1. Haberler
  2. Köşe Yazıları
  3. Suay KARAMAN yazdı: YEREL SEÇİM ÜZERİNE

Suay KARAMAN yazdı: YEREL SEÇİM ÜZERİNE

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

14 Mayıs 2023 genel seçimlerinden 10 ay sonra yapılan yerel seçimlerde, CHP’nin %37,8 oy oranıyla birinci çıkması çok önemlidir, başarıdır ve gelecek için umut olmuştur. CHP yöneticileri ve belediye başkanları bu başarıları ne kadar iyi değerlendirirlerse, önümüzdeki genel seçimlerde iktidar olma şansları o kadar yüksek olacaktır. 1961 Anayasası’ndan sonra yapılan genel ve yerel seçimlerde belediye başkanlığında CHP’nin birinci parti olarak oy aldığı seçimler aşağıdadır. Uzun yıllar başarılı olamayan CHP, şimdi umut sunmuştur.

Genel SeçimlerOy Yüzdesi
15 Ekim 196136,7
14 Ekim 197333,3
5 Haziran 197741,4
Yerel SeçimlerOy Yüzdesi
9 Aralık 197339,6
11 Aralık 197745,7
31 Mart 202437,8

31 Mart 2019 yerel seçimlerine katılım oranı %84,6 iken, 31 Mart 2024 yerel seçimlerine katılım oranı %78,5 olmuştur. İki seçim arasında seçmen sayısı yaklaşık 4.300.000 artmışken, 2024 seçiminde kullanılan oy sayısı yaklaşık 180.000 azalmış,  geçerli oy sayısı ise yaklaşık 470.000 azalmıştır. Sonuçta sandığa gitmeyen ve geçersiz oy kullananların toplamı yaklaşık 15.500.000 kişiye ulaşmış ve bu da seçmenlerin yaklaşık %25’ine denk gelmektedir. Bu oran seçimlerin sonucunu etkileyecek niteliktedir.

CHP’nin belediye başkanlığı kazandığı illeri 2019 yerel seçimleriyle kıyaslayınca, Muğla’da %18,9; Mersin’de %14,4; Ankara’da %9,2 ve Kırşehir’de %8 oranında oyunu arttırdığı görülmektedir. Buna karşılık Çanakkale’de %21,1; İzmir’de %9,3; Sinop’ta %7,4 ve Adana’da %7,1 oranında oyunun düştüğü görülmektedir. CHP yöneticilerinin oyların neden ve nasıl düştüğü konusunu çok detaylı bir şekilde incelemeleri gerekir. Ayrıca Kırklareli ve Tunceli belediye başkanlıklarının, CHP’den ayrılanların bağımsız olarak seçime girmeleri sonucu yitirilmesi de irdelenmelidir.

CHP, kazandığı 14 anakent belediye başkanlığıyla birlikte sadece Bursa hariç belediye meclislerinde de çoğunluğu almıştır. 21 ilde kazandığı belediye başkanlığında ise Edirne hariç diğerlerinde belediye meclisinde çoğunluk AKP ve MHP’dedir. Bu durum belki biraz sıkıntı yaratabilecektir. Ancak CHP’nin AKP’yi geçerek birinci parti olması, birçok algının kırılmasına neden olduğu gibi AKP’nin yenilmezliğini de sona erdirmiş oldu. İşte bu olgu umut doludur ve gelecek için heyecan vericidir.

Ülkemizde toplumun refah seviyesinin günden güne düşmesi, ekonomik sıkıntıların büyümesi, geçim derdiyle boğuşmanın yanında emeklilere asgari ücretin bile altında on bin lira maaş verilmesinin de seçim sonucunu etkilediği görülmektedir. Belirli ölçüde laiklikle ilgili kaygılar da seçim sonucu üzerine etkili olmuştur. Seçmen büyük oranda AKP karşısında güçlü gördüğü parti CHP’yi ve içlerine sinmese bile belediye başkan adaylarını destekledi. Böylece CHP birinci parti olarak, büyük bir sorumluluk üstlendi. Siyaset, toplumsal sorunları, doğru bir programla toplumun yararına çözmek, toplumu ikna edip, memnun etmektir. Bu başarıldığı zaman siyasal, ekonomik, eğitim gibi tüm sorunların da çözüleceği görülecektir. Ranta geçit vermeden toplumun yararına hizmet yapıldığı zaman başarılar gelecektir.

Bu sonuçlardan sonra iktidar için hazırlık yapması gereken CHP, Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkarak, laik, çağdaş ve bilimsel eğitime önem vererek aydınlanma yolunda topluma ışık saçmalıdır. Tam bağımsızlık ve emperyalizm karşıtlığı ilkelerinde buluşan CHP’nin, kuruluş ayarlarına dönerek bunu başaracağına inanmak istiyoruz.

Suay Karaman, 15 Nisan 2024.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Suay KARAMAN yazdı: YEREL SEÇİM ÜZERİNE
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin