1. Haberler
  2. Öne Çıkan
  3. CHP genel başkan adayı Özgür Özel: Kaybedilen seçimin özeleştirisi yapılmadı! CHP’nin dış politikası…

CHP genel başkan adayı Özgür Özel: Kaybedilen seçimin özeleştirisi yapılmadı! CHP’nin dış politikası…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

CHP’nin 38. Kurultayı’nda konuşan genel başkan adayı Özgür Özel, seçim sonrasındaki başarısızlığın özeleştirisinin yapılmadığını vurguladı.

Dış politikaya da değinen Özgür Özel, CHP’nin dış politika konusundaki eksikliğini de dile getirdi.

Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen kurultayda, delegelerin bulunduğu alanda, değişimciler ile genel merkez destekçileri arasında gerginlikler yaşandı.

Tansiyonun düşmesinin ardından kürsüye çıkan genel başkan adayı Özgür Özel kurultaya hitap etmek üzere kürsüye çıktı.

Özgür Özel, konuşmasının başlangıcında; “Memleketimin dört bir yanında altı oklu bayrağı sallayanlara, Soma’da, Zonguldak’ta, Bartın’da yerin yüzlerce metre altında çalışanlara, İzmir’de Agrobay’da direnen kadınlara, Silivri’de Bakırköy’de hepimizin yerine yatan Can Atalay’a, Tolga Şardan’a, Osman Kavala’ya, Selçuk Mızraklı’ya, Selahattin Demirtaş’a selam olsun” dedi.

Özel’den önce konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da benzer bir giriş yaparak;  “Şu anda tutuklu olan Tolga Şardan’a, Can Atalay’a, Osman Kavala’ya, Selahattin Demirtaş’a, Tayfun Kahraman’a, Çiğdem Batar’a ve Barış Pehlivan’a selam gönderiyoruz. Selam olsun size demokrasi kahramanları” ifadelerini kullandı.

Özel’in ifadelerinden öne çıkan başlıklar

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisiyiz”

“Biz geçmişten gelen büyük bir emaneti taşımanın yanında gençlerin gelecek hayalini hedefimiz sayan, onların kaygılarının yükünü sırtlarında taşıyanlarız. Biz Deniz Baykal’ın, Bülent Ecevit’in, İsmet Paşa’nın partisiyiz. Ve biz “Türkiye Cumhuriyeti ve CHP iki büyük eserimden birisidir” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisiyiz.”

“Hep birlikte beceremedik”

Burada bize ve kendinize yeni bir görev vereceksiniz. Bu görev, Türkiye’nin ikinci yüzyılında CHP’yi yeniden iktidar yapma görevidir. Partimiz 1979’dan bu yana 44 yıldır ağız tadıyla iktidar olamadı. Kurultaylarımız 44 yıldır bize görev veriyor. İyi niyetli çabalara rağmen 44 yıldır bunu başarmayı hep birlikte beceremedik. Bugün burada 38. kurultaydayız.

Bugün tribünlere baktığımda parti tarihini bilen, her biri tertemiz, hiçbir bagajı olmayan, sosyal demokrasiyi benimsemiş delegeleri görüyorum. 44 yıldır delegelerin verdiği görevi yerine getiremediğimiz için hem partimiz hem ülkemiz ağır bedeller ödedi. CHP’siz iktidarlar ülkeyi yoksullaştırdı. Yoksulluğu siyasallaştırdı. Kimlikler arası gerilimlerle kutuplaştırdı. Adaleti çürüttüler, eğitimi çökerttiler. Bunun sonucunda bizden daha geri kalmış ülkeler birer birer zenginleşip demokratikleşti. Biz ise yoksullaşıp otoriterleştik.

“Hesabı ne Kemal Bey ödüyor, ne Özgür Özel”

CHP’nin seçim kaybının maliyeti deyince bazı arkadaşlarımız dar bir çerçeveden bakıp ‘Hepimiz oradayız, hesabı neden sadece Kemal bey ödüyor’ diyor. Hesabı ne Kemal Bey ödüyor, ne Özgür Özel. Ancak hesabı dünyanın en güzel ülkesinde yaşadığı halde dünyanın başka ülkelerinde hayal kuran gençlerimiz ödüyor. Cumhuriyet yas tutma rejimi değildir. Marifet yas tutulacak acıları bitirecek, yas tutan yaşlı gözlerin yaşını silmek. Anaları da çocukları da babaları da güldürmektir Cumhuriyet.

Sokağın sesini duymazdan gelemeyecek yüreklerimiz, umutsuzluğa kapılmayacak delegelerimiz var. Biz altı okumuzdan mahcup olmayacak, sokaktan ve meydandan korkmayacak bir parti anlayışına hızla evrilmek durumdayız. Biz kaybedilen seçim sonrası hiçbir şey olmamış gibi davranılmasına, hatta bu ağır yenilginin sorumluluğunun alınmamasına karşı çıkanlarız. Bir yolculuktayız, bu ‘Sana Söz’ deyip yola çıkıp boynunu büktüklerimizden helallik isteme yolculuğudur.

Diyorlar ki sayın genel başkan bir hançerden bahsetti. Bu hançer konusu sizinle ilgili mi dediler. Vallahi Hiç üstüme alınmadım. CHP’de hançer yok, hançerleyecek de kimse yok. En iyi siz bilirsiniz ki ne partide ne partililer de hançer olmaz ama kılıç da olmaz. Hani seçimlere iki gün kala sizin atadığınız önce Atatürk’e sonra önceki genel başkanımıza laflar eden kadını sorduğum dediğiniz Hasan Cengiz bir kılıç getirmiş. CHP’de danışmanım diyen ama profil resminde Recep Tayyip Erdoğan olup değişim diyenlere kılıç çekenlerin alnını karışlarım.

Ben mitinglere karşıyım. Miting yapmak karşı tarafı konsolide eder. Her akşam zam furyası esecek, her şey ateş pahası olacak sen çıkıp zamlara karşı 2 milyon kişi miting yapacaksın AK Partili MHP’li bakalım senin arkanda mı onun arkasında mı konsolide olacak. Yapay zeka geldiğinde işsizlik artacak belli oranlarda oraya gidecek emeği savunacak olan CHP’dir.”

Kılıçdaroğlu “sataşma var” diyerek yeniden sahneye çıktı, Özgür Özel’i hedef aldı: “O arkadaşlar Türkiye’yi değiştiremezler”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Özgür Özel’in konuşmasına “sataşma var” diyerek cevap verdi. “Yüzüme konuşun” diyen Kılıçdaroğlu, “Burada kısır bir politik tartışma konusu oluyorsa, o arkadaşlar Türkiye’yi değiştiremezler ve dönüştüremezler” dedi.

CHP 38. Olağan Kurultayı’nda tansiyon yükseldi. CHP Genel Başkanlığı’na aday olan değişimcilerin desteklediği Özgür Özel, konuşması sırasında Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi. Adaylık konuşması yapmayacağı açıklanan Kılıçdaroğlu, kendisine cevap hakkı doğduğu için sahneye çıktı ve Özgür Özel’e cevap verdi.

“Genel başkanlarda çifte standart olmaz”

Özgür Özel’in olayları çarpıttığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Olayları çarpıtarak anlatmanız doğru değil. Genel başkan olacak kişinin olayları çarpıtmadan sizin önünüze sağduyu ile çıkmalı, güler yüzle çıkmalı. Ben Özgür kardeşimi severim, uzun süredir beraberiz. Belediye başkanı olacağım dedi, aday oldu, milletvekili olacağım dedi, vekil oldu. O arkadaşlarla beraberdik. O eleştirileri keşke MYK’da PM’de söyleselerdi ve ben de dinleseydim, beraber mücadele etseydik. Oraya gelince evet diyeceksin, buraya gelince hayır diyeceksin. Olmaz. Genel başkanlarda çifte standart olmaz. İşin özü budur” diye konuştu.

“Uzun süredir beraber çalışıyoruz, yüzüme karşı söyleseydin”

Eleştiriye açık olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Uzun yıllardır beraber çalışıyoruz. Eğer uzun yıllardır beraber çalışıyorsak ve CHP’nin bir dış politika danışma kurulu olduğunu bilmiyorsa bir arkadaşımız ve o dış politika danışma kurulunda iki genel başkanımızın da yer almasını bilmiyorsa oraya bir soru işareti koymak zorundayım. Dış politika konusunda hem büyükelçilik yapmış arkadaşımız hem uzun süre danışmanlığımı yaptı. Evet listeye koydum, e seçilmedi. Örgüt izin vermedi. Örgütün PM’de seçmediği bir büyükelçiyi hangi gerekçe ile MYK’ya taşıyacağım. Eleştiriye açığım, benim kadar eleştiriye açık hiç kimse yoktur. PM’de beni eleştirenin asla sözünü kesmem, dinlerim. Keşke burada anlattıklarını uzun süredir beraber çalışıyoruz, yüzüme karşı söyleseydin” diye konuştu.

“Türkiye’yi değiştiremez ve dönüştüremezler”

“Hâlâ benim ABD’ye, İngiltere’ye niye gittiğimi arkadaşım öğrenmemişse” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye’ye teknoloji getireceğiz. Dünyanın bir numaralı üniversitesine, MIT’e gidiyorum. Hâlâ ondan haberi olmayan bir kişi varsa ve partide görev yapıyorsa beni dinlemiyor demektir. Bakınız, Osmanlı sanayi devrimini kaçırdığı için battı. Türkiye’nin teknoloji devrimini yakalaması lazım. Dünyanın en önemli hocalarıyla, üniversiteleriyle görüştüm. Ben oraları geziyorum. Bu ülkeye devrimi, teknoloji devrimini getirmek için mücadele ediyorum. Ve hâlâ burada kısır bir politik tartışma konusu oluyorsa o arkadaşlar Türkiye’yi değiştiremez ve dönüştüremezler. Türkiye akılla, bilgiyle, birikimle büyüyecektir. Bakınız CHP’nin geliştirdiği bir kavram var: Yüksek yetenek inşası. Bu, toplumun en zeki çocuklarını devlet desteğiyle yurt dışına göndermek ve hepsini Türkiye’ye getirip ülkeye hizmet eder durumuna taşımaktır. Siz bu kavramı bilmiyorsanız CHP’yi tanımıyorsunuz demektir.”

“Genel başkanı belirleyecek olan sizsiniz”

Kılıçdaroğlu, kendisinin ömür boyu genel başkan olmayacağını, uygar insanlar gibi devir teslim yapacağını söyledi ve delegelere, “Genel başkanı seçecek olan ben değilim, sizsiniz” dedi:

“Eleştirinin kendi içinde tutarlı olması lazım. Dedim ki, ‘Ömür boyu benim genel başkanlık yapmak gibi bir durumum yok. Ama ben günü gelecek, sosyal demokrat arkadaşıma devredeceğim’ dedim. Vay efendim, ‘Bunlar nerede saklanıyor’ dediniz. Daha bir ay önce İstanbul’da iki il başkanımız devir teslim töreni yaptı. Nasıl yaptı? İstanbul’da eski il başkanımızla yeni il başkanımız devir teslim töreni yaptılar. Ben de yeni genel başkana devir teslimi yapmayacak mıyım? Bunun sağ ile solla ne ilgisi var, bunun eleştiriyle ne ilgisi var? Elbette kurultay bir genel başkan seçecek, ben de eski genel başkan olarak diyeceğim ki, ‘Gel, devir teslim yapacağız’, ben ona çiçek vereceğim, o bana verecek. Ne odası arkadaşlar ya, ne arka planları? Genel başkanı seçecek olan ben değilim, partinin örgütleri. Bizler de devir teslim yapacağız. Uygar insanlar gibi. Bunu başka yerlere çekmenin bir anlamı var mı? Sanki örgüt hiç yok ve ben tek başıma genel başkan seçiyorum. Genel başkanı belirleyecek olan sizsiniz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
CHP genel başkan adayı Özgür Özel: Kaybedilen seçimin özeleştirisi yapılmadı! CHP’nin dış politikası…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin