1. Haberler
  2. Dünya
  3. Murat AĞIREL, DEVA’nın CHP’den Milletvekili Adayı Mustafa YENEROĞLU’nun FETÖ Davalarını Savunmasına Sert Çıktı!

Murat AĞIREL, DEVA’nın CHP’den Milletvekili Adayı Mustafa YENEROĞLU’nun FETÖ Davalarını Savunmasına Sert Çıktı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Murat AĞIREL, DEVA Partisi’nin CHP listelerinden Milletvekili adayı gösterilen Mustafa YENEROĞLU‘nun FETÖ Davalarını Savunmasına Sert Çıktı!

CHP’nin DEVA Partisi kontenjanından aday gösterdiği Mustafa Yeneroğlu’nun FETÖ’nün Ergenekon ve Balyoz kumpasları için “Darbe girişimi olmadığını kabul etmem mümkün değil” demesiyle başlayan tartışmalar sürüyor. Gazeteci Murat Ağırel’in, Yeneroğlu’na “FETÖ ve senin gibi tetikçilerine her daim Hodri meydan” diyerek tepki göstermesi sonrası ikili arasında “Ergenekon-Balyoz” polemiği doğdu. Ağırel, Yeneroğlu’na Deva Partisi lideri Ali Babacan’ın “Sırf FETÖ’cüler uğraştığına göre bunların hepsi ak pak suçsuz insanlardır demeye de karşıyız.” sözlerini hatırlatarak yanıt verdi.

Nevşin Mengü’nün YouTube yayınına katılan CHP’nin DEVA Partisi kontenjanından milletvekili adayı olan Mustafa Yeneroğlu, Ergenekon-Balyoz kumpasları için, “Ergenekon ve Balyoz’un darbe girişimi olmadığını benim kabul etmem mümkün değil. O dönemde siyasete müdahale eden generalleri unuttuk mu? AK Parti’nin kapatılma davasında AYM’ye müdahale eden arkadaşları unuttuk mu?” demişti.

Yeneroğlu’nun açıklamalarına başta FETÖ kumpaslarıyla hedef alınarak yıllarca hapis yatan komutanlar olmak üzere birçok isimden tepki gelmişti. Gazeteci Murat Ağırelin “FETÖ ve senin gibi tetikçilerine her daim Hodri meydan” çıkışının ardından Yeneroğlu ile aralarında “Ergenekon-Balyoz” polemiği doğdu.

AĞIREL: FETÖ VE SENİN GİBİ TETİKÇİLERİNE HODRİ MEYDAN

Murat Ağırelsosyal medya hesabından Yeneroğlu’nun videosunu paylaşıp “Bu şahsın söyledikleri kişisel bir görüş değil aksine partilerinin resmi görüşüdür. Kemal Kılıçdaroğlu’nun tüm iyi niyetinin ve çabasının da bu kişiler tarafından suistimal edilip kullanıldığını, seçilmemesi için de ellerinden geleni yaptıklarını görüyoruz. FETÖ ve senin gibi tetikçilerine her daim Hodri meydan” diyerek tepki gösterdi.

YENEROĞLU: TETİKÇİ SİZSİNİZ

Ağırel’e yanıt veren Yeneroğlu ise “Beğenmediği bir sözü duyunca muhatabına hemen ‘FETÖ’ etiketini yapıştıran bir şahsın en ufak bir demokrasi ve hukuk devleti hassasiyeti olabilir mi? Kendisi gibi düşünmeyene var olma hakkı tanımayan bu zihin dünyasının iktidarın zorbalığından ne farkı var? İnsanlara terörist demek, tetikçi demek ne kadar kolay değil mi, ‘ilkeli gazeteci’?” dedi.

“Ömrüm boyunca ne generallerin ne Fethullahçıların ne de Erdoğan’ın vesayetini kabul ettim.” diyen Yeneroğlu, “Bana tetikçi demek, demokratçılık oynasa da faşizm hayallerini gizlemesi imkansız olan kişilerin haddine değil. Biz bu zihin dünyasını 28 Şubat’tan tanıyoruz. Tetikçiliğe gelince; tetikçilik dar bir ideolojiye körü körüne bağlanmış ve mesleğinin onurunu ayaklar altına alarak kendi gibi düşünmeyenlere hakaretler yağdırıp susturmaya çalışarak olur. Tetikçi sizsiniz.” ifadelerini kullandı.

AĞIREL: SİZ FETÖ İLE İŞ ORTAKLIĞI YAPARKEN…

Yeneroğlu’nun paylaşımına yanıt veren Ağırel, “Mustafa Bey durup dururken veya beğenmediğim bir sözünüzden dolayı söylemedim bu sözü. Sizin Ergenekon ve Balyoz davaları ile ilgili kulağınıza fısıldanan hayal ürünü safsatanızdan dolayı söyledim.” diyerek şöyle devam etti:

“O kumpas davasında yargılanan işini, ailesini, özgürlüğünü kaybeden biri olarak bu safsatanıza tepki verecek yegane kişilerden biri de benim. Siz yurt dışında ülkeden bihaber yaşarken de FETÖ ile iş ortaklığı yaparken de biz aynı noktada duruyorduk. Sizlerin mimarı olduğunuz ve yarattığınız karanlık, baskıcı yönetiminiz ile mücadele ediyorduk.

‘Kendisi gibi düşünmeyen’ ‘vesayet’ ’28 Şubat’ gibi klasik arkasına sığınabileceğiniz katalog sığ cümlelerle şahsınızın nasıl bir sığ düşünce yapısına sahip olduğunuzu da göstermişsiniz. Size terörist demedim. Terörist, hain gibi çok ağır ithamların mahkeme kararı olmadan kurulmasına olanak veren zihniyetin de yıllardır karşısındayım.

‘FETÖ KUMPAS DAVALARINI KULLANMADAN DARBECİLERE DARBECİ DİYEBİLİR MİSİNİZ?’

Ancak siz 251 kişiyi şehit eden hainlere FETÖ (Fetullah Terör Örgütü) dediğim için üzülmüşsünüz. Biz katile katil, hırsıza hırsız, teröriste terörist deriz. Kim olduğuna bakmayız. Size ben tetikçi dedim. Bu sözü söylememin sebebi 12 yıl yargılaması süren, beraat kararı açıklanan, Yargıtay tarafından onaylanan, Anayasa Mahkemesi tarafından hak ihlali görülen ve yargılayanların cezaevinde ve kaçak olduğu bir davayı “Ergenekon kumpas değildi gerçekti, tarafsız mahkemelerde yeniden yargılayacağız diye açıklamak 251 kişinin katili olan FETÖ’nün tetikçiliğini yapmaktır.

Seçimlere sayılı günler kala yapılan bu açıklamalar asla iyi niyet ile değerlendirilemez. Bu olsa olsa Seçimi kazanma ihtimali çok yüksek olan Kılıçdaroğlu’nun kazanmasını önlemek, bu konuda zaten tepkili olan ve son derece hassas olan seçmeni kışkırtarak daha az Milletvekili çıkarmak, hem de bir yerlere selam göndermek için yapılmış bir davranıştır.

FETÖ kumpas davalarını kullanmadan darbecilere darbeci diyebilir misiniz? Fethullah Gülen’e onu destekleyen liboşlara darbeci diyebilir misiniz? Sanmam. Tekrar size ve şürekanıza sesleniyorum. Hodri meydan.”

YENEROĞLU: İDDİANIZI İSPAT EDEMEZSENİZ GAZETECİLİĞİ BIRAKACAK MISINIZ?

Yeneroğlu ise Ağırel’e “Murat Bey, alçakça iftira atıyorsunuz! Madem hodri meydan, o zaman göreyim sizin ilkeli gazeteciliğinizi!” diye yanıt verdi.

Yeneroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“1. Sözde alıntıladığınız gibi ‘Ergenekon kumpas değildi gerçekti, tarafsız mahkemelerde yeniden yargılayacağız’ cümlesini kurduğumu lafı dolandırmadan ispat edin, ben siyaseti bırakacağım. Bu kadar net! Özellikle Muharrem İnce’nin ortaya attığı ‘yeniden yargılayacağız’ yalanını gazetecilik ahlakı gereği sorgulayıp gerçeği öğrenme derdinde olup yayını izleseydiniz, böyle mesnetsiz bir yakıştırmada bulunmazdınız! İddianızı ispat edemezseniz çıkıp özür dileyecek misiniz? Hatta ilkeli insansanız gazeteciliği bırakacak mısınız?

2. FETÖ’ye FETÖ dediğiniz için üzülmüşüm sözde. Bu da alçakça bir iftira. Ben de katile katil, hırsıza hırsız, iftira atana da müfteri derim. Eğer siz ilkeli bir gazeteci olsaydınız darbe teşebbüsünü de işleyen yayınlarımı okur, böyle gerçek dışı iddiaları ortaya atmaya biraz utanırdınız. Elbette sizin gibi gelen geçeni FETÖ’cü ilan edecek değilim, çünkü adalet bilinci ve hukukun üstünlüğü savunması benim için yaşam felsefesi. Adalet bilinci olmayan bir kişiye masumiyet karinesini, suçun şahsiliğini, cezanın orantılılığını anlatsam da anlamaz zaten. Ne FETÖ davalarına, ne de ERGENEKON veya BALYOZ davalarına sizin hukuk dışı gözlüğünüzle bakmam, her zaman adaletin yanında olmaya çalışırım.

3. FETÖ ve hatta darbe teşebbüsü öncesinde de paralel devlet yapılanması veya mahrem yapı ile hayatımın herhangi bir döneminde en ufak bir iş birliği yaptığımı veya onlara sempati duyduğumu ispat edin de yine sizin araştırmacı gazeteciliğinizi göreyim. Madem hodri meydan, hadi göreyim!

4. Ergenekon veya Balyoz yargılamalarında yapılan manipülasyonları, uydurulan delilleri veya abartıları da desteklediğime dair en ufak bir emare ortaya koyun da sizin ilkeli gazeteciliğinizi göreyim! O davalarda haksızlığa maruz kalan, zulme uğrayan kim benden en ufak bir destek istese, sadece yanında olur, zulme karşı çıkarım!

Kulağınıza fısıldananlar da kölesi olduğunuz ezberleriniz de hakikati değiştirmiyor, bilin isterim. Savunduğum tek şey her zaman adalet ve demokrasi olmuştur. Bugünün iktidarına muhalif olmak sizi demokrat yapıyor zannediyorsunuz ama en basit tartışmada bile boyanız dökülüyor işte… Seçime sayılı günler kala yalan yanlış ithamlarla, iftiralarla seçmeni kışkırtmaya çalışarak, selam gönderme niyetinin kime ait olduğu çok net ortada. Sizi ve sizin gibi karanlık zihin dünyasına sahip zavallıları iftiraları ile baş başa bırakıyorum.

Biz mazlumun da zalimin de kimliğine bakmayız. Kim olursa olsun mazlumun yanında kim olursa olsun zalimin karşısında oluruz. Oysa siz zalim sizden olmadığı için muhalefet ediyor ve kendinizi adaletten yana zannediyorsunuz. Acınası bir haldesiniz.”

AĞIREL’DEN ‘BABACAN’ VİDEOLU YANIT

Ağırel, Yeneroğlu’nun çıkışına Deva Partisi lideri Ali Babacan’ın videosu ile yanıt verdi. Videoda Babacan’ın “Bağımsız ve tarafsız yargı süreçlerinden geçtikten sonra ancak biz ‘şöyledir’ ya da ‘böyledir’ diyebiliriz. FETÖ’nün etkisi altındaki yargının uğraştığı bir Ergenekon ya da Balyoz sürecine de biz karşıyız ama sırf FETÖ’cüler uğraştığına göre bunların hepsi ak pak suçsuz insanlardır demeye de karşıyız. İkisinin de yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bağımsız ve tarafsız yargı eliyle incelenmediği sürece bu süreçlerin hiçbirisine doğru ya da yanlış demenin doğru olmadığını düşünüyoruz.” dediği görüldü.

Ağırel, video paylaşımına “Mustafa Bey, kişiliğinizi ve karakterinizi yansıtan basit cümleleri size iade ederim. Ben ne yazdım? ‘Bu şahsın söyledikleri sadece kendi fikri değil partisinin resmi görüşüdür.’ Partinizin resmi görüşünü açıklayan Genel Başkanınız Ali Babacan ve sizin açıklamanızı tek video ile kamuoyuna sunalım. Az çok dinleyen, izleyen, duyan herkes kimin ne demek istediğini gayet iyi anlıyor.” notunu düştü.

“Bütün yurtseverler yaratılan karanlığı alt etmek için gece gündüz uğraşıyor. Sizler ittifak gereği aday oldunuz. İttifakın gerektirdiği çalışmaları yapmak varken polemikle vakit harcamayın.” diyen Ağırel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Adalet adı altında FETÖ’cü mahkumlar ve FETÖ kumpasları için verdiğiniz ‘mücadeleyi’ öldürülen Ali Tatar, Kuddusi Okkır, Cem Aziz Çakmak gibi onurlu askerler için vermezken fazla cesur cümleler kurmayın. Yoksa bu cümleler çokça, okyanus ötesine yaranmak gibi anlaşılabilir. Keza, FETÖ’ye göz kırpan en ufak hamlede adaleti savunan herkes bu söylemleri tekrarlayanlara sessiz kalmayacaktır. Hodri Meydan Mustafa Yeneroğlu. İyi Bayramlar…”

Kaynak: Veryansın TV

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Murat AĞIREL, DEVA’nın CHP’den Milletvekili Adayı Mustafa YENEROĞLU’nun FETÖ Davalarını Savunmasına Sert Çıktı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin