Prof. Dr. İlyas YILMAZER açıklama yaptı: Bakanlık tarafından ihale edilen, 4 BÜYÜK KENT DEPREM KONUTLARININ hepsi, KAYA üzerine çıkarılmıştır!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Değerli Aydınlık Dostlar merhaba,

Bakanlık tarafından ihale edilen 4 büyük kent deprem konutlarının hepsi kaya üzerine çıkarılmıştır. İlgililere çok teşekkür ediyoruz.

Maraş/Pazarcık/Çiğdemtepe ovasında olan deprem bitişiğindeki Çiğdemtepe’ye dokunmazken (i) 200 km uzakta Harran ovasında veya (b) 160 km uzakta Malatya/Yeşilyurt/Bostanbaşı  mahallesini yerle-bir ettiği gerçeğinin ülkemizin yöneticileri tarafından da kavranması görülmüş olması (yarım asırlık yırtınıp saç-baş yonmamızın mutlu sonuna ulaşılması) elbette ki mutluluk verici. Ancak, “Kaya olsun da ne olursa olsun.” demedik.

Maliyet, emniyet, zaman ve estetik-çevre (MEZE) açısından değerlendirilmediği çok açık. Örneğin hemen yanında kristalize kireçtaşı bozlağı dururken (a) zayıf-aşırı zayıf tortul kayaya veya (b) aşırı sert (aşındırıcı ve kırılgan) bazaltın üzerine çıkarılması rahatsız edicidir.

Dünyada bütün jeoteknik sorunların ana nedeni su, süreksizlik ve kil (SSK, İngilizcesiyle WDC) olup tortul istiflerde üst düzeydedir. Buna karşın (a) bu tortul istifte depremde can ve mal kaybı ovadakinin %0,1’i (binde biri) kadar bile olmaz.

(b) Bazaltta ise deprem açısından sorun olmaz. Ancak yerleşim yeri yüzeyinin %1-%16 eğimde hazırlanması ve alt yapının oluşturulmasında makinelerin hareket organları, hidrolik sistemleri ile kırıcılara zararı kireçtaşından 30-40 kat daha fazladır. Üzgünüz.

Uygun yer seçimi bağlamında hiçbir karşılık gözetmeksizin ilgili idareye 2 yıl boyunca tam zamanlı danışmanlık hizmeti ve çok daha önemlisi ülkenin he noktasında izlenebilen TRT’de isteyen herkese açık bu bağlamda uygulamalar üzerinden eğitim (hafta içi saat 20-20.30 arası) vermeye hazırız. Bunu yurttaşlıktan çok bir insanlık görevi sayıyoruz.

MEZE ve SSK konuları ulusal ve uluslararası düzlemde  kendi projelerimiz, uygulamalarımız ve yayınlarımızla kurama dönüştürülmüştür.

İlgileri bu bağlamda (ücretsiz danışmanlık ve uygulamalı eğitim verme isteğimiz konusunda) bir de siz bilgilendirebilirseniz seviniriz. Ayrıca bu bağlamda verdiğiniz katkılar için tekrar teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla,

Eğitim – Enerji – Ekonomi – Estetik ve çevre – Doğal kıyımlar (afetler) – Ulaşım (EDU) Ulusal Çalışma Grupları adına Prof.Dr. İlyas YILMAZER

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Prof. Dr. İlyas YILMAZER açıklama yaptı: Bakanlık tarafından ihale edilen, 4 BÜYÜK KENT DEPREM KONUTLARININ hepsi, KAYA üzerine çıkarılmıştır!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin