Dört Rus savaş gemisi Küba’yı ziyaret edecek. Nükleer enerjiye sahip denizaltı…

russia-warship-1-6917604-1717767168291

Kübalı yetkililer, 6 Haziran’da yaptıkları açıklamada, nükleer enerjiye sahip bir denizaltı da dahil olmak üzere 4 Rus savaş gemisinin önümüzdeki hafta Havana’ya varacağını belirterek, her iki ülke arasındaki “tarihsel olarak dostane ilişkilere” ve Rusya ile savaşında Ukrayna’ya Batı’nın askeri desteği konusunda gerilimin arttığına dikkat çekti.

Küba dışişleri bakanlığı yaptığı açıklamada, gemilerin 12-17 Haziran’da Havana’da olacağını belirterek, hiçbirinin nükleer silah taşımayacağını belirterek, varlıklarının “bölgeye yönelik bir tehdit oluşturmadığını” garanti etti.

Duyuru, ABD’li yetkililerin Washington’un askeri tatbikat için Karayipler’e gelmesi beklenen Rus savaş gemilerini ve uçaklarını takip ettiğini söylemesinden bir gün sonra geldi. Tatbikatın ABD’nin Ukrayna’ya verdiği desteğe karşı Rusya’nın vereceği daha geniş tepkinin bir parçası olacağını söylediler.

Yetkililer, Rus askeri varlığının dikkate değer olduğunu ancak endişe verici olmadığını söyledi. Ancak bu olay, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in, Başkan Joe Biden’ın Ukrayna’nın askeri üssü olan Kharkiv‘i (Ukrayna’nın 2. en büyük şehri) korumak amacıyla Rusya’ya saldırmak için ABD tarafından sağlanan silahları kullanmasına izin verme kararına yanıt olarak Moskova’nın dünyanın başka yerlerinde “asimetrik adımlar” atabileceğini öne sürmesiyle gerçekleşiyor.

Küba Dışişleri Bakanlığı, 4 Rus gemisinin “Gorshkov” firkateyni, nükleer enerjiyle çalışan denizaltı “Kazan”, filo petrol tankeri “Pashin” ve kurtarma römorkörü “Nikolai Chiker” olduğunu söyledi.

Dışişleri bakanlığı, filonun Havana limanına varışı sırasında, gemilerden birinden ulusa selam olarak 21 salvo atılacağını, buna Küba Devrimci Silahlı Kuvvetleri’nin topçu bataryasının da karşılık vereceğini söyledi. (ctvnews)

Exit mobile version