KÖY ENSTİTÜLERİ AKADEMİSİ KURULACAKTIR / DOĞRU EKONOMİ (3)

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

İlk üç ay içinde yapılacak düzenlemeler;
Devlet Planlama Teşkilatı yeniden kurulacak. Yatırım Bankası, Eximbank gibi teşvik sağlayan bankalar, Devlet Planlama Teşkilatına bağlı çalışacak. Merkez Bankası kağıt üstünde değil, gerçekten bağımsız olacak, TUİK özerk bir yapıya kavuşturulacak.

Çiftçi, esnaf, sanayici, bankacılık, turizm gibi hizmet sektörlerinin tüm unsurlarının katılacağı Ekonomik ve Sosyal Konsey hayata geçirilecek, ekonomik kararlar alınırken ve planlama hedefleri belirlenirken, konseyin görüşleri esas alınacak.

Maliye tekrar güçlü bir denetim yapısına kavuşturulacak, Hesap Uzmanları Kurulu, Maliye Teftiş Kurulları oluşturulacak.

Biz DOĞRU Parti olarak, Devlet Planlama Teşkilatının yapısı, tarımda, sanayide, bölgesel kalkınmada, ekonomideki tüm sektörlerde, gençlerin ve kadın işgücünün teşviklerinde, eğitim, ekonomi, kentleşme modellerinde ve olması gereken sosyal devlet için nasıl bir vergi ve maliye politikaları benimsenmeli diye, konularında uzman kadro ile hazırlıklarımızı yaptık, özetini “Yol Haritası” kitabımızda açıkladık. Yine DOĞRU Parti olarak, siyasi sorumluluk aldığımızda, toplumun tüm kesimlerini biraraya getiren Ekonomik ve Sosyal Konseyi toplayıp planlama, maliye, bütçe, vergi, sosyal devlet, eğitim, sağlık, kentleşme gibi politikalarda toplumsal uzlaşı sağlayıp, üç ay içerisinde gereken planlamaları yapıp, bir yıl içinde uygulamaya koyacağız.

Yine ilk bir yıl içerisinde, yapılan tüm özelleştirmeler tek tek bağımsız denetim kurulları tarafından incelemeye alınacak, şaibeli olanlar ile şaibeli olmasalar bile tekel konumunda imtiyaz devri sağlayan tüm özelleştirmeler iptal edilecek, şaibeli özelleştirmelerden bağımsız yargı yoluyla hesap sorulacak ve milletin her kör kuruşu geri alınıp, hazineye gelir kaydedilecektir.

İlk etapta tarımda ve imalat sanayiinde ithalata bağımlılığı azaltmak amacıyla ithal ikamesi sanayi teşvik edilecek, gerektiğinde devlet doğrudan yatırım yapacaktır.

Çevreyi kirleten, karbon salınımı yüksek olan, devlete ve millete hiçbir katkısı olmayan sadece kişisel rant sağlamak için verilen TÜM MADEN RUHSATLARINI geçici olarak iptal edeceğiz. Daha sonra hepsi tek-tek incelenecektir.

Şu ana kadar yazdıklarımız ülkemizdeki mutfaklardaki-tarlalardaki yangına İLK MÜDAHALE için zorunludur. Fakat, kriz bastırılıp, nefes aldıktan sonra rehavete kapılmamalıdır. Hiç gecikmeden ekonomide planlı kalkınma ve adaletli gelir bölüşümünü hedefleyen yapısal devrim (reform) kararları yürürlüğe girmelidir. Bu da siyasi partilerin görüşlerini ve tercihlerini yansıtır.
DOĞRU Parti olarak bizim ekonomideki Yol Haritamızın özeti aşağıdaki gibidir.

YANGIN SONRASI YAPISAL DEĞİŞİM VE BİRLİKTE ÜRETİM VE ADİL BÖLÜŞÜM PROGRAM ÖZETİ
Planlı bir kalkınma modeli anlayışı ile hep birlikte üreteceğiz ve ürettiğimizi adil bir şekilde bölüşeceğiz. İthalata ve borca dayalı sömürülen ekonomik modeli terk edeceğiz. İhracatta, üretimde kalkınmayı ve zenginleşmeyi hedefleyen ekonomi modelini hayata geçireceğiz.

Atatürk İlkeleri doğrultusunda devlet, özel sektör, kooperatiflerin yer aldığı, piyasa dinamiklerini dikkate alan planlı karma ekonomik model uygulayacağız.

En önemli hedefimiz güçlü bir SOSYAL DEVLET oluşturmak. Bunun için köklü bir vergi reformu yapacağız. Batı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bütçeyi milli gelirin %45-50’si düzeyine çıkaracağız. (Bütçenin milli gelir içindeki payı şu an %20 seviyesindedir. Yüzde 40 vergi gelirleri, yüzde 10 kamu kuruluşlarının payı olmak üzere bütçe büyüklüğü milli gelirin yüzde 50’si olacak.)

Artan bu kaynaklarla;
EĞİTİM, kademeli olarak tamamen parasız olacak. Kindar nesil yerine çocuklarımızı özgür ve analitik düşünmeye yönelten eğitim sistemi geliştireceğiz. EĞİTİM , EKONOMİK KALKINMA MODELİMİZİN EN ÖNCELİKLİ AYAĞI OLACAK.

İlköğretimde, öğrencilerin protein ve vitamin ihtiyaçlarının gerekli olanlarını karşılamak için devlet, belli yörelerde destek olacaktır. Okul Kantinlerinde satılacak yiyecekler, “Beslenme Uzmanları” tarafından belirlenecektir.

YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLERİ ve Köy Enstitülerine öğretmen yetiştirecek
“KÖY ENSTİTÜLERİ AKADEMİSİ” kurulacaktır. Köy Enstitüsü Öğretmenleri köylerde ve kentlerde, özellikle okul çağı dışındaki yaş gruplarının, vatandaşlık bilinci, mesleki eğitim ve becerilerini geliştirmelerinde destek olacaklar. Milli Gelirden Milli Eğitime ayrılan pay yüzde 4’ten, yüzde 8’e çıkarılacak.

Kendi aralarında kıdem farklılıkları korunarak, öğretmen-doktor, sağlık çalışanları-Yargıç ve Savcı maaşları, milletvekili maaşlarına yakın seviyede olacak.

Koruyucu ve tedavi edici kaliteli sağlık hizmeti herkese kademeli olarak ücretsiz sağlanacak. Kent dışındaki Şehir Hastaneleri yapımına son verilecek, şehir içinde vatandaşın kolaylıkla erişebileceği semt hastaneleri kurulacak. Devlet hizmetinden ayrılan uzman hekimlerinin tekrar devlete dönmelerini teşvik edeceğiz.
(Yarın son bölümü yazacağız)

Sağlık ve başarı dileklerimle
Rifat Serdaroğlu / 14 Nisan 2022

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
KÖY ENSTİTÜLERİ AKADEMİSİ KURULACAKTIR / DOĞRU EKONOMİ (3)

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin