Ankara’da avukatlar Yargıtay’a yürüdü!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

TBB’nin çağrısıyla toplanan avukatlar anayasa kitapçıklarıyla Yargıtay’a yürüdü!

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’la ilgili olarak “hak ihlali” kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına hukukçuların tepkisi sürüyor. Sabah saatlerinde Ankara Adliyesi önünde toplanan yüzlerce avukat, ellerinde anayasa kitapçıklarıyla Yargıtay’a yürüdü.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, Yargıtay önünde yaptığı basın açıklamasında, “Bu krizin basit bir yargı krizi olarak nitelendirilemez, bu kriz çok büyük bir devlet krizidir ve Anayasa maalesef yargı eliyle açık şekilde ihlal edilmiştir” dedi.

Hukukçuların kalabalık yürüyüşüne dün gece çeşitli kentlerden Ankara’ya gelen diğer barolar da katıldı.

Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu, “Unuttukları Anayasa’yı bugün önlerine bırakarak hatırlatacağız” dedi.

Köroğlu, yargının “siyasi hedefler için kullanılmasını” eleştirerek, “Yargı eliyle Anayasa’nın tasfiye edilmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı:

“AYM kararlarının uygulanmadığı bir yerde hukuktan bahsedemezsiniz. Yaratılmak istenen hukuksuz bir düzendir, belki bir rejim değişikliğidir ama buna ortam hazırlamalarına izin vermiyoruz.

“Bu mücadele sadece avukatların mücadelesi değil, bir Anayasa mücadelesidir. O yüzden lütfen artık halk da temel hak ve özgürlükleri için sesini çıkarsın.”

Başkentin ana caddelerinde gerçekleşen yürüyüş için güvenlik önlemleri alan emniyet güçleri, ana arterlerdeki trafik akışının devamını sağladı.

Ankara Adliyesi’nden yürüyüşe başlayan barolar, kilometreler sonra Türkiye Barolar Birliği önünde bir açıklama daha gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’la ilgili olarak “hak ihlali” kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına ilişkin değerlendirmesinde, önce “Anayasa Mahkemesi maalesef birçok yanlışları arka arkaya yapar hale geldi; Yargıtay’ın aldığı karar asla bir kenara atılamaz, itilemez”, sonra da “Biz tartışmada taraf değil hakem konumundayız” dedi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili olarak, “Yargının kendi attığı düğümü kendisinin çözmesi gerekiyor” dedi.

“Siyaset kurumunun bu anlamda yaptığı yorumlar ya da müdahalelerden ziyade, bu sorunu çözecek olan merci Hakimler Savcılar Kurulu’dur ve Yargıtay’dır” diyen Sağkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Siyasetin müdahalesinden ziyade, yargının içerisinde bulunduğu ve kendisinin yarattığı bu sorunu yine yargının kendi organları vasıtasıyla çözmesi gerektiğine inanıyoruz.

TBB 9 Kasım’da, AYM kararını uygulamayan 13. Ağır Ceza Mahkemesi ve Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyeleri hakkında disiplin soruşturması ve görevden el çektirme için başvuruda bulunmuştu.

Baro yürüyüşü
Fotoğraf altı yazısı,Baroların eylemi, çeşitli noktalarda tüm gün sürdü.
Baro yürüyüşü
Sağkan, “Cumhuriyet hukukunu korumak için buradayız” dedi.

Özel, Erdoğan’a tepki gösterdi: ‘Sen darbecisin, bu bir darbe girişimidir’

Yürüyüşleri sırasında “Savunma susmadı, susmayacak” sloganları atan avukatların eylemi AYM önünde devam etti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel de baroların Yargıtay’a yürüyüşüne destek vererek AYM önündeki Ahlatlıbel Parkı’nda açıklama yaptı.

Erdoğan’ın açıklamalarına sert bir karşılık veren Özel, “Sen darbecisin, bu bir darbe girişimidir” dedi:

“Erdoğan eliyle Anayasal düzenin ortadan kaldırılmaya çalışılması, adeta halkın iradesine karşı Erdoğan liderliğinde bir kalkışmayla karşı karşıya olduğumuz anlaşılıyor.

“Bu Anayasa’yı yok saymaya başlamak, esas Anayasa’dan en çok gücü ve yetkiyi alanın sorunudur. Ama o Anayasa’yı koruyacağına, Yargıtay ile birlikte Anayasa’nın bir hükmünü yok saymaktadır.

“Sen Anayasa’nın o hükmünü değiştirecek güçte değilsin, millet bu yetkiyi vermedi. Sen bu yüzden darbecisin, bu bir darbe girişimidir. Bu anayasayı askıya alma girişimi.”

AKP ve MHP’nin, Anayasa’yı değiştirmek için yeterli sayıda milletvekili bulunmadığını hatırlatan Özel, Cumhurbaşkan Erdoğan’ın Anayasa’dan aldığı yetkiyle görev yaptığını söyledi:

“Anayasa’nın herhangi bir maddesini değiştirecek güçleri yokken, Anayasa’nın bazı maddeleri yok sayıyorlar ve buna ülkenin Cumhurbaşkanı, yani yetkisini bu Anayasa’dan alan Cumhurbaşkanı yol veriyor. Bir başkası da gelir, senin varlığını yok sayar.

“Tayyip Erdoğan’ı uyarıyorum, kendi meşruiyetini tartışmaya açma. bir maddeyi sen saymazsan, biz de sana yetki ve sorumluluk veren maddeyi saymayız. Millet sana oy verdi, bu Anayasa sayesinde görev yapıyorsun. Bu Anayasa’ya sahip çık, çıkmazsan sen de yok hükmündesin.”

Özgür Özel

‘Basit bir yargı krizi olarak nitelendirilemez’

Sabahın erken saatlerinde baroların Ankara Adliyesi önünden başlattığı “Hukukun Üstünlüğü” yürüyüşünde son durak Yargıtay oldu.

AYM ve Yargıtay önündeki basın açıklamalarına CHP’li milletvekilileri de katıldı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, Yargıtay’ın önünde yaptığı basın açıklamasında, bir kez daha Anayasa’nın 153. maddesini hatırlatarak, AYM kararının derhal uygulanması gerektiğini kaydetti.

Sağkan, “Bu kriz basit bir yargı krizi olarak nitelendirilemez, bu kriz çok büyük bir devlet krizidir” dedi.

“Anayasa maalesef yargı eliyle açık şekilde ihlal edilmiştir” diye konuşan Sağkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Anayasa’ya aykırı işlem yapmaktan hemen vazgeçin. Anayasa’nın 153. maddesi, AYM kararlarının bütün yargı organlarını bağlayacağını açık şekilde düzenlemiştir. Hemen, bugün Anayasa’nın 153. maddesi gereğince AYM kararını uygulayın.

“Yargıtay’ın ilgili ceza dairesinin Anayasa’yı açıkça ihlal etmesi ve Anayasal düzene açıkça başkaldırasına rağmen hala burada bir ceza mahkemesine Anayasa’nın ilgili hükmünü hatırlatmak zorunda kaldığımızdan dolayı çok büyük bir üzüntü duyuyorum.”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’la ilgili olarak “hak ihlali” kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasını değerlendirdi. Erdoğan, “Biz tartışmada taraf değil hakem konumundayız” dedi.

Ankara’da Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programında konuşan Erdoğan, Türkiye’de yargı kurumlarının kararlarının da tartışılabileceğini, yüksek mahkemeler dahil hiçbir organ ve kurumun eleştirilemez olmadığını söyledi.

“Gerekirse anayasa ve yasa değişiklikleri dahil tüm yöntemleri kullanarak, tekrar böyle bir tartışmanın ortaya çıkmaması için gerekenleri yapacağız” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yargının iki kurumu arasındaki yetki tartışmasının çözüm yeri anayasadır, yasalardır. Ancak mevcut anayasamız ve yasalarımız, bu konuda yetersiz kalmaktadır.”

“Biz meseleye sloganik yaklaşmıyoruz. Ülkenin hayrına çözümler peşindeyiz. Son konuda kim haklı kim haksız değil, neler yapılması gerektiği penceresinden bakıyoruz. Bu sorunun çözüm yeri yasalardır. Ancak yasalarımız bu konuda da yeteriz kalmaktadır. Ülkemizi bir an önce yeni anayasaya kavuşturmanın gerekliği ortaya çıkıyor. Yeni anayasa meselesini ısrarla gündemde tutmamızın, günlük siyaset söylemi değil, hayati bir konu olduğu, bu vesileyle herhalde daha iyi anlaşılmıştır İnşallah bu hususta yeni anayasa çalışmaları en kısa sürede başlatılır.”

Erdoğan, Anayasa’nın kendisine “devlet başkanı” sıfatıyla, “devlet organlarının uyumlu çalışmasını temin” görevi verdiğini vurguladı.

Hem yüksek yargı kurumlarının temsilcileriyle hem yetkinliği herkesçe kabul edilen hukukçularla görüşerek soruna çözüm bulmaya çalışacaklarını belirten Erdoğan, “Devletin başı olarak, kurumlarımız arasındaki görüş ayrılığının bir anayasa ve sistem krizi haline dönüşmesinin önüne geçecek adımları süratle atacağız” dedi.

Erdoğan, “Gerekirse anayasa ve yasa değişiklikleri dahil tüm yöntemleri kullanarak, tekrar böyle bir tartışmanın ortaya çıkmaması için gerekenleri yapacağız” diye konuştu.

@iletisim
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan

‘Anayasa Mahkemesi maalesef birçok yanlışları arka arkaya yapar hale geldi; Yargıtay’ın aldığı karar asla bir kenara atılamaz, itilemez”

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce Özbekistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Yargıtay kararı ile ilgili sorulan soruya şöyle yanıt vermişti:

“Herşeyden önce Yargıtay’ın bir yüksek mahkeme olduğunu herhalde kimse inkar edemez. Anayasa Mahkemesi bu noktada maalesef birçok yanlışları da arka arkaya yapar hale geldi. Bu da bizi ciddi manada üzmektedir. Şu an itibarıyla Yargıtay’ın aldığı karar asla bir kenara atılamaz, itilemez.”

“Anayasa Mahkemesi”nin kararına karşı Yargıtay da şu anda demiştir ki ‘Sen yüksek mahkemeysen ben de yüksek mahkemeyim ve yüksek mahkeme olarak da şu anda sizinle ilgili bir yaptırımı ben de talep ediyorum.’

“Bu talebinin gereğini bekliyor ve bu talebine karşı bunun gereğini yerine getirecek olan merci neresiyse o merciden bu talebini istiyor. Bu parlamentoysa parlamentodan istiyor…

“Bunların bu kadar ağır ele alınmaması gerekiyor. Çok seri kararla bu işlerin bitirilmesi lazım. Anayasa Mahkemesi de bu konuyla ilgili olarak Yargıtay’ın attığı bu adımı hafife de alamaz, almamalıdır.”

‘Partimden bazı arkadaşlar Yargıtay’ı yerip, Anayasa Mahkemesi’ne övgüler düzüyorsa yanlış yapıyorlar’

Erdoğan, bazı AKP’lilerin Yargıtay kararını eleştirmesi için de “Yanlış yapıyorlar” dedi.

“Eğer partimden bazı arkadaşlar da burada Yargıtay’ı yerip, Anayasa Mahkemesi’ne övgüler düzüyorsa onlar da yanlış yapıyorlar” diye konuşan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim birimiz hepimiz, hepimiz birimiz anlayışıyla hareket etmemiz lazım. Buralarda kalkıp da birilerine şirin görünmenin anlamı yok.”

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Yargıtay’ın AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla ilgili olarak, “Asla olmaması gereken bir olay yaşıyoruz” demişti.

Eski Kültür ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de kararı, “Tam vesayetler kalktı derken, bu sefer biz kendi militan yargımızı oluşturduk” sözleriyle eleştirmişti.

Özel’den Erdoğan’a tepki: ‘Sen darbecisin, bu bir darbe girişimidir’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunan Yargıtay’a sahip çıktığı gerekçesiyle eleştirdi.

AYM önünde konuşan Özel, “Erdoğan liderliğinde anayasal rejimin ortadan kaldırılması ve bir kalkışmayla karşı karşıyayız” dedi.

Özel, “Yok hükmünde kabul edilmeni istemiyorsan bu anayasaya sahip çık. Sahip çıkmazsan sen de yok hükmündesin” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Avukat Can Atalay, 14 Mayıs’ta yapılan genel seçimde milletvekili seçildi. Ancak Atalay, Gezi Parkı Davası’nda aldığı 18 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onandığı için tahliye edilmedi.

Atalay’ın avukatları, Anayasa’nın milletvekillerine yasama dokunulmazlığı getiren 83. maddesine dayanarak seçim sürecinin ardından müvekkillerinin tahliyesi ve hakkındaki yargılamanın durması istemiyle Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay bu talebi reddetti.

TİP Hatay Milletvekili, Yargıtay’ın kararı sonrası avukatları aracılığıyla AYM’ye bireysel başvuruda bulundu.

Tahliye ve yargılamanın durdurulması istemi görüşüldü, AYM başvuruyu Genel Kurul’a sevk etti.

AYM Genel Kurulu 25 Ekim’de oy çokluğuyla Can Atalay’ın “seçilme hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

Karar, Gezi Parkı Davası’na bakan ve hükmü veren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 Kasım’da AYM’nin Can Atalay için verdiği “hak ihlali” kararına rağmen Atalay’ın tahliyesini reddetti ve bu yönde karar veren Anayasa Mahkemesi üyelerinin yetkilerini aştığını savunarak, söz konusu AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunma kararı da aldı.

BBC Türkçe

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ankara’da avukatlar Yargıtay’a yürüdü!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin