E. Kurmay Albay Haydar ATEŞ, Pençe-Kilit Operasyonu’nu Değerlendirdi: Teröre destek veren ABD unsurları da hedeftir!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Emekli Kurmay Albay Haydar ATEŞ, gazetemiz SONSÖZ‘e Türkiye’nin Kuzey Irak’ta terör hedeflerine karşı yürüttüğü Pençe-Kilit Operasyonu‘nu değerlendirdi.

Operasyonun Amacı Nedir?

Pençe-Kilit operasyonu, jandarmanın yurt içinde son derece başarıyla yürüttüğü, terör örgütünün halk desteğinden mahrum olmasını ve böylece Lojistik destekten yoksun kalmasını sağlayan operasyonlar sonucunda büyük ölçüde etkisiz hale getirilmesi, özellikle kış süresince, yani terör örgütünün eylem yapamadan geçirdiği sürede kapsamlı operasyonlarla saklandıkları yerlerde imhası sonucu, özellikle bahar ve yaz döneminde Irak ve Suriye’nin kuzeyinde toparlanıp yurt içinde girişini önlemek maksadıyla yapılmaktadır. Bu maksatla örgütün eğitim yaptığı, Lojistik destek sağladığı kamplar ve bu kamplara geliş güzergahları hedef alınmıştır. Harekatın imhaya yönelik olması için önce komando birlikleri hava hücum harekatıyla helikopterlerle kamplardan Irak ve Suriye’nin iç kesimlerine kaçış ve yine bu ülkelerdeki yandaşlarından destek almalarını önleyecek şekilde hakim kesimlere indirilmiştir. Özel kuvvetler ise yine hava hücum harekatıyla kampların yakınlarına indirilerek teröristleri arayıp-bulup etkisiz hale getirecek şekilde görev almışlardır.
Harekatın hedefi Irak ve Suriye’deki kampların kullanılamaz hale getirilmesi ve bir ölçüde örgütün kökünün kazınmasına yönelik olduğundan oldukça zor olmasına karşılık sonuçları itibariyle örgütün bölgedeki etkisini çok azaltacaktır.

Kısa Sürede Arka Arkaya Şehit Haberleri Gelmesinin Sebebi Nedir?

Kısa süre içinde arka arkaya şehit haberleri gelmesinin nedeni, kamplara girilmesi ve komandolar tarafından kaçış yollarının tutulması nedeniyle örgütün yok olmaya karşı ölümüne çarpışmasıdır. Örgüt varlığını devam ettirebilme mücadelesi vermektedir. Bu arada birliklerimizin operasyonları ve konumları konusunda muhtemelen ABD’den uydular veya diğer kaynaklardan örgüte istihbarat sağlanmaktadır.

Pençe-Kilit Operasyonu için ABD’nin onayı alınmış mıdır?

Bu operasyon ABD’nin bölgede taşeron kara gücü olarak kullandığı Pkk terör örgütüne yönelik olduğundan ABD’den onay söz konusu olmaz, ancak operasyon başladıktan sonra bilgi verilmiş olabilir.

Irak Merkezi merkezi hükümetinin, ayrıca İran ve Suriye’nin onayı var mıdır?

Operasyonun bölgede sonuç alması için Irak ve Suriye merkezi hükümetlerinin, hatta İran’nın desteği lazım. Bu destek sağlanamadığı sürece kesin sonuç almak zordur.
Pkk halen küçük çaptaki gruplarla vur-kaç taktiği uygulamakta olup, ellerindeki silahlar genelde hafif silahlardır. Ancak ABD özellikle Suriye kuzeyindeki terör örgütüne zırhlı araçlar ve ağır silahlar da vermiştir ve örgütle birçok yerde birlikte çalışmaktadır. Bu nedenle esasen operasyon bölgelerinde kesin sonuç alabilmek için sivil halka zarar vermeyecek şekilde örgütle birlikte hareket eden ve örgüt mensuplarını koruyan ABD unsurları da hedef gözetmeksizin terörist olarak görülmeli, teslim olmaya zorlanmalı, karşı koyanlar ise gerekirse imha edilmelidir.

Bu operasyon iktidar tarafından iç siyaset malzemesi olarak kullanılabilir mi?

Bu operasyon başarılı şekilde sürdürülmektedir. İktidarın elinde övünülebilecek tek koz TSK ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından terör örgütüne karşı yürütülen operasyonlardır. Bunun dışında ekonomi, hukuk, insan hakları, demokrasi dahil her konuda son derece başarısızdır. Bu nedenle operasyonların başarısı iktidar tarafından iç siyaset malzemesi olarak kullanılabilir.

Irak Merkezi Hükümetinin konuya bakışı nedir?

Irak merkezi Hükümeti operasyonun kendi topraklarına izinsiz giriş şeklinde olduğu gerekçesiyle protesto etse de, Türkiye ve Irak arasında Saddam döneminde imzalanan anlaşma gereği Türkiye Irak’ı 70 km içine kadar sınırlarını geçip operasyon yapma hakkına sahiptir. Irak kuzeyinde etkisiz olan merkezi Irak Hükümeti olayı sadece cılız bir protesto ile geçiştirmiştir.

MSB’den ‘Pençe-Kilit Operasyonu’ açıklaması

 

Haber: Ayça Yılmaz

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
E. Kurmay Albay Haydar ATEŞ, Pençe-Kilit Operasyonu’nu Değerlendirdi: Teröre destek veren ABD unsurları da hedeftir!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin