Teğmenlerin ATATÜRK fotoğrafı kavgasıyla gün yüzüne çıkan Tarikat/Cemaat gerçeği! Özgür ÖZEL, ADD, Nihat GENÇ ve Türker ERTÜRK’ten tepkiler…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Tuzla Piyade Okulu’nda Teğmenlerin, Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım 2023 günü, “Atatürk fotoğrafı takmama” üzerinden yaşanan kavganın ortaya çıkması ve Atatürkçü teğmenlerin ordudan ihraç edilme sürecine yönelik tepkiler sürüyor.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’den Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’e Tepki

Tuzla Piyade Okulu’nda okuyan teğmenler, 10 Kasım’da yakalarına ATATÜRK posteri asmayan bir grup teğmene tepki göstermiş, yaşanan sonrasında bazı görevliler uzaklaştırma almıştı. 

CHP lideri Özgür ÖZEL, Tuzla Piyade Okulu’nda çıkan kavga sonrası açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Yaşar GÜLER’e tepki gösterdi.

Tuzla Piyade Okulu’nda teğmenlerin karıştığı kavga gündem olmuştu. İddiaya göre, 10 Kasım’da Atatürk’ün fotoğrafını yakasına asmayan bir grup teğmene, başka bir grup tepki göstermiş ve okulda teğmenler arasında kavga çıkmıştı.

Tuzla Piyade Okulu’nda teğmenlerin karıştığı kavga gündem olmuştu. İddiaya göre, 10 Kasım’da Atatürk’ün fotoğrafını yakasına asmayan bir grup teğmene, başka bir grup tepki göstermiş ve okulda teğmenler arasında kavga çıkmıştı.

İktidar yandaşı Yeni Şafak gazetesi, okulda yaşananları ‘Teğmen Cuntası’ olarak manşete taşımış ancak sonrasında yapılan incelemelerde cuntaya rastlanmamıştı.

Atatürk fotoğrafı takmayan teğmenlere tepki gösteren teğmenler, bu grubu geçen yıl Kara Harp Okulu’nda görevli komutanlara ‘cemaat’ tipi yapılanma sebebiyle şikayet ettiği ortaya çıkmıştı.

İddiaya göre; komutanlara yapılan şikayette Atatürk fotoğrafı takmayan teğmenlerin “Allahü teâlâ için sevmek” anlamına gelen ‘Hubb-i fillah’ adlı bir WhatsApp grubu kurdu, bu grup üzerinden yapılan yazışmalarda haftasonları bir eve gittikleri, bir ağabeyden kitap aldıkları ve bir “dava”dan bahsettikleri yer almıştı.

Yaşar Güler / Milli Savunma Bakanı

Kara Harp Okulu’nda şikayet edilen teğmenlerle ilgili bir işlem yapılmadı.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ise okulda yaşananlar sonrasında, “Bir tane öğrenci subayımız, yakasına takması gereken fotoğrafı takmıyor ve ‘toplu iğnem yok onun için takamadım’ gibi bir gerekçe ortaya sürüyor. Ona tepki gösteren başka öğrencilerle aralarında tartışma yaşanıyor” açıklamasında bulunmuştu.

CHP lideri Özgür Özel, Tuzla Piyade Okulu’nda yaşananlarla ilgili açıklamada bulunan Bakan Güler’e tepki gösterdi.

Özgür Özel / CHP Genel Başkanı

Özgür Özel, Savunma Bakanı Yaşar Güler’e “Ne fotoğrafı? Niye söylemiyorsun, ‘Atatürk fotoğrafını’ diye de sadece ‘fotoğrafı’ diyorsun. ‘Toplu iğne olmadığı için takmayan’ savunmasını yapmak, avukatlığını yapmak size mi düştü? Yapmış olduğu görevlerden, üstlendiği görevden, kendisine bağlı kuvvetlerden dolayı saygı duyduğumuz birisinin bunu yapmasına tahammülümüz yoktur. Ya aklını başına alacak ya biz onun aklını başına getireceğiz” şeklinde tepki gösterdi.

Emekli Amiral Türker ERTÜRK, ordudan ihracı istenen Atatürkçü Teğmenler ve ordudaki Cemaat yapılanmasıyla ilgili gelişen sürece tepki gösterdi

Montrö Bildirisi (103 amiral davası) nedeniyle yargılanıp beraat eden emekli amiral Türker ERTÜRK, medya organları aracılığıyla katıldığı programlarda yaşananlara tepki göstererek geçmişte devletin kurumlarına sızan ve 15 Temmuz 2016’da darbe yapan Cemaat yapılanması olan FETÖ’ye dikkat çekti.

Milli Eğitim Bakanı, STK ilan ettikleri Cemaatlerle ilgili konuştu: Bakanlık tarikatlarla protokollere devam edecek

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada bakanlığın tarikat ve cemaatlerle protokol yapmaya devam edeceğini açıkça ilan etti.

Tekin “Sizin ‘tarikat, cemaat’ dediğiniz, bizim ‘STK’ dediğimiz yapılarla toplasanız 10 tane protokolümüz vardır. Ben bu protokollerle bize destek olanlara da teşekkür ediyorum. Onlarla protokol yapmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Çünkü onlar çocukların dağa çıkmasını engelliyor” diyen Tekin “Çocuklarımın dağa çıkmaması için sizin insan kaynağınıza, insan yetiştirmemek için buna devam edeceğim” diye belirtti.

TBMM Genel Kurulu’nda 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi ile Sayıştay raporlarının görüşmeleri devam ediyor. Genel Kurul’da bugün Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçe üzerinde milletvekillerinin konuşmalarının tamamlanmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin bir konuşma yaptı.

Tekin konuşmasında bakanlığın yaptığı protokollere ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 yılı itibariyle geçerli 2 bin 709 tane protokolümüz var. Bu protokollerden bin 167 tanesi resmi kurumlarla, 550 tanesi STK’larla, 986 tanesi ise TEMA’dan Kızılay’a bir sürü STK’yla.

Bunların içerisinde sizin ‘tarikat, cemaat’ dediğiniz, bizim ‘STK’ dediğimiz yapılarla toplasanız 10 tane protokolümüz vardır. Ben bu protokollerle bize destek olanlara da teşekkür ediyorum. Onlarla protokol yapmaya da devam edeceğiz.

Çünkü onlar çocukların dağa çıkmasını engelliyor. Onlardan siz bunun için rahatsızsınız. Ben o STK’larla protokol imzalamaya devam edeceğim. Çocuklarımın dağa çıkmaması için sizin insan kaynağınıza, insan yetiştirmemek için buna devam edeceğim.”

Veryansın TV yorumcusu, gazeteci/yazar Nihat GENÇ yaşanan gelişmeler sert tepki gösterdi

Nihat GENÇ’in açıklaması:

“Milli Eğitim Bakanı, Meclis’te bütçe görüşmelerinde, tarikat desteğini aşikar ilan etmiştir, o halde, Siyasi Partiler Kanunu 79, 80, 81, 82 vb. maddeleri gereğince AKP’nin kapatılması gerekir! Ve yeni kurulan DEM Partisi Meclis’te gece gündüz paso etnik temelli siyaset yapıyor, aynı maddelere göre kapatılması gerekir! Ayrıca Milli Eğitim Bakanı tarikat vakıfları için STK (sivil toplum) ifadesi kullanmıştır! Sivil toplum olabilmek için ‘seçim’ şarttır, tarikat şeyhleri seçimle işbaşına gelmez! Yani açıkça yalan söyleyip tarikatları meşrulaştırıyor! Ve, 10 Kasım töreninde yakasına Atatürk fotoğrafı takmayan askeri öğrencilere tepki ve arbede yaşanınca disiplin soruşturması açıldı! Ve Yeni Şafak gazetesi askeriye içinde tarikatçı yapıları dokunulmaz ilan edip korumak için ‘Cuntacı Teğmenler’ başlığı altında FETÖ taktikleriyle haberler yapıyor! Yeni Şafak gazetesi FETÖ’den sonra hala akıllanmamış olacak bir daha tarikatçıları korumak için Atatürkçüleri suçlamak-odaklamak ve hedeflemek ve ordudan atmak için ‘cunta’ ‘darbe’ gibi FETÖ taktikleriyle saldırıya geçti! Ne için, tarikatçıları meşrulaştırmak ve tarikatçılara ordu içinde dokunulmazlık yaratmak için, bilmem Anayasa mahkemesi, sabah sabah çayını kahvesini içti mi, onlar da bizler gibi sabah sabah memlekette neler oluyor diye gazete okuyorlar mı, ne iş yapıyorlar? Dış politika, ekonomi, siyaset, sosyal medya, uyuşturucu, kara para, vs. Türkiye tarihinin en çürümüş günlerini yaşıyor! Türkiye ne kadar içler acısı feci kötü hale geldi diye ahlar vahlar içinde yakınırken muhalif partiler İyi Parti ve CHP, Türkiye’den bile kötü! Aynı dayatmalar aynı kuklalar aynı fonlar aynı uluslararası şirketlerin medyası tarafından oluşturulan ‘birleşik kaplar’ teorisi! Tarikatçısı, etnik bölücüsü, alenen İsrailci güya milliyetçi, aynı kap’ın eşitlenen suları, kimi muhafazakar kimi milliyetçi ayağında, kimi tarikatçı, kimi etnik bölücü! Sahipsiz ortada bırakılıp her alanda tecavüz ve yağma ve talan ve işgal edilen Cumhuriyet, ‘vatansever’ evlatlarını bekliyor, vatansever savcılarını bekliyor, vatansever partisini bekliyor!”

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin hakkında suç duyurusunda bulundu!

ADD’nin açıklaması:

Yasa ve Anayasamızın yasakladığı tarikat ve cemaatleri, sivil toplum örgütleri olduklarını söyleyip meşrulaştırarak Anayasayı tebdil, tağyir ve ilga suçu işleyen, ettiği yemini çiğneyen AKP’li Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin hakkında suç duyurusunda bulunduk. “Efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, tarikat-ı medeniyedir. Medeniyetin gerektirdiğini yapmak insan olmak için kâfidir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Teğmenlerin ATATÜRK fotoğrafı kavgasıyla gün yüzüne çıkan Tarikat/Cemaat gerçeği! Özgür ÖZEL, ADD, Nihat GENÇ ve Türker ERTÜRK’ten tepkiler…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin