ABD’ye Göçmen akını ve sınır güvenliği nedeniyle sorgulanan, azil tehdidi altındaki İç Güvenlik Bakanı Mayorkas, hakkındaki iddiaları reddetti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, ABD-Meksika sınırını yönetme konusundaki sicilini övdü ve Meclis’in kendisine yönelik ilk görevden alma duruşmasına günler kala, yasama felcinden Kongre’yi sorumlu tuttu.

Mayorkas, Cumhuriyetçilerin kendi gözetimi altındaki İç Güvenlik Bakanlığı’nın (DHS) göçmenleri ABD’ye yasa dışı yollarla girmeye teşvik ettiği yönündeki iddialarına karşı çıktı.

İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas

Greg Nashİç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, 8 Kasım 2023 Çarşamba günü Başkanın İç Güvenlik, Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanlarına yönelik ek talebini tartışmak üzere Senato Ödenek Komitesi duruşmasında görülüyor. (The Hill)

Azil süreci yaklaşırken Mayorkas güney sınırındaki göçü yönetme çabalarını savunuyor

İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas bir grup bölgesel liderle konuşarak teşkilatının sınırın güvenliğini sağlamak için çalıştığını ancak desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi.

Mayorkas, “Bazıları DHS’yi ulusumuzun yasalarını uygulamamakla suçladı. “Bu, gerçeklerden bu kadar uzak olamaz… Vatandaş olmayanları yasal yolları kullanmaya teşvik etmek, kullanmayanlara da yaptırım uygulamak ve düzensiz göçü azaltmak için bozuk bir sistem içinde elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi.

Mayorkas, Mayıs’tan Ekim’e kadar İç Güvenlik’in “son 10 yıldaki diğer beş aylık dönemlere kıyasla ABD’de kalma gerekçesi olmayan daha fazla vatandaş olmayan kişiyi uzaklaştırdığını veya geri gönderdiğini, tüm göçmenlerin yarısından fazlasının Amerika’nın güneybatı sınırında karşılaşılanlar olduğunu, iade veya sınır dışı edildiğini belirtti.

Mayorkas, 2024 başkanlık seçimleri öncesinde Biden yönetimine göçmenlik konularında baskı yapmak isteyen Cumhuriyetçi Kongre üyeleri tarafından yoğun bir inceleme altında. 

Cumhuriyetçilerin liderliğindeki bir Meclis komitesi  bu hafta Mayorkas’a karşı görevden alma işlemlerine başlamayı planlıyor.

İç Güvenlik Komitesi başkanı R-Tenn. Temsilci Mark Green, geçen hafta panelin ilk azil duruşmasını Çarşamba günü yapacağını söyledi.

Green, yaptığı açıklamada, “Neredeyse üç yıldır Amerikan halkı, Güneybatı sınırındaki benzeri görülmemiş krizin sona ermesini talep etti ve aynı zamanda haklı olarak Kongre’nin sorumlulardan hesap sorması yönünde çağrıda bulundu” dedi. Bu nedenle Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komitesi bu krizin nedenleri, maliyetleri ve sonuçlarına ilişkin kapsamlı bir soruşturma başlattı.

“Araştırmamız, bu krizin temelini Bakan Mayorkas’ın karar alma mekanizmasında ve Kongre tarafından kabul edilen yasaları uygulamayı reddetmesinde bulduğunu ve görev yeminini yerine getirmedeki başarısızlığının hesap verebilirlik gerektirdiğini açıkça ortaya koydu.”

Geçtiğimiz hafta Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, Beyaz Saray’ın sınır yönetimini kınayan bir konuşma yapmak üzere Cumhuriyetçilerden oluşan bir delegasyonu Teksas sınırına götürdü. 

Associated Press’e, Mayıs ayında Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri tarafından tek bir Demokrat oy bile olmadan kabul edilen göçmenlik yasa tasarısındaki politikaları izlemeye devam edeceğini söyledi. Bu yasa tasarısı daha büyük bir sınır duvarı inşa edecek ve sığınmacılara daha fazla kısıtlama getirecek. 

Biden, tasarının masasına gelmesi durumunda veto edeceğine söz verdi.

İç Güvenlik Bakanı, göçmenlik sorunlarının yalnızca Amerika’nın sorunu olmadığını söyledi. “Güney sınırında yaşadıklarımız sadece güney sınırına ya da ABD’ye özgü değil; yarımkürenin tamamı yakın tarihte benzeri görülmemiş düzeyde bir göçün pençesinde; Aslında bu tüm dünyayı etkileyen bir şey.”

Dahası, Mayorkas, Amerika’nın “bozuk göç sistemi”nin (siyasi yelpazenin her yerinden insanlar tarafından sınır politikalarını eleştirmek için kullanılan bir terim) “ciddi bir onarıma ihtiyaç duyduğunu” söyledi; bu onarımlar yalnızca Kongre yasa koyucuları tarafından gerçekleştirilebilir.

Mayorkas, “Dünyanın, özellikle de bu yarıkürenin eşi benzeri görülmemiş düzeyde yerinden edilmiş insanlarla karşılaştığı bir dönemde, bozuk göç sisteminin kısıtlamaları içinde, bize özgü olmayan önemli bir soruna yaratıcı çözümler üretiyoruz” dedi.

Güney sınırındaki göç sorunlarını çözmenin, Amerika kıtasının dört bir yanından çalışma gerektirdiğini söyledi. Meksika ile yakın zamanda yapılan görüşmeler, göçmenlere yönelik denetimlerin ve sınır kontrol noktalarında Meksikalı yetkililerin personel görevlendirilmesinin yeniden alevlenmesine yardımcı oldu.

Mayorkas, “Geçen hafta boyunca karşılaştığımız karşılaşmaların sayısındaki önemli düşüşün tatil sezonunun bir sonucu mu, yoksa Meksikalı yetkililerin yaptırım operasyonlarına yeniden başlamasının bir işlevi mi olduğunu söylemek için henüz çok erken ve bu her ikisinin bir kombinasyonu da olabilir. Bunu söylemek için henüz çok erken ama çok dikkatli izliyoruz” dedi. (ny1)

İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, 15 Kasım 2023 Çarşamba günü Washington’daki Capitol Hill’de ABD’ye yönelik dünya çapındaki tehditlerle ilgili İç Güvenlik Temsilciler Meclisi Komitesi duruşmasına katıldı. (AP Fotoğrafı/Jacquelyn Martin, Dosya)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
ABD’ye Göçmen akını ve sınır güvenliği nedeniyle sorgulanan, azil tehdidi altındaki İç Güvenlik Bakanı Mayorkas, hakkındaki iddiaları reddetti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin