız bir darbe” yaşadığını söyledi.

Görünen darbe girişimi, ülkenin Arce ile bir zamanlar müttefiki olan eski solcu başkan Evo Morales arasında iktidar partisinin kontrolü konusunda aylardır süren gerginlikler ve siyasi kavgalarla karşı karşıya kaldığı bir dönemde gerçekleşti. Aynı zamanda ciddi bir ekonomik krizin ortasında geldi.

Resim
Başkan Luis Arce’nin destekçileri, Bolivya’nın La Paz kentindeki başarısız darbe girişiminin ardından Plaza Murillo’dan kaçan askerleri kovalıyor, 26 Haziran 2024, Çarşamba. (AP Fotoğrafı/Juan Karita)
Resim

Resim

Resim

Çatışmalar hükümetin ekonomik krizle başa çıkma çabalarını felce uğrattı. Örneğin Morales’in Kongre’deki müttefikleri, Arce’nin baskıyı hafifletmek için borç alma girişimlerini sürekli olarak engelledi.

Zúñiga, gazetecilere ordunun iç çatışmalardan bıktığını ve “demokrasiyi yeniden tesis etmeye” çalıştığını söyleyerek isyan sırasındaki felçten bahsetti.

“İnsanların ağlamasını dinliyoruz çünkü uzun yıllar boyunca bir seçkin ülkenin kontrolünü ele geçirdi” dedi ve politikacıların “ülkeyi yok ettiklerini: hangi durumda olduğumuza, hangi kriz bıraktıklarına bakın içinde.”

“Silahlı kuvvetler demokrasiyi yeniden tesis etmeyi, onu gerçek bir demokrasiye dönüştürmeyi amaçlıyor” dedi.

Hızla yayılan kriz, öğleden sonra La Paz sokaklarının askerlerle dolmasıyla başladı. Arce, birliklerin konuşlandırılmasının düzensiz olduğunu tweetledi ve kısa süre sonra kendisi ve diğer siyasi isimler bir darbe girişimi konusunda uyarıda bulundu.

Resim
Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, 26 Haziran 2024 Çarşamba günü Bolivya’nın La Paz kentindeki hükümet sarayının dışında, destekçileri ve medya tarafından çevrelenmiş bir şekilde sıkılmış yumruğunu kaldırıyor. (AP Fotoğrafı/Juan Karita)

Yine de görevdeki başkanı görevden almaya yönelik görünürdeki girişim anlamlı bir destekten yoksun görünüyordu ve Arce’nin rakipleri bile demokrasiyi savunmak ve ayaklanmayı reddetmek için safları sıklaştırdı.

Zúñiga, tutuklanmadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Arce’nin bizzat generale siyasi bir hareketle saraya hücum etmesini söylediğini iddia etti. “Başkan bana şunları söyledi: ‘Durum çok berbat, çok kritik. Popülerliğimi artıracak bir şeyler hazırlamak gerekiyor” dedi Bolivyalı lider Zúñiga’nın aktardığına göre.

Zúñiga, Arce’ye “zırhlı araçları ortadan kaldırması gerekip gerekmediğini” sorduğunu söyledi. Arce ise “Onları dışarı çıkarın” diye yanıtladı.

Adalet Bakanı Iván Lima, generalin yalan söylediğini ve adaletle yüzleşeceğini söylediği eylemlerini haklı çıkarmaya çalıştığını söyleyerek Zúñiga’nın iddialarını reddetti.

Lima, sosyal medya platformu X aracılığıyla “demokrasiye ve Anayasaya saldırdığı için” savcıların Zúñiga için maksimum 15 ila 20 yıl hapis cezası isteyeceklerini söyledi.

Bu manzara, siyasi huzursuzluklara aşina olan Bolivyalıları şok etti; Morales, 2019’da daha önceki bir siyasi krizin ardından cumhurbaşkanlığı görevinden alınmıştı.

Çarşamba günü kriz ortaya çıkarken Arce, Bolivya televizyonundaki videoda gösterildiği gibi sarayın koridorunda Zúñiga ile karşılaştı. Arce, “Ben sizin yüzbaşınızım ve size askerlerinizi geri çekmenizi emrediyorum ve bu itaatsizliğe izin vermeyeceğim” dedi.

Bakanlarla çevrili olarak şunları ekledi: “Her türlü darbe girişimine karşı koymak için Casa Grande’de kararlıyız. Bolivya halkının örgütlenmesine ihtiyacımız var.”

Resim
Başkan Luis Arce’nin destekçileri, Bolivya’nın La Paz kentindeki başarısız darbe girişiminin ardından Plaza Murillo’dan kaçan askerleri kovalıyor, 26 Haziran 2024, Çarşamba. (AP Fotoğrafı/Juan Karita)

Bir saatten kısa bir süre sonra Arce, destekçilerin uğultuları arasında kara, deniz ve hava kuvvetlerinin yeni komutanlarını duyurdu ve ülkenin polisine ve bölgesel müttefiklerine yanında oldukları için teşekkür etti. Arce, kendisine karşı ayaklanan birliklerin ordunun “üniformasını lekelediğini” söyledi.

Yeni atanan genelkurmay başkanı José Wilson Sánchez, “Seferber edilen herkese birliklerine dönmelerini emrediyorum” dedi. “Sokaklarda gördüğümüz görüntüleri kimse istemiyor.”

Kısa bir süre sonra, çevik kuvvet teçhizatlı polis hükümet sarayının önünde abluka kurarken, yüzlerce askeri savaşçının peşinde zırhlı araçlar gürleyerek meydandan dışarı çıktı.

Olay, Amerikan Devletleri Örgütü, Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, Honduras lideri ve eski Bolivyalı liderler de dahil olmak üzere diğer bölgesel liderler tarafından bir öfke dalgasıyla karşılandı.

Cornell Üniversitesi’nde Latin Amerika’ya odaklanan hükümet ve kamu politikası profesörü Gustavo Flores-Macias, gelişmeler yaşandıkça dünya liderlerinin ve örgütlerinin darbe girişimini kınamaya devam etmelerinin önemli olduğunu söyledi.

New York’tan Flores-Macias Associated Press’e verdiği röportajda, “Bolivya’da anayasal düzenin kesintiye uğramasına izin verirsek, bu bir gösteri etkisi yaratabilir” dedi. “Bunun Bolivya’da gerçekleşmesi uygunsa başka yerlerde de olabileceğine dair bir sinyal gönderebilir.”

Bolivya, ekonominin yirmi yıl önce kıtanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biriyken krizden en çok etkilenenlerden biri haline gelmesi üzerine son aylarda yoğunlaşan protestolara tanık oldu.

Arce ve Morales, 2025’teki seçimler öncesinde Bolivya’nın İspanyolca kısaltması MAS ile bilinen parçalanmış Sosyalizm Hareketi’nin geleceği için mücadele ediyor.

Çarşamba günkü kaosun ardından, yerel medyada yer alan haberler Bolivyalıların bir sonraki adımın ne olacağı konusunda endişe duyarak süpermarketlerde yiyecek ve diğer temel malzemeleri stokladığını gösterdi.

Ancak ülkenin başkan yardımcısı David Choquehuanca, başkanlık sarayı dışındaki destekçilerine seslenerek şu sözü verdi: “Bolivya halkı bir daha asla darbe girişimlerine izin vermeyecek.”

Kaynak: AP

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bolivya’da başarısız darbe girişiminde bulunan general tutuklandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin