Günlerdir beklenen Tucker CARLSON’ın Rusya Devlet Balkanı Vladimir PUTİN’le yaptığı röportaj yayınlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Tucker Carlson ile röportajında ​​Putin ABD’yi Ukrayna’yı müzakereye zorlamaya çağırırken, tutuklu muhabirin takas edilebileceğine dair ipuçları verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eski Fox News sunucusu Tucker Carlson ile yaptığı röportajı kullanarak Washington’u Moskova’nın çıkarlarını tanımaya ve Ukrayna’yı müzakerelere oturmaya ikna etmeye çağırdı.

Putin ayrıca, Rusya’nın, geçen Mart ayında reddettiği casusluk suçlamasıyla tutuklanan Wall Street Journal muhabiri Evan Gershkovich‘i serbest bırakacak potansiyel bir mahkum takası müzakeresine hazır olduğunu söyledi ve Moskova’nın, Almanya’da hapsedilen ajanının serbest bırakılmasını istediğini ima etti.

Perşembe günü yayınlanan röportajın büyük kısmı, savaşın ikinci yılına yaklaştığı Ukrayna‘ya odaklandı. Putin, Kiev ve müttefiklerinin kışkırtılmamış bir saldırı eylemi olarak nitelendirdiği Ukrayna işgalinin, Rusya’nın Ukrayna’daki konuşmacılarını korumak ve ülkenin NATO’ya katılarak Rusya’ya tehdit oluşturmasını önlemek için gerekli olduğu iddiasını yineledi.

Sputnik haber ajansının 9 Şubat 2024 Cuma günü yayınladığı bu fotoğrafta, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 6 Şubat 2024 Salı günü Rusya’nın Moskova kentindeki Kremlin’de eski Fox News sunucusu Tucker Carlson ile yaptığı röportaj sırasında konuşurken jest yapıyor. (Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Havuzu Fotoğrafı AP aracılığıyla)

Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’nin Kremlin ile görüşme yapmayı reddetmesine dikkat çekti. Ukrayna’ya silah sağlamayı durdurmanın ve ABD’nin “uydusu” olarak adlandırdığı Kiev’i müzakerelere oturmaya ikna etmenin Washington’a bağlı olduğunu savundu.

Putin, “Müzakereleri hiçbir zaman reddetmedik” dedi. “Mevcut Ukrayna liderliğine durup müzakere masasına oturmasını söylemelisiniz.”

Putin, Batı’nın Ukrayna’da Rusya’yı “stratejik yenilgiye” uğratmayı asla başaramayacağı konusunda uyardı ve Rusya’nın Polonya’ya veya diğer NATO ülkelerine saldırma planları yaptığı yönündeki iddiaları reddetti.

Bu, Putin‘in 2 yıl önce Ukrayna’yı tam kapsamlı işgalinden bu yana Batılı bir medya figürüyle yaptığı ilk röportajdı.

Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby, Carlson’un röportajı yayınlanmadan önce etkisini en aza indirmeye çalıştı: “Unutmayın, Vladimir Putin’i dinliyorsunuz. Ve onun söyleyeceği hiçbir şeyi göründüğü gibi değerlendirmemelisiniz.”

Rusya’da röportaj Cuma sabahı devlet medyasında duvardan duvara yer aldı; büyük TV kanalları defalarca alıntılar yayınladı ve bir devlet haber ajansı bir köşe yazısında röportajı “uygar dünyanın dürüst olmayan medyanın propaganda perdesini delen bir hançer darbesi” olarak tanımladı.

Röportajın yayınlanmasından önceki günlerde, Rusya ve Kremlin destekli medya da Carlson’un Rusya ziyaretine kapsamlı bir şekilde yer verdi, onu Moskova çevresinde takip etmeye çalıştı ve eski Fox News sunucusunun nereye gittiğine dair çok detaylı haberler yaptı.

Putin, Şubat 2022’de Ukrayna’da savaşı başlatmasından bu yana uluslararası medyayla temasını büyük ölçüde sınırladı. Rusya’daki yetkililer bağımsız medyaya baskı uyguladı, bazı Rus yayın kuruluşlarını kapatmaya zorladı, diğerlerini engelledi ve bazı yabancı muhabirlere ülkeyi terk etme emri verdi. ülke. ABD haber kuruluşlarında çalışan 2 gazeteci – The Wall Street Journal’dan Gershkovich ve Radio Free Europe/Radio Liberty’den Alsu Kurmasheva – hapiste.

Carlson’un Rusya’nın Gershkovich’i serbest bırakıp bırakmayacağı sorusuna Putin, Moskova’nın görüşmelere açık olduğunu söyledi ancak muhabirin casuslukla suçlandığını yineledi, Gershkovich ise bu suçlamayı reddetti.

Putin, Gershkovich hakkında “Gizlice gizli bilgi alırken suçüstü yakalandı” dedi ve muhabirin evine dönebileceğini göz ardı etmediğini de sözlerine ekledi.

Putin, “Bu sorunun çözümü konusunda hiçbir tabu yok” dedi. “Biz bunu çözmeye hazırız ancak özel servisler arasında tartışılan bazı koşullar var. Bir anlaşmaya varılabileceğine inanıyorum.”

Kafkasya’daki çatışmalar sırasında Rusya’nın askerlerini öldüren “bir eşkıyayı tasfiye etmek” suçundan “ABD’nin müttefiki bir ülkede” hapse atılan bir adama dikkat çekti : “Esir alınan askerlerimizi yola koydu, sonra da arabayı başlarının üzerinden geçirdi. Avrupa başkentlerinden birinde onu tasfiye eden bir vatansever vardı.”

Putin isimlerden bahsetmedi ancak 40 yaşındaki Gürcistan vatandaşı Zelimkhan “Tornike” Khangoshvili‘yi 2019 yılında küstahça gün ışığında öldürmekten suçlu bulunarak Almanya’da ömür boyu hapis cezasını çekmekte olan Rus Vadim Krasikov‘dan (Çeçen etnik kökenli) bahsediyormuş gibi görünüyor. 

Krasikov‘u mahkum eden Alman yargıçlar, Krasikov’un kendisine sahte kimlik, sahte pasaport ve saldırıyı gerçekleştirecek kaynakları sağlayan Rusya federal yetkililerinin emirleri doğrultusunda hareket ettiğini söyledi.

Wall Street Journal, yaptığı açıklamada Gershkovich’in “bir gazeteci olduğunu ve gazeteciliğin suç olmadığını” doğrulayarak “aksine herhangi bir tasvirin tamamen kurgu olduğunu” ekledi. Açıklamada, ” Rusya’nın Evan’ı eve getirecek bir anlaşmaya varma arzusunu görmek bizi teşvik ediyor ve bunun onun hızla serbest bırakılmasına ve ailesine ve haber odamıza dönmesine yol açacağını umuyoruz” denildi. (Associated Press)

Eski Fox sunucusu Tucker Carlson’un Putin röportajı yayınlandı

Başkan Vladimir Putin, geçen yıl Rusya’da gözaltına alınan ABD’li muhabir Evan Gershkovich’in serbest bırakılması konusunda anlaşmaya varılabileceğine inandığını söyledi.

ABD’li sunucu Tucker Carlson ile konuşan Putin, casusluk suçlamasıyla tutuklu bulunan gazeteci hakkında ABD ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Röportajda Putin Ukrayna, ABD başkanları ve CIA hakkında açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Rus lider ilk kez Batılı bir gazeteciyle masaya oturuyor.

Putin, “ortaklarımızın karşılıklı adımlar atması halinde” 32 yaşındaki Gershkovich’in serbest bırakılması konusunda bir anlaşmaya varılabileceğine inandığını söyledi.

“Özel servisler birbirleriyle temas halinde. Konuşuyorlar… Bir anlaşmaya varılabileceğine inanıyorum.”

Wall Street Journal muhabiri Gershkovich, geçen yıl 29 Mart’ta Moskova’nın yaklaşık 1600 kilometre doğusundaki Yekaterinburg şehrinde tutuklandı.

Ocak ayında Rusya, duruşma öncesi tutukluluk süresini bir kez daha Mart ayının sonuna kadar uzattı. Suçlu bulunması halinde 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Geçtiğimiz Mart ayında Urallar'a yaptığı bir haber gezisi sırasında casusluk suçlamasıyla gözaltına alınan ABD'li gazeteci Evan Gershkovich, 26 Ocak 2024'te Moskova'daki Lefortovsky Mahkemesi binasından dışarı çıkarıldı. 26 Ocak 2024'te bir Moskova mahkemesi, duruşmayı 30 Mart'a kadar uzattı. Amerikalı Wall Street Journal muhabiri Evan Gershkovich'in, kendisinin reddettiği casusluk suçlamaları nedeniyle Moskova'da gözaltına alınması.  (Fotoğraf: Alexander NEMENOV / AFP)

ABD’li gazeteci Evan Gershkovich, 26 Ocak 2024’te Moskova’daki Lefortovsky Mahkemesi binasından dışarı çıkarılıyor. (Fotoğraf: AFP)

Carlson bugün Putin’le yaptığı tartışmalı röportajı yayınladı.

Carlson, iki saatten fazla süren videonun Salı günü Moskova’da çekildiğini söyledi.

Röportaj Putin’in Ukrayna’nın işgali emrini verme sebebinin sorulması ile başladı.

Carlson, “ABD’nin Rusya’yı birdenbire vurabileceğine neden inandığınızı bize anlatın. Bu sonuca nasıl vardınız?” diye sordu.

Putin bir tercüman aracılığıyla, “Amerika ya da ABD Rusya’ya sürpriz bir saldırı düzenleyecek değildi” dedi. “Öyle bir şey söylemedim. Bir talk show mu yapıyoruz yoksa ciddi bir konuşma mı yapıyoruz?”

Putin daha sonra, yarım saatten fazla bir süre boyunca, 9. yüzyılda Rus devletinin kuruluşundan başlayarak Doğu Avrupa’nın tarihi hakkında uzun uzun konuştu.

Rusya Devlet Başkanı, Ukrayna’nın bazı bölgelerinin uzun süredir Rusya’ya ait olduğunu savundu. İşgal için çeşitli gerekçeler öne sürdü ve bunu röportaj sırasında da tekrarladı.

Putin ayrıca Rusya’nın Polonya, Letonya veya diğer NATO ülkelerini işgal etme konusunda herhangi bir çıkarı olmadığını vurguladı ve böyle bir senaryonun “kesinlikle söz konusu olamayacağını” söyledi.

NATO üyesi devletleri, hayali bir Rus tehdidi olarak adlandırdığı şeyle insanları korkutmaya çalışmakla suçladı ve CIA’yı Rus ayrılıkçı grupları desteklemek, ABD dış politikasını kontrol etmek ve Kuzey Akımı boru hattını yok etmekle suçladı.

Röportaj sırasında Putin sorulara uzun cevaplar verdi ve konuyu Ukrayna’daki savaşa döndürmeye çalıştığında Carlson’u defalarca uyardı.

Rusya Devlet Başkanı ayrıca Amerikan başkanlarıyla olan ilişkisini de tartıştı ve daha önce bahsettiği, Bill Clinton‘ın Rusya’nın NATO ittifakına katılabileceğini ancak kısa bir süre sonra bu seçeneği geri çekebileceğini öne sürdüğü hikayeyi tekrarladı.

George W Bush’la “çok iyi bir ilişkisi” olduğunu söyledi.

Putin, “Diğer Amerikalı, Rus veya Avrupalı ​​politikacılardan daha kötü değildi” dedi. “Sizi temin ederim ki o da ne yaptığını diğerleri kadar iyi anladı. Benim de Trump’la çok kişisel bir ilişkim vardı.”

Putin, ABD Başkanı Joe Biden ile en son ne zaman konuştuğunu hatırlamadığını söyledi.

Röportajdan önce Carlson, 2022’den bu yana “tek bir Batılı gazetecinin Putin ile röportaj yapma zahmetine girmediğini” iddia etti.

Ancak Kremlin basın sözcüsü Dmitry Peskov BBC’ye şunları söyledi: “Bay Carlson haklı değil ve bunu biliyor olamaz. Başkanla röportaj yapmak için çok sayıda talep alıyoruz.”

Aralarında BBC’nin Rusya editörü Steve Rosenberg’in de bulunduğu Batılı ülkelerden sayısız muhabir, Kremlin’e defalarca röportaj talepleri gönderdi.

BBC’nin röportaj taleplerinin tümü göz ardı edildi.

Rus devlet medyası birkaç gün boyunca Carlson’un ziyaretini haber yaparak, onun restoranlara yaptığı çeşitli gezilerin görüntülerini ve Bolşoy Tiyatrosu’ndaki Spartacus balesini izleme ziyaretini yayınladı.

Carlson , kanalın hiçbir zaman açıkça belirtmediği nedenlerden ötürü, Nisan 2023’te yayından kaldırılıncaya kadar Fox News’un en yüksek reytingli prime time sunucusuydu.

Kendi medya şirketini kurdu ve X’te (eski adıyla Twitter) bir çıkış noktası buldu.

Tucker Carlson Ağı’nın içeriği çoğunlukla sağcı politikacılarla yapılan dostane röportajlardan oluşuyor; buna Cumhuriyetçi başkanlık tartışmasıyla aynı zamana denk gelen Donald Trump’la yapılan bir sohbet ve Andrew Tate ve Russell Brand gibi diğer isimler de dahil.

X’teki tanıtım videosunun en azından bir kısmını 120 milyondan fazla insan görmüş olsa da, son videolarının çoğu 10 milyondan az izlenme kaydettiği için rakamlar önemli ölçüde düştü. Eski adıyla Twitter olarak bilinen şirket, en az iki saniyelik izlenme süresini “görüntüleme” olarak saydığını söylüyor. (BBC)

Ek Kaynaklar: YouTube, X (Tucker Carlson)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Günlerdir beklenen Tucker CARLSON’ın Rusya Devlet Balkanı Vladimir PUTİN’le yaptığı röportaj yayınlandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin