1. Haberler
  2. Dünya
  3. 31 Mart Yerel Seçimleri, Dünya Basınında nasıl yer buldu? “İmamoğlu, Erdoğan’a meydan okudu”

31 Mart Yerel Seçimleri, Dünya Basınında nasıl yer buldu? “İmamoğlu, Erdoğan’a meydan okudu”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

31 Mart seçim sonuçları: Seçimlerde muhalefetin başarısı dünya basınında geniş yankı buldu

Türkiye’de 31 Mart Pazar günü yapılan seçimler dünya medyasında da geniş yankı buldu. Yabancı basın, muhalefetin AK Parti ve Erdoğan iktidarına ağır bir darbe indirdiği yorumunda bulundu.

Associated Press: Muhalefet, Erdoğan’ı büyük bir hayalkırıklığına uğrattı

Türkiye’nin ana muhalefet partisi Pazar günü yapılan yerel seçimlerde kilit şehirlerdeki kontrolünü korudu ve diğer şehirlerde de büyük kazanımlar elde ederek, buraların kontrolünü yeniden ele geçirmeyi hedefleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı büyük bir hayal kırıklığına uğrattı.

Oylama, beş yıl önceki seçimlerde muhalefete kaybettiği kilit kentsel alanların kontrolünü geri kazanmaya çalışan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın popülaritesinin bir barometresi olarak görülüyordu. CHP’nin 2019’da Ankara ve İstanbul’da kazandığı zafer, Erdoğan’ın yenilmezlik imajını sarsmıştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı için ana savaş alanı, doğup büyüdüğü ve 1994 yılında belediye başkanı olarak siyasi kariyerine başladığı 16 milyon nüfuslu İstanbul’du.

Sonuç, geçen yılki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde Erdoğan ve iktidardaki İslami eğilimli Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) yenildikten sonra bölünmüş ve moralsiz kalan muhalefet için bir destek oldu.

AFP: İmamoğlu, Erdoğan’a meydan okuyan adam

Pazar günü bir dönem daha seçilmesi beklenen 52 yaşındaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Recep Tayyip Erdoğan’a karşı muhalefetin şampiyonu ve 2028 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimleri için en büyük umudu gibi görünüyor.

Beş yıl önce devlet başkanına en ağır seçim yenilgisini tattırarak ulusal siyaset sahnesine sansasyonel bir giriş yapan belediye başkanı, 1990’larda kendisi de belediye başkanı olan Erdoğan’ın çabalarına rağmen başarısını tekrarlamaya ve mega kenti elinde tutmaya hazırlanıyor.

Birkaç yıl önce neredeyse hiç tanınmayan İmamoğlu, 2019’da Erdoğan’ın ülkenin en büyük şehri üzerindeki yirmi beş yıllık hakimiyetine son verdi.

Karizmatik bir medya kişiliği olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, 2022 yılı sonunda Yüksek Seçim Kurulu üyelerine “hakaret ettiği” gerekçesiyle iki yıl yedi ay hapis cezasına çarptırılan hükümetin hedefinde.

Türkiye’nin en güçlü siyasi figürlerinden biri olarak gösterilen Erdoğan’a doğrudan rakip olmaktan asla vazgeçmedi.

Reuters: Türkiye’nin yeniden canlanan muhalefeti yerel seçimlerde Erdoğan’ı devirdi

Türkler Pazar günü ülke çapında yapılan yerel seçimlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve partisini cezalandırarak muhalefeti yeniden siyasi bir güç haline getirdi ve İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu cumhurbaşkanının gelecekteki başlıca rakibi olarak güçlendirdi.

İmamoğlu, Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul’daki belediye başkanlığı yarışında yaklaşık yüzde 10 puan farkla kazandı.

Analistler, Türkiye’yi yirmi yılı aşkın süredir yöneten Erdoğan ve AK Parti’nin, yükselen enflasyon, memnuniyetsiz İslamcı seçmenler ve İstanbul’da İmamoğlu’nun CHP’nin laik tabanının ötesinde bir cazibeye sahip olması nedeniyle anketlerde öngörülenden daha kötü bir performans sergilediğine dikkat çekiyor.

2008’de siyasete giren ve analistler tarafından potansiyel bir cumhurbaşkanı adayı olarak görülen eski bir işadamı olan 53 yaşındaki İmamoğlu, “Vatandaşlarımızın bize olan teveccühü ve güveni gerçekten de ortaya çıktı” dedi.

The Economist: Muhalefet, Erdoğan’a meydan okudu

Türkiye’de muhalefet 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde büyük şehirlerin kontrolünü kazanarak, ülke çapında iktidardaki Adalet ve Kalkınma partisini geride bıraktı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ağır bir darbe indirdi.

Bloomberg: AK Parti ilk kez CHP’nin gerisinde

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yirmi yılı aşkın bir süre önce iktidara gelmesinden bu yana ana muhalefet partisi karşısında sandıkta şok bir yenilgiyle karşı karşıya.

İlk sonuçlara göre, Erdoğan’ın AK Partisi Pazar günü yapılan yerel seçimlerde ilk kez ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) gerisinde kaldı.

Fransız Le Monde: Erdoğan kanadı için ağır bir yenilgi

CHP, Pazar günkü seçimlerin en büyük kazananı oldu ve İstanbul, Ankara ve İzmir gibi zaten elinde tuttuğu büyük şehirlerde zemin kazanarak Karadeniz ve Anadolu’da da kazanımlar elde etti.

Zafer tartışılmaz ve sonuç tarihi nitelikte. Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) yeniden iktidara gelmesinin üzerinden bir yıl geçmeden, 31 Mart Pazar günü Türkiye’de yapılan belediye seçimlerinde gerçek bir seçim tokadı atıldı.

Onlarca şehir, gecenin büyük kazananı olan ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lehine el değiştirdi. Ülkenin en büyük beş kenti olan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya ezici bir çoğunlukla Mustafa Kemal Atatürk’ün bir asır önce kurduğu partiye oy verdi. (Euronews)

‘Ekrem İmamoğlu için ulusal bir kader şekilleniyor’

31 Mart yerel seçimlerinin CHP’nin üstünlüğüyle sonuçlanması, dünya basınında da yankı buldu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin önemli bir darbe aldığı yorumları yapıldı.

Amerikan New York Times gazetesi, “seçmenlerin ekonomik duruma kızgın olduğu bir ortamda, muhalefetin yerel seçimlerde Türkiye genelinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidar partisine karşı kazanımlar elde ettiğini” yazıyor.

Gazete, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun zaferinin “siyasi muhalefetin yıldızı” statüsünü perçinlediğini söylüyor ve “Çok sayıda Türk, İmamoğlu’nu potansiyel cumhurbaşkanı adayı olarak görüyor” diyor.

Gazete ayrıca, seçimin uzun süren bir geçim krizinin ardından geldiğini, krizde TL’nin değerini yitirdiğini ve çok sayıda kişinin daha yoksul hale geldiğini vurguluyor.

İngiliz Guardian gazetesi, “Türkiye’de ana muhalefet partisi, seçmenin Erdoğan’a sırtını döndüğü seçimlerde ezici bir zafer kazandı” başlıklı haberinde, ana muhalefetin yerel seçimlerde net bir zaferle Recep Tayyip Erdoğan iktidarına beklenmedik bir darbe vurduğunu söylüyor.

Gazete seçim sonuçlarının, geçen yıl cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandıktan hemen sonra taraftarlarını yerel seçimde sandık başında toplamaya çalışan Erdoğan’dan memnuniyetsizliğin sembolü olarak görüldüğünü aktarıyor.

Gazetenin görüşlerine başvurduğu Woodrow Wilson Uluslararası Akademisyenler Merkezi’nden Yusuf Can “Bu sonuçlar İmamoğlu ve CHP’yi Türk siyasetinin merkezine koyacaktır” diye konuşuyor.

Financial Times, Cumhurbaşkanının 20 yıl önce iktidara gelmesinden bu yana en ağır seçim darbelerinden birini aldığını vurguluyor. Gazete, yerel seçimde Erdoğan’ı en çok zorlayan sorunlar arasında ekonominin olduğunu belirtiyor.

Gazete, AKP’nin ülkenin orta kesimlerinde güçlü olduğu yerlerde de kayıplar yaşadığını, seçmenlerin yıllardır süren ve gıdadan otomobile her şeyin fiyatını artıran enflasyona isyan ettiğini söylüyor.

‘Türk muhalefetinden Erdoğan’a darbe’

Belçika ve Hollanda medyası, yerel seçime ilişkin ilk sonuçların açıklanmasının ardından gelişmeleri manşete taşıdı.

Belçikalı Flaman kamu yayıncısı VRT haberi, “Erdoğan’ın partisi büyük şehirlerde ağır bir yenilgiye uğruyor” başlığıyla aktardı.

Ankara ve İstanbul’da “5 yıl önce şaşırtıcı biçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin gücünü kırmayı başaran CHP’nin”, bu kentlerde yeniden zaferini ilan ettiğini belirten VRT’nin haberi şöyle devam etti:

“Türkiye’deki yerel seçimlerin ilk sonuçları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin ağır bir yenilgiye doğru ilerlediğini gösteriyor.

“Muhalefet partisi CHP, en büyük beş şehirde önde gidiyor. İstanbul ve Ankara’da ise şimdiden zafer ilan etmiş durumdalar. Yerel seçimler Erdoğan’ın popülaritesinin önemli bir göstergesi.”

VRT’nin haberinde AKP’nin Bursa, Antalya ve İzmir’de ağır bir yenilgiye doğru gittiği vurgulandı, Erdoğan’ın konuşmasında sonuçların umduğu gibi olmadığını itiraf ettiği kaydedildi.

‘Ulusal bir kader şekilleniyor’

Fransızca kamu yayıncısı RTBF de, “Sosyal demokrat muhalefet CHP, İstanbul ve Ankara’daki uçurumu genişletmeye devam etti” yorumunu yaptı.

RTB, yerel seçimlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetimi için bir sınav niteliği taşıdığına işaret etti.

Fransızca yayımlanan Le Soir gazetesi, “Türkiye’de yerel seçimler: Erdoğan iddiasını kaybetti” başlığıyla manşetten verdiği haberde şunları aktardı:

“Pazar günü yapılan yerel seçimlerde Türk cumhurbaşkanı, 2019’da muhalefete geçen Ankara ve İstanbul’u geri kazanmayı başaramadı.

“Resmi olmayan sonuçlar, Türkiye’nin en büyük iki şehrinde iktidar adaylarının kaybettiğini gösteriyor. İstanbul’da, seçimden zaferle çıkan belediye başkanı Ekrem İmamoğlu için ulusal bir kader şekilleniyor.”

Flamanca yayımlanan Nieuwsblad gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İslamcı muhafazakar iktidar partisi AKP’nin ülke genelinde önemli bir oy kaybı yaşadığına” vurgu yaptı.

De Morgen gazetesi, yerel seçimlere ilişkin gelişmeleri, “Erdoğan Türkiye’deki yerel seçimlerde yaşanan oy kaybını partisi için ‘dönüm noktası’ olarak nitelendirdi” başlığıyla duyurdu.

seçmenler

Haberde, “Erdoğan, yerel seçimlerin ardından Pazar akşamı partisinin yenilgisini itiraf etti” denilerek, “İslamcı muhafazakar AKP’nin ülke genelinde ciddi bir oy kaybı yaşadığına” vurgu yapıldı.

Hollandalı kamu yayıncısı NOS, seçim sonuçlarını ilk haber olarak duyurdu.

“Muhalefet, Erdoğan’ın partisinin İstanbul’da tekrar kazanmasını engellemeyi başardı” başlığıyla verilen haber şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisi İstanbul’da bir yenilgiye daha uğradı. Oyların yüzde 95’inden fazlasının sayılmasıyla muhalif siyasetçi Ekrem İmamoğlu, Türkiye’nin en büyük şehrinin belediye başkanı olarak yeniden seçilme yolunda bir milyondan fazla oy farkıyla ilerliyor. Diğer büyük şehirlerde de muhalefet kazanıyor gibi görünüyor.”

Özel kanal RTL haber de “Yerel seçimleri muhalefet adayları kazandı: Erdoğan’a darbe” başlıklı haberinde, muhalefetin geleceği açısından büyük önem taşıyan yerel seçimlerde, sol muhalefet adaylarının büyük başarı elde ettiği vurgulandı.

‘Hiçbir şey değişmedi ama her şey değişti’

Seçim sonuçları İtalya basınında da geniş biçimde ve ilk sıralarda yer buldu. Pazar günkü Paskalya nedeniyle bugün basılı gazeteler çıkmazken haber siteleri seçimleri yakından takip etti.

Kamu yayıncısı Rai’nin haber sitesi Rainews Türkiye’deki yerel seçimleri ilk haber olarak verdi. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Hiçbir şey değişmedi ama her şey değişti. Türkiye’nin büyük şehirleri – İstanbul, Ankara, İzmir – büyük ölçüde 2019’da onları ele geçiren ılımlı laik muhalefet partisi CHP’nin elindeydi ve yine öyle oldu. Ancak Recep Tayyip Erdoğan tüm karizmasını bu şehirleri geri kazanmak için harcamıştı ve tam anlamıyla yenilgiye uğradı. Üstelik CHP önde gelen siyasi güç haline geldi.”

Rainews, dünkü seçimlerden çıkan mesajı, “Yaklaşık 20 yıldır iktidarda olan ve muhalefeti elinden geldiğince bastırmaktan çekinmeden ülkeyi istediği gibi yöneten ve dönüştüren cumhurbaşkanı için tartışmasız bir başarısızlık” diye yorumladı.

La Repubblica gazetesinin sitesinde, “Geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kıl payı zaferin ardından Reis ve AKP’si yerel seçimleri kaybetti” denildi. Gazete, Ekrem İmamoğlu’nun, “Cumhuriyetçi seçmenleri yeniden sandık başına çektiğini ve kendisini muhalefetin fiili lideri haline getirdiğini” belirtti. Seçim sonuçlarının anlamını da “Bu, Erdoğancılığın sonu değil ama önemli bir gerileme: Cumhurbaşkanının liderliği artık tartışmaya açık” şeklinde değerlendirdi.

Haber sitesi Il Post da “İmamoğlu’nun zaferi özellikle anlamlı görülüyor çünkü Erdoğan, başta doğduğu ve siyasi kariyerine başladığı İstanbul olmak üzere, 2019 yerel seçimlerinde muhalefetin kazandığı şehirleri geri almayı hedefliyordu” dedi. Haberde, Erdoğan’ın bu seçimleri rahat atlatıp anayasa reformuna konsantre olmayı ve görev süresini uzatmayı umduğu vurgulandı. (BBC Türkçe)

Kaynaklar: Euronews, BBC, Haber siteleri kaynak ve fotoğraflar

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
31 Mart Yerel Seçimleri, Dünya Basınında nasıl yer buldu? “İmamoğlu, Erdoğan’a meydan okudu”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin