Kadınlar şiddete karşı yürüdü!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

MARMARİS’TE KADINLAR ‘KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI’ YÜRÜDÜ

25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele gününde onlarca kadın Ketenci otelin önünden, Atatürk Meydanına kadar ellerinde pankartlarla ve sloganlar atarak yürüdüler.

Yürüyüşte kadınlar güç birliği ve dayanışma içinde olmalarını , kadınların şiddete karşı duruşunu vurguladılar.
Yürüyüş esnasında yüzlerce kadından ”Kadın yaşam özgürlük! Erkek adalet değil gerçek adalet! Sövme dövme şiddet gösterme! Savaşa hayır!” sloganları attılar.

Bir çok sosyal toplum kuruluşunun bir araya gelerek yapılan Kadın Hakları yürüyüşü Atatürk meydanında yapılan basın açıklaması ile son buldu.

Kadın hakları platformu sözcüsü yaptıkları konuşmada ;” savaşa karşı barışı, erkek şiddetine karşı yoksulluğa karşı, hayatlarımızı ve haklarımızı savunuyoruz. Kadın mücadelesi her zaman olduğundan daha çok baskıyla susturulmaya çalışılıyor. Erkek şiddeti cezasız bırakılırken, hayatını savunan kadınlar oldukça büyük cezalara saptırılıyorlar. Mücadelelerle inşa edilen oldukça önemli İstanbul sözleşmesi bir gecede fes edildi. Haklarımız ve hayatlarımız için İstanbul sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz. Kadına yönelik şiddet tüm yönleri ile ortadan kalksın istiyoruz. Vardık var olacağız. Hayatımıza, haklarımıza, ve emeğimize sahip çıkıyoruz.” sözleri ile haklarını savunmaya devam edeceklerini ilettiler.

whatsapp-gorsel-2023-11-25-saat-19-28-13-290c0156.jpg

(Marmaris Haber)

BÜYÜKÇEKMECE’DE KADINLAR ŞİDDETLE MÜCADELE İÇİN YÜRÜDÜ


İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında yüzlerce kadının katılımıyla “Şiddetle Mücadele Yürüyüşü” düzenlendi. “Sesimiz yankılansın yaşamak istiyoruz” yazılı pankartlar taşıyan kadınlar, kadına şiddetin son bulmasını istedi.

Büyükçekmece Belediyesi “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” çerçevesinde toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. Büyükçekmece’de yüzlerce kadının katılımıyla “Şiddetle Mücadele Yürüyüşü” yapıldı. Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen yürüyüşe Büyükçekmeceli kadınlar, şiddet mağduru kadınların isimlerinin yer aldığı dövizler taşıdır. Büyükçekmece Belediye Kent Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından meydanı dolduran yüzlerce kadın, 2023 yılında şiddete maruz kalarak yaşamını yitiren 348 kadının isimlerinin yazılı olduğu mor renkli balonları gökyüzüne bıraktı. (Anka)

KIBRIS’ta kadınlar yoksullaşmaya, muhafazakarlaşmaya, şiddete karşı yürüdü.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü yürüyüşünde siyasi parti ve sivil toplum örgütleri bir araya geldi, kadınlar hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği için çağrı yaptı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü yürüyüşünde siyasi parti ve sivil toplum örgütleri bir araya geldi, kadınlar hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği için çağrı yaptı.

Bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu 25 Kasım Organizasyon Komitesi, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” nedeniyle Lefkoşa’da yürüyüş düzenledi.

Yürüyüş saat 16.00’da Kumsal Park önünden başlayıp, Cumhuriyet Meclisi önünde son buldu. Meclis önünde okunan ortak bildiride kadınların devlet ve hükümet yetkililerinden talepleri dile getirildi.

Yürüyüş sırasında “Gericilikten Korkma, Geç Kalmaktan Kork”, “Direniş İsteyen Forvete Gelsin”, “Özgürlüğü Seven Defansa Gelsin” sloganlarının yer aldığı pankartlar taşındı; “Kadın Cinayetleri Politiktir”, “Koruma, Aklama, Yargıla” sloganları atıldı.

Eylemde Filistin’de ölen kadın ve çocuklar için mum yakılarak, “Gazze’ye özgürlük” talebinde de bulunuldu ve Filistin’le dayanışma vurgulandı.

Meclis önünde okunan ortak açıklamada şunlara yer verildi:

“Toplumumuzun çağdaş, lâik ve demokratik yapısına yönelik saldırılara karşı direnen örgütler ve bireyler olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde bir kez daha yan yanayız. Ülkemize dayatılan muhafazakârlaştırma politikalarına ve ataerkil zihniyete karşı ‘Asla Yalnız Yürümeyeceksin’ diyerek, dayanışma içinde mücadeleye devam ediyoruz.

Devletin sosyal politikalar alanından geri çektirildiği, yoksullaşmanın derinleştirildiği, dinsel gericiliğin ve toplumumuza yönelik sosyal mühendislik politikalarının sistematik şekilde empoze edildiği bu çarpık düzen, en başta biz kadınları hedef alıyor. Ekonomik rant ve siyasi hesaplarla, toplumun en kırılgan kesimlerini devletin sosyal desteğinden mahrum bırakanlar, kaynakları, koruyucu-önleyici politikalar yerine özel şirketlere peşkeş çekerken, ülkemiz günde 3 kadının şiddete maruz kaldığı bir yer haline geldi.

Sosyal hizmetler yerine Din İşlerine bütçe ayıran, Sığınma Evi açmak yerine İlahiyat Koleji açmaya kalkan, ders kitaplarına müdahale ederek çocuklarımızı yobazlığa teslim etmeye çalışan, hastane, okul, yol yapmak yerine Külliye yapmaya devam eden, rant uğruna ekolojik sistemimizi talan ederek inşaat sektörünü semirten ve topraklarımızı yabancılara satan zihniyet yurt hakkımızı da gasp etmeye devam ediyor.

Gazetecilere getirilen ceza davalarıyla yalnızca basını değil; toplumu susturmaya çalışanlara, ‘Baskı varsa, direniş de var’ diyerek düşünce ve ifade özgürlüğünün bizler için olmazsa olmaz olduğunu buradan bir kez daha hatırlatıyor, aynı fikirde olalım ya da olmayalım kimsenin yazdığı bir yazıdan yahut söylediği bir sözden hapis istemiyle yargılanmasını asla kabul etmiyoruz.

Öte yandan, yakın coğrafyamızda İsrail’in sayısız savaş suçu işlediği, soykırım boyutuna varan saldırıları karşısında Filistin halkı ile dayanıştığımızı belirtmek istiyoruz. Kadınların olağan zamanlarda uğradığı eşitsizlik, ayrımcılık ve şiddetin savaş dönemlerinde çok daha derinleştiğini ve arttığını savaş deneyimi yaşayan kadınlar olarak çok iyi biliyor, Filistinli kız kardeşlerimizle yürekten dayanışıyoruz.

Her bir bireyin dili, dini, etnik kökeni, cinsiyeti ya da cinsel yönelimi dolayısıyla ayrımcılığa maruz kalmadan yaşamasını savunan bizler, emeğimizi ve bedenimizi sömüren, canımızı tehdit eden, toplumumuzun çağdaş, laik ve demokratik yapısına saldıranlara ‘Dur’ demek için bir kez daha yürüyor ve taleplerimizi haykırıyoruz:

Her bölgeye Kadın Sığınma Evleri ve Şiddet Önleme-Danışma Merkezleri açılsın.

Polis Şiddete Müdahale Birimi tüm ilçelerde kurulsun ve etkin başvuru alacak şekilde yapılandırılsın.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin eksik kalan birimleri açılsın.

‘Alo 183’ İhbar Hattına altyapı kazandırılsın ve vardiyalı sisteme geçilsin.

2011 yılında mevzuatımızın bir parçası olan İstanbul Sözleşmesi’nin (Avrupa Konseyi Kadına Yönelik Şiddet ve Ev içi Şiddetin Önlenmesi) ilgili tüm kurumlar tarafından uygulanması sağlansın.

Din İşleri ve Vakıflar İdaresine ayrılan bütçe Sosyal Hizmetlere tahsis edilsin.

İnsan haklarına ve toplumsal cinsiyet eşitliğine dair dersler müfredata dâhil edilsin. İlkokuldan başlayarak cinsiyetçi ve ayrımcı ifadeler ders kitaplarımızdan çıkarılsın.

Hamile kadınların işten atılmasının yasaklanması başta olmak üzere kadınların doğurganlık hakları derhal güvence altına alınsın. Doğum kontrol yöntemlerine, Smear testlerine, HPV aşılarına erişim ücretsiz hale getirilsin. Kamu hastanelerinde kürtaj hakkına ulaşım sağlansın.

Doğum izni yerine her iki ebeveynin de dönüşümlü kullanabileceği şekilde ‘Ebeveyn İzni’ yasallaşsın. Hem kamu hem de özel sektörde kadınların maruz kaldığı cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldırılsın.

Özel sektörde sendikalaşmanın önünü açacak düzenlemeler derhal hayata geçirilsin.

Kamusal kreşler ve etüt merkezleri yanında nitelikli yaşlanmayı mümkün kılacak yaşlı bakım merkezleri, kamusal aşevleri ve çamaşırhaneler açılsın.

Çocuk İzlem Merkezleri kurulsun.

Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal derhal görevden alınsın, anayasal düzenimizi tehdit eden faaliyetlerinden ötürü, kendisine verilen istisnai vatandaşlık iptal edilsin.

Mülteci ve/veya insan ticareti mağduru olan kadınların, toplumda eşit şekilde muamele görmesi, temel insan haklarına erişimi, onurlu bir yaşam sürdürebilmeleri ve yaşadıkları topluma uyum sağlayabilmeleri için yasal ve kurumsal düzenlemeler uygulamaya geçirilsin.

Eğitim Bakanlığı tarikat örgütlenmelerine karşı gereken denetimleri yaparak, çocukların maruz bırakıldığı istismarı engellemek için derhal harekete geçsin. Okullardaki din dersleri, çocukların soyut düşünce yeteneklerinin geliştiği çağlarda, zorunlu değil seçmeli şekilde müfredata dâhil edilsin.”

Ortak açıklamaya şu kuruluşlar imza koydu:

“Alevi Kültür Merkezi, Alevi Kültür Vakfı, Anonim Gençlik, Bağımsızlık Yolu, Baraka Kültür Merkezi, Basın-Sen, BES, CTP Kadın Örgütü, CTP Gençlik Örgütü, ÇAĞ-SEN, Girne Düşünce Derneği, HAKSEN, İnsan Hakları Platformu, Kadın Eğitimi Kolektifi, KAYAD, Kuir Kıbrıs Derneği, KTAMS, K.T. Gazeteciler Birliği, Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği, KTÖS, KTOEÖS, Kıbrıs Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Özgür ve Asi, Sivil Toplum İnisiyatifi Derneği, SOL Gençlik, SOL Hareket, TDP TOCEK, TDP Gençlik Örgütü”.

(Bugün Kıbrıs)

Lefkoşa’da kadınlar şiddete karşı yürüdü

Kadınların devlet ve hükümet yetkililerinden talepleri dile getirildi.

Bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu 25 Kasım Organizasyon Komitesi, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” nedeniyle Lefkoşa‘da yürüyüş düzenledi

Yürüyüş, Kumsal Park önünden başlayıp, Cumhuriyet Meclisi önünde son buldu

Yürüyüş saat 16.00’da Kumsal Park önünden başlayıp, Cumhuriyet Meclisi önünde son buldu. Meclis önünde okunan ortak bildiride kadınların devlet ve hükümet yetkililerinden talepleri dile getirildi

Yürüyüş sırasında “Gericilikten Korkma, Geç Kalmaktan Kork”, “Direniş İsteyen Forvete Gelsin”, “Özgürlüğü Seven Defansa Gelsin” sloganlarının yer aldığı pankartlar taşındı; “Kadın Cinayetleri Politiktir”, “Koruma, Aklama, Yargıla” sloganları atıldı.

Eylemde Filistin’de ölen kadın ve çocuklar için mum yakılarak, “Gazze’ye özgürlük” talebinde de bulunuldu ve Filistin’le dayanışma vurgulandı.

“Ülkemiz günde 3 kadının şiddete maruz kaldığı bir yer haline geldi”

-Ortak açıklama

Meclis önünde okunan ortak açıklamada şunlara yer verildi:

“Toplumumuzun çağdaş, lâik ve demokratik yapısına yönelik saldırılara karşı direnen örgütler ve bireyler olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde bir kez daha yan yanayız. Ülkemize dayatılan muhafazakârlaştırma politikalarına ve ataerkil zihniyete karşı ‘Asla Yalnız Yürümeyeceksin’ diyerek, dayanışma içinde mücadeleye devam ediyoruz.

Devletin sosyal politikalar alanından geri çektirildiği, yoksullaşmanın derinleştirildiği, dinsel gericiliğin ve toplumumuza yönelik sosyal mühendislik politikalarının sistematik şekilde empoze edildiği bu çarpık düzen, en başta biz kadınları hedef alıyor. Ekonomik rant ve siyasi hesaplarla, toplumun en kırılgan kesimlerini devletin sosyal desteğinden mahrum bırakanlar, kaynakları, koruyucu-önleyici politikalar yerine özel şirketlere peşkeş çekerken, ülkemiz günde 3 kadının şiddete maruz kaldığı bir yer haline geldi.

“Baskı varsa, direniş de var”

Sosyal hizmetler yerine Din İşlerine bütçe ayıran, Sığınma Evi açmak yerine İlahiyat Koleji açmaya kalkan, ders kitaplarına müdahale ederek çocuklarımızı yobazlığa teslim etmeye çalışan, hastane, okul, yol yapmak yerine Külliye yapmaya devam eden, rant uğruna ekolojik sistemimizi talan ederek inşaat sektörünü semirten ve topraklarımızı yabancılara satan zihniyet yurt hakkımızı da gasp etmeye devam ediyor.

Gazetecilere getirilen ceza davalarıyla yalnızca basını değil; toplumu susturmaya çalışanlara, ‘Baskı varsa, direniş de var’ diyerek düşünce ve ifade özgürlüğünün bizler için olmazsa olmaz olduğunu buradan bir kez daha hatırlatıyor, aynı fikirde olalım ya da olmayalım kimsenin yazdığı bir yazıdan yahut söylediği bir sözden hapis istemiyle yargılanmasını asla kabul etmiyoruz.

“Filistinli kız kardeşlerimizle yürekten dayanışıyoruz”

Öte yandan, yakın coğrafyamızda İsrail’in sayısız savaş suçu işlediği, soykırım boyutuna varan saldırıları karşısında Filistin halkı ile dayanıştığımızı belirtmek istiyoruz. Kadınların olağan zamanlarda uğradığı eşitsizlik, ayrımcılık ve şiddetin savaş dönemlerinde çok daha derinleştiğini ve arttığını savaş deneyimi yaşayan kadınlar olarak çok iyi biliyor, Filistinli kız kardeşlerimizle yürekten dayanışıyoruz.

Her bir bireyin dili, dini, etnik kökeni, cinsiyeti ya da cinsel yönelimi dolayısıyla ayrımcılığa maruz kalmadan yaşamasını savunan bizler, emeğimizi ve bedenimizi sömüren, canımızı tehdit eden, toplumumuzun çağdaş, laik ve demokratik yapısına saldıranlara ‘Dur’ demek için bir kez daha yürüyor ve taleplerimizi haykırıyoruz:

“‘Alo 183’ İhbar Hattına altyapı kazandırılsın”

Her bölgeye Kadın Sığınma Evleri ve Şiddet Önleme-Danışma Merkezleri açılsın.

Polis Şiddete Müdahale Birimi tüm ilçelerde kurulsun ve etkin başvuru alacak şekilde yapılandırılsın.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin eksik kalan birimleri açılsın.

‘Alo 183’ İhbar Hattına altyapı kazandırılsın ve vardiyalı sisteme geçilsin.

“Din İşleri ve Vakıflar İdaresine ayrılan bütçe Sosyal Hizmetlere tahsis edilsin”

2011 yılında mevzuatımızın bir parçası olan İstanbul Sözleşmesi’nin (Avrupa Konseyi Kadına Yönelik Şiddet ve Ev içi Şiddetin Önlenmesi) ilgili tüm kurumlar tarafından uygulanması sağlansın.

Din İşleri ve Vakıflar İdaresine ayrılan bütçe Sosyal Hizmetlere tahsis edilsin.

İnsan haklarına ve toplumsal cinsiyet eşitliğine dair dersler müfredata dâhil edilsin. İlkokuldan başlayarak cinsiyetçi ve ayrımcı ifadeler ders kitaplarımızdan çıkarılsın.

“Kamu hastanelerinde kürtaj hakkına ulaşım sağlansın”

Hamile kadınların işten atılmasının yasaklanması başta olmak üzere kadınların doğurganlık hakları derhal güvence altına alınsın. Doğum kontrol yöntemlerine, Smear testlerine, HPV aşılarına erişim ücretsiz hale getirilsin. Kamu hastanelerinde kürtaj hakkına ulaşım sağlansın.

Doğum izni yerine her iki ebeveynin de dönüşümlü kullanabileceği şekilde ‘Ebeveyn İzni’ yasallaşsın. Hem kamu hem de özel sektörde kadınların maruz kaldığı cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldırılsın.

“Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal derhal görevden alınsın”

Özel sektörde sendikalaşmanın önünü açacak düzenlemeler derhal hayata geçirilsin.

Kamusal kreşler ve etüt merkezleri yanında nitelikli yaşlanmayı mümkün kılacak yaşlı bakım merkezleri, kamusal aşevleri ve çamaşırhaneler açılsın.

Çocuk İzlem Merkezleri kurulsun.

Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal derhal görevden alınsın, anayasal düzenimizi tehdit eden faaliyetlerinden ötürü, kendisine verilen istisnai vatandaşlık iptal edilsin.

“Okullardaki din dersleri,  zorunlu değil seçmeli şekilde müfredata dâhil edilsin”

Mülteci ve/veya insan ticareti mağduru olan kadınların, toplumda eşit şekilde muamele görmesi, temel insan haklarına erişimi, onurlu bir yaşam sürdürebilmeleri ve yaşadıkları topluma uyum sağlayabilmeleri için yasal ve kurumsal düzenlemeler uygulamaya geçirilsin.

Eğitim Bakanlığı tarikat örgütlenmelerine karşı gereken denetimleri yaparak, çocukların maruz bırakıldığı istismarı engellemek için derhal harekete geçsin. Okullardaki din dersleri, çocukların soyut düşünce yeteneklerinin geliştiği çağlarda, zorunlu değil seçmeli şekilde müfredata dâhil edilsin.”

Ortak açıklamaya şu kuruluşlar imza koydu:

“Alevi Kültür Merkezi, Alevi Kültür Vakfı, Anonim Gençlik, Bağımsızlık Yolu, Baraka Kültür Merkezi, Basın-Sen, BES, CTP Kadın Örgütü, CTP Gençlik Örgütü, ÇAĞ-SEN, Girne Düşünce Derneği, HAKSEN, İnsan Hakları Platformu, Kadın Eğitimi Kolektifi, KAYAD, Kuir Kıbrıs Derneği, KTAMS, K.T. Gazeteciler Birliği, Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği, KTÖS, KTOEÖS, Kıbrıs Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Özgür ve Asi, Sivil Toplum İnisiyatifi Derneği, SOL Gençlik, SOL Hareket, TDP TOCEK, TDP Gençlik Örgütü”.

(Özgür Gazete / Kıbrıs)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kadınlar şiddete karşı yürüdü!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin