1. Haberler
  2. Dünya
  3. Putin, Rusya’nın Asya’daki bağlarını güçlendirmek amacıyla Vietnam’la çok sayıda anlaşma imzaladı

Putin, Rusya’nın Asya’daki bağlarını güçlendirmek amacıyla Vietnam’la çok sayıda anlaşma imzaladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Perşembe günü Vietnamlı mevkidaşı ile en az bir düzine anlaşma imzaladı ve Moskova’nın destek arayışında olduğu bir dönemde gerçekleşen devlet ziyareti sırasında Vietnam’a uzun vadede doğal gaz da dahil olmak üzere fosil yakıt tedarik etmeyi teklif etti Ukrayna’daki askeri eylemleri nedeniyle artan uluslararası izolasyonunu dengelemek için Asya’daki bağları güçlendirdi.

Putin ve Başkan To Lam, eğitim, bilim ve teknoloji, petrol ve gaz arama, temiz enerji ve sağlık alanlarında daha fazla işbirliği yapılması konusunda anlaştılar. İki ülke ayrıca Vietnam’da bir nükleer bilim ve teknoloji merkezi için bir yol haritası üzerinde çalışma konusunda da mutabakata vardı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (solda) ve Vietnam Devlet Başkanı To Lam, Perşembe günü Vietnam'ın Hanoi kentindeki Başkanlık Sarayı'nda fotoğraf için poz veriyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (solda) ve Vietnam Devlet Başkanı To Lam, Perşembe günü Vietnam’ın Hanoi kentindeki Başkanlık Sarayı’nda fotoğraf için poz veriyor. (AP aracılığıyla Nhac Nguyen)

Kamuya duyurulan 12 anlaşmadan hiçbiri açıkça savunmayla ilgili değildi. Ancak Lam, kamuya açıklanmayan başka anlaşmaların da olduğunu söyledi.

Görüşmelerin ardından Putin, iki ülkenin Asya-Pasifik bölgesinde “kapalı askeri-siyasi bloklara” yer olmayan “güvenilir bir güvenlik mimarisi geliştirme” konusunda ortak çıkarları olduğunu söyledi. Lam, hem Rusya hem de Vietnam’ın “geleneksel olmayan güvenlik sorunlarıyla başa çıkmak için savunma ve güvenlik alanında daha fazla işbirliği yapmak istediğini” ekledi.

Rusya ve Kuzey Kore, yeni anlaşmayla Batı’ya karşı daha güçlü ortaklık sözü verdi

Rusya ve Avrasya’dan sorumlu araştırmacı Nigel Gould-Davies, Rusya ile Vietnam arasındaki anlaşmaların, Putin’in Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile önceki gün imzaladığı ve işgal durumunda karşılıklı yardım sözü veren anlaşma kadar önemli olmadığını söyledi. 

Singapur’daki ISEAS-Yusof Ishak Enstitüsü’nden analist Nguyen Khac Giang, Putin’in Çin’e ve şimdi de Kuzey Kore ve Vietnam’a yaptığı son ziyaretlerin “uluslararası izolasyonu kırma girişimleri” olduğunu söyledi.

Giang, Rusya’nın Vietnam için iki nedenden dolayı önemli olduğunu söyledi: Güneydoğu Asya ülkesinin en büyük askeri teçhizat tedarikçisi ve Rus petrol arama teknolojileri, Vietnam’ın tartışmalı Güney Çin Denizi’ndeki egemenlik iddialarını sürdürmesine yardımcı oluyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (solda) ve Vietnam Devlet Başkanı To Lam, Perşembe günü Hanoi'deki Başkanlık Sarayı'nda düzenlenen resmi karşılama töreninde kucaklaşıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Vietnam Devlet Başkanı To Lam, Perşembe günü Hanoi’deki Başkanlık Sarayı’nda düzenlenen resmi karşılama töreninde kucaklaşıyor. (Gavriil Grigorov/Sputnik, Kremlin havuzu fotoğrafı AP aracılığıyla)

Vietnam aynı zamanda Rus devlet kontrolündeki petrol şirketi Zarubezhneft‘e güneydoğu kıyısında bir açık deniz bloğu geliştirmesi için lisans verdi.

Putin, Perşembe sabahı Kuzey Kore’den Hanoi’ye, her iki ülkenin de Batı ile giderek artan soğukluklarla karşı karşıya kaldığı ve Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana en güçlü bağlarını işaretleyebileceği bir dönemde gelen stratejik anlaşmayı imzaladıktan sonra geldi.

Vietnam’ın en üst düzey güvenlik yetkilisinin başkan olacağı onaylandı

Resmi Vietnam Haber Ajansı’na göre Putin, Hanoi’de Vietnam’ın en güçlü siyasetçisi Komünist Parti Genel Sekreteri Nguyen Phu Trong ve Başbakan Pham Minh Chinh ile de görüştü.

Putin Perşembe öğleden sonra Vietnam Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gitti ve burada Rus ve Vietnam bayraklarını sallayan okul çocukları tarafından karşılandı.

Putin’in 2017’deki son Vietnam ziyaretinden bu yana çok şey değişti. Rusya, Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle şu anda ABD öncülüğündeki bir dizi yaptırımla karşı karşıya. 2023 yılında Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi, Putin için savaş suçları iddiasıyla tutuklama emri çıkararak Rus liderin uluslararası seyahat etmesini zorlaştırdı. Kremlin, Moskova’nın mahkemenin yargı yetkisini tanımadığını vurgulayarak tutuklama emrini “geçersiz ve geçersiz” olarak reddetti.

Putin’in gezisi, Vietnam’daki ABD Büyükelçiliği’nin sert bir azarlamasıyla sonuçlandı: “hiçbir ülke Putin’e saldırganlık savaşını teşvik edecek bir platform vermemeli ve aksi takdirde onun zulmünü normalleştirmesine izin vermemelidir.” Açıklamada, eğer Putin’in serbestçe seyahat etmesine izin verilirse bunun “Rusya’nın bariz uluslararası hukuk ihlallerini normalleştirebileceği” belirtildi.

ABD ve müttefikleri, Kuzey Kore’nin, Rusya’nın ekonomik yardımı ve Kim’in nükleer silahları ve füze programlarının oluşturduğu tehdidi artırabilecek teknoloji transferleri karşılığında Rusya’ya Ukrayna’da kullanılmak üzere çok ihtiyaç duyulan mühimmatı sağladığı olası bir silah anlaşmasına ilişkin artan endişelerini dile getirdi. .

Her iki ülke de, Rusya’nın daha önce onayladığı çok sayıda BM Güvenlik Konseyi yaptırımını ihlal edecek olan silah transferi suçlamalarını reddediyor.

Savunma istihbarat şirketi Janes’in Singapur merkezli analisti Ridzwan Rahmat, Vietnam’ın Rusya’ya önemli miktarda silah sağlamasının ve başta ABD olmak üzere NATO üyeleriyle askeri teçhizat konusunda kaydettiği ilerlemeyi riske atmasının pek olası olmadığını söyledi.

Rahmat, “Vietnam’ın Ruslara malzeme sağlayarak Batılı ülkelerin gazabını davet ederek risk almak istemeyeceğini düşünüyorum” dedi.

Hanoi ve Moskova’nın 1950’den beri diplomatik ilişkileri var ve bu yıl, Vietnam ile Rusya arasında “dostane ilişkiler” kuran anlaşmanın 30. yılını kutluyor. Wilson Center’ın Asya Programından Prashanth Parameswaran, Vietnam’ın yeni ortaklarla çeşitlenirken bile bu ilişkiyi “güçlendirdiğini” söyledi.

Uzun süreli ilişkinin ve etkisinin kanıtları, Sovyet tarzı apartman bloklarının artık gökdelenlerin gölgesinde kaldığı başkent gibi Vietnam şehirlerinde görülebilir. Çocukların her akşam kaykay yaptığı bir parkta Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir Lenin’in heykeli duruyor. Parti şefi Trong da dahil olmak üzere Komünist Partinin Vietnam’daki üst düzey liderlerinin çoğu Sovyet üniversitelerinde eğitim gördü.

Vietnam Komünist Partisi’nin resmi gazetesi Nhan Dan için yazılan makalede Putin, “Vietnamlı dostlara Ukrayna krizine ilişkin dengeli tutumlarından dolayı teşekkür etti” ve ülkeyi uluslararası hukuka dayalı “adil bir dünya düzeninin güçlü bir destekçisi” olarak övdü. eşitlik ve jeopolitik müdahalesizlik.

Vietnam’ın pragmatik “bambu diplomasisi” politikası – Trong tarafından tesisin küresel jeopolitiğin değişen rüzgarlarına boyun eğen ama kırmayan esnekliğine atıfta bulunan bir ifade – giderek daha fazla test ediliyor.

Üretimin dinamosu ve küresel tedarik zincirlerinde önemi giderek artan bir oyuncu olan Vietnam, 2023’te hem ABD Başkanı Joe Biden’a hem de Çin lideri Xi Jinping’e ev sahipliği yaptı.

Eski büyükelçi Gould-Davies, Putin’in ziyaretinin Hanoi için diplomatik düzeyde önemli olduğunu söyledi.

“Belki de Vietnam için mesele, bambu diplomasisinin bu çok çevik dengesini koruyabildiğini gösterme meselesidir” dedi. “Daha bir yıl boyunca dünyanın en güçlü üç ülkesinin devlet başkanlarının ziyaretlerine ev sahipliği yaptılar ki bu oldukça etkileyici.”

Moskova’nın diğer ülkelerle, özellikle de Küresel Güney olarak adlandırılan ülkelerle etkileşime geçmeyi ve onları etkilemeyi amaçladığı Rusya için ziyaretin her şeyden çok optikle ilgili olduğu görülüyor.

“Savaş başladığından bu yana Putin çok fazla veya çok uzaklara seyahat edemedi ve eski Sovyet bölgesindeki ülkelerin dışına çok az yolculuk yaptı” dedi.

Vietnam, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı tarafsız kaldı. Ancak tarafsızlık giderek zorlaşıyor

Parameswaran, Vietnam’ın ekonomik hedeflerini ilerletmek ve savunma bağlarını çeşitlendirmek için ABD’nin desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi. “Washington ile Moskova arasında artan gerilim ortamında Rusya ile yapacaklarını dikkatli bir şekilde ayarlaması gerekiyor.”

Rusya ile Vietnam arasındaki ikili ticaret 2023’te 3,6 milyar dolara ulaştı; Çin ile 171 milyar dolar, Amerika ile ise 111 milyar dolar.

2000’li yılların başından bu yana Rusya, Vietnam’ın silah ithalatının yaklaşık %80’ini gerçekleştiriyor. Bu, Vietnam’ın tedariklerini çeşitlendirme çabaları nedeniyle yıllar geçtikçe azalıyor. Ancak Giang, Rusya’dan tamamen kurtulmanın zaman alacağını söyledi.

Avustralya’nın Vietnam Büyükelçisi Andrew Goledzinowski, sosyal medya platformu X’te, Putin’in uluslararası izolasyonu göz önüne alındığında, Vietnam’ın Rus lidere “büyük bir iyilik yaptığını ve karşılığında iyilik bekleyebileceğini” yazdı.

“Vietnam her zaman Vietnam’ın çıkarları doğrultusunda hareket edecektir, başkalarının çıkarları doğrultusunda değil” diye yazdı.

Kaynak: npr.org

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Putin, Rusya’nın Asya’daki bağlarını güçlendirmek amacıyla Vietnam’la çok sayıda anlaşma imzaladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin