İtalya’da Yargıtay, Faşist Selamı’nın her zaman suç olmadığına karar verdi. Parti kurma amacı yoksa…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Yüksek Mahkeme, şiddete yol açma riski taşımadığı veya faşist partiyi yeniden canlandırmayı amaçlamadığı sürece İtalya’da sert silahlarla faşist selamı vermenin suç olmadığına karar verdi.

Mahkeme, dün açıklanan kararında, anma etkinliklerinde faşist selamlamalarının suç sayılmaması gerektiğini söyledi ancak olayın bağlamına göre soruşturma olasılığını açık bıraktı.

Hukuk uzmanları, kararın, faşist diktatör Benito Mussolini’nin mirasıyla hiçbir zaman tam olarak yüzleşemeyen İtalya’nın uzun zamandır peşini bırakmayan bir sorunu çözmeyeceğini söyledi.

Mahkeme kararı, Roma’daki bir toplantı sırasında yüzlerce erkeğin faşist selamı verdiği ve polisin aşırı gruplara baskı yapmasını talep eden sol partiler arasında öfkeye yol açan bir videonun ortaya çıkmasından sadece on gün sonra geldi.

Böyle bir örgüt olan Casa Pound, kararı, İtalya’nın faşist geçmişini kutlayan sayısız mitinge katılımlarını doğrulayan “tarihi bir zafer” olarak övdü.

Roma Selamı (Faşist Selamı)

Açıklamada, “Roma selamı, ancak faşist partinin yeniden kurulmasına ilişkin fiili somut bir tehlikenin mevcut olması durumunda suç olarak kabul edilecektir; anma törenlerinde bu durum kesinlikle hariç tutulacaktır” denildi.

Yüksek Mahkeme, 2016 yılında Milano’da 8 militanın faşist selamı verdikleri gerekçesiyle tutuklandığı bir olayın ardından konuyu yeniden incelemeye çağrılmıştı. İlk duruşmada beraat eden sanıklar, daha sonra savcıların karara itiraz etmesiyle suçlu bulundu.

Karar, temyizin yeniden görülmesi gerekeceği ve yeni bir mahkumiyet kararının pek olası görünmediği anlamına geliyor.

Ancak Yüksek Mahkeme, İtalya’nın sonuçsuz yasal çerçevesi nedeniyle gelecekteki davalara kapıyı açık bıraktı.

İtalya’nın faşist geçmişiyle ilişkisini eleştiren “Mussolini de çok şey yaptı” adlı kitabın yazarı Francesco Filippi, “Bu karar, Roma selamı etrafındaki sorunu çözmeyecek çünkü faşist özrü neyin temsil ettiğine dair net bir yasa yok” dedi.

“Kesin olan tek şey faşist bir parti yaratamayacağınızdır. Geriye kalan her şey yoruma bağlıdır” dedi.

İtalya’nın faşist propagandayı desteklemeye karşı ana mevzuatı, “faşist partiyle bağlantılı anti-demokratik amaçlar peşinde koşan her türlü hareket veya insan grubunu” yasaklayan 1952 tarihli sözde Scelba Yasasıdır.

Daha sonra, 1993 yılında İtalya, Scelba yasasının kapsamını genişleten ve “ırksal veya etnik üstünlüğe dayalı fikirleri yayan” veya ırksal saiklerle “ayrımcılık veya şiddeti” teşvik eden herkesi hedef alan Mancino Yasasını çıkardı.

Ancak savunma avukatları, yasanın çoğu zaman ifade özgürlüğünü koruyan anayasaya aykırı olduğunu söylüyor.

Yüksek Mahkeme, koşullara bağlı olarak hem Scelba hem de Mancino yasalarının faşist selamı veren kişilere uygulanabileceğini yineledi ve bu yasaların uygulanabilir olup olmadığına karar verme yetkisini bireysel savcılara bıraktı.

Gazete editörü Alessandro Sallusti, sağcı günlük gazetesi Il Giornale’nin ön sayfadaki başyazısında, “Biz eğerler ve amalar arasında ebedi uzlaşmaların ülkesiyiz. Kolunu uzatmaya cesaret edenler hakkında verilecek karar, nesnel faktörlere değil, sanığın merhum bir kişiye saygı mı gösterdiğini yoksa hükümdarın siyasi ideallerini mi gösterdiğini hiçbir zaman kesin olarak belirleyemeyen, yargıcın öznel yorumuna bağlı olacaktır” diye yazdı.

(rte.je/news)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İtalya’da Yargıtay, Faşist Selamı’nın her zaman suç olmadığına karar verdi. Parti kurma amacı yoksa…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin