Tansu Çiller, AP Genel Başkanı Vecdet Öz’den Koltuğunu İstedi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Eski Başbakan Tansu Çiller’in siyasete yeniden dönmek istediğini açıklamasının ardından, dönüş için bazı siyasi parti genel başkanlarıyla yaptığı görüşmeler de ortaya çıktı. Konuyla ilgili KRT TV’ye konuşan Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, Tansu Çiller’in AP’nin başına geçmek istediğini, ancak kendisinin bu teklifi reddettiğini söyledi. AP Genel Başkanı Öz, ayrıca Tansu Çiller’in benzer teklifi Demokrat Parti’ye götürdüğüyle ilgili duyum aldıklarını da ifade eti.

Dr. Vecdet Öz’ün bu konuyla ilgili kaleme aldığı yazı şu şekilde:

“TANSU ÇİLLER’LE YAPTIĞIM GÖRÜŞME..

Saygıdeğer Dostlarım,

Eski Başbakanlardan Tansu Çiller hanımefendi ile olan özel bir görüşmemin her nasıl olduğunu bilmediğim bir şekilde basına sızmış olması nedeniyle maalesef mahiyeti birkaç gündür kamuoyunda gündem konusu yapılmaktadır..

Konuya ilişkin çeşitli yazılı ve sözlü basın kuruluşu mensubu şahsımı aramış ve görüşmenin genel içeriğine ilişkin bilgi almışlardır.

Yapılan çeşitli spekülatif açıklamalara mahal vermemek için bir kez de buradan açıklama yapmakta yarar görüyorum.

Öncelikle şunu söylemek isterim ki eski ve yeni siyasiler arasında karşı görüşte bile olsa görüşme yapmak ve zaman zaman istişarelerde bulunmak siyasetin geleneğinde vardır.

Gelelim konuya..

Tansu hanım ortak bir dostumuz vasıtasıyla şahsımı ofis olarak da kullandığı evine davet etti. Bürokrat olduğum dönemin Başbakanı olması nedeniyle nezaketen davetine icabet ettim.

Genel siyaset ve ülkenin gidişatına ilişkin istişarelerde bulunduk. Bu tür istişareleri siyasette yer almış iktidara ya da muhalefete mensup olan tüm eski politikacılarla yapmaktayım. Siyaset yapan yeni jenerasyonun herkesi dinlemesinde fayda olduğuna da inanan biriyim..

Nitekim bazı konuları daha net görebilmek için bu görüşmemin de faydası oldu. İstişare dışında sıra dışı olan tek şey beklemediğim bir teklif oldu. O da Tansu hanımın tekrar siyasete girmek istediği ve bunun için de kurulmuş ve seçime katılma yeterliğini almış bir partiye ihtiyacı olduğu idi. Söz döndü dolaştı bu kriterlere haiz olan genel başkanı olduğum Adalet Partisi’ne ve bu görevden kendi adına feragat edip etmeyeceğime geldi.

Gerçekten çok şaşırdım ve nezaket kuralları içinde gereken cevabı vererek etik olmayan bu teklifi geri çevirdim. Bir süre sonrada görüşmemizi nihayetlendirip konuttan ayrıldım.

İstişare elbetki güzel bir şeydir lakin tarafların haddini hududunu bildiği sınırlar ölçüsünde. Bu kez maalesef bu sınır aşılmış oldu.

Anlaşılan o ki partimiz varlığı ve yaptığım muhalefet birilerinin tadını kaçırıyor.

Bizler yolumuza bildiğimiz ve vatanın ihtiyacı olduğu minvalde devam edeceğiz.

Bu yol Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yoldur. Kodları örselenmiş olan ve özlemini duyduğumuz laik, demokratik, hukuk devletini yeniden tesis etmek ve bu yapıyı bir daha asla tahrip edilemez şekilde güçlendirmek yegane arzumuzdur.

Bizleri bu yoldan geri çevirmeye, kendine payanda etmeğe ve çeşitli şekillerde engellemeye kimsenin gücü yetmeyecektir.

Bu hususu gündeme taşımak bile şahsım için zûldür; keşke bu özel görüşme hiçbir suretle basına sızmasaydı da bu açıklamayı yapmak zorunda kalmasaydım; zira bizlere yakışan cevabı çoktan vermiştim..

Yanlış anlaşılmalara neden olmamak için basına ve sizlere tekraren bu açıklamayı yapmak zorunda kalmış bulunuyorum..

Bilgilerinize saygılarımla arz ederim..

Dr. Vecdet Öz. ”

 

Haber: Ayça Yılmaz

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Tansu Çiller, AP Genel Başkanı Vecdet Öz’den Koltuğunu İstedi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin