Prof. Dr. İlyas YILMAZER: Depremin sadece ovalarda/tarım alanlarında yıktığı yalın gerçeği AKP Bakanları tarafından da anlaşılmıştır! Emperyallerin uşakları…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Sayın Ayça Yılmaz’a kutlama ve emperyallerin uşaklarına yanıt bile vermeyerek başarılı çalışmalarını üretmeyi sürdürme önerisi 

Avogadro 1811 yılında PV=nRT’ye giden yolun başı olan Avogadro sayısını bulur. 1856 yılına (ölünceye) kadar kabul ettiremez. Öğrencisi/meslektaşı Stanislao Cannizzaro Avrupa’da ilk kez düzenlenen (1960) kimya kongresinde zorlu tartışmalardan sonra kabul ettirir. Herkes adını “Stanislao yasası” beklerken “Avogadro yasası” adını verir.  

Bizim “Deprem sadece birinci sınıf tarım alanlarında/ovalarda yıkar. Kayada yıktığına dünyadan da örnek yoktur.” savımız 54 sene sonra dünyada da kabul gördü. Bu sürede kayaya çıkardığımız ve bitişiğindeki depremlerden etkilenmeyen insanlarımızın sayısı milyonları aştı. Önce gözlemlere ve sonrada matematiği ve fiziğiyle kuramlaşan savımız dünyada da kabul gördü.  

Elbette ki daha önce görmesi gereken konumda olanlar direnmeyi ve hatta kaba güce başvurmayı arsızca/haince/uşakça sürdürüyorlar. Ayrıca bu tür birinci sınıf tarım alanları Anayasamız (ilgili yasaların hazırlanması için çerçeve yasa Maddeleri: 43-46) ve 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu (yasası) [MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, 3/7/2005 tarihli ve 5, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ve 24’üncü maddeleri] gereği tarım dışında başka amaçla kullanılamazlar. Biz ekibimizle birlikte hala yaşıyoruz. İnsanlık adına daha çok yol alacağız. Birde emperyal uşakları olması 2 senede her şey tamam olacak.  

Direnenlere önerimiz:  

  1. Einstein’ın bilim deneyimden gelir. Deneyimler bilimsel temelde gözlemlere dayanır. Bütün depremlerin sarsıntı etkisiyle (yani tsunami etkisi dışında) toprak anada yıktığı her kıta içi depremde kanıtlanmış ve kanıtlanmaktadır.  
  1. Temel bir ilke olan “İyi tanımlanmış zor bir problemin yalın çözümü iyi tanımlanmamış kolay bir problemin ileri (advance) çözümünden daha güvenilirdir.” Betimleme. 
  1. Tarih önce Çinlilere ait olan atasözü [Gerçekleri bazen bir kişi görür enerjisi tükeninceye kadar anlatmaya çalışır. Aslında gerçekler anlatıldığında anlaşılması çok kolaydır. Ancak daha görmesi gereken konumda olanlar direnirler. Hatta kaba güce baş vururlar. Nice sonraları bu gerecek ilgili bütün katmanlarca kabul görür. Yalnız, beklenmesi gereken süreye ömür yetmeyebilir.]. Bazı örnekler aşağıda verilmiştir. 
  1. M.Ö. 500 yılında dünyanın yuvarlak olduğunu ortaya atan Pisagor (2020 yıl sonra Macellan tarafından doğrulanır.),  
  1. Galileo’nun (15.2.1564 – 8.01.1642) dünyanın güneşin etrafında döndüğü savı,  
  1. Gazlar yasasının temelini atan Amedeo Avogadro ve 
  1. Benzeri pek çok bilim insanı dogmatik düşüncelerin egemen olduğu ülkelerde hep acılarla inletilmiştir. Hiçbirisinin ömrü ileri sürdükleri yalın gerçeklerin ilgili çevrelerce kabul edildiğini göremediler. Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.  

Depremin sadece ovalarda/tarım alanlarında yıktığı yalın gerçeği AKP Bakanları tarafından da anlaşılmıştır. Örneğin Soylu, Kurum ve diğer ilgili Bakanlar (10 Şubat 2023) “Artık depremlerin sadece ovada yıktığını kavradık. Dolayısıyla yeni kentler kayada kurulacak.”. Daha sonra emperyallerin uşakları sadece fayın 100 m sağı ve solu yalanını ileri sürerek tekrar ovalara yapmaya karar vermişken özellikle ekibimizin diğer bileşenleri ve Ayça Hanım gibi yurtsever/Aydın, bilimi ve sanatı önceleyen araştırmacı iletişimcilerin gerçekleri apaçık belgelemesi üzerine Kasım 2023’te yetkililer 6 ilde de deprem kalıcı konutlarını kayaya (arzu ettiğimiz sağlam kaya olmasa da) ihale ettiler.  

Van Erdemkent (2003), Kocaeli Umuttepe (199-2004), Adapazarı (Yeni Adapazarı (Serdivan-Karapınar kayalık zeminine), Düzce Doğuyaka, Elazığ Doğukent ve daha onlarca il ve ilçede kayaya çıkarma-soframız ovaları geri kazanmabaşarılarımız artan ivmeyle sürmektedir.  

Depremin nerede ve ne zaman olacağını bildiğini ileri süren vatan hainlerinin ve insan-doğa düşmanlarının uğraşısı kısa süre sonra tamamen bitecektir. Son çırpınışlarıdır. Ne zaman ve nerede olacağını yaklaşık olarak söyleyebilecek en büyük meslekler arası oluşmuş ekibiz. Akademik ortam da bu bağlamda çok önemli çalışmalarımız var ve sürdürüyoruz. Ancak masum halklar, doğal olarak canlarını ve mallarını yitirmemenin peşindeler. Bunun yalın yanıtı da “yerleşimlerin acilen ovalardan/tarım alanlarından bitişiğindeki sağlam kayalık alanlara (a) önce altyapı ve (b) sonra 1996 yılında imzaladığımız Eurocode 6-7 ve benzeri uluslararası ilkelere uyarak araştırma-tasarım-yapım gerçekleştirilecektir.   

Ekibimiz adına siz yiğit-yurtsever aydınlık araştırmacı iletişimciler ile bilimi ve sanatı önceleyen herkese teşekkür ediyoruz.  

Eğitim – Enerji – Ekonomi – Estetik ve çevre – Doğal kıyımlar (afetler) – Ulaşım (EDU) Ulusal Çalışma Grupları adına Prof.Dr. İlyas YILMAZER 

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Prof. Dr. İlyas YILMAZER: Depremin sadece ovalarda/tarım alanlarında yıktığı yalın gerçeği AKP Bakanları tarafından da anlaşılmıştır! Emperyallerin uşakları…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin