1. Haberler
  2. Öne Çıkan
  3. Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan, eşinin sağlığının bozulduğunu açıkladı

Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan, eşinin sağlığının bozulduğunu açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü) tutuklusu eski savcı Mustafa Bilgili’nin hazırladığı iddianame ile 28 Şubat davasında tutuklanan komutanlardan biri olan 84 yaşındaki emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan, eşinin sağlık durumunun giderek kötüleştiğini ve hapiste kalacak durumda olmadığını açıkladı.

Eski Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili ve dönemin hakimlerinin FETÖ iltisaklı çıkmasına rağmen açılan 28 Şubat Davası kapsamında tutuklanan 5 komutan 969 gündür cezaevinde bulunuyor.

Sağlık durumlarının hapishanede kalmasına elverişli olmadığına ilişkin Adli Tıp Kurumu raporuna karşın tutuklu bulunan komutanlardan Emekli Orgeneral Çetin Doğan bir aydır hastanede tedavi görüyordu.

Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan Cumhuriyet’e gazetesine açıklama yaparak eşinin sağlık durumunun bozulduğunu açıkladı. 

84 yaşındaki eşinin yüksek tansiyon nedeniyle fenalaştığı için bir süre tek kaldığı hücredeki imdat düğmesine bile basamadığına değinen Nilgül Doğan, “İki dilaltı hapından sonra düğmeye basabiliyor. O an 17 olan tansiyonu hastaneye gittiğinde 22’ye çıkmış. Kalp rahatsızlığının dışında safra kesesindeki taş pankreasını tıkadığı için 2 ayrı operasyon yaşadı. Bunların sonrasında safra kesesinden ameliyata alındı. Hastane yetkilileri ameliyatın yaşamsal riskinin orta ve yüksek derecede olmasından ötürü bize belge imzalattılar” dedi.

Eşine refakat ettiği odanın içinde 2 infaz memuru, kapısında en az 3 jandarma bulunduğunu ve her odaya girişinde üstünün aranıp telefonla odaya girmesine izin verilmediğine dikkat çeken Doğan, “Buradaki güvenlik koşulları da umurumda değil artık. En büyük kaygımız sağlık. Cezaevindeki tek kişilik hücresine gönderildiğinde Çetin’in hayatı pamuk ipliğine bağlı olacak. Şu an her şeyi birisinin yardımıyla yapabilirken tek başına yaşamını nasıl sürdürecek? Nasıl beslenecek, ihtiyaçlarını nasıl giderecek? Rahatsızlık durumunda imdat düğmesine nasıl basacak? Aile olarak büyük endişe duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Emekli Orgeneral Çetin Doğan‘ın eşi Nilgün Doğan, “Son 45 günlük süreçte, ceza infaz kurumundaki tutulma koşullarının olumsuz etkisi nedeniyle sağlığının tamamıyla bozulduğu, yapılan tetkiklerle bir kez daha ortaya çıkmıştır” dedi.

Nilgül Doğan’ın açıklaması:

“84 yaşındaki eşim Çetin Doğan’ın yaşam hakkının temini için, ayrımcı bir muameleye maruz bırakılmadan, kendisiyle aynı durumda olan kişilere tanınan, ancak kendisi için bir senedir bekletilen Anayasal sürecin (m.104/16, sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebi ile cezanın kaldırılması) tamamlanmasını talep etmek amacıyla aşağıdaki açıklamayı kamuoyunun bilgisine ve takdirine sunuyorum.

Eşimin hayati risk teşkil eden sürekli hastalık hali ve kocama durumu tam bir sene önceki (5 Nisan 2023 tarihli) Adli Tıp Kurumu raporu başta olmak üzere çok sayıda resmi ve hususi rapor ile tespit edilmiştir. Buna rağmen, başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere devletin ilgili kurumlarının (Adalet Bakanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumu) ve Anayasa Mahkemesi’nin bilgisi dahilinde eşim, her geçen gün ölüme bir adım daha yaklaşmaktadır.

Devletin bu kurum ve kuruluşları nezdinde Çetin’in Anayasal haklarının tecellisi için yaptığımız başvurularımıza, Çetin’in sağlık durumunun aciliyetine rağmen maalesef bugüne kadar nihai bir karar verilmiş değildir. Daha önce kamuoyuyla paylaştığım üzere, eşim Çetin Doğan, İzmir F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda 29 Şubat 2024 tarihini 1 Mart 2024’e bağlayan gece ölümden dönmüştür.

Tek başına tutulduğu hücresinde aşırı yüksek tansiyon kaynaklı bilinç kaybı yaşamadan almayı başarabildiği dilaltı hapları sayesinde acil çağrı butonuna ulaşabilmiş, akabinde cezaevi yetkilileri tarafından hastaneye ulaştırılması tam üç saat sürmüştür.

Sürekli bir doktorun ve ambulansın dahi bulunmadığı cezaevinde kronik ve yaşamsal risk teşkil eden hastalıkları olan 84 yaşındaki bir kişinin yaşam hakkını teminat altına alacak sağlık koşulları kesinlikle mevcut değildir.

Çetin’in acil olarak hastaneye kaldırılmasından ancak iki gün sonra (4 Mart 2024 günü) ceza infaz kurumu yetkilerinin telefonuyla durumdan haberdar edildim. Eşime sürekli bir refakatçi gerektiğinin savcılık tarafından onaylanmasıyla, bir ayı aşkın süredir eşimin tedavi gördüğü hastanede kendisinin günlük bakım ve ihtiyaçlarına yardımcı olmaktayım.

Bugün tamamen tesadüf eseri hayatta olan eşimin tek başına hayatını idame ettiremeyecek durumda olduğu açıkça ortadadır. Kardiyoloji servisinde eşime yapılan ilk müdahale sonrasında safra kesesinde bulunduğu bir kez daha tespit edilen çok sayıdaki taşlardan birisinin vücudunda yaşamsal risk oluşturacak şekilde tıkanma yarattığı belirlenmiş, 4 Mart 2024 tarihinde yapılan bir operasyon ile taş alınarak, safra kesesine stent takılmıştır.

Akabinde, safra kesesinin mevcut durumunun hayati risk teşkil ettiği görülerek safra kesesinin alınmasına yönelik bir ameliyata karar verilmiştir. Ameliyata alınabilmesi için, cezaevi koşullarında vücudunda gelişen enfeksiyonun kontrol altına alınması, tam bir ay sürmüştür. Genel anestezi için yapılan diğer tetiklerde kışın cezaevinde zatürre başlangıcı geçirdiği tespit edilmiştir. Neticede, kalp, diyabet ve diğer kronik hastalıkları nedeniyle yüksek riskli olarak değerlendirilen bir ameliyatla, eşimin safra kesesi ancak 3 Nisan 2024 tarihinde alınabilmiştir.

Eşimin hayatını kurtaran gastroenteroloji, kardiyoloji ve genel cerrahi servislerinde görev yapan kıymetli hekimlerimize ve diğer sağlık personeline ailece minnettarlığımızı bu vesile ile bir kez daha iletmek istiyorum.

84 yaşındaki eşim, yaşamının son 14 senesinin yarısından fazlasını siyasal mahiyeti apaçık ortada olan çeşitli davalar kapsamında verilen adil olmayan kararlar nedeniyle üç farklı cezaevinde geçirmek zorunda kalmıştır. Son 45 günlük süreçte, ceza infaz kurumundaki tutulma koşullarının olumsuz etkisi nedeniyle sağlığının tamamıyla bozulduğu, yapılan tetkiklerle bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Bugün geldiğimiz durumda Anayasa m.104/16 sürecinin tamamlanmadığı her bir gün, eşimin ölüm fermanının imzalanması anlamına gelmektedir. Zira, yürümekte dahi zorlanan eşimin hastaneden cezaevine geri gönderilmesiyle, göz göre göre ölüme gönderilmesi arasında hiçbir fark yoktur.

Eşim için ayrıcalıklı bir muamele asla istemiyoruz, beklemiyoruz. Ancak, eşimin ayrımcılığa maruz kalmaksızın, kendisiyle aynı durumda olan kişilere hali hazırda tanınan Anayasal sürecin tamamlanmasını bekliyor, hayatta kalabilmesi için tesadüflerin değil, hak ve hukukun, daha fazla gecikme olmaksızın tecellisini umuyoruz.

15.04.2024 Saygılarımla,

Nilgül Doğan.”

Foto: Veryansın TV

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan, eşinin sağlığının bozulduğunu açıkladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin