GERİSİ HİKAYE.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Fıkra bu ya; Cimri bir baba, taliplisi Ahmet ile evlenmek istemeyen kızına sorar, Ahmet beyle niçin evlenmek istemiyorsun. Kız; Babacığım, görmüyor musun adamın başında hiç saç kalmamış der. Cimri baba damat adayını savunur ve kızına; “Berber  masrafından ne kadar tasarruf edeceğinizi de hesaba katmalısın” cevabını verir. Önceki gün, Cumhurbaşkanı yardımcısı ve Hazine Bakanı tarafından yapılan ortak basın toplantısı ile açıklanan tasarruf paketi içerik olarak bakıldığında Milli gelirin sadece yüzde 1’ini karşılıyor. Yani berberden yapılacak tasarruf kadar dahi değil. Gerekçeleri ise, kamu maliyesini disipline etmekmiş. İyi de şimdiye kadar neredeydiniz? neden bu kadar gecikildi?.. Diye sormazlar mı?

Bunun adı tasarruf değil düpedüz tasarruf edileceği algısı ile halkın gazını almaya yönelik bir aldatmacadır. Oysa, esas olan bütçe açığına sebep olan kaynakların disipline edilmesidir ki disipline edilmesi gereken sarayın harcamaları, enerji teminindeki yanlışlıklar, kamu kurum ve kuruluşları ile meclis harcamaları bu kaynaklardan bazılarıdır. Ayrıca; yan sanayi gelirlerinin hazine payının takibindeki eksikliklerin devam etmesi tasarruf adıyla kapatılmak istenen açıkların sebeplerinden biridir. DOĞRU PARTİ temsilcisi olarak defalarca sizlerle paylaştığım bir konuyu tekrar belirterek tasarrufun nereden ve nasıl yapılacağı önerimi yinelemek isterim.

Değerli vatandaşlar, bildiğiniz üzere ülkemizde elektrikte kayıp-kaçak oranı yıllardır  12 düzeyindedir ve faturası bizlere ödetilmektedir. AKP iktidarı Elektik üretim ve dağıtım hizmetlerini özel şirketlere verdiğinde kayıp-kaçak elektriğin önlenmesi için gerekli yatırımların ilgili şirketler tarafından yapılmasını şart koşmasına rağmen kayıp-kaçak elektrik bedellerini tüketicilere ödeterek ilgili şirketlere kaynak aktarmaya devam ediyor. Ne olmuş yani derseniz. Söyleyeyim ülkemizin yıllık elektrik üretiminin 400 milyar kWh olduğu, bunun 48 milyar kWh olan miktarının her yıl 1 Akkuyu NGS yapımına karşılık geldiği düşünüldüğünde memurun servisiyle uğraşmak yerine iktidarın söz konusu yatırımların ilgili şirketler tarafından yapılmasını sağlayarak elektrikte kayıp-kaçağı önlemesi olmalıdır tasarrufun bir ayağı. Sonuçta, sizlerin lehine olan yani merkezinde insanımızın olduğu hizmetlerde tasarruf adıyla fatura yine halkımıza kesiliyor.

DOĞRU PARTİ temsilcisi olarak önerimiz, Biri dışında sarayın uçakları ve makam araçları satılıp hazineye irat kaydedilsin, yol-tünel-havalimanı-köprü-otoyol ve hastane gibi KÖİ (Kamu Özel İş birliği) çerçevesinde yapılan işlere ait ödemeler Türk Lirasına çevrilsin, elektrik ve doğalgaz iletim ve dağıtım hizmetleri devletin denetim ve kontrolüne alınsın ve kayıp-kaçak elektriği önleyecek tedbirler alınsın ki milli gelire katkısı yüzde yetmişlerin üzerine çıksın. Bizlerin tasarruftan anladığı bu. Hadi bakalım tasarruf etmede kim daha samimi görelim. Ancak halkın cebinden hovardalık yapan bu anlayış inanın asla bunu yapamaz. Dedim ya AKP ve koşulsuz destekçilerinin merkezlerinde bir avuç saray ve eşrafı var.

Gerisi! Gerisi hikaye.  15.Mayıs.2024

Selam ve Saygılarımla                

Cezmi Orkun

Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı

(Enerji, Tabii Kaynaklar ve Madencilik Politikaları Başkanı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
GERİSİ HİKAYE.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin