1. Haberler
  2. Dünya
  3. Julian ASSANGE özgür! WikiLeaks’in kurucusu Assange, ABD ile yapılan anlaşmaya göre serbest kalacak…

Julian ASSANGE özgür! WikiLeaks’in kurucusu Assange, ABD ile yapılan anlaşmaya göre serbest kalacak…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, Birleşik Krallık’taki hapishaneden serbest bırakıldı ve ABD’deki casusluk yasasını ihlal etmekle ilgili tek bir suçlamayı kabul ettikten sonra evine, Avustralya’ya dönmeye hazırlanıyor.

Assange’ın eşi Stella Assange, sosyal medya hesabından destekçilere teşekkür etti. Stella Assange, X hesabından, “Bunu gerçekleştirmek için yıllarca harekete geçen SİZE – evet SİZE – büyük şükranlarımızı kelimelerle anlatamayız. TEŞEKKÜR EDERİM. Teşekkürler. TEŞEKKÜR EDERİM” açıklamasında bulundu.

ABD’nin Kuzey Mariana Adaları Bölge Mahkemesi’nde yapılan başvuruya göre, 52 yaşındaki Assange, gizli ABD ulusal savunma belgelerini elde etmek ve ifşa etmek için komplo kurma suçunu kabul edecek.

Pazartesi günü İngiltere’nin yüksek güvenlikli Belmarsh hapishanesinden serbest bırakıldı ve havaalanına götürülerek ülke dışına uçtu. Assange, Çarşamba günü sabah saat 9’da (Salı günü 23:00 GMT) ABD Pasifik bölgesi Saipan’da bir mahkemeye çıkacak ve burada halihazırda çekilmiş olan 62 ay hapis cezasına çarptırılacak.

“Belmarsh yüksek güvenlikli hapishanesinden 1901 gün geçirdikten sonra 24 Haziran sabahı ayrıldı. Londra’daki Yüksek Mahkeme tarafından kefaletle serbest bırakıldı ve öğleden sonra Stanstead havaalanında serbest bırakıldı, burada bir uçağa binerek Birleşik Krallık’tan ayrıldı.”

Wikileaks tarafından X’te yayınlanan bir videoda Assange, mavi gömlek ve kot pantolon giymiş halde, özel jete binmeden önce bir belgeyi imzalarken görülüyordu.

Wikileaks açıklamasında Saipan’daki duruşmaya atıfta bulunularak, duruşmanın ardından Assange’ın Avustralya’ya döneceği belirtildi.

Julian Assange’ın karısı Stella Assange, X hesabından şunları yazdı: “Julian özgür!!!! SİZE – evet, bunu gerçekleştirmek için yıllarca harekete geçen SİZE – kelimelerle büyük şükranlarımızı ifade edemeyiz. TEŞEKKÜR EDERİM. teşekkür ederim teşekkür ederim.” dedi.

WikiLeaks’in X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

“JULİAN ASSANGE ÖZGÜR

Julian Assange özgür. Orada 1901 gün geçirdikten sonra 24 Haziran sabahı Belmarsh maksimum güvenlikli hapishanesinden ayrıldı. Londra’daki Yüksek Mahkeme tarafından kefaletle serbest bırakıldı ve öğleden sonra Stansted havaalanında serbest bırakıldı, burada bir uçağa binerek İngiltere’den ayrıldı. Bu, taban örgütleyicilerini, basın özgürlüğü kampanyacılarını, yasa koyucuları ve siyasi yelpazenin her yerinden liderleri, Birleşmiş Milletler’e kadar kapsayan küresel bir kampanyanın sonucudur. Bu, ABD Adalet Bakanlığı ile uzun süreli müzakereler için alan yarattı ve henüz resmi olarak sonuçlandırılmamış bir anlaşmaya yol açtı. En kısa sürede daha fazla bilgi sağlayacağız. Günde 23 saat izole edilmiş 2×3 metrelik bir hücrede beş yıldan fazla bir süre kaldıktan sonra, kısa süre sonra, babalarını yalnızca parmaklıklar arkasından tanıyan eşi Stella Assange ve çocuklarıyla yeniden bir araya gelecek. WikiLeaks, hükümet yolsuzlukları ve insan hakları ihlalleriyle ilgili çığır açan hikayeler yayınladı ve güçlüleri eylemlerinden sorumlu tuttu. Julian baş editör olarak bu ilkeler ve halkın bilgi edinme hakkı için ağır bedeller ödedi. Avustralya’ya döndüğünde yanımızda olan, bizim için savaşan ve onun özgürlüğü için verdiği mücadeleye tamamen bağlı kalan herkese teşekkür ediyoruz. Julian’ın özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür.”

Bağdat’ta aralarında 2 gazetecinin de bulunduğu bir düzine kişinin ölümüne yol açan ABD Apache helikopter saldırısının görüntüleri platformun profilini yükseltirken, 2010 yılında Afganistan ve Irak’taki savaşlarla ilgili yüz binlerce gizli ABD belgesi yayınlandı.

Wikileaks birçok ülke hakkında materyal yayınladı, ancak eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetimi sırasında onu 2019’da Casusluk Yasası’nı 17 kez ihlal etmekle suçlamaya karar veren ABD oldu.

ABD’li avukatlar onun, WikiLeaks’e materyal sızdırdığı gerekçesiyle 7 yıl hapis yatan eski ordu istihbarat analisti Chelsea Manning ile komplo kurduğunu ileri sürmüştü. ABD Başkanı Barack Obama’nın 2017’de cezasını hafifletmesiyle serbest bırakıldı.

Suçlamalar öfkeye yol açtı!

Assange’ın destekçileri, Wikileaks’in yayıncısı ve genel yayın yönetmeni olarak Assang’ın genellikle bilgi çalan veya sızdıran hükümet çalışanlarına yönelik suçlamalarla karşı karşıya kalmaması gerektiğini savundu.

Bu arada basın özgürlüğü savunucuları, Assange’a suç duyurusunda bulunmanın ifade özgürlüğüne yönelik bir tehdit olduğunu savundu.

Wikileaks, savunma anlaşmasını duyuran açıklamasında, “WikiLeaks, hükümet yolsuzlukları ve insan hakları ihlallerine ilişkin çığır açan hikayeler yayınladı ve güçlüleri eylemlerinden sorumlu tuttu. Genel yayın yönetmeni olarak Julian, bu ilkeler ve halkın bilme hakkı için ağır bedeller ödedi. Avustralya’ya döndüğünde yanımızda olan, bizim için savaşan ve onun özgürlüğü için verdiği mücadeleye tamamen bağlı kalan herkese teşekkür ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

Kuzey Mariana Adaları Bölge Mahkemesinin savunma anlaşmasını ortaya koyan dosyası
ABD Adalet Bakanlığı’ndan savunma anlaşmasını açıklayan dosya [ABD Adalet Bakanlığı via Reuters]

Assange ilk kez 2010 yılında Londra’da kendisini cinsel saldırıyla suçlayan İsveç tutuklama emri üzerine tutuklanmıştı. İade davası süresince kefaletle serbest bırakılmasına izin verilen Assange, mahkemenin kendisinin yargılanmak üzere İsveç’e gönderilebileceğine karar vermesinin ardından 2012 yılında Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’ne sığınmıştı.

Sonraki 7 yılını küçük büyükelçilikte geçirdi; bu süre zarfında İsveç polisi tecavüz suçlamalarını geri çekti ve İngiltere polisi onu kefalet koşullarını ihlal ettiği suçlamasıyla tutukladı. ABD’nin iade davası mahkemede görülürken Assange, Birleşik Krallık’ta hapishanede tutuluyordu.

Pazartesi günkü savunma anlaşması, ABD Başkanı Joe Biden’a Assange’a karşı uzun süredir devam eden davayı düşürmesi yönünde baskının arttığı bir dönemde geldi.

Şubat ayında Avustralya hükümeti bu yönde resmi bir talepte bulundu ve Biden bunu değerlendireceğini söyleyerek Assange destekçileri arasında bu zorlu sürecin sona erebileceğine dair umutları artırdı. O dönemde Avustralya hükümeti, Assange‘ın davasının “çok uzun süredir devam ettiğini ve hapsedilmesinin devam etmesiyle kazanılacak hiçbir şey olmadığını” söylemişti.

Avustralya hükümetinin bir sözcüsü, dava sonuçlanana kadar “daha fazla yorum yapmanın uygun olmadığını” söyleyerek savunma anlaşmasıyla ilgili haberlere yanıt vermeyi reddetti. Sözcü, “Başbakan Albanese netti. Bay Assange’ın davası çok uzun sürdü ve tutukluluğunun devam etmesiyle kazanılacak hiçbir şey yok” diye ekledi.

Bu arada Assange’ın annesi Christine, Avustralya medyasına yaptığı açıklamada, oğlunun “çilesinin nihayet sona ermesinden” minnettar olduğunu söyledi.

Kamu yayıncısı ABC ve diğer medya kuruluşları tarafından yapılan açıklamada, “Bu, sessiz diplomasinin önemini ve gücünü gösteriyor” dedi.

Gazetecileri Koruma Komitesi’nin genel müdürü Jodie Ginsberg, El Cezire’ye Assange’ın beklenen serbest bırakılması haberinden “memnun” olduğunu söyledi.

“Julian ABD’ye iade edilmiş ve Casusluk Yasası uyarınca yargılanmış olsaydı […] bunun, dünya çapında kamu çıkarına yönelik bilgiler, gizli belgeler arayan ve daha sonra bunları kamu yararına yayınlayan gazeteciler için ciddi sonuçları olurdu. Elbette Julian’ın ABD vatandaşı olmadığını unutmayın. Kendisi bir Avustralya vatandaşı ve eğer ABD’ye getirilmiş olsaydı ve hakkında dava açılmış olsaydı, bu, Wikileaks’in yaptığı gibi, insan hakları ihlalleri hakkında bilgi yayınlamak isteyen herhangi bir yerdeki gazetecinin, ABD gibi takip edildiği ve yargılandığı anlamına gelebilirdi. Julian’la işi bitmişti.”

Assange’ın özellikle Avustralya’dan serbest bırakılması yönünde artan baskının ortasında, savunma anlaşmasının Biden yönetiminin itibarını kurtarmanın bir yolu olduğunu ekledi.

Avustralya’da Assange’ın özgürlüğü için mücadele eden yasa koyucular da onun beklenen dönüşüne ilişkin haberleri memnuniyetle karşıladılar.

Eski başbakan yardımcısı Barnaby Joyce, ABC’ye Assange’ı uçakta görmenin son derece cesaret verici olduğunu söyledi ancak “bitiş çizgisine” henüz ulaşılmadığı konusunda uyardı. Ulusal Parti yasa koyucusu, sonucun Avustralyalıların kendi topraklarında işlenmeyen suçlar nedeniyle diğer ülkeler tarafından suçlanmaması gerektiği konusunda “inanılmaz derecede güçlü bir emsal” oluşturacağından “memnun” olduğunu ekledi. “[Bölge dışılık] bir prensiptir ve eğer bunun bir kişi için geçerliliğini yitirmesine izin verirseniz, o zaman herkes için geçerliliğini kaybeder” dediği aktarıldı.

Avustralya Yeşiller Senatörü David Shoebridge, Assange’ı evinde karşılamayı sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Shoebridge, “Açık olalım, Julian Assange hiçbir zaman casuslukla suçlanmamalıydı veya bu anlaşmayı yapmak zorunda kalmamalıydı” dedi. “(O) ABD’nin Irak’taki savaşının dehşetini ve Avustralya gibi hükümetlerin suç ortaklığını dünyaya gösterme suçundan dolayı yıllarını hapiste geçirdi ve bu yüzden cezalandırıldı” dedi.

Haber Kaynakları

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Julian ASSANGE özgür! WikiLeaks’in kurucusu Assange, ABD ile yapılan anlaşmaya göre serbest kalacak…
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin