1. Haberler
 2. Cezmi Orkun
 3. GAZZE YANGININA BENZİN TAŞIMAK… 

GAZZE YANGININA BENZİN TAŞIMAK… 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Değerli vatandaşlar, İsrail’in, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana, 6 ayı aşkın süredir Gazze Şeridi’nde yürüttüğü ve ayrım gözetmeden masum Filistin halkına ve sivil yerleşim yerlerine yönelik katliamda hayatını kaybeden Filistinli sayısı 30 binin, yaralı sayısı ise yüzbinlerin üzerindedir. Bunların büyük çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşmaktadır. Gazze Şeridinin yerle bir olduğu, büyük bir yıkıma uğradığı hepimizin malumudur. Gazze Şeridi’nde hayata tutunmaya çalışan Filistin halkı, çağımızda benzeri görülmemiş biçimde açlıkla ve her türlü yoklukla mücadele etmekte, en temel gıda maddelerine, tıbbi yardım ve malzemeye ulaşmaları İsrail tarafından engellenmektedir. Açlıktan ölümler artmakta, salgın hastalıklar yayılmaktadır. 

“Gazze” denince parçalanmış çocuk cesetleri, annelerin feryatları, kucağında yaralı çocuğuyla koşuşturan babalar vicdanları yaralıyor.  Bu acıların yaşandığı Gazze sokaklarında açlık, susuzluk, soğuk, hastalık ve sahipsizlik yaşanıyor. Daracık bir alana sıkıştırılmış iki buçuk milyon Gazze halkı, bütün yoksunluklarına rağmen insanlığın pek görmediği, pek alışık olmadığı onurlu bir var oluş mücadelesi veriyor. Bütün dünyanın gözü önünde İsrail, emperyal güçlerin verdiği destekle acımasızca masun halka zulmetmeye devam ediyor.  

AKP iktidarı, bir taraftan perdenin önünde çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, önce kalıcı ateşkes ve diplomatik çözüm arayışlarının hâkim olması ve Gazze’nin yeniden imarı için, gerek taraflar nezdinde, gerekse uluslararası arenada ve İslam dünyası bünyesinde siyasi ve diplomatik çalışmalar yaptığını iddia ederken, diğer taraftan da yani perdenin arkasından soykırıma varan kıyımlara sebep olan İsrail’e bir kısmı ek listede görülen birçok ürünün satışına aralıksız olarak devam etmiştir.  
 
Ancak, İsrail’e Gazze halkını olumsuz etkileyen ürünlerin ihraç edildiği söylemlerini kabul etmeyen AKP yönetimi 9.Nisan günü İsrail’e bazı kalemlerde ihracat kısıtlaması kararı aldığını ilan etti. İsrail’e Türkiye’den bir şey göndermiyoruz diyen AKP yönetimine sormak lazım, madem ihracat yok o zaman aldığınız bu kısıtlama kararı neyin nesi? bir yalanınız daha bu karar ile ortaya çıktı. Üstelik kısıtlama! İyi de neye göre, ne kadar ve hangi amaçla? Yine aldatmaca, yine ayak oyunları. Gazze Gazze dersiniz, ancak yangın yerine dönen Filistin ve Gazze halkına acımasızca saldıran İsrail’e benzin ve jet yakıtı gönderirsiniz. Sizin yeriniz yok vallahi. Ayrıca kısıtlama ne demek kardeşim yasaklasana. Eğer samimiyseniz ya derhal bu ülkeye ihracatı tümüyle yasaklayacaksınız ya da biz dostuz diye timsah gözyaşları ile halkımızın duygularını siyasetinize alet etmeyeceksiniz.  

EYY AKP yönetimi ve koşulsuz destekçileri…Seçimlerden önce aldığınız bu kısıtlama kararı belki bayram namazı sonrası yapılacak olası protestoları engellemiş olabilir, ancak kanayan vicdanlara merhem olmamıştır. Tabi ki vicdanı olanlara…  

DOĞRU PARTİ temsilcileri olarak bizler,  Filistin’in ve halkının yanında yer almaya ve desteklemeye devam edeceğiz. Satılan ürünler arasında yer alan benzin ve jet yakıtının mevcut ateşi harlamasına sebep olan mevcut iktidardan beklentimiz İsrail’e kısıtlama getirmesi değil tüm ürünlerin ihracatını yasaklanmasıdır. İktidarın ne derece samimi olduğunu (ki bize göre takiye yapıyorlar) radikal bir karar alıp almayacağını elbette göreceğiz.                  19.Nisan.2024 
 

Selam ve Saygılarımla                 

Cezmi Orkun 

Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı 

(Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madencilik Politikaları Başkanı) 

EK- İSRAİL’E İHRACATI KISITLANAN ÜRÜN GRUPLARI 

 1. Alüminyum Profiller     28. Vernikler 
 1. Alüminyum Teller     29. Vinçler 
 1. Boyalar     30. İnşaat Yalıtım Malzemeleri 
 1. Bakır Profiller, Çubuklar ve Teller    31. İnşaatta Kullanılan Camlar 
 1. Beton Mikserleri      32. Kimyasal Bileşikler 
 1. Çelik Borular ve Bağlantı Parçaları     33. Kimyasal Gübreler 
 1. Çelik Filmaşin     34. Klinker 
 1. Çelik Kaplar ve Depolar     35. Kovalar, Kepçeler, Kürekler, Kıskaçlar ve Kancalar 
 1. Çelik Köprü Aksamı     36. Kükürt 
 1. Çelik Kuleler     37. Madeni Yağlar 
 1. Çelik Profiller     38. Makaralı Zincirler 
 1. Çimento     39. Mermer 
 1. Çimentodan, Betondan veya Suni      40. Metal İşleme Makinaları 

Taştan İnşaat için Bloklar ve Levhalar 

 1. Demir Çelikten Tüm İnşaat Malzemeleri      41. Metallerin İşlenmesinde Kullanılan Kimyasallar 
 1. Demir-Çelik Tüm Teller     42. Mineral Gübreler 
 1. Ekskavatörler     43. Motor Yağları 
 1. Elektrik Kabloları     44. Paletler 
 1. Elektrik Panoları     45. Plastik Borular 
 1. Fayanslar     46. Sandviç Paneller 
 1. Fiberoptik Kablolar ve Elektrik İletkenleri 47. Seramikler 
 1. Forkliftler      48. Solvent Boyalar 
 1. Granit      49. Tel Çekme Makinaları 
 1. Halat ve Kablolar      50. Testere Makinaları 
 1. Hırdavat Ürünleri      51. Tuğlalar 
 1. Hidrolik Yağlar      52. Yapıştırıcılar ve Tutkallar 
 1. İnşaat Demiri          53. Yassı Çelik Ürünleri 
 1. İnşaat Makinaları      54. Uçak Benzini ve Jet Yakıtı  

       Kaynak: Ticaret Bakanlığı 

    

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
GAZZE YANGININA BENZİN TAŞIMAK… 
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin