Zelenski Türkleri Katleden Örgütü, Yunan Parlamentosunda Övdü! Ayakta Alkışlandı…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Yunan Parlamentosunda konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Türkleri katleden terör örgütünü övdü, ayakta alkışlandı. Zelenski’ye Türkiye’den tepki yağdı.

Volodimir Zelenski, Yunan Parlamentosu’na seslendiği konuşmasında Mora Yarımadası’nda sivilleri katleden Filiki Eterya örgütünü devrimcilere benzetti. Örgüt, 1821 yılında bebekler dahil on binlerce Müslüman Türkü acımasızca katletmişti.

Ukrayna lideri, 1821’de Osmanlı’ya isyan eden ve Mora ile Girit’te on binlerce Türk’ü katleden ve Türkçe’de “Dostluk Cemiyeti” anlamına gelen Filiki Eterya örgütünü şu sözlerle övdü: “Filiki Eterya, burada, Odessa’da kuruldu. Yunan devrimcileri, dün ya bağımsızlık ya da ölüm diyorlardı. Biz de bugün aynısını söylüyoruz. Tıpkı geçmişte olduğu gibi şimdi de Helenizm’in merkezi olan Odessa tehdit altındadır. Bugün Yunanistan ve Ukrayna arasında da bir Filiki Eterya kurulabilir.”

Zelenski, parlamentoya yaptığı konuşmada, 1821’de Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altındaki topraklarda gerçekleşen Yunan isyanına atıfta bulunarak, “[Bugün] Helenizmin bir başka büyük merkezi Odessa da tehdit altında. Tarihteki Dostluk Cemiyeti (Filiki Eterya) burada kuruldu. Yunanistan’da yeni bir Dostluk Cemiyeti’nin oluşturulabileceğine ve hem Ukrayna’yı hem de Helenizmi kurtarmak için savaşabileceğine inanıyorum. Yunan devrimcileri, dün ya bağımsızlık ya da ölüm diyorlardı. Biz de bugün aynısını söylüyoruz” dedi.

Öte yandan Zelenski’nin, video konferans çerçevesinde, “Size bir Yunan olarak hitap ediyorum” diyerek söze başlayan, neo-Nazi Azak Taburu üyelerinden birine söz vermesi Yunan kamuoyunda tepkiyle karşılandı.

Greek City Times’ın haberine göre, SYRIZA Milletvekilleri Nikos FilisTodoris Dritsas ve Yannis Giolas, Azok Taburu üyesinin yayına çıkmasının ardından oturumu terk etti. SYRIZA lideri Aleksis Çipras, konuya ilişkin demecinde, “Neo-Nazi Azak Taburu üyelerinin Yunan Parlamentosu’ndaki konuşması bir meydan okumadır. Bu tarihi bir utanç. Ukrayna halkıyla dayanışma söz konusudur, ancak Nazilerin parlamentoda söz hakkı olamaz” dedi. Bunun üzerine Yunan hükümet sözcüsü Giannis Oikonomou“Bir Azak Taburu üyesinin mesajının dahil edilmesi yanlış ve uygunsuzdu” dedi.

Zelensky görüntülü konuşmasını Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulo, Başbakan Kriyakos Mitçotakis, ana muhalefetteki SYRIZA-İlerleme İttifakı lideri Aleksis Çipras, muhalefetteki Değişim Hareketi (KINAL) meclis grubu başkanı Mihalis Katrinis ve MeRA25 temsilcisi Yorgos Logiadis‘in huzurunda yaptı.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE)MeRA25 ve sağcı Elliniki Lysi‘nin meclis grupları toplantıya katılmadı.

Filiki Eterya 1814’te kuruldu. İstanbul ve Batı Anadolu’yu ele geçirerek “Megali İdea” yani “Büyük Yunanistan” fikrini hayata geçirmek istedi.

Filiki Eterya önderliğinde örgütlenen Yunan güçleri, 1821’de Osmanlı’ya isyan etti. 

Ağustos 1821’de, Yunanistan’ın Mora Yardımadası’nda bulunan Navarin şehrini ele geçirdi.

Yunan güçleri, Türklerle anlaşma yaptı ve Türkler mallarını bırakırsa, şehirden güvenle ayrılabileceklerinin sözünü verdi.

Türkler mallarını teslim ettikten sonra ise Filiki Eterya tarafı, anlaşmaya ihanet etti ve Türklere saldırdı.

Üç binden fazla Türk katledildi. İskoç tarihçi George Finlay, olayı şöyle anlattı:

“Yaralanan kadınlar, kollarında bebeklerle denize koştu. Yunan güçleri, kadınların üzerine ateş açtı. Bebekler kayalara vurularak öldürüldü. Üç-dört yaşındaki çocuklar denizde boğularak katledildi.”

Mora Yarımadası’ndaki Tripoliçe şehri, 23 Eylül 1821’de Yunan güçlerinin eline geçti.

Şehirdeki 20 bin Türk ve binlerce Arnavut kökenli Müslüman katledildi.

Katliamdan sorumlu Yunan komutan Teodoros Kolokotronis, anılarında 20 bini Türk olmak üzere 32 bin kişinin katledildiğini yazdı. Kolokotronis, katledilen Türklerin cansız bedenleri yüzünden atının nallarının toprağa değemediğini söyledi.

Mora Yarımadası’nda, Filiki Eterya örgütü ve Yunan güçlerinin katliamlarından önce 80 bin Türk yaşıyordu.

40 binden fazla Türk katledildi. Hayatta kalanlar Mora’yı terk etti.

Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, on binlerce Türk’ün katliamından sorumlu Filiki Eterya’yı “Yunan devrimciler” sözleriyle övdü.

Yunan Parlamentosu, Volodimir Zelenski’yi ayakta alkışladı.

Parlamentodaki muhalifler Zelenski’kiyi alkışlamadı

Zelenki’nin konuşması Türk kamuoyunda infial yarattı.

 

 

 

Kaynak: Oda TV / Cumhuriyet Gazetesi

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Zelenski Türkleri Katleden Örgütü, Yunan Parlamentosunda Övdü! Ayakta Alkışlandı…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin