DOĞRU EKONOMİ (2)

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Enflasyonla mücadelede birinci önceliğimiz, gıda mallarının üretimini arttırmaktır. Bunun için yandaşlardan kesilen paranın önemli bölümü hiç geciktirilmeden, tarım kesimine aktarılacaktır.

Çiftçiye ucuz mazot, ucuz elektrik verilecek, ciddi miktarlarda gübre ve tohum desteği sağlanacaktır. Başta tahıl, yem bitkileri, Ayçiçek, yağlı tohumlar, bakliyat, mercimek, soya, şeker pancarı ve seracılık alanlarında süratle planlama ve destekleme alımlarına yöneleceğiz. Yine aynı şekilde süt ve et üretimi için küçükbaş ve büyükbaş hayvan besiciliğinde yem desteği ve alım garantisi sağlayacağız.

Bu alandaki üretimi teşvik etmek, besicilikte özellikle yavru kaybını önlemek için, tüm köy yerleşim merkezlerine, ilk bir ay içinde birer veteriner ve birer ziraat mühendisi atayacağız.

Yine ilk 15 gün içinde Ziraat Bankası tamamen tarım sektörünün bankası olarak organize edilecektir. Çiftçilik faaliyetlerine devam eden/edecek çiftçilerin üzerindeki tüm faiz borçları silinecek, ana borçları için ödeme kolaylıkları sağlanacak, çiftçinin üzerindeki hacizler kaldırılacaktır.
Böylelikle bir sonraki aşamada yeni bir tarım reformu, toprak reformu ve tarımsal üretim planlaması yapılırken, eş anlı olarak da tarımda acil üretim seferberliği yapılacaktır. Müteahhitlere, asalak vakıflara ve 10 milyon sığınmacıya ödenen paranın küçük bir miktarı ile bu tarımsal destekleri sağlamak mümkündür.

Enflasyonla mücadelede kemer sıkacak kesim yoksullar ve dar gelirliler olmayacak, bütçe ödemelerinden aslan payını alan yandaşlar olacaktır. Yine aynı anda, tüm dar gelirlilere, hiç geliri olmayıp da devletten alması gereken sosyal yardımları sadaka gibi alanlara, doğrudan gelir desteği sağlanacaktır.

Bu amaçla hiç beklenmeden, ilk 15 günde;
-Asgari ücretteki enflasyon erimesi telafi edilecektir. Devam eden yıllarda asgari ücret sefalet ücreti olmaktan kurtarılacak ve bunun küçük ve orta ölçekli işletmelere getireceği ilave güç devlet tarafından dengelenecektir.
-En düşük emekli maaşı asgari ücrette yeni oluşan seviyeye getirilecektir.
-Memur maaşlarındaki enflasyon erimesi giderilecektir.
-Yapılan sosyal yardımlar ilk etapta enflasyon kadar arttırılacaktır. Hiçbir işi olmayanlar, geçimini günübirlik sağlayanlar, engelliler ve engellilerin bakımını sağlayan yakınlarına gıda, barınma, ısınma, elektrik ısınma giderlerini karşılayacak sosyal yardımlar AKP’nin sadakası gibi düşük seviyelerde olmayacak, en temel vatandaşlık hakkı olarak devlet tarafından sağlanacaktır.
-Küçük esnaf ve KOBİ’lere, bulundukları bölge ve uğraştıkları iş alanlarına göre değişen kira ve ara girdi desteği sağlanacak, esnaf ve sanatkar tefeci faizinden kurtarılacaktır.

-Tarikatlara ait tüm vakıflar, okullar, yurtlar, bunların mülkleri ya da kiralayıp kullandıkları varlıklara el konulacak, bu okul ve yurtlar ücretsiz olarak öğrencilere tahsis edilecek, öğrencilerin iki öğün yemek ve okul masrafları derhal karşılanacaktır.
-İhtiyaç sahibi olan, tüm ilköğretim öğrencilerine tablet, lise ve üniversite öğrencilerine bedelsiz olarak bilgisayar dağıtılacak, öğrenci evlerine bedelsiz internet hizmeti verilecektir. İnterneti ulaştırmakta problem olursa, alternatif çözümler üretilecektir.

-Yine ilk 15 gün içinde, hiç gecikmeden sağlık çalışanlarının ücretleri kendi içindeki kıdeme göre sınıflandırılacak ve Milletvekili maaşlarına yakın bir seviyeye gelecektir. Bir sonraki aşamada, yapılacak eğitim reformu ile birlikte öğretmen maaşları da aynı seviyeye getirilecektir.
(Yarın devam edeceğiz)

Sağlık ve başarı dileklerimle
Rifat Serdaroğlu / 13 Nisan 2022

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
DOĞRU EKONOMİ (2)

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin